V roku 1999 sa uskutočnili v Kláštore pod Znievom oslavy 130-ročnice založenia Prvého slovenského katolíckeho gymnázia v Kláštore pod Znievom. Vtedy sa premiér slovenskej vlády Mikuláš Dzurinda pre médiá počas prítomnosti na oslavách vyjadril, že obdivuje odvahu ľudí, ktorí sa pustili do projektu obnovy budovy prvého kláštorského gymnázia. V tom čase sa hovorilo o využití tohto objektu na účely katolíckeho seminára alebo prípravy na seminár. Prešli tri roky a objekt sa zatiaľ nevyužíva. Ale viac sa dozvieme od starostu Kláštora pod Znievom Vladimíra Šišana.
„V roku 1999 sa skončili práce na plynofikácii Kláštora pod Znievom. Podľa projektov z roku 1991 sa malo v budove Prvého slovenského katolíckeho gymnázia vykurovať prostredníctvom dvoch elektrokotolní a bolo potrebné vybudovať novú trafostanicu. V roku 1994 sme začali s plynofikáciou obce a toto dielo sme dokončili o päť rokov. V budove prvého katolíckeho gymnázia bolo potrebné zmeniť vykurovacie médium a vybudovať plynovú kotolňu a zároveň zmeniť prívod elektrickej energie na podstatne slabší prúd. Pripravujeme sa na vybudovanie žumpy. Zabezpečujeme aj dokončenie sociálnych zariadení, dlážky treba dorobiť v štyroch miestnostiach a budova je potom už pripravená na kolaudáciu. na dokončovacie práce potrebujeme približne 600 tisíc korún.„
Zaujímalo nás, čo sa s touto budovou bude diať po jej kolaudácii. Obnovený objekt Prvého slovenského katolíckeho gymnázia na základe dohôd prevezmú Slovenská národná knižnica v Martine, Biskupský úrad v Banskej Bystrici a Vydavateľstvo sv. Vojtecha v Trnave. Podľa slov Vladimíra Šišana bude v budove najstaršieho slovenského gymnázia vedecká knižnica zameraná na cirkevné dejiny. Vzácne knihy pre túto knižnicu poskytne miestny dekanát a banskobystrická diecéza. Mnohé vzácne knihy bude treba reštaurovať a toto pracovisko bude zamerané aj na takúto činnosť. Spomínané tri organizácie si zabezpečia vnútorné vybavenie miestností, ale aj bezpečnostné zariadenie.
Podľa starostu Vladimíra Šišana by časť priestorov tohto objektu po ďalšej rekonštrukcii mohla slúžiť aj ako internát pre školy v prírode, a to pre 40 až 50 ľudí a zabezpečené by tu mohlo byť aj stravovanie, lebo reštaurácia v obci chýba. Na realizáciu tohto zámeru by ale bolo treba až 25 miliónov korún. To je suma, ktorá je podstatne vyššia ako sumár doteraz vynaložených finančných prostriedkov, ktoré predstavovali približne 13 miliónov korún. Aj doterajšie dielo bolo výsledkom spoločného úsilia banskobystrického biskupa Rudolfa Baláža a Rímskokatolíckeho biskupského úradu v Banskej Bystrici, 2,1 milióna korún putovalo na dokončenie tejto budovy z fondu Pro Slovakia a za účelom obnovy prvých troch slovenských gymnázií vznikol aj neinvestičný fond Gaudeamus igitur suum cuique, z ktorého ale išlo na obnovu prvej budovy kláštorského gymnázia 100 tisíc korún, ale jeho predstavitelia sa podieľali aj na získavaní sponzorov.(gg)