Nedeľa, 2. október, 2022 | Meniny má Levoslav

Voda a Turiec sa majú radi

Nedávno sme do redakcie dostali list nášho čitateľa Branislava Bielika z Martina, v ktorom nás žiadal, aby sme sa podrobnejšie zaoberali otázkou, ako je turčiansky región ohrozený v prípade dlhotrvajúcich dažďov s výdatnosťou 100 až 300 mm za deň, v prípade presýtenia pôdy vlhkosťou, rovnako, ako to bolo v Čechách pred kritickým obdobím tohtoročných záplav. Ďalej sa náš čitateľ pýtal, čo by sa stalo, keby sa trvalé a výdatné dažde vyskytovali na celom území Slovenska, keby vodné nádrže Oravská priehrada, Liptovská Mara, Krpeľany a Turček museli vypúšťať toľko vody, koľko by do nich pritekalo. Mohli by malé vodné toky v okrajových častiach Martina a jeho bezprostrednom okolí (Pivovarský potok, Veľký jarok, Zázrivá, Javorina, Kamenný potok, Sklabinský potok, Jordán, a to pri sútoku s Bôrovským potokom, Medokýš na Ľadovni a pod amfiteátrom, Silava pri Tomčanoch a pod Hostihorou), spôsobiť lokálne záplavy?

SkryťVypnúť reklamu

„Aj keď väčšina veľkých potokov je zregulovaných a sú zabezpečené protipovodňovými bariérami, ktoré má aj Turiec a Váh, treba sa zamyslieť nad situáciou, čo by stalo, keby sa inak 20 cm hlboký potok, zmenil na 250 cm hlbokú rieku? Zaujímalo by ma, aké povodne boli v minulosti v Turci a kam až siahala voda? Najväčšie katastrofy väčšinou odhalia nedostatky v pripravenosti, koordinácii, systéme varovania. Možno by martinskí pamätníci povedali, že veľkú vodu nemusíme čakať, lebo oni si ju nepamätajú. Veď kto môže viackrát za svoj život zažiť 100 – 150-ročnú vodu?„ - píše sa v liste B. Bielika z Martina.

My sme nechali odpovedať odborníkov, a to vedúceho martinského strediska Turiec Povodia Váhu Ružomberok Ľubomíra Kusého a riaditeľa Povodia Váhu v Ružomberku Róberta Hoka.

SkryťVypnúť reklamu

Hrozbou sú najmä

horské potoky

Počas júlových a augustových intenzívnych zrážok sa vyliali z koryta potoky v Necpaloch a Turčeku. Ľubomír Kusý: „V Turčeku išlo o prítok od Kremnice, o ktorý sa starajú Severoslovenské štátne lesy. Keď extrémne zaprší v hornatom území, voda sa musí nejakým spôsobom dostať dole. V Turci je to otázka niekoľkých hodín. Čo sa týka Necpál, tam išlo o problém, ktorý čiastočne spôsobili občania. Uplynulý pondelok odbor životného prostredia Okresného úradu v Martine na podnet Obecného úradu v Necpaloch zvolal miestne vyšetrovanie, na ktorom sme boli prítomní aj my. V intraviláne obce, kde sa vyliala voda, sme zistili nepovolené zásahy občanov do koryta potoka. Rozširovali svoje pozemky na úkor vodného toku. Zamerali sme pozemky podľa katastrálnej mapy a dokázali sme im, že potok zužujú. V zúženom priereze koryta sa voda hromadí, jej hladina sa dvíha, vytvorí sa zátarasa z naplavenín a tok sa potom vylieva. Ďalším problémom sú nízko osadené a nepovolené lavičky ponad potokom. Keď sa valí voda z Necpalskej doliny, berie so sebou kopu konárov a stromov, potok sa zahatá a vyleje sa z koryta. S občanmi sme sa dohodli, že v spolupráci s nimi a obecným úradom budeme tento problém riešiť. Nepôjde to úplne. Šírka koryta by mala byť osem metrov, ale niekde má už na tom mieste istý občan vystavaný objekt. Samozrejme, nebudeme chcieť, aby ho zbúral, ale budeme sa snažiť, aby koryto tohto vodného toku znieslo aj taký prietok, aký bol v čase, keď sa Necpalský potok z neho vylial.„

SkryťVypnúť reklamu

Ak rozoberieme problematiku dlhotrvajúcich dažďov o výdatnosti zrážok 100 až 300 mm, Ľubomír Kusý nám povedal, že záleží na tom, v akom ročnom období by takéto množstvo zrážok spadlo, či by pršalo aj predtým a ako by bola nasýtená pôda vlhkosťou. Na severe Slovenska zachytáva najväčšie množstvo dažďových vôd Oravská priehrada a Liptovská Mara. Bez nich by sa dala kontrolovať hladina Váhu iba veľmi ťažko. V Turci zabraňujú povodniam vodné nádrže v Krpeľanoch a v Turčeku. Oveľa väčšou hrozbou pre Turčanov sú, ako sme ukázali na príklade Necpalského, horské potoky.

Turček je dobrým ochrancom

„Z vodného diela v Turčeku sa vypúšťa maximálne 3,6 kubického metra za sekundu. Počas existencie tejto vodnej nádrže ešte nedošlo nikdy k situácii, aby presiahli maximálnu prevádzkovú hladinu a najvyšší prítok do nádrže nepresahoval 10 kubických metrov za sekundu. Zatiaľ v Turčeku nemuseli vypúšťať z nádrže extrémne prietoky„ – tvrdí Ľubomír Kusý.

Nikto nemôže vylúčiť, že prídu dlhotrvajúce zrážky. Ale to by museli prísť naozaj extrémne. Ak by bola vodná nádrž plná, voda by vytekala prepadovou šachtou pod hrádzu. Samozrejme, možné maximum by odoberala úpravňa vody v Turčeku. Bezpečnosť nádrže zabezpečuje služba, ktorá robí merania vztlakov, posunov i priesakov, ďalšie meranie v zmysle programu technicko-bezpečnostného dohľadu a sleduje prietok prítokov do vodnej nádrže. Samotné teleso hrádze má v sebe zabudovanú pozorovaciu sieť senzorov, ktorá signalizuje možné priesaky a zabezpečené je aj stráženie vodnej nádrže, kde verejnosť nemá v súčasnosti prístup.

Turiec zberá vody z Malej i Veľkej Fatry. Pri dlhotrvajúcich zrážkach sa vylieva pri Moškovci, a vtedy, keď sa tak deje, podľa Ľubomíra Kusého, nastáva prvý stupeň povodňovej aktivity. Ochranári prírody dokonca vylievanie Turca pri Moškovci vítajú, ale poľnohospodári sú s takýmto stavom už menej spokojní.

Ako je to s Krpeľanmi?

Vodná nádrž v Krpeľanoch je v súčasnosti zanesená. Prísun materiálu do nádrže bol v istom období väčší, než aký stihli pracovníci Povodia Váhu odstraňovať. V súčasnosti je situácia stabilizovaná a množstvo nánosov sa už nezvyšuje. Krpelianska vodná nádrž už ale viac slúži ako prietoková elektráreň. Prietoky do 210 kubických metrov za sekundu sa prepúšťajú do derivačného kanála Krpeľany-Sučany-Lipovec, nadbytočné prietoky sa haťou prepúšťajú do starého koryta Váhu. Kapacita troch haťových polí pre Q1000 (tisícročná voda) je 2550 kubických metrov za sekundu, pre Q 100 (storočná voda) 1900 kubických metrov za sekundu a kapacita jedného otvoru je 850 kubických metrov za sekundu. Maximálna prevádzková hladina 425,35 m n. m B.p.v. (Balt po vyrovnaní) a minimálna 421,35 m n. m B.p.v.. Pri ploche nádrže 1,26 milióna štvorcových metrov to predstavuje maximálnu možnú manipuláciu s piatimi miliónmi kubických metrov vody. Vyhlasovanie stupňov povodňovej aktivity sa deje pri prietokoch nad 300, nad 500 a nad 1000 kubických metrov vody za sekundu, a to v poradí prvý, druhý a tretí st. povodňovej aktivity. Treba pripomenúť že údaje Q 1000 a Q 100 sú hypotetické údaje prepočítané podľa určitých kritérií.

Problémy nerobí voda, ale...

„Posledná veľká voda prišla vlani, keď 25. júla vo zvýšenej miere prepúšťali z krpelianskej vodnej nádrže vodu do starého koryta Váhu. Pri prietoku 856 kubických metrov do starého koryta Váhu došlo k preliatiu hrádze na ľavej strane toku pri Nolčove a zatopilo pritom miestnu komunikáciu, poľnohospodárske pozemky a časť záhradkárskej osady v Turanoch a štrkopiesky vo Vrútkach. Hrozilo aj rozrušenie pravostrannej hrádze pri Nolčove a zaplavenie miestnej časti Drevina v Turanoch. Odtokové pomery sa zhoršili zúžením prietokového profilu, a to zas zavinila prebujnená vodná vegetácia a riečne nánosy. K podobnej situácií došlo aj v lokalite Brvná v Turanoch. Koryto Váhu je v tejto lokalite dimenzované na prietok 1600 metrov kubických za sekundu. Okresná povodňová komisia v Martine vtedy rozhodla, že treba odstrániť stromy v týchto lokalitách a problém bol onedlho vyriešený.

Väčšie problémy robia malé vodné toky, ktoré čitateľ NŽT uvádza v liste. S Medokýšom môžu byť problémy iba na miestach, kde vchádza do krytého profilu, ak sú mreže zanesené nečistotou, môžu spôsobiť vyliatie vody. Ľudia zvyknú do vody hádzať rôzny odpad - napríklad aj čižmy - a niekedy treba mreže čistiť aj niekoľkokrát denne. Rozvodnenie malých potokov spôsobujú lokálne zrážky a z dvadsaťcentimetrového potoka sa na niekoľko hodín naozaj môže stať dvojmetrová rieka... Problémy ale nespôsobujú iba lokálne zrážky, ale aj ľudia, ktorí ukladajú k malým potokom rôzny odpad. Ten pri zvýšenej hladine voda odplaví a na zúženom mieste potom môžu zahatať tok„ – povedal nám o možných záplavách Ľubomír Kusý.

Ani hydrometeorológovia

nie sú prorokmi

Riaditeľ Povodia Váhu v Ružomberku Róbert Hok nám povedal, že Liptovská Mara a Oravská priehrad plnia viac funkcií, pričom zachytávajú aj povodňové prietoky, ale zabezpečujú dostatok vody pre všetky odvetvia na tretine územia Slovenska. Podľa neho, veľa záleží od predpovede hydrometeorológov. Ak tí dokážu predpovedať na dlhší čas, aké budú zrážky, obe veľké priehrady nemôžu spôsobiť problémy, lebo sa v nich dá správne regulovať množstvo akumulovanej a vypúšťanej vody.

Braňo Gregor

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 2. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 5. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 6. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 7. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 8. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 1. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 2. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 6. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 7. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 8. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 1. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 6 025
 2. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 635
 3. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 040
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 4 668
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 923
 6. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 796
 7. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 2 729
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 543

Blogy SME

 1. Erik Kriššák: Hartley Coleridge - Dieťaťom dlho a stále som, kým časy
 2. Anna Romanová: Moja psychóza 2
 3. Ján Škerko: Matovič a vrtkavá verejná mienka
 4. Jozef Ďanovský: Lucidné sny
 5. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku
 6. Jozef Javurek: Dolné Srnie a okolie
 7. Ľubomír Maretta: Die Einsamkeit
 8. Petra Kohútová: Strážna veža Vartovka v Krupine
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 8 181
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 926
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 4 512
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 098
 5. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 153
 6. Ján Valchár: Norma na 5.300% alebo sedem mesiacov štvojdňovej operácie 2 935
 7. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 2 903
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 865
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Richardovi Dingovi sa nedarí zlomiť smolu v koncovke.

Kto prišiel na zápas Martina proti Seredi o čosi neskôr, prvý gól v našej sieti nevidel a druhý stihol len tesne. Následná stíhacia jazda Fomatu už na body nestačila.


18 h
Po omši boli vystavené aj trofejné jelene.

V Turanoch vyznačili cyklotrasu a v Hornej Štubni sa deti priučili niečo o separovaní.


23 h
Na niektorých budovách sa podpísal čas a opadáva vonkajšia omietka.

Pomôcť by mala nová nemocnica.


1. okt
Ani dva góly Michala Juščáka nepomohli odvrátiť našu prehru.

Nedávno na ľade Humenného neuspel Martin v pohárovom zápase a náladu si jeho hráči nevylepšili ani v treťom ligovom kole.


30. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ak sa pri covide zhorší stav, pohotovosť by pacienta nemala odmietnuť.


1. okt

Najviac nedostatkov zistili v Banskobystrickom kraji.


1. okt

Pravidelná údržba vodnej nádrže je nariadená zákonom.


30. sep

Nemecký koncern plánuje postaviť ďalšie gigafabriky.


1. okt

Blogy SME

 1. Erik Kriššák: Hartley Coleridge - Dieťaťom dlho a stále som, kým časy
 2. Anna Romanová: Moja psychóza 2
 3. Ján Škerko: Matovič a vrtkavá verejná mienka
 4. Jozef Ďanovský: Lucidné sny
 5. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku
 6. Jozef Javurek: Dolné Srnie a okolie
 7. Ľubomír Maretta: Die Einsamkeit
 8. Petra Kohútová: Strážna veža Vartovka v Krupine
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 8 181
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 926
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 4 512
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 098
 5. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 153
 6. Ján Valchár: Norma na 5.300% alebo sedem mesiacov štvojdňovej operácie 2 935
 7. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 2 903
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 865
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?