Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Voda a Turiec sa majú radi

Nedávno sme do redakcie dostali list nášho čitateľa Branislava Bielika z Martina, v ktorom nás žiadal, aby sme sa podrobnejšie zaoberali otázkou, ako je turčiansky región ohrozený v prípade dlhotrvajúcich dažďov s výdatnosťou 100 až 300 mm za deň, v prípade presýtenia pôdy vlhkosťou, rovnako, ako to bolo v Čechách pred kritickým obdobím tohtoročných záplav. Ďalej sa náš čitateľ pýtal, čo by sa stalo, keby sa trvalé a výdatné dažde vyskytovali na celom území Slovenska, keby vodné nádrže Oravská priehrada, Liptovská Mara, Krpeľany a Turček museli vypúšťať toľko vody, koľko by do nich pritekalo. Mohli by malé vodné toky v okrajových častiach Martina a jeho bezprostrednom okolí (Pivovarský potok, Veľký jarok, Zázrivá, Javorina, Kamenný potok, Sklabinský potok, Jordán, a to pri sútoku s Bôrovským potokom, Medokýš na Ľadovni a pod amfiteátrom, Silava pri Tomčanoch a pod Hostihorou), spôsobiť lokálne záplavy?

Skryť Vypnúť reklamu

„Aj keď väčšina veľkých potokov je zregulovaných a sú zabezpečené protipovodňovými bariérami, ktoré má aj Turiec a Váh, treba sa zamyslieť nad situáciou, čo by stalo, keby sa inak 20 cm hlboký potok, zmenil na 250 cm hlbokú rieku? Zaujímalo by ma, aké povodne boli v minulosti v Turci a kam až siahala voda? Najväčšie katastrofy väčšinou odhalia nedostatky v pripravenosti, koordinácii, systéme varovania. Možno by martinskí pamätníci povedali, že veľkú vodu nemusíme čakať, lebo oni si ju nepamätajú. Veď kto môže viackrát za svoj život zažiť 100 – 150-ročnú vodu?„ - píše sa v liste B. Bielika z Martina.

My sme nechali odpovedať odborníkov, a to vedúceho martinského strediska Turiec Povodia Váhu Ružomberok Ľubomíra Kusého a riaditeľa Povodia Váhu v Ružomberku Róberta Hoka.

Skryť Vypnúť reklamu

Hrozbou sú najmä

horské potoky

Počas júlových a augustových intenzívnych zrážok sa vyliali z koryta potoky v Necpaloch a Turčeku. Ľubomír Kusý: „V Turčeku išlo o prítok od Kremnice, o ktorý sa starajú Severoslovenské štátne lesy. Keď extrémne zaprší v hornatom území, voda sa musí nejakým spôsobom dostať dole. V Turci je to otázka niekoľkých hodín. Čo sa týka Necpál, tam išlo o problém, ktorý čiastočne spôsobili občania. Uplynulý pondelok odbor životného prostredia Okresného úradu v Martine na podnet Obecného úradu v Necpaloch zvolal miestne vyšetrovanie, na ktorom sme boli prítomní aj my. V intraviláne obce, kde sa vyliala voda, sme zistili nepovolené zásahy občanov do koryta potoka. Rozširovali svoje pozemky na úkor vodného toku. Zamerali sme pozemky podľa katastrálnej mapy a dokázali sme im, že potok zužujú. V zúženom priereze koryta sa voda hromadí, jej hladina sa dvíha, vytvorí sa zátarasa z naplavenín a tok sa potom vylieva. Ďalším problémom sú nízko osadené a nepovolené lavičky ponad potokom. Keď sa valí voda z Necpalskej doliny, berie so sebou kopu konárov a stromov, potok sa zahatá a vyleje sa z koryta. S občanmi sme sa dohodli, že v spolupráci s nimi a obecným úradom budeme tento problém riešiť. Nepôjde to úplne. Šírka koryta by mala byť osem metrov, ale niekde má už na tom mieste istý občan vystavaný objekt. Samozrejme, nebudeme chcieť, aby ho zbúral, ale budeme sa snažiť, aby koryto tohto vodného toku znieslo aj taký prietok, aký bol v čase, keď sa Necpalský potok z neho vylial.„

Skryť Vypnúť reklamu

Ak rozoberieme problematiku dlhotrvajúcich dažďov o výdatnosti zrážok 100 až 300 mm, Ľubomír Kusý nám povedal, že záleží na tom, v akom ročnom období by takéto množstvo zrážok spadlo, či by pršalo aj predtým a ako by bola nasýtená pôda vlhkosťou. Na severe Slovenska zachytáva najväčšie množstvo dažďových vôd Oravská priehrada a Liptovská Mara. Bez nich by sa dala kontrolovať hladina Váhu iba veľmi ťažko. V Turci zabraňujú povodniam vodné nádrže v Krpeľanoch a v Turčeku. Oveľa väčšou hrozbou pre Turčanov sú, ako sme ukázali na príklade Necpalského, horské potoky.

Turček je dobrým ochrancom

„Z vodného diela v Turčeku sa vypúšťa maximálne 3,6 kubického metra za sekundu. Počas existencie tejto vodnej nádrže ešte nedošlo nikdy k situácii, aby presiahli maximálnu prevádzkovú hladinu a najvyšší prítok do nádrže nepresahoval 10 kubických metrov za sekundu. Zatiaľ v Turčeku nemuseli vypúšťať z nádrže extrémne prietoky„ – tvrdí Ľubomír Kusý.

Nikto nemôže vylúčiť, že prídu dlhotrvajúce zrážky. Ale to by museli prísť naozaj extrémne. Ak by bola vodná nádrž plná, voda by vytekala prepadovou šachtou pod hrádzu. Samozrejme, možné maximum by odoberala úpravňa vody v Turčeku. Bezpečnosť nádrže zabezpečuje služba, ktorá robí merania vztlakov, posunov i priesakov, ďalšie meranie v zmysle programu technicko-bezpečnostného dohľadu a sleduje prietok prítokov do vodnej nádrže. Samotné teleso hrádze má v sebe zabudovanú pozorovaciu sieť senzorov, ktorá signalizuje možné priesaky a zabezpečené je aj stráženie vodnej nádrže, kde verejnosť nemá v súčasnosti prístup.

Turiec zberá vody z Malej i Veľkej Fatry. Pri dlhotrvajúcich zrážkach sa vylieva pri Moškovci, a vtedy, keď sa tak deje, podľa Ľubomíra Kusého, nastáva prvý stupeň povodňovej aktivity. Ochranári prírody dokonca vylievanie Turca pri Moškovci vítajú, ale poľnohospodári sú s takýmto stavom už menej spokojní.

Ako je to s Krpeľanmi?

Vodná nádrž v Krpeľanoch je v súčasnosti zanesená. Prísun materiálu do nádrže bol v istom období väčší, než aký stihli pracovníci Povodia Váhu odstraňovať. V súčasnosti je situácia stabilizovaná a množstvo nánosov sa už nezvyšuje. Krpelianska vodná nádrž už ale viac slúži ako prietoková elektráreň. Prietoky do 210 kubických metrov za sekundu sa prepúšťajú do derivačného kanála Krpeľany-Sučany-Lipovec, nadbytočné prietoky sa haťou prepúšťajú do starého koryta Váhu. Kapacita troch haťových polí pre Q1000 (tisícročná voda) je 2550 kubických metrov za sekundu, pre Q 100 (storočná voda) 1900 kubických metrov za sekundu a kapacita jedného otvoru je 850 kubických metrov za sekundu. Maximálna prevádzková hladina 425,35 m n. m B.p.v. (Balt po vyrovnaní) a minimálna 421,35 m n. m B.p.v.. Pri ploche nádrže 1,26 milióna štvorcových metrov to predstavuje maximálnu možnú manipuláciu s piatimi miliónmi kubických metrov vody. Vyhlasovanie stupňov povodňovej aktivity sa deje pri prietokoch nad 300, nad 500 a nad 1000 kubických metrov vody za sekundu, a to v poradí prvý, druhý a tretí st. povodňovej aktivity. Treba pripomenúť že údaje Q 1000 a Q 100 sú hypotetické údaje prepočítané podľa určitých kritérií.

Problémy nerobí voda, ale...

„Posledná veľká voda prišla vlani, keď 25. júla vo zvýšenej miere prepúšťali z krpelianskej vodnej nádrže vodu do starého koryta Váhu. Pri prietoku 856 kubických metrov do starého koryta Váhu došlo k preliatiu hrádze na ľavej strane toku pri Nolčove a zatopilo pritom miestnu komunikáciu, poľnohospodárske pozemky a časť záhradkárskej osady v Turanoch a štrkopiesky vo Vrútkach. Hrozilo aj rozrušenie pravostrannej hrádze pri Nolčove a zaplavenie miestnej časti Drevina v Turanoch. Odtokové pomery sa zhoršili zúžením prietokového profilu, a to zas zavinila prebujnená vodná vegetácia a riečne nánosy. K podobnej situácií došlo aj v lokalite Brvná v Turanoch. Koryto Váhu je v tejto lokalite dimenzované na prietok 1600 metrov kubických za sekundu. Okresná povodňová komisia v Martine vtedy rozhodla, že treba odstrániť stromy v týchto lokalitách a problém bol onedlho vyriešený.

Väčšie problémy robia malé vodné toky, ktoré čitateľ NŽT uvádza v liste. S Medokýšom môžu byť problémy iba na miestach, kde vchádza do krytého profilu, ak sú mreže zanesené nečistotou, môžu spôsobiť vyliatie vody. Ľudia zvyknú do vody hádzať rôzny odpad - napríklad aj čižmy - a niekedy treba mreže čistiť aj niekoľkokrát denne. Rozvodnenie malých potokov spôsobujú lokálne zrážky a z dvadsaťcentimetrového potoka sa na niekoľko hodín naozaj môže stať dvojmetrová rieka... Problémy ale nespôsobujú iba lokálne zrážky, ale aj ľudia, ktorí ukladajú k malým potokom rôzny odpad. Ten pri zvýšenej hladine voda odplaví a na zúženom mieste potom môžu zahatať tok„ – povedal nám o možných záplavách Ľubomír Kusý.

Ani hydrometeorológovia

nie sú prorokmi

Riaditeľ Povodia Váhu v Ružomberku Róbert Hok nám povedal, že Liptovská Mara a Oravská priehrad plnia viac funkcií, pričom zachytávajú aj povodňové prietoky, ale zabezpečujú dostatok vody pre všetky odvetvia na tretine územia Slovenska. Podľa neho, veľa záleží od predpovede hydrometeorológov. Ak tí dokážu predpovedať na dlhší čas, aké budú zrážky, obe veľké priehrady nemôžu spôsobiť problémy, lebo sa v nich dá správne regulovať množstvo akumulovanej a vypúšťanej vody.

Braňo Gregor

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Hygge ako životný štýl
 2. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 5. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 6. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 7. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 8. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 9. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 10. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 33 725
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 32 686
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 919
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 10 248
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 187
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 589
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 891
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 658
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 595
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 621
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Skalici sme podľahli na domácom ľade.

„Štyri góly nám na víťazstvo musia stačiť. Treba byť dôslednejší vzadu, to je najväčší problém,“ zdôraznil po prehre so Skalicou martinský kapitán Michal Murček.

12 h
Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva SR pre epidemiológiu Henrieta Hudečková.

Hudečková je hlavnou odborníčkou na epidemiológiu ministerstva zdravotníctva.

13 h
Ilustračná fotografia.

V meste vytvorili odberové miesta v ZŠ na Ul. Komenského.

16 h
Odberové miesta budú vytvorené aj v Gymnáziu Jozefa Lettricha.

Mesto Martin pre účely skríningového testovania na COVID-19 bude využívať aplikáciu Bookio, prostredníctvom ktorej sa rýchlo a ľahko prihlásite na miesto a čas, ktorý vám vyhovuje.

20. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Hudečková je hlavnou odborníčkou na epidemiológiu ministerstva zdravotníctva.

13 h

Nahnevaní bežkári sa už obrátili listom aj na vedenie obce Králiky, aby začalo konať.

12 h

Muža našli už bez známok života.

18 h

Prírodná pamiatka očarí v každom ročnom období.

20. jan

Už ste čítali?