„Dňa 19. septembra tohto roku,„ píše nám náš spolupracovník, predseda Klubu priateľov T. G. Masaryka a M. R. Štefánika v Martine, Branislav Geryk, „odhalili na rušnom mieste vo Washingtone sochu Tomáša Garrigue Masaryka. Prejavy pri tejto príležitosti predniesol prezident Českej republiky Václav Havel, bývalá ministerka zahraničných vecí USA Madeleine Albrightová a bývalý prezident Slovenskej republiky Michal Kováč. Rečníci sa zhodli v tom, že Masarykov vzťah k USA a vtedajšiemu prezidentovi Wilsonovi bol kľúčom k vzniku Československa v roku 1918 a k založeniu demokratickej tradície nového štátu aj na území Slovenska. Na pôdu USA sa tak dostal kusok histórie našej krajiny.„
Kým ale na jednom konci sveta si ctia Masaryka ako demokrata a humanistu, ktorý si zaslúži mať trvalý pomník vďaky, v Martine približne v tom istom čase vandali alebo zlodeji poškodili bustu prezidenta prvej Československej republiky T. G. Masaryka, ktorá bola umiestnená v záhrade Strednej zdravotníckej školy v Martine. Sochu, ktorá váži približne šesťdesiat kilogramov sa v noci zo 16. na 17. septembra vandalom podarilo prehodiť ponad plot, kde sa ju pokúsili rozbiť. S najväčšou pravdepodobnosťou boli ale vyrušení a ušli.
B. Geryk nám poskytol aj základné informácie o „dejinách„ busty. Ako je všeobecne známe, v záhrade zdravotníckej školy sú, respektíve boli, umiestnené dve busty. Jedna zobrazuje Milana Rastislava Štefánika, jej autorom je moravský sochár František Uprk. Masarykovu bustu zhotovil akademický sochár - Čech Jozef Mařatka. Busty boli slávnostne inštalované v roku 1926 za prítomnosti prezidenta Masaryka a jeho dcéry Alice Masarykovej. V roku 1939 boli odstránené, znovu ich inštalovali v roku 1945, aby ich následne komunistický režim opäť odsunul do depozitu. Stalo sa tak v roku 1949. Na opätovné reinštalovanie „čakali„ ukryté v Slovenskom národnom múzeu a zdravotníckej škole viac ako štyri desiatky rokov. V roku 1990 boli opäť umiestnené na pôvodných podstavcoch.
„Odvtedy každý rok sme si aj pri nich pripomínali 28. október a deň narodenia oboch štátnikov malou oslavou a kultúrnym programom,„ hovorí B. Geryk. „Nenachádzam slov na odsúdenie tohto barbarského skutku, ktorý zaiste neprispieva k dobrému menu Martina či Slovenska vo svete.„
Busta, našťastie poškodená „len„ na zadnej časti, dočasne odpočíva na jednom z ohybov schodišťa zdravotníckej školy. Okrem opravy, ktorá ešte nie je vyčíslená, sa uvažuje aj o zhotovení kópie, ktorá by mohla v budúcnosti nahradiť na podstavci originál, aby sa tak predišlo vážnejšiemu vandalskému poškodeniu umeleckého diela.
(leg)