Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Poslanecké pocity, očakávania a predsavzatia

Výsledky parlamentných volieb rozhodli o úplne novej zostave nášho najvyššieho zákonodarného zboru. Tretina poslancov Národnej rady SR obhájila svoje posty z minulého volebného obdobia, dve tretiny mien a tvárí sú noví ľudia. Medzi nimi aj traja Turčania. Aj pre nich budú najbližšie dni, týždne i mesiace v parlamentne sériou veľkých premiér... Minulý týždeň, keď už pokojnejšou mysľou hodnotili svoj stranícky i osobný úspech, sme ich oslovili a položili im tri rovnaké otázky.

Na naše otázky odpovedali Vladimír Ďaďo z Martina, poslanec za Komunistickú stranu Slovenska, Libuša Martinčeková zo Sučian a Stanislav Janiš z Martina, obaja poslanci za Slovenskú demokratickú a kresťanskú úniu.

Skryť Vypnúť reklamu

1. S akými pocitmi ste prijali správu, že ste sa stali poslancom slovenského parlamentu?

Vladimír Ďaďo: - Rozhodne to boli príjemné pocity. Zásluhou tvrdej práce od roku 1992 sa nám podarilo dostať KSS tam, kam patrí. Vždy som tvrdil, že bez komunistov nebude ľavicová politika. Ešte ako predseda som sa niekoľkokrát usiloval o zjednotenie ľavicových síl, žiaľ, zo Strany demokratickej ľavice, ani zo strany Združenia robotníkov Slovenska nebol vtedy o to záujem. Naša strana bola bez peňazí, bez prístupu k médiám, o to bola ťažšia práca, teda o to bol príjemnejší ten pocit po parlamentných voľbách. Je to výsledok voľby občanov, ktorí pochopili, čo sa udialo po roku 1989 a zhodnotili náš podiel a dali nám dôveru. Vysoko si ju vážim. Poďakovanie by som však chcel adresovať všetkým voličom, nielen tým, ktorí volili nás, hoci im, samozrejme, predovšetkým. Ďakujem všetkým za kultúrny prístup k voľbám.

Skryť Vypnúť reklamu

Libuša Martinčeková: - Správy o výsledkoch volieb sme sledovali v Bratislave spolu so straníckymi kolegami a logicky prevládli veľmi dobré a príjemné pocity. S odstupom krátkeho času cítim, že tým, že som sa dostala do parlamentu, nastala istá kvalitatívna zmena. A to v tom, že som dostala veľkú šancu presadzovať svoj vnútorný program s cieľom pomáhať tak regiónom, ako aj občanom, ktorí mi verili a ktorí chcú, aby som ich zastupovala v najvyššom zákonodarnom zbore. Pri tejto príležitosti by som im chcela poďakovať za hlasy a teda dôveru, ktorú mi dali, a ja dúfam, že ju nesklamem. Chcem ešte dodať, že naša strana si vybrala cestu, ktorá je síce tŕnistá, ale po nej dôjdeme do cieľa. Náš program a jeho presadzovanie do reálneho života je dielom, ktoré stojí za námahu.

Skryť Vypnúť reklamu

Stanislav Janiš: - V nedeľu v ranných hodinách, keď už bolo isté, ako dopadli voľby - 15,09 % a 28 mandátov pre SDKÚ, to bol pocit radosti a uvoľnenia spolu s manželkou a v kruhu priateľov v centre SDKÚ, no súčasne i také rýchle vnútorné poobhliadnutie sa do minulosti, premietol som si roky dozadu, roky môjho pôsobenia vo verejnom živote. A tento pocit radosti sa s pribúdajúcim časom mení na pocit zodpovednosti za dôveru, ktorá mi bola daná a očakávania tých, ktorí mi ju dali.

2. Onedlho prvý raz zasadnete do poslaneckých lavíc Národnej rady SR. Každý určite s nejakými predstavami a predsavzatiami. V akej sfére práce parlamentu by ste chceli pôsobiť a byť prospešní?

Vladimír Ďaďo: - Ťažko dnes môžem povedať, v čom bude moje konkrétne zameranie v parlamente, pretože to bude otázkou rokovaní. Bola a je mi najbližšia ekonomika, v ktorej som pôsobil dlhšie, teda rád by som pôsobil niekde v tejto oblasti. Rozhodne prijmem pôsobenie v akomkoľvek výbore, pretože sa domnievam, že v každej oblasti je na Slovensku čo riešiť. Priznám sa ale, že napríklad oblasť kultúry, v ktorej som nikdy nepracoval, by mi nebola až taká blízka, ale napríklad, mal som skúsenosti aj s telovýchovou a športom, kde som dokonca určité obdobie robil predsedu okresného výboru ČSZTV. V parlamente by som chcel využiť tie svoje poznatky, ktoré som z doterajšej praxe získal, a to najmä v prospech toho, aby sa situácia u nás podstatne zlepšila.

Libuša Martinčeková: - Do politiky som išla aj preto, že si myslím, že je v nej stále málo žien, hoci sa vie - a aj ja si to myslím, že niektoré problémy našej spoločnosti dokážu ženy lepšie poznať i lepšie riešiť. Sú to predovšetkým problémy vo sfére rodinných vzťahov a všetky otázky sociálnej oblasti. Ako žena a matka poznám problematiku rodinného práva, ochrany žien a detí i sociálneho zabezpečenia a myslím si, že práve tu sú nedostatky, ktoré by som rada pomáhala odstrániť. Ďalším z motívov, prečo som vstúpila do politiky, bolo, že som podnikala a dobre viem, aké veľké problémy sa v tejto oblasti vyskytujú. Sama na vlastnej koži som pociťovala vysokú mieru daňového zaťaženia a odvodových povinností, viem, s akými ťažkosťami a prekážkami je nútený boriť sa každý stredný či malý podnikateľ. Na niektorých zákonoch vidieť, že ich koncipovali ľudia, ktorí nemali skúsenosti z praktického života. A to by som chcela nejako ovplyvniť a najmä pomôcť napraviť.

Stanislav Janiš: - Minulá vláda a dnes už tak možno hovoriť, urobila veľký krok v reforme verejnej správy. V reformách treba pokračovať, hlavne v tom smere, aby s pribúdajúcimi kompetenciami a zodpovednosťou dochádzalo aj k toku peňažných prostriedkov na samosprávy. SDKÚ má v programe aj návrat k pôvodnému vládnemu návrhu transformácie na 12 VÚC. Zo svojej súčasnej pozície veľmi dobre viem, o čom hovorím. To je jedna oblasť, v ktorej sa cítim dobre a mohol by som byť osožný. Tá druhá oblasť, z ktorej po rokoch pôsobenia v MFN nie a nie vyjsť, je oblasť zdravotníctva. Zdravotnícka verejnosť, a nielen z Martina, ma už oslovila, aby som sa angažoval, a tým pádom aj pomáhal v tejto oblasti. Obe tieto oblasti sú nielen pre Martin, ale pre celý Žilinský kraj, veľmi dôležité hlavne z pohľadu plánovaných transformácií.

3. Ste nielen predstavitelia vašich politických strán, ale či chcete alebo nie - aj reprezentantmi a vyslancami Turca v slovenskom parlamente. Stručná otázka: ako chcete byť svojmu regiónu ako poslanci užitoční?

Vladimír Ďaďo: - Viem, čo sa tu v regióne chcelo, ale napokon prestalo budovať. Veľmi ma mrzí, že ostala MFN v takom stave, ako bola, lebo v roku 1989 sa rozbiehala príprava na to, aby roku 1993, najneskôr roku 1995 bola postavená nová. Zdravotníctvo a odborné kádre, ktoré tu sú, najmä lekári si zaslúžia, aby mali lepšie podmienky na svoju prácu, preto jeden z mojich cieľov je pomôcť zdravotníctvu. Ako bývalému pracovníkovi ZŤS je mi ľúto, keď vidím súčasný stav fabriky. Ľúto mi je, že na holých, pekných a úrodných černozemiach sa budujú priemyselné parky, a tam, kde existuje infraštruktúra, tam to chátra. To sú ďalšie veci, ktoré treba riešiť. Ďalšou ťažkou úlohou je pomôcť riešiť zamestnanosť, zaoberať sa nízkymi platmi, lebo s výnimkou niektorých firiem je tu v regióne veľa pracovníkov na nízkej platovej úrovni. Predpokladám, že zahraničný kapitál bude aj ďalej vplývať na Slovensko. Bolo by však dobre, keby vplýval nielen preto, že je tu aj niekoľkonásobne lacnejšia pracovná sila, ako v krajine, odkiaľ prichádza. Je tu veľa vecí, ktoré sa týkajú drobných podnikateľov alebo aj mesta, ktoré treba riešiť. Budem sa o to zo svojej poslaneckej pozície usilovať.

Libuša Martinčeková: - Som rodáčka zo Sučian, mám rada svoj rodný kraj, nikdy som ho neopustila, a ani ho neopustím. Pokiaľ som mohla, vždy som v obci pomáhala a snažila sa byť verejne činná a užitočná. Obyvatelia Sučian by vedeli povedať, ako vyzerala obec pred 12 rokmi a ako vyzerá dnes. K jej zveľadeniu som sa snažila prispieť aj ja. Stále sú však problémy, ktoré treba riešiť. Napríklad otázka Rómov je tu veľmi aktuálna, preto by som rada v zákonodarnom zbore presadzovala také opatrenia, ktoré by urýchlili integráciu týchto občanov v spoločnosti. Týmto krajom by mala viesť diaľnica, ak budem môcť nejakým spôsobom ovplyvniť rozhodovanie o tejto veci, určite túto možnosť využijem. Ale chcela by som byť nápomocná aj bežným praktickým starostiam občanov Sučian a ich okolia. A nechcela by som zabudnúť ešte na jednu vec, a tou je výstavba pamätníka nášmu veľkému rodákovi Milanovi Hodžovi, ktorý si takúto našu pietu a úctu zaslúži.

Stanislav Janiš: - Martin je mesto, ktoré má svoju históriu a ktorú mu nikto nezoberie. Je sídlom mnohých kultúrnych inštitúcií, lekárskej fakulty, univerzitnej nemocnice, ale aj priemyslu, bankovníctva. V spojení histórie a súčasnosti mesta je veľký potenciál Martina. Ja osobne cítim určitý deficit jednotnosti, jednotnosti v tom dobrom slova zmysle, určitý deficit v zohratosti, chýba určitá koordinovanosť krokov, vzájomná podpora, vzájomná informovanosť, vzájomné obhajovanie sa a propagácia pri rôznych príležitostiach, jednoducho Martin ako celok je silnejší ako Martin rozdrobený. Menej sa sporiť a viacej spolu hovoriť. O to sa budem snažiť.

Pripravili: (jk, baj, vl)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 4. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 5. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 10. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 1. Neprekonaný VAM systém, ktorý zabráni krádeži vášho auta
 2. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 3. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 4. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 5. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 6. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 7. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 8. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 9. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 10. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 066
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 866
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 18 446
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 18 109
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 074
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 755
 7. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci 7 414
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 335
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 312
 10. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 162
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Mobilné odberové miesto pri Kine Moskva.

Niekde sa objednávalo, niekde si bolo treba vystať rad.

16 h
Ľuboš Thomka (s loptou) stratil na víťaza len osem bodov.

Vo aktuálnej zostave jedenástky TFZ je sedem mien z vlaňajška. Najstarší laureát má 42 rokov a najmladší dvadsaťjeden. Ako sa stalo v poslednom období pravidlom, na zozname dominujú tridsiatnici. Víťaza tohtoročného hodnotenia dal na svoj hlasovací lístok každý klub prvej triedy.

16 h
Ivan Kocan, primár pľúcnej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine.

Novinku z Univerzitnej nemocnice v Martine v pilotnej fáze vyskúšalo sedem pacientov.

20 h
Ilustračná foto.

Prednosta Okresného úradu v Martine Vladimír Polakovič tvrdí, že percento infekčnosti v rámci okresu sa nedá určiť na základe čiastkových výsledkov.

26. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zvolen patrí medzi lepšie okresy.

26. jan

Pokiaľ ste nezvestné deti videli, kontaktujte políciu.

17 h

Mnohí vodiči odbočujú na Nedožerskej ceste v Prievidzi doľava, smerom do mestskej časti Necpaly. Podľa dopravnej značky to však robiť nemôžu, čo si mnohí doteraz neuvedomovali.

23 h

Poradia sa od včera zmenili.

11 h

Už ste čítali?