Streda, 20. október, 2021 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Poslanecké pocity, očakávania a predsavzatia

Výsledky parlamentných volieb rozhodli o úplne novej zostave nášho najvyššieho zákonodarného zboru. Tretina poslancov Národnej rady SR obhájila svoje posty z minulého volebného obdobia, dve tretiny mien a tvárí sú noví ľudia. Medzi nimi aj traja Turčania. Aj pre nich budú najbližšie dni, týždne i mesiace v parlamentne sériou veľkých premiér... Minulý týždeň, keď už pokojnejšou mysľou hodnotili svoj stranícky i osobný úspech, sme ich oslovili a položili im tri rovnaké otázky.

Na naše otázky odpovedali Vladimír Ďaďo z Martina, poslanec za Komunistickú stranu Slovenska, Libuša Martinčeková zo Sučian a Stanislav Janiš z Martina, obaja poslanci za Slovenskú demokratickú a kresťanskú úniu.

Skryť Vypnúť reklamu

1. S akými pocitmi ste prijali správu, že ste sa stali poslancom slovenského parlamentu?

Vladimír Ďaďo: - Rozhodne to boli príjemné pocity. Zásluhou tvrdej práce od roku 1992 sa nám podarilo dostať KSS tam, kam patrí. Vždy som tvrdil, že bez komunistov nebude ľavicová politika. Ešte ako predseda som sa niekoľkokrát usiloval o zjednotenie ľavicových síl, žiaľ, zo Strany demokratickej ľavice, ani zo strany Združenia robotníkov Slovenska nebol vtedy o to záujem. Naša strana bola bez peňazí, bez prístupu k médiám, o to bola ťažšia práca, teda o to bol príjemnejší ten pocit po parlamentných voľbách. Je to výsledok voľby občanov, ktorí pochopili, čo sa udialo po roku 1989 a zhodnotili náš podiel a dali nám dôveru. Vysoko si ju vážim. Poďakovanie by som však chcel adresovať všetkým voličom, nielen tým, ktorí volili nás, hoci im, samozrejme, predovšetkým. Ďakujem všetkým za kultúrny prístup k voľbám.

Skryť Vypnúť reklamu

Libuša Martinčeková: - Správy o výsledkoch volieb sme sledovali v Bratislave spolu so straníckymi kolegami a logicky prevládli veľmi dobré a príjemné pocity. S odstupom krátkeho času cítim, že tým, že som sa dostala do parlamentu, nastala istá kvalitatívna zmena. A to v tom, že som dostala veľkú šancu presadzovať svoj vnútorný program s cieľom pomáhať tak regiónom, ako aj občanom, ktorí mi verili a ktorí chcú, aby som ich zastupovala v najvyššom zákonodarnom zbore. Pri tejto príležitosti by som im chcela poďakovať za hlasy a teda dôveru, ktorú mi dali, a ja dúfam, že ju nesklamem. Chcem ešte dodať, že naša strana si vybrala cestu, ktorá je síce tŕnistá, ale po nej dôjdeme do cieľa. Náš program a jeho presadzovanie do reálneho života je dielom, ktoré stojí za námahu.

Skryť Vypnúť reklamu

Stanislav Janiš: - V nedeľu v ranných hodinách, keď už bolo isté, ako dopadli voľby - 15,09 % a 28 mandátov pre SDKÚ, to bol pocit radosti a uvoľnenia spolu s manželkou a v kruhu priateľov v centre SDKÚ, no súčasne i také rýchle vnútorné poobhliadnutie sa do minulosti, premietol som si roky dozadu, roky môjho pôsobenia vo verejnom živote. A tento pocit radosti sa s pribúdajúcim časom mení na pocit zodpovednosti za dôveru, ktorá mi bola daná a očakávania tých, ktorí mi ju dali.

2. Onedlho prvý raz zasadnete do poslaneckých lavíc Národnej rady SR. Každý určite s nejakými predstavami a predsavzatiami. V akej sfére práce parlamentu by ste chceli pôsobiť a byť prospešní?

Vladimír Ďaďo: - Ťažko dnes môžem povedať, v čom bude moje konkrétne zameranie v parlamente, pretože to bude otázkou rokovaní. Bola a je mi najbližšia ekonomika, v ktorej som pôsobil dlhšie, teda rád by som pôsobil niekde v tejto oblasti. Rozhodne prijmem pôsobenie v akomkoľvek výbore, pretože sa domnievam, že v každej oblasti je na Slovensku čo riešiť. Priznám sa ale, že napríklad oblasť kultúry, v ktorej som nikdy nepracoval, by mi nebola až taká blízka, ale napríklad, mal som skúsenosti aj s telovýchovou a športom, kde som dokonca určité obdobie robil predsedu okresného výboru ČSZTV. V parlamente by som chcel využiť tie svoje poznatky, ktoré som z doterajšej praxe získal, a to najmä v prospech toho, aby sa situácia u nás podstatne zlepšila.

Libuša Martinčeková: - Do politiky som išla aj preto, že si myslím, že je v nej stále málo žien, hoci sa vie - a aj ja si to myslím, že niektoré problémy našej spoločnosti dokážu ženy lepšie poznať i lepšie riešiť. Sú to predovšetkým problémy vo sfére rodinných vzťahov a všetky otázky sociálnej oblasti. Ako žena a matka poznám problematiku rodinného práva, ochrany žien a detí i sociálneho zabezpečenia a myslím si, že práve tu sú nedostatky, ktoré by som rada pomáhala odstrániť. Ďalším z motívov, prečo som vstúpila do politiky, bolo, že som podnikala a dobre viem, aké veľké problémy sa v tejto oblasti vyskytujú. Sama na vlastnej koži som pociťovala vysokú mieru daňového zaťaženia a odvodových povinností, viem, s akými ťažkosťami a prekážkami je nútený boriť sa každý stredný či malý podnikateľ. Na niektorých zákonoch vidieť, že ich koncipovali ľudia, ktorí nemali skúsenosti z praktického života. A to by som chcela nejako ovplyvniť a najmä pomôcť napraviť.

Stanislav Janiš: - Minulá vláda a dnes už tak možno hovoriť, urobila veľký krok v reforme verejnej správy. V reformách treba pokračovať, hlavne v tom smere, aby s pribúdajúcimi kompetenciami a zodpovednosťou dochádzalo aj k toku peňažných prostriedkov na samosprávy. SDKÚ má v programe aj návrat k pôvodnému vládnemu návrhu transformácie na 12 VÚC. Zo svojej súčasnej pozície veľmi dobre viem, o čom hovorím. To je jedna oblasť, v ktorej sa cítim dobre a mohol by som byť osožný. Tá druhá oblasť, z ktorej po rokoch pôsobenia v MFN nie a nie vyjsť, je oblasť zdravotníctva. Zdravotnícka verejnosť, a nielen z Martina, ma už oslovila, aby som sa angažoval, a tým pádom aj pomáhal v tejto oblasti. Obe tieto oblasti sú nielen pre Martin, ale pre celý Žilinský kraj, veľmi dôležité hlavne z pohľadu plánovaných transformácií.

3. Ste nielen predstavitelia vašich politických strán, ale či chcete alebo nie - aj reprezentantmi a vyslancami Turca v slovenskom parlamente. Stručná otázka: ako chcete byť svojmu regiónu ako poslanci užitoční?

Vladimír Ďaďo: - Viem, čo sa tu v regióne chcelo, ale napokon prestalo budovať. Veľmi ma mrzí, že ostala MFN v takom stave, ako bola, lebo v roku 1989 sa rozbiehala príprava na to, aby roku 1993, najneskôr roku 1995 bola postavená nová. Zdravotníctvo a odborné kádre, ktoré tu sú, najmä lekári si zaslúžia, aby mali lepšie podmienky na svoju prácu, preto jeden z mojich cieľov je pomôcť zdravotníctvu. Ako bývalému pracovníkovi ZŤS je mi ľúto, keď vidím súčasný stav fabriky. Ľúto mi je, že na holých, pekných a úrodných černozemiach sa budujú priemyselné parky, a tam, kde existuje infraštruktúra, tam to chátra. To sú ďalšie veci, ktoré treba riešiť. Ďalšou ťažkou úlohou je pomôcť riešiť zamestnanosť, zaoberať sa nízkymi platmi, lebo s výnimkou niektorých firiem je tu v regióne veľa pracovníkov na nízkej platovej úrovni. Predpokladám, že zahraničný kapitál bude aj ďalej vplývať na Slovensko. Bolo by však dobre, keby vplýval nielen preto, že je tu aj niekoľkonásobne lacnejšia pracovná sila, ako v krajine, odkiaľ prichádza. Je tu veľa vecí, ktoré sa týkajú drobných podnikateľov alebo aj mesta, ktoré treba riešiť. Budem sa o to zo svojej poslaneckej pozície usilovať.

Libuša Martinčeková: - Som rodáčka zo Sučian, mám rada svoj rodný kraj, nikdy som ho neopustila, a ani ho neopustím. Pokiaľ som mohla, vždy som v obci pomáhala a snažila sa byť verejne činná a užitočná. Obyvatelia Sučian by vedeli povedať, ako vyzerala obec pred 12 rokmi a ako vyzerá dnes. K jej zveľadeniu som sa snažila prispieť aj ja. Stále sú však problémy, ktoré treba riešiť. Napríklad otázka Rómov je tu veľmi aktuálna, preto by som rada v zákonodarnom zbore presadzovala také opatrenia, ktoré by urýchlili integráciu týchto občanov v spoločnosti. Týmto krajom by mala viesť diaľnica, ak budem môcť nejakým spôsobom ovplyvniť rozhodovanie o tejto veci, určite túto možnosť využijem. Ale chcela by som byť nápomocná aj bežným praktickým starostiam občanov Sučian a ich okolia. A nechcela by som zabudnúť ešte na jednu vec, a tou je výstavba pamätníka nášmu veľkému rodákovi Milanovi Hodžovi, ktorý si takúto našu pietu a úctu zaslúži.

Stanislav Janiš: - Martin je mesto, ktoré má svoju históriu a ktorú mu nikto nezoberie. Je sídlom mnohých kultúrnych inštitúcií, lekárskej fakulty, univerzitnej nemocnice, ale aj priemyslu, bankovníctva. V spojení histórie a súčasnosti mesta je veľký potenciál Martina. Ja osobne cítim určitý deficit jednotnosti, jednotnosti v tom dobrom slova zmysle, určitý deficit v zohratosti, chýba určitá koordinovanosť krokov, vzájomná podpora, vzájomná informovanosť, vzájomné obhajovanie sa a propagácia pri rôznych príležitostiach, jednoducho Martin ako celok je silnejší ako Martin rozdrobený. Menej sa sporiť a viacej spolu hovoriť. O to sa budem snažiť.

Pripravili: (jk, baj, vl)

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 2. 4 hi-tech inovácie, ktoré zmenia Slovensko
 3. Ako ušetriť v domácnosti, keď ceny energií budúci rok stúpnu?
 4. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma
 5. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 7. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 8. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 9. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 10. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov
 1. Stanovisko Asociácie moderných benefitov k TK RÚZ
 2. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 3. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 5. QSI International School of Bratislava
 6. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 7. Pestovateľské workshopy pre deti v Šamoríne
 8. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 9. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok
 10. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 22 529
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 13 644
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 155
 4. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 5 370
 5. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 4 463
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 817
 7. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 3 486
 8. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 249
 9. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 236
 10. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 3 195

Blogy SME

 1. Marek Šmid: Ak chceme pomôcť, žime v realite
 2. Stanislav Martinčko: Prečo chudoba v R. Sobote mávala prázdnymi čapicami ???
 3. Štefan Vidlár: Moja pekná spomienka
 4. Matúš Lazúr: Úspechy na východnom fronte. Jednotky Delta Force nezadržateľne postupujú smerom na západ.
 5. Miroslav Makyta: Ako Taraba podliezol čiaru
 6. Samuel Zubo: Zlepšenie prístupu k voľbám MV SR odmietlo
 7. Tomáš Mihalík: Taraba vedel, čo robí. To je dokázateľný fakt.
 8. Štefan Vidlár: Asi moja prvá životná lekcia
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 27 902
 2. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 8 120
 3. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 6 115
 4. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 872
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 603
 6. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 4 382
 7. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 3 851
 8. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 762
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Práce v komunitnej záhrade v Priekope finišujú, vítané sú v nej všetky generácie ľudí.

Mamičky vytvorili komunitný priestor so záhradou pre rodičov a deti, organizujú pre ne vzdelávacie a tvorivé aktivity.


50m
Jaroslav Markovič si zvyká aj na úlohu trénera. 

Na konci sezóny však možnosť získať víťazný pohár v Martine aj v Žiline.


5 h
Takto by mala nová nemocnica v Martine vyzerať.

V stanovenom termíne sa prihlásil jeden uchádzač, ktorý splnil predpoklady a požiadavky vyhlasovateľa.


SITA 8 h

Dnes v MY Športujeme aj o tom, ako sa darilo mladíkom v kvalifikácii na futbalové ME.


8 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na trati Zvolen - Levice aktuálne vlaky nepremávajú.


a 1 ďalší 22 h

Odškodnenie vo výške 3 284 eur musí zaplatiť akciová spoločnosť SAD Prievidza žene, ktorá v decembri 2018 spadla na prievidzskej autobusovej stanici a zlomila si ruku.


SITA 19. okt

Muža bez respirátora policajti najskôr vyviedli z budovy Klientskeho centra Okresného úradu v Prievidzi a následne ho za pomoci donucovacích prostriedkov spacifikovali. Zatiaľ čo verejnosť postup polície kritizuje, oni sa obhajujú a situáciu vysvetľujú.


5 h

Protestnú akciu s blokádou cesty organizujú na podporu nemocníc.


19. okt

Blogy SME

 1. Marek Šmid: Ak chceme pomôcť, žime v realite
 2. Stanislav Martinčko: Prečo chudoba v R. Sobote mávala prázdnymi čapicami ???
 3. Štefan Vidlár: Moja pekná spomienka
 4. Matúš Lazúr: Úspechy na východnom fronte. Jednotky Delta Force nezadržateľne postupujú smerom na západ.
 5. Miroslav Makyta: Ako Taraba podliezol čiaru
 6. Samuel Zubo: Zlepšenie prístupu k voľbám MV SR odmietlo
 7. Tomáš Mihalík: Taraba vedel, čo robí. To je dokázateľný fakt.
 8. Štefan Vidlár: Asi moja prvá životná lekcia
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 27 902
 2. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 8 120
 3. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 6 115
 4. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 872
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 603
 6. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 4 382
 7. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 3 851
 8. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 762
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?