Martin – Úvod minuloštvrtkového rokovania martinského parlamentu patril slávnostnému odovzdaniu menovacích dekrétov do funkcií riaditeľov materských a základných škôl, základnej umeleckej školy a centra voľného času, ktorých zriaďovateľom je po prevzatí kompetencií na úseku školstva mesto Martin. Primátor mesta Stanislav Bernát pri tejto príležitosti vyslovil presvedčenie, že predškolské a školské zariadenia budú v rámci novej riadiacej štruktúry cítiť oporu a podporu samosprávy.
Vyslyšaná petícia
Potom sa už poslanci venovali plánovanému programu. Hlasovaním ale zmenili jeho postupnosť. Po základných procedurálnych otázkach sa na základe žiadosti poslanca Milana Benku a s podporou ďalších poslancov zaoberali problematikou umiestnenia Základnej cirkevnej školy Antona Bernoláka Martin v priestoroch dnešnej základnej školy na Tomášikovej ulici. Najskôr sa oboznámili s obsahom petície, ktorú na podporu tohto zámeru podpísalo vyše 2500 rodičov, učiteľov a sympatizantov cirkevnej školy a ktorú rada školy adresovala mestu. V nej sa upriamuje pozornosť mesta na nedávne dohody zriaďovateľa školy Rímskokatolíckeho biskupského úradu v Banskej Bystrici s odborom školstva, mládeže a telesnej kultúry Okresného úradu v Martine, podľa ktorej má do štyroch rokov prejsť areál školy na Tomášikovej ulici pod správu cirkevnej základnej školy. Po vyjasnení si stanovísk poslanci pristúpili k hlasovaniu, ktorého výsledkom bola podpora tejto dohode a uloženie úlohy pre prednostu MsÚ predložiť zastupiteľstku na novembrové zasadnutie návrh všeobecne záväzného nariadenia mesta o zriaďovaní školských obvodov. V súvislosti s týmto rozhodnutím poslanci v ďalšej časti rokovania v pláne investičných akcií na budúci rok neschválili zámer mesta vyčleniť z rozpočtu 20 miliónov korún na výstavu nového areálu pre potreby cirkevnej školy.
S uznesením na stromy
V rýchlom slede za sebou potom poslanci prerokovali a schválili návrh lokalitného programu a návrh komplexného riešenia mestského a Národného cintorína a správu o činnosti Správy športových zariadení mesta Martin za I. polrok 2002, a to bez vážnejších pripomienok. Potom zobrali na vedomie stav pripravenosti tepelných zariadení prevádzkovaných akciovou spoločnosťou Martico Martin na zimné obdobie. Informácie z tejto oblasti poslanci dostali aj od riaditeľa akciovej spoločnosti Martinská teplárenská Miroslava Kadleca. Rovnako, na vedomie zobrali aj správu o údržbe verejnej zelene, avšak v tejto súvislosti sa poslanci kriticky vyjadrili k nedostatočnému strihaniu živých plotov na Hollého ulici, ktoré bránia bezpečnému výjazdu na hlavnú cestu, upriamili pozornosť kompetentných na zeleň lemujúcu schody k budove Slovenskej národnej knižnice a v závere prerokovávania tejto problematiky odhlasovali aj uznesenie zaväzujúce úrad vypracovať plán systematickej údržby stromovej zelene, ktorá v mnohých častiach mesta znefunkčňuje verejné osvetlenie.
„Horúci„ zoznam investícií
V bloku správ venovaných rozpočtu a plánovaným investíciám sa poslanci venovali druhej zmene rozpočtu na tento rok, a to aj v súvislosti s návrhom akcií určených na vyfinancovanie v tomto a sčasti budúcom roku. Ako sme už spomenuli, zo zoznamu akcií „vypadol„ návrh o výstavbe cirkevnej školy. Poslanci v ňom ponechali rekonštrukciu strechy zimného štadióna, výkup pozemkov pre rozšírenie cintorína na Sklabinskej ulici, výstavbu kruhovej križovatky na uliciach Jilemnického a Severná, financovania plynofikácie Priekopy a kúpy hasičského auta pre priekopských hasičov, schválili tiež prostriedky na vybudovanie zadnej zásobovacej komunikácie na Jesenského ulici, chodník a zábradlie pri Jordáne, vybudovanie verejného osvetlenia v častiach Fornigovo, Fatra-Ráztoka a na Ulici Matúša Dullu, podporili aj financovanie technických úprav cyklotrás v meste, výstavbu oddychovej zóny na sídlisku Sever, ďalšiu časť rekonštrukcie krytej plavárne, prípravu a výstavbu domu smútku a rekonštrukciu kina Moskva. Na posledné dve akcie ešte nebol vyčíslený objem potrebných prostriedkov. Hneď vzápätí poslanci schválili aj druhú zmenu rozpočtu, ale s doplnkami, ktoré sa týkali ich súhlasu s navýšením financovania údržby a rekonštrukcie predškolských zariadení, príspevku pre Deep Martico Martin na podporu organizovania európskych majstrovských súťaží v diskotancoch, financovania terénnych a sadových úprav vnútrobloku na Ulici Jankolu, podpory uvedenia hry Hádička martinskými divadelníkmi a financovania výstavby sietí pre rozšírenie sanetu.
Nie všetko možno predať,
nie všetko možno vymôcť
Po prestávke sa poslanci venovali prerokovávaniu správy o bytovom dome v Košútoch II, ktorý bol nedávno stavebne dokončený a odovzdaný. Schválili prevod nehnuteľného majetku mesta na právnické a fyzické osoby, pričom ale z jeho zoznamu „vyhodili„ tri položky, ktoré ešte podliehajú prerokovaniu vo výboroch mestských častí. Peniaze boli ústredným heslom aj ďalšieho z prerokovávaných bodov, ktorým bol návrh na trvalé upustenie od vymáhania pohľadávok. Po krátkej rozprave sa poslanci zjednotili na zmene znenia uznesenia v tomto bode s tým, že súhlasili s upustením od ich vymáhania v súvislosti s ich vyradením z účtovej evidencie. Išlo o pohľadávky spôsobené neplatením daní a penále, ktoré aktívne vstupujú do účtovníctva mesta, hoci ich vymoženie je iluzórne, keďže napospol ide o firmy, ktoré už neexistujú, alebo sú v konkurze. Poslancom sa dostalo ubezpečenia, že každý prípad pohľadávky, ktorý je spojený hoci len s malou nádejou na vymáhanie, mesto vymáhať bude. Vyradením z účtovnej evidencie sa sleduje len zobjektivizovanie majetku mesta.
S bicyklom do zóny áno,
ale len popri ňom
V bode rôzne sa poslanci zaoberali návrhom na udelenie cien mesta, primátora a čestného občianstva, vypočuli si stanovisko Daniela Diškanca k prevádzkovaniu verejného kempu pre bezdomovcov a rezignáciu Františka Bohačiaka na funkciu člena dozornej rady Martico, s.r.o., Martin, venovali tiež časový priestor na vystúpenie zástupcu občanov, ktorý sa snažil obhájiť myšlienku uzatvárania zmlúv o dodávke tepla priamo s jeho výrobcom, padol tiež návrh na vybudovanie stráženého parkoviska pre bicykle na pešej zóne, viacerí poslanci kritizovali služby pošty a jej orientáciu na zrušenie nerentabilných prevádzok a obmedzovanie otváracích hodín a vyzvali vedenie mesta, aby vstúpilo do rokovania o tejto problematike s vedením tejto inštitúcie. V závere tohto bodu sa opäť vrátili k problematike pohybu cyklistov na pešej zóne a zhodli sa na zákaze ich vstupu do tohto priestoru. Toto rozhodnutie odôvodňovali príkladmi bezohľadného správania sa cyklistov vo vzťahu k chodcom.
V rámci bodu interpelácie poslanci poukázali na niektoré drobnejšie nedostatky organizácie života mesta a plnenia jeho funkcií. Po schválení uznesení sa zasadnutie skončilo.
V. Legerská