Pondelok, 2. august, 2021 | Meniny má GustávKrížovkyKrížovky

Dvojderby

IV. LIGA - SEVER

Víkend priniesol dva vzájomné súboje turčianskych štvrtoligistov a v oboch vyhrali domáci len najtesnejším rozdielom. Hoci šancí bolo v oboch derby neúrekom, gólov padlo málo. V Martine mali šťastie skôr hostia, že neinkasovali viac, vo Valči naopak – šťastena pohladila domácich, lebo lepšie Trebostovo napokon prehralo gólom z penalty... Situácia v súťaži sa inak vyvíja pre Martin priaznivo, ten má po 8 kolách už náskok 5 bodov. Za ním sa potom hadí vyrovnaný rad prenasledovateľov, ktorých delí od seba iba minimum bodov.

Martin – Diviaky 1:0 (1:0)

Gól dal Bulvas. Martin: Pikla – Siva, Fučela, Ondrla, Volna, Fazika (Kapusta), Bulvas, Kucian, R. Šupej, Lettrich, Rendek. Diviaky: Matiašovský – Lehotský, Poništ, Gaurík, Ďanovský, Horník (Frolo), Šefraník, Déri, Zelenec, Cvik, Horváth.

Trénerovi hostí sa vo štvrtok narodil syn Michal a zaručene by mu bol pristal darček v podobe zisku bodov. Lenže jeho zverenci začali derby v Martine akoby s otvorenými vrátami, v obrane až veľmi naivne a Martinčania mali za osem minút päť veľkých šancí. Už v prvej minúte Bulvasovu strelu zblízka chytil brankár hostí Matiašovský, o minútu neskôr ten istý hráč trafil spojnicu žrde s tyčou, v 4. min mladý Lettrich v stopercentnej šanci kopol vedľa bránky a hneď z ďalšieho protiútoku Bulvas v samostatnom nájazde chcel prehodiť Matiašovského, ale loptu trafil zle. V 7. min Kucianova strela z trestného kopu iba obtrela žrď Diviačanov. No, a tým akoby domáci vystrieľali celý svoj futbalový arzenál. Hostia sa totiž predsa len upokojili a zreorganizovali svoju obranu. Paradoxne, keď začali hru v poli vyrovnávať, prišla pekná akcia Šupeja, ktorý potiahol loptu po ľavom krídle, ideálne prihral Bulvasovi, a ten sa tentoraz pri streľbe nepomýlil.

Po zmene strán opäť začali lepšie domáci V 50. min však Kucian po Bulvasovej prihrávke zahodil tutovku, a keďže hostia sa predsa len trošku prebrali aj v ofenzíve, mohlo sa nepremieňanie šancí domácim vypomstiť. Muž okamihu v diviackom drese Horváth v 56. min nebezpečne hlavičkoval, ale domáci brankár bol v strehu. V 68. min strelcovi hostí chýbal azda len krôčik a bol by v stopercentnej šanci. Stred poľa mali viac pod kontrolou hostia, ale do šestnástky domácich sa dostávali iba sporadicky. Martinčania sa však zahrávali s ohňom. V závere stretnutia prišli hostia o Cvika, ktorý uvidel problematickú druhú žltú kartu a po nej červenú. Derby stretnutie bolo inak slušné, ale svojou úrovňou skôr sklamalo.

Povedali pre NŽT - Peter Kurek, tréner Martina: - Začali sme dobre, vypracovali sme si šance, dali sme neskôr aj gól, ale namiesto toho, aby sme ďalší pridali, prestali sme hrať. Nedokázali sme podržať loptu a súper hrozil najmä po štandardných situáciách, ale našťastie si vlastne nevypracoval ani jednu poriadnu šancu. Jozef Gaurík, tréner Diviak: - V prvom polčase boli lepší domáci, v druhom zase my. Poškodil nás rozhodca.„

Valča – Trebostovo 2:1 (1:1)

Góly: Jeťko 2 (1 z pok. kopu), resp. Ľ. Lukášik. Valča: Kollár – I. Bízik, Mucha, D. Kalnický, Líška, Lavrenčík (I. Thomka), Pravňan, Krkoša, Hollý (Barčin), Jeťko, Šeri (Delton). Trebostovo: Krupa – Bobček, M. Bízik, Žilla, Kováč, J. Lukášik, Ruttkay, Ľ. Lukášik, Mackura, Marguš (Móric), J. Lukášik.

Na klzkom teréne začali aktívnejšie začali domáci a najmä Šeri bol pre obranu hostí stálou hrozbou, hoci ho mal Kováč pod drobnohľadom. Strelec domácich sa v 11. min dostal na dostrel bránky, ale hlavičkoval tesne nad. S pribúdajúcimi minútami boli hostia už oveľa smelší a v 21. min musel brankár Kollár vyrážať bombu Marguša, vzápätí zachraňoval pred Ruttkayom. V 25. min po signále z uhla prudko napálil Ľ. Lukášik a jeho strela „napravila účesy„ hráčom pred bezmocným Kollárom a hostia viedli. Zanedlho mali pohyblivejší Trebostovčania ďalšie šance, ale Marguš a Ruttkay netrafili ani bránku domácich. V 35. min musel ísť z ihriska dolu zranený Šeri a nahradil ho Delton. Práve on o niekoľko minút nádherne vysunul Jeťka, ten si na šestnástke s prehľadom spracoval loptu a strelou z otočky dal vyrovnávajúci gól. Lenže ani vyrovnávajúci gól neprivodil na domáce kopačky pokoj. Hostia najmä zásluhou výborne hrajúceho Ľ. Lukášika ovládli stred poľa. Domácim takýto typ hráča očividne chýbal. Navyše, k Šerimu „priviazaný„ Kováč sa mohol venovať viac ofenzíve. Po zmene strán už na ihrisku dominovali jednoznačne hostia. Domáce útoky boli iba sporadické. Hostia získavali výraznú prevahu v strede poľa. V 50. min nevyšiel Ľ. Lukášikovi technický kúsok a Kollár jeho tutovku zneškodnil, valčiansky brankár dobre vybehol aj proti jeho bratovi Richardovi. Útočník hostí nepochodil ani v 60. min, keď Kollár jeho strelu vyrazil. V 70. min ale Mackura hlavičkoval iba do brvna. V 81. min bol opäť v akcii Kollár, keď strelu Ľ. Lukášika vyškriabal spod brvna. Stretnutie, ktoré dovtedy prebiehalo na ihrisku rytiersky, razom dve minúty pred koncom opantala nervozita. Vyvolal ju okamih pred druhým gólom. Jeťko v dvoch súbojoch v šestnástke hostí s Bízikom padol na trávu. Prvý súboj rozhodca pustil, druhý posúdil ako nedovolený. Postihnutý hráč dostal šancu postaviť si loptu na značku pokutového kopu. Z neho s prehľadom prekonal brankára hostí Krupu. Trebostovčania v závere začali naháňať „zajaca„, ale z tlaku vyťažili iba dva rohové kopy. Po zápase sa hostia hnevali na rozhodcu, ale objektívnejšie bolo priznať, že o body sa pripravili premárnením šancí aj na dva zápasy.

Povedali pre NŽT - Jozef Šino, tréner Valče: - Po odchode Šeriho sa nám rozpadla koncepcia hry a hostia nás potom predčili po všetkých stránkach. Nakoniec sa k nám priklonila šťastena. Ivan Janiga, tréner Trebostova: - Celý zápas sme mali prevahu, nepremenili sme šance a v závere nám body ušli. Žiaľ, aj teraz sa potvrdilo, že vo futbale to niekedy tak býva, že lepší nevyhrá.

Ostatné výsledky: Liptovský Hrádok – Bánová 2:0, Lisková – Istebné 3:1, Dolný Kubín – Námestovo

1:1, Čierne – Krásno 3:2, Stráňavy – Tvrdošín 0:1.

1. Martin 8 7 0 1 17:4 21

2. Lisková 8 5 1 2 14:11 16

3. Trebostovo 8 5 0 3 11:6 15

4. Tvrdošín 8 4 2 2 13:8 14

5. Stráňavy 8 4 1 3 16:8 13

6. Valča 8 4 1 3 15:12 13

7. Diviaky 8 4 0 4 15:14 12