Od 1. januára 2003 začne platiť Zákon o Horskej záchrannej službe. Sídlom novej organizácie bude mesto Poprad. Z Horskej záchrannej služby bude štátna príspevková organizácia a bude spadať priamo pod správu Ministerstva vnútra SR. Toto zaradenie má priamy súvis so zaradením HS do integrovaného záchranného systému. Podľa zákona má HS pôsobiť v lokalitách: Babia hora, Belianske Tatry, Malá Fatra, Nízke Tatry, Pieniny, Pilsko, Slovenský raj, Veľká Fatra, Vysoké a Západné Tatry.
Význam zákona je hlavne v tom, že potvrdil niekoľkoročné snahy o zjednotenie systému Horskej záchrannej služby na Slovensku. O vyjadrenie k zákonu, s ktorého niektorými časťami nie sú pracovníci HS spokojní, sme požiadali Františka Časa z HS Veľká Fatra Donovaly, pracovisko na Martinských holiach. Podľa neho zákon nedostatočne rieši, napríklad, počet náčelnictiev v jednotlivých horských oblastiach, ktorých počet sa znižuje. „Na druhej strane ale vítam spojenie doteraz roztrieštenej organizácie. Bude to, myslím si, lepšie, pretože svoju prácu vykonávame na profesionálnej úrovni. Predpokladám, že už nebudú také problémy s financiami ako teraz, keď sme patrili pod Ministerstvo, školstva, mládeže a telesnej kultúry SR. Predtým každá horská služba hľadala svoje cestičky k peniazom,“ povedal F. Časo.
A tie sú už skutočne veľmi potrebné. Od ministerstva školstva dostávala Horská záchranná služba na Slovensku ročne len 16 mil. korún. Vozový park horskej služby na Martinských holiach je značne zastaralý. Finančné prostriedky na obväzový materiál musia získavať sponzorsky. Jedného času nebolo zasa na výplaty, na záchranné akcie dochádzajú členovia vlastnými autami. Na zimné obdobie by potrebovali snežný skúter a pod.
F. Časo na druhej strane zdôraznil, že HS nemôže pôsobiť bez dobrovoľnej základne, ktorej pomoc výrazne pociťujú, hlavne pri väčších pátracích akciách. Celkovo na Slovensku vo všetkých horských oblastiach, kde pôsobí horská služba, je 45 profesionálnych členov. V horskej službe na Martinských holiach pracujú dvaja profesionáli a 19 dobrovoľných členov. V oblasti Veľká Fatra je sedem platených členov a okolo 140 dobrovoľných členov.
„V zákone je veľa chýb, okopírovali zákon o horách a „pichli“ tam nejaké novoty, ktoré im vyhovovali,“ dodal F. Časo. Napríklad, v paragrafe 11 sa uvádza, že osoba, ktorá sa nachádza v horskej oblasti, je pred začatím túry povinná sa zapísať do knihy vychádzok a výstupov. V paragrafe 13 sa píše, že porušenie tejto povinnosti je priestupkom, za ktorý je možné uloženie pokuty vo výške 10-tisíc korún. Zákon nehovorí ale o tom, kde sa majú zapísať tí, ktorí žijú v blízkosti a nie sú ubytovaní v žiadnom z horských zariadení. Zdôraznil aj neriešiteľný problém, ktorý vidí v možnosti postihu nedisciplinovaných návštevníkov hôr, ktorí nerešpektujú zákazy a príkazy horskej služby.
(vm)