MALÝ ČEPČÍN
S požehnaním do nového školského roka
Mnohí občania Malého Čepčína sa 29. augusta popoludní zišli na ekumenických bohoslužbách, kde si za účasti farárov Rímskokatolíckej a Evanjelickej cirkvi a. v. uctili pamiatku padlých počas SNP. Hlavnou myšlienkou, ktorá motivovala starostku Malého Čepčína Elenu Schererovú zvolať toto stretnutie, bolo požehnanie všetkým žiakom, študentom a pedagogickým pracovníkom a v nemalej miere i obecnej samospráve, aby sa jej po celý školský rok priaznivo darilo zabezpečovať chod materského i základného školstva. Ekumenické stretnutie, okrem iného, spestrilo vystúpenie detí, ale aj katolíckej i evanjelickej mládeže. I keď sála kultúrneho domu nepraskala vo švíkoch, prišlo tam veľa rodín. Aj tu sa potvrdilo, že mnohí ľudia v obci majú k sebe blízko.(sch)
MOŠKOVEC
Tri víťazstvá za deň
Znie to neuveriteľne, ale tunajšie hasičské družstvo štartovalo 31. augusta na troch pretekoch. V noci z 30. na 31. augusta zvíťazili na nočnom cvičení v Hričove, v dopoludňajších hodinách získali najlepším časom (15,06 sekundy) v Žilinskom kraji Pohár primátora Turčianskych Teplíc a popoludní si palmu víťazstva odviezli zo Slovian. Ako pre NŽT povedal starosta Moškovca Ján Adámik: „Som hrdý na svojich chlapcov a ďakujem im za celoročnú prácu, ale na druhej strane ma mrzí, že sa našli „dobráci“, ktorí nám vykradli požiarnu zbrojnicu.“
(vit)
SLOVANY
Hasiči o pohár
V poslednú augustovú sobotu sa na druhom ročníku súťaže hasičských družstiev v požiarnom útoku, v ktorom sa bojovalo o Pohár starostky Slovian, medzi jedenástimi kvalitnými z celého Žilinského kraja presadili Moškovčania. Zvíťazili pred Fačkovom a Lazanmi. V kategórii žien vyhrali požiarničky z Vrícka, a to pred kolektívmi z Istebného a Záturčia.(vaj)
TURČIANSKA ŠTIAVNIČKA
Záujemcov je už viac ako bytov
Na výstavbu nájomných bytov sa podujali väčšinou mestá, ale aj v Turci sa k nim pridali niektoré obce. V Turčianskej Štiavničke sa už stavia dvanásť trojizbových a štyri bezbariérové jednoizbové byty. Ako nám povedal starosta Turčianskej Štiavničky Peter Očka, verejnú súťaž na toto dielo vyhrala firma Owex Chem Bratislava. Jeho rozpočet je dvadsať miliónov korún, a to aj vrátane vybudovania prípojok.
Záujemcov o bývanie v nájomných bytoch je veľa a nie sú len z Turčianskej Štiavničky. Podľa P. Očku by 16-bytovka mala slúžiť nielen obyvateľom obce, hoci je určená predovšetkým im, ale aj pre Turčanov z okolia. Všetci žiadatelia o bývanie v nájomných bytoch musia spĺňať požiadavky smernice Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR. Hlavným kritériom pre každého potenciálneho nájomníka je schopnosť platiť zo svojich príjmov nájom. Výberovú komisiu ustanoví obecné zastupiteľstvo pred dokončením diela, pravdepodobne v apríli roku 2003. V súčasnosti už Obecný úrad v Turčianskej Štiavničke eviduje 25 žiadostí, ale ďalšie ešte stále prijímajú.(gg)
Osobnosti Turca
Otec fyziológie
V tomto roku by sa bol dožil 90 rokov Prof. MUDr. Juraj Antal (1912 –1996), ktorého ešte v čase, keď žil, nazvali otcom slovenskej fyziológie. Pochádzal zo slovianskej obchodníckej rodiny. Jeho rodičia vlastnili malú krčmu, kde bola azda najvychýrenejšia kolkáreň v širokom okolí. Otec Juraja Antala sa venoval včelárstvu, a tu sa azda zrodila synova orientácia. Po štúdiu na Znievskom gymnáziu smerovali jeho kroky na štúdium medicíny do Bratislavy. Začiatkom päťdesiatych rokov bol Juraj Antal jediným graduovaným fyziológom s potrebnou pedagogickou i vedeckou erudíciou na Slovensku. Pričinil sa o vybudovanie Fyziologického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a na čele fakultného ústavu stál tridsať rokov (1940 –1970).
Po založení Fyziologickej spoločnosti J. E. Purkyně sa stal jej podpredsedom. J. Antal dostal množstvo pozvaní na popredné zahraničné pracoviská. Pozvánky prichádzali z USA, Japonska, Veľkej Británie a Sovietskeho zväzu. Na túto úlohu bol vždy vynikajúco pripravený, a to aj napriek tomu, že v sedemdesiatych rokoch mal prácu veľmi sťaženú. Dokázal komunikovať v štyroch svetových jazykoch a napísal viaceré učebné texty a viac ako stovku odborných prác.
Mimoriadne poctený sa cítil pri svojej osemdesiatke, keď mu v Libichoviciach v Českej republike udelili veľkú Purkyňovu medailu. O tom, že Juraj Antal miloval Slovensko i rodný Turiec a bol veľkou osobnosťou, svedčí fakt, že ho pochovali na Národnom cintoríne v Martine.(vit)