V zmysle § 40 zákona č. 233/2002, ktorým sa mení a dopĺňa zákon SNR č. 115/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov sú občania v termíne do 31. októbra povinní podať majetkové priznanie. Koho sa týka povinnosť podať majetkové priznanie?
- Povinnosť podať daňové priznanie má fyzická osoba ak vlastní nehnuteľný majetok, ktorého súhrnná hodnota je vyššia ako 1,5 mil. korún – jedná sa o majetok nadobudnutý od 1. septembra 1999. Rovnako túto povinnosť má aj fyzická osoba, ktorá vlastní hnuteľný majetok a majetkové práva a iné majetkové hodnoty, ktorých súhrnná hodnota je vyššia ako 1,5 mil. korún. Tlačivá na majetkové priznania už sú na našom daňovom úrade k dispozícii.
Akým spôsobom sa oceňuje majetok na účely majetkového priznania?
Nehnuteľný majetok sa ocení cenou obstarania. To znamená, že pri odplatnom nadobudnutí nehnuteľného majetku je dohodnutá kúpna cena, pri bezodplatnom nadobudnutí nehnuteľného majetku sú cenou výdavky na obstaranie majetku. Hnuteľný majetok sa ocení cenou obvyklou, to znamená cenou za ktorú sa v určitom čase a na určenom mieste taký majetok obvykle predáva. Peňažné prostriedky v cudzej mene v hotovosti, vklady v bankách a pobočkách zahraničných bánk v cudzej mene sa prepočítajú na slovenskú korunu kurzom vyhláseným NBS platným k 31. 12. 2001.
Aký majetok sa v daňovom priznaní nemusí uvádzať?
Uvádzať sa nemusí majetok sanitárneho charakteru, ktorý slúži výlučne invalidným osobám s ťažkým zdravotným postihnutí, napríklad zdravotnícke potreby, vodiaci pes, alebo iné veci, ktoré fyzická osoba potrebuje vzhľadom na svoju chorobu, alebo telesnú chybu, vlastné umelecké diela, vlastné nehmotné práva priemyselného vlastníctva, vlastné autorské práva, nevymožiteľné pohľadávky...(jk)