Sobota, 17. apríl, 2021 | Meniny má RudolfKrížovkyKrížovky

Malá prechádzka zákonom

Čo by sme mali vedieť skôr než vstúpime do volebne

Právo voliť do Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) majú občania SR, ktorí v deň volieb dovŕšili 18 rokov veku, zdržiavajú sa v deň volieb na území SR a niet u ich prekážok vo výkone volebného práva.

Zoznamy voličov

Stály zoznam voličov zostavuje a vedie obec, priebežne počas volebného obdobia zisťuje skutočnosti, ktoré sú dôvodom na zmeny v zozname. Obec je povinná umožniť občanovi nahliadnuť do zoznamu, aby sa presvedčil, či je v ňom zapísaný a či údaje o jeho osobe sú pravdivé. Občania SR, ktorí majú právo voliť, sa zapisujú do zoznamu podľa miesta trvalého pobytu. Každý volič môže byť zapísaný len v jednom zozname. Každý volič si môže na obecnom úrade overiť, či je zapísaný v zozname, môže požadovať doplnenie údajov alebo vykonanie opráv.

Skryť Vypnúť reklamu

Voličský preukaz

Voličom, ktorí nebudú môcť voliť vo volebnom okrsku, v ktorom sú zapísaní do zoznamu, vydá obec po vyhlásení volieb na ich žiadosť voličský preukaz a zo zoznamu ich vyčiarkne. Vyčiarknutie platí iba na čas vykonania volieb prostredníctvom voličského preukazu. Voličský preukaz oprávňuje na zápis do zoznamu v inom volebnom okrsku; zápis platí iba na čas vykonania volieb.

Volebný obvod

Voľby do NR SR sa konajú na území SR, ktoré tvorí jeden volebný obvod.

Volebné okrsky

Na odovzdávanie hlasovacích lístkov a na sčítanie hlasov utvorí starosta obce, resp. primátor mesta najneskôr 30 dní predo dňom volieb volebné okrsky a určí volebné miestnosti. Okrsok by mal zahŕňať spravidla 1000 voličov. Osobitné volebné okrsky sa môžu utvoriť v zdravotníckych zariadeniach, v ústavoch sociálnej starostlivosti a v obdobných ústavoch a zariadeniach vtedy, ak je v nich aspoň 100 voličov.

Skryť Vypnúť reklamu

Volebné orgány

Pre voľby do NR SR sa zriaďujú Ústredná volebná komisia (ÚVK), okresné volebné komisie (OVK) a okrskové volebné komisie. Členom volebnej komisie môže byť každý občan, ktorý má právo voliť a u ktorého nie sú prekážky vo výkone volebného práva. Kandidát na poslanca nemôže byť členom volebnej komisie.

Hlasovacie lístky

Hlasovací lístok sa vytlačí pre každú politickú stranu a koalíciu, ktorej kandidátna listina bola zaregistrovaná. Ministerstvo vnútra (MV) SR zabezpečí na základe registrovaných kandidátnych listín potrebný počet hlasovacích lístkov. Na hlasovacom lístku musí byť uvedené vyžrebované číslo kandidátnej listiny, názov politickej strany alebo koalície, meno a priezvisko kandidáta, akademický titul, vek, povolanie, obec jeho trvalého pobytu a členstvo v politickej strane. Hlasovacie lístky sú opatrené odtlačkom pečiatky MV SR.Volič dostane hlasovacie lístky vo volebnej miestnosti v deň konania volieb.

Skryť Vypnúť reklamu

Spôsob hlasovania

Voliči predstupujú pred okrskovú volebnú komisiu a hlasujú osobne. Zastúpenie nie je prípustné. Členovia okrskovej volebnej komisie nesmú voličom upravovať hlasovacie lístky.

Volič po príchode do volebnej miestnosti preukáže svoju totožnosť a po zázname v oboch rovnopisoch zoznamu voličov dostane od okrskovej volebnej komisie prázdnu obálku a hlasovacie lístky. Ak volič nepredloží preukaz totožnosti a žiadny z členov okrskovej volebnej komisie ho nepozná, komisia ho požiada, aby svoju totožnosť preukázal svedectvom dvoch komisii známych osôb. Voliča, ktorý sa dostavil do volebnej miestnosti s voličským preukazom, zapíše okrsková volebná komisia do zoznamu voličov. Zápis podpíše predseda a dvaja členovia komisie; voličský preukaz sa pripojí k prvému rovnopisu zoznamu voličov. Potom komisia vydá voličovi hlasovacie lístky a prázdnu obálku.

Po tom, čo volič dostal hlasovacie lístky a obálku, vstúpi do priestoru na to určeného V tomto priestore vloží do obálky jeden hlasovací lístok. Na hlasovacom lístku, ktorý vkladá do obálky, môže pritom zakrúžkovaním poradového čísla najviac u štyroch kandidátov uvedených na jednom hlasovacom lístku vyznačiť, ktorému z kandidátov dáva prednosť. Na iné úpravy hlasovacieho lístka sa neprihliada.

Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti, má právo požiadať okrskovú volebnú komisiu o vykonanie hlasovania do prenosnej schránky.

Ukončenie hlasovania, zistenie a vyhlásenie jeho výsledkov

Po uplynutí hodiny určenej na ukončenie hlasovania môžu hlasovať už len tí, ktorí sú vo volebnej miestnosti alebo pred ňou. Potom sa volebná miestnosť uzavrie a predseda okrskovej volebnej komisie vyhlási hlasovanie za ukončené. V miestnosti, kde okrsková volebná komisia zráta hlasy, majú právo byť prítomní členovia volebných komisií a komisií vyššieho stupňa a pracovníci odborných (sumarizačných) útvarov, ako aj osoby, ktorým na to dala povolenie ÚVK.

Komisia vyberie obálky s hlasovacími lístkami z volebnej a prípadne aj prenosnej schránky, zráta obálky a porovná ich počet so záznamami v zozname voličov. Po vybratí hlasovacích lístkov z obálok komisia rozdelí a zráta hlasovacie lístky, ktoré boli odovzdané pre jednotlivé politické strany alebo koalície, vylúči neplatné hlasovacie lístky a zistí, koľko voličov politickej strany alebo koalície využilo právo prednostného hlasu. Ďalej komisia zráta prednostné hlasy, ktoré boli odovzdané jednotlivým kandidátom na hlasovacích lístkoch.

Na prospech politickej strany alebo koalície sa rátajú i také hlasovacie lístky, na ktorých sú mená kandidátov prečiarknuté, menené alebo dopisované. Na takéto úpravy sa neprihliada. Ak volič dal na hlasovacom lístku prednostný hlas viac ako štyrom kandidátom, takýto hlasovací lístok sa ráta v prospech politickej strany alebo koalície, na prednostné hlasy sa však neprihliada.

Po zrátaní hlasov a podpísaní zápisnice o priebehu a výsledku hlasovania vo volebnom okrsku predseda okrskovej volebnej komisie oznámi výsledky hlasovania a jedno vyhotovenie zápisnice zašle bezodkladne OVK, ktorá zhromaždí výsledky hlasovania z jednotlivých okrskových volebných komisií a prostredníctvom svojho odborného útvaru overí úplnosť zápisníc okrskových volebných komisií.

OVK vyhotoví zápisnicu o priebehu a výsledku hlasovania v okrese; zápisnicu podpíše predseda a ostatní členovia komisie. Ak niektorý z členov okresnej volebnej komisie zápisnicu nepodpísal, uvedú sa v nej dôvody. Po podpísaní oboch vyhotovení zápisnice o priebehu a výsledku hlasovania v okrese predseda OVK zašle bezodkladne jedno vyhotovenie zápisnice ÚVK.

ÚVK zistí, koľko platných hlasov celkove bolo odovzdaných pre každú politickú stranu a koalíciu. Komisia ďalej zistí, ktoré politické strany získali menej než päť percent, ktoré koalície zložené z dvoch alebo troch politických strán získali menej než sedem percent a ktoré koalície zložené najmenej zo štyroch politických strán získali menej než desať percent z celkového počtu platných hlasov. Pri ďalšom zisťovaní volebných výsledkov a prideľovaní mandátov sa už na tieto politické strany a koalície a hlasy pre ne odovzdané neprihliada.

Pridelenie mandátov

Súčet platných hlasov odovzdaných pre postupujúce politické strany alebo koalície sa vydelí číslom 151 (počet mandátov zväčšený o číslo jeden). Číslo, ktoré vyšlo týmto delením zaokrúhlené na celé číslo, je republikovým volebným číslom. Celkový počet platných hlasov, ktorý dostala politická strana alebo koalícia, sa delí republikovým volebným číslom a strane sa pridelí toľko mandátov, koľkokrát je republikové volebné číslo obsiahnuté v súčte platných hlasov, ktoré táto politická strana alebo koalícia získala.

V rámci jednotlivých politických strán alebo koalícií kandidáti dostanú mandáty pridelené strane v poradí, v akom sú uvedení na hlasovacom lístku. Ak však najmenej desatina z celkového počtu voličov, ktorí odovzdali platný hlas pre túto politickú stranu alebo koalíciu, využila právo prednostného hlasu, dostane najskôr mandát ten z kandidátov, ktorý získal najmenej 10 percent prednostných hlasov z celkového počtu platných hlasov odovzdaných pre politickú stranu alebo koalíciu. Pripravil: (ab)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Happy Hour vymysleli námorníci, dnes poteší aj vaše auto
 2. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič
 3. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 4. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 5. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 6. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME
 7. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 8. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 9. Festival pre dušu prináša návod, ako si zachovať duševnú pohodu
 10. Slováci sú rekordéri, majú aj 20 vernostných programov súčasne
 1. Happy Hour vymysleli námorníci, dnes poteší aj vaše auto
 2. Podcasty zdravotnej poisťovne Union sú najpočúvanejšie
 3. AURES Holdings sa vydáva na západ
 4. Výčínanie počasia spôsobuje najviac škôd v júni
 5. Dodávame len preverené riešenia, hovorí šéf ABRA Software
 6. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 7. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 8. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 9. Reverzné inžinierstvo na FVT
 10. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 49 073
 2. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 19 335
 3. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 13 754
 4. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 10 272
 5. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 9 523
 6. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 8 671
 7. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 8 087
 8. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 618
 9. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 6 341
 10. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť! 5 957
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Takto vyzerala Chata pod Chlebom pred požiarom, 
ktorý ju v roku 1982 totálne zničil.

Na nešťastie si tento rok spomenuli aj niektorí Turčania. Od požiaru uplynulo už 39 rokov.

11 h
Ilustračné foto.

Na Svetový deň hemofílie netreba zabúdať.

19 h
Tomáš Stašík (v strede) sleduje počínanie svojho spoluhráča.

Bývalý kapitán Fomatu Tomáš Stašík strelil svoj prvý gól v druhej lige. Nikoho neprekvapilo, že ho dosiahol po zakončení hlavou.

21 h
Samec bociana sa vrátil aj do Socoviec.

Premenlivé aprílové počasie by mali zvládnuť, potravy je vraj dosť.

16. apr

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ak bude počasie priaznivé, väčšinu prepravy budeme realizovať zadnou cestou, sľubuje investor.

15. apr

Na nešťastie si tento rok spomenuli aj niektorí Turčania. Od požiaru uplynulo už 39 rokov.

11 h

Na cintoríne pribudla vsypová lúčka na spopolnené pozostatky.

15. apr

Približne trojročný medveď s odhadovanou hmotnosťou 120 - 150 kilogramov sa v stredu ráno 14. apríla prechádzal po ceste v obľúbenej turistickej lokalite v Hrádockej doline v okrese Nové Mesto nad Váhom.

22 h

Už ste čítali?