Sobota, 31. júl, 2021 | Meniny má IgnácKrížovkyKrížovky

Nie je Xena ako Xena

Bohuslava Točeková z Martina bola jednou z dôležit

Xena – princezná bojovníčka, je názov seriálu populárneho na celom svete. Vyrábal sa na území Nového Zélandu počas šiestich rokov. Na tomto seriáli mala možnosť v rokoch 1999 - 2001 spolupracovať aj Slávka Točeková. A to nie v hocijakej úlohe...

Hneď v úvode svojho listu z ďalekého Nového Zélandu ma vyzvala, aby som jej tykala.

Hoci sme sa nikdy osobne nestretli, vraj si môžeme pokojne tykať, pretože je na to zvyknutá. Ihneď ma voviedla do inej dimenzie, pretože mi vysvetlila, že žije v krajine, kde si ľudia rozličných spoločenských vrstiev, žijúci v rozličných pomeroch, stále tykajú. „Pokojne ma oslovujte Slávka,“ navrhla mi skoro 27-ročná mladá žena.

Skryť Vypnúť reklamu

Meno možnože neznáme, ale vidieť ju priamo v akcii mohli diváci na celom svete v populárnom novozélandskom televíznom seriáli Xena. Vystupovala tu ako dvojníčka hlavnej predstaviteľky Xeny alias Lucy Lawlessovej v období, keď tá čakala svoje prvé dieťa.

Nový obzor

Slávka pricestovala na Nový Zéland spoločne so svojím priateľom ako turistka pred viac ako štyrmi rokmi. O trvalom pobyte nikto z nich ešte nehovoril, o plánoch zostať tam nebolo ani len reči. „Keď sme cestovali a spoznávali krajinu, mali sme možnosť zoznámiť sa s mnohými krajanmi, ktorí sa tu už zabývali dávno pred naším príchodom. Spoznali sme štýl každodenného života a to sa nám zapáčilo,“ rozprávala Slávka.

Obidvaja ale mali doma na Slovensku dobrú prácu. Keď plánovali svoju budúcnosť a kariéru, zistili, že za rovnako dobre odvedenú robotu ako na Slovensku, dosiahnu lepšie výsledky na Novom Zélande. Ale s pocitom, ktorí majú mnohí u nás doma, že s príchodom do cudzej krajiny sa má hneď človek lepšie, vôbec nesúhlasí. „Kto sa chce usadiť v cudzine, musí si veľa odoprieť, musí prekonať veľa prekážok a byť pripravený tvrdo pracovať,“ konštatovala.

Skryť Vypnúť reklamu

Čarokrásny ostrov

Slávka Točeková a jej priateľ sa usadili na severnom ostrove Nového Zélandu v meste Auckland. Je to nádherné mesto rozčlenené na početné lokality. Prisťahovalci z ostrova Tonga, Samoa a Cook Islands uprednostňujú život v blízkosti jeden vedľa druhého, tak isto aj prisťahovalci z Číny a Japonska, a udržujú vzťahy so svojimi krajanmi. Domy si preto stavajú bydliska blízko vedľa seba. V časti mesta, kde žijeme sú prisťahovalci z rôznych krajín (Južnej Afriky, Japonska, Chorvátska, Talianska a i.), čo nám spestruje každodenný život. A nám sa veľmi páči táto rozdielnosť. More, ktoré je asi päť minút od nášho bydliska, nám spestruje skoro každodenné prechádzky. Keď spomínam more, musím sa zamyslieť nad tým, aké je zvláštne, že lekári na Slovensku posielajú pacientov s astmou na dovolenku k moru a tu je skoro každý štvrtý občan astmatik. A more majú pod nosom. Neviem, ako to teda funguje,“ zauvažovala.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa jej slov sú obyvatelia Nového Zélandu povahovo veľmi odlišní od Slovákov. Rodina nemá také silne puto ako na Slovensku, každý je vlastne odkázaný sám na seba a na svoje činy. Človek ale preto aby zostal „vonku“, musí mať aj iné dôvody. Dvojnásobne to určite platí o Novom Zélande, pretože mnohí Novozélanďania odchádzajú za prácou do zahraničia, hlavne do Austrálie. Je to pravdepodobne preto, lebo nie sú spokojní so zárobkom, rozdelením rodiny a majú pocit, že musia začať niečo nové. Slávka Točeková vysvetlila: „Nie je to však odchod za prácou z pocitu zúfalstva, ale zo snahy chytiť šancu a prilepšiť si. A prečo aj nie? Je to asi taký dôvod, ako kedysi mali naše zdravotné sestry, ktoré odchádzali na zárobky do Rakúska. S peniazmi zarobenými v zahraničí si mohli dovoliť kúpiť byt a spestriť si trochu život.“

Prichádza šanca Po rozhodnutí, že ostávajú u protinožcov, sa Slávka zamestnala v talianskej pizzérii.

Doteraz tvrdí, že je to najlepšia robota na zdokonalenie sa v cudzom jazyku, spoznávanie kultúry a ľudí. „Každé ráno som obsluhovala zákazníkov z radov obchodníkov i turistov. Samozrejme, po dlhšom čase som si priala, aby som už konečne našla „skutočnú“ prácu. Jedno ráno medzi zákazníkmi boli aj zamestnanci spoločnosti Pacific Renaisance Pictures, ktorí mali prestávku. Na moje veľké šťastie prišli na kávu práve do reštaurácie, kde som pracovala. Oslovili ma a dali mi vizitku. Pozvali ma na kamerové a kostýmové skúšky,“ zaspomínala si Slávka na osudovú náhodu, ktorá zmenila jej život.. V tom momente nebola veru milo prekvapená, ako by si naši čitatelia pomysleli. Zo Slovenska poznala prípady, keď ktosi dievčatá nalákal do „filmu“. Slávku to teda vôbec nezaujalo a zobrala to, len ako obyčajné sľuby. Na druhy deň jej ale filmári telefonovali. Prišli po ňu do práce a od toho dňa sa tam už nevrátila. Kamerové a kostýmové skúšky dopadli výborne. Producent filmu Xena the Warrior Princess (Xena – princezná bojovníčka) ponúkol Slávke Točekovej pochádzajúcej z Martina kontrakt ako Xena Body Double – dablerky hlavnej hrdinky filmu.„A to bol môj začiatok.“

Dablerka Xeny zasahuje

Ako dablerka Xeny zastupovala skutočnú Xenu – herečku Lucy Lawlessovú. Začala hrať v epizódach, kde bola Xena tehotná a bojovala s rozličnými démonmi a oslobodzovala ľudí zo zajatia v rôznych krajinách. Pre divákov, ktorí sledujú tento seriál to asi pripomenie príbehy princeznej Fantagiro. Scény, ako natáčanie behu Xeny z diaľky boli nahrádzané dablerkou, ako aj predstieranie bodnutia šípom, plávanie, rozsekávanie reťazí, scény od chrbta, časté používanie rúk a mnoho iných . Od epizódy, kde bola Xena tehotná (v skutočnosti aj herečka), pracovala Slávka ako jej dvojníčka až do ukončenia natáčania filmu v roku 2001.

„Pamätám sa na to, akoby to bolo teraz. Mala som tu na návšteve svojich rodičov. A práve vtedy som si musela zmeniť účes a farbu vlasov. Moja karamelová farba vlasov sa zmenila na čiernohnedú. Urobili mi aj šticu, ktorá mala zvýrazniť a zostriť výraz tvare. Bolo to neskutočné. Rodičia mi veľmi často hovorili, že to ani nie som ja,“ vykreslila svoju zmenu na dablerku Xeny. Potom si už rodičia na ňu zvykli.

Aj filmári si ju pri filmovaní častokrát pomýlili s Lucy Lawlessovou, lebo sa až neskutočne na seba podobali. Preto sa im ľahšie natáčali scénky, keď Lucy nebola vôbec prítomná. Slávka sa musela naučiť chápať výrazy, ktoré sa používajú len na filmovom „pľaci“, pohybovať sa a správať sa tvrdo a bojovne, presne ako Xena. Zasvätila nás do tajov natáčania známeho filmu:„Úloha Body Double bola daná v súvislosti s pozíciou tela, pohybu, podmienok a situácie. Nebezpečné scény s ohňom, potápaním a jazdením na koni boli určené pre kaskadérku (Xena Stunt Double).“

Lucy Lawlessová

S predstaviteľkou Xeny, Lucy Lawlessovou, sa stretla hneď po zoznámení sa so scenárom. Oslovila ju prvá jej menom. „Bolo to veľmi pekné. Doteraz má väčšina ľudí, ktorí ma poznajú, problémy s výslovnosťou môjho mena. Ona nepotrebovala ani raz opraviť pri výslovnosti. Je to veľmi sympatická žena, veľmi príjemná a kedykoľvek pripravená na rozhovor o čomkoľvek. Mala som aj možnosť párkrát ju navštíviť, keďže býva len pár ulíc od nás. Sem-tam sa stane, že sa vidíme aj na prechádzke popri pláži alebo na nákupe v obchodnom dome. Angažuje sa na pomoc pre choré deti na rakovinu a deti, s ktorými sa zle zaobchádza. Je veľmi otvorená a priama, cieľavedomá, v spoločnosti vždy pôsobí priateľsky,“ prezradila nám niečo na Lucy Lawlessovú alias Xenu.

Vizážista „podpichol“ Xenu

Pre Slávku znamenalo nakrúcanie Xeny mnoho. Veľmi rýchlo si uvedomila, aké mala šťastie, že v to ráno nebola lenivá a išla do práce. Keď ju filmári oslovili, vytušila jedinečnú šancu, ktorá jej priniesla do života okrem iného aj veľa nových zážitkov. „Moje vnútro to ale nezmenilo. Nechodila som so zdvihnutým nosom, naopak, uvedomila som si, aké spomienky v sebe nesiem. A môžem sa s nimi podeliť s ostatnými,“ trošku si zafilozofovala.

Jednu z vtipných historiek si pripravila aj pre čitateľov NŽT. „ Xena - kaskadérka sedela na schodoch a držala na rukách päťmesačného syna Lucy Lawlessovej. Náš vizážista a kaderník sa pri pohľade na ten obraz rozhodol, že keď dokončí jednej herečke rozrobený účes, že príde k nej a niečo jej vyvedie (pošteklí ju, zakričí jej do ucha alebo nasprejuje niečo zozadu na župan cez kostým). Keď sa zahĺbil do vymýšľania neplechy, Xena – kaskadérka odovzdala dieťa prichádzajúcej pravej Xene - Lucy Lawlessovej. Tá si aj s dieťaťom sadla na to isté miesto na schodoch. Vizážista dokončil robotu a potichu sa priblížil k Lucy Lawlessovej zozadu, mysliac si, že je to kaskadérka. A štuchol ju do rebier. Lucy Lawlessová vzápätí vyletela na rovné nohy. Ten obraz prekvapenia nezabudne nikto. Mal pred sebou skutočnú herečku s výrazom tváre – „To čo malo znamenať ?!“. On sa samozrejme nestačil z prekvapenia prebrať a stále chodil a ospravedlňoval sa za svoj čin nad čím len Lucy Lawlessová mávla rukou.

„Čitateľom Nového Života Turca a krajanom, ktorí sa ho odo dnes rozhodli čítať, prajem zo srdca všetko najlepšie“ - to odkázala domov seriálová Xena z Martina.

Monika Vajdová

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 2. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 3. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 4. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 5. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 8. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 10. Lenivý brunch s Muchom
 1. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 2. Košická štvrť je súčasťou odpadového experimentu.
 3. Kúpa vozidla cez inzerát či od malého predajcu je rizikovejšia
 4. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 5. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 6. Nepodceňujte rozmiestnenie zásuviek a vypínačov
 7. Hrotka: Sporiteľne ťahajú za kratší koniec. Musíme reagovať
 8. Slováci čoraz viac nakupujú pivo vo vratných fľašiach
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 6 306
 2. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 4 504
 3. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 3 717
 4. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 432
 5. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 344
 6. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 235
 7. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 3 159
 8. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 2 813
 9. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 2 756
 10. Jeden deň na Bratislavu nestačí 2 712
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Ilustračné foto.

V našom regióne pôjdu k voľbám občania Moškovca, Ivančinej a Abramovej,


3 h
Miroslav Bielik zomrel vo veku 72 rokov.

Spisovateľ, knihovník a významný činovník Matice slovenskej Miroslav Bielik zomrel vo štvrtok 22. júla vo veku 72 rokov.


Pavol Parenička 24 h
Ján Danko, primátor mesta Martin.

Deň otvorených dverí primátora mesta Martin Jána Danka sa uskutoční v pondelok od 12. do 14. h.


30. júl

Pomôcť môže aj plastová fľaša od minerálky. Rozhovor s Dr. Igorom Baranom, ktorý má v oblasti záchrannej služby viac ako štyridsaťročné skúsenosti.


30. júl

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Mesto hygienikov o konaní hromadnej akcie neinformovalo.


30. júl

Najmenej zaočkovaná je Radôstka, najviac Snežnica.


a 1 ďalší 21 h

Pri dopravnej nehode sa zranili štyria ľudia, z toho dve deti.


30. júl

Na mieste zasahoval aj vrtuľník.


16 h

Už ste čítali?