Nedeľa, 27. november, 2022 | Meniny má Milan

Nie je Xena ako Xena

Bohuslava Točeková z Martina bola jednou z dôležit

Xena – princezná bojovníčka, je názov seriálu populárneho na celom svete. Vyrábal sa na území Nového Zélandu počas šiestich rokov. Na tomto seriáli mala možnosť v rokoch 1999 - 2001 spolupracovať aj Slávka Točeková. A to nie v hocijakej úlohe...

Hneď v úvode svojho listu z ďalekého Nového Zélandu ma vyzvala, aby som jej tykala.

Hoci sme sa nikdy osobne nestretli, vraj si môžeme pokojne tykať, pretože je na to zvyknutá. Ihneď ma voviedla do inej dimenzie, pretože mi vysvetlila, že žije v krajine, kde si ľudia rozličných spoločenských vrstiev, žijúci v rozličných pomeroch, stále tykajú. „Pokojne ma oslovujte Slávka,“ navrhla mi skoro 27-ročná mladá žena.

SkryťVypnúť reklamu

Meno možnože neznáme, ale vidieť ju priamo v akcii mohli diváci na celom svete v populárnom novozélandskom televíznom seriáli Xena. Vystupovala tu ako dvojníčka hlavnej predstaviteľky Xeny alias Lucy Lawlessovej v období, keď tá čakala svoje prvé dieťa.

Nový obzor

Slávka pricestovala na Nový Zéland spoločne so svojím priateľom ako turistka pred viac ako štyrmi rokmi. O trvalom pobyte nikto z nich ešte nehovoril, o plánoch zostať tam nebolo ani len reči. „Keď sme cestovali a spoznávali krajinu, mali sme možnosť zoznámiť sa s mnohými krajanmi, ktorí sa tu už zabývali dávno pred naším príchodom. Spoznali sme štýl každodenného života a to sa nám zapáčilo,“ rozprávala Slávka.

Obidvaja ale mali doma na Slovensku dobrú prácu. Keď plánovali svoju budúcnosť a kariéru, zistili, že za rovnako dobre odvedenú robotu ako na Slovensku, dosiahnu lepšie výsledky na Novom Zélande. Ale s pocitom, ktorí majú mnohí u nás doma, že s príchodom do cudzej krajiny sa má hneď človek lepšie, vôbec nesúhlasí. „Kto sa chce usadiť v cudzine, musí si veľa odoprieť, musí prekonať veľa prekážok a byť pripravený tvrdo pracovať,“ konštatovala.

SkryťVypnúť reklamu

Čarokrásny ostrov

Slávka Točeková a jej priateľ sa usadili na severnom ostrove Nového Zélandu v meste Auckland. Je to nádherné mesto rozčlenené na početné lokality. Prisťahovalci z ostrova Tonga, Samoa a Cook Islands uprednostňujú život v blízkosti jeden vedľa druhého, tak isto aj prisťahovalci z Číny a Japonska, a udržujú vzťahy so svojimi krajanmi. Domy si preto stavajú bydliska blízko vedľa seba. V časti mesta, kde žijeme sú prisťahovalci z rôznych krajín (Južnej Afriky, Japonska, Chorvátska, Talianska a i.), čo nám spestruje každodenný život. A nám sa veľmi páči táto rozdielnosť. More, ktoré je asi päť minút od nášho bydliska, nám spestruje skoro každodenné prechádzky. Keď spomínam more, musím sa zamyslieť nad tým, aké je zvláštne, že lekári na Slovensku posielajú pacientov s astmou na dovolenku k moru a tu je skoro každý štvrtý občan astmatik. A more majú pod nosom. Neviem, ako to teda funguje,“ zauvažovala.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jej slov sú obyvatelia Nového Zélandu povahovo veľmi odlišní od Slovákov. Rodina nemá také silne puto ako na Slovensku, každý je vlastne odkázaný sám na seba a na svoje činy. Človek ale preto aby zostal „vonku“, musí mať aj iné dôvody. Dvojnásobne to určite platí o Novom Zélande, pretože mnohí Novozélanďania odchádzajú za prácou do zahraničia, hlavne do Austrálie. Je to pravdepodobne preto, lebo nie sú spokojní so zárobkom, rozdelením rodiny a majú pocit, že musia začať niečo nové. Slávka Točeková vysvetlila: „Nie je to však odchod za prácou z pocitu zúfalstva, ale zo snahy chytiť šancu a prilepšiť si. A prečo aj nie? Je to asi taký dôvod, ako kedysi mali naše zdravotné sestry, ktoré odchádzali na zárobky do Rakúska. S peniazmi zarobenými v zahraničí si mohli dovoliť kúpiť byt a spestriť si trochu život.“

Prichádza šanca Po rozhodnutí, že ostávajú u protinožcov, sa Slávka zamestnala v talianskej pizzérii.

Doteraz tvrdí, že je to najlepšia robota na zdokonalenie sa v cudzom jazyku, spoznávanie kultúry a ľudí. „Každé ráno som obsluhovala zákazníkov z radov obchodníkov i turistov. Samozrejme, po dlhšom čase som si priala, aby som už konečne našla „skutočnú“ prácu. Jedno ráno medzi zákazníkmi boli aj zamestnanci spoločnosti Pacific Renaisance Pictures, ktorí mali prestávku. Na moje veľké šťastie prišli na kávu práve do reštaurácie, kde som pracovala. Oslovili ma a dali mi vizitku. Pozvali ma na kamerové a kostýmové skúšky,“ zaspomínala si Slávka na osudovú náhodu, ktorá zmenila jej život.. V tom momente nebola veru milo prekvapená, ako by si naši čitatelia pomysleli. Zo Slovenska poznala prípady, keď ktosi dievčatá nalákal do „filmu“. Slávku to teda vôbec nezaujalo a zobrala to, len ako obyčajné sľuby. Na druhy deň jej ale filmári telefonovali. Prišli po ňu do práce a od toho dňa sa tam už nevrátila. Kamerové a kostýmové skúšky dopadli výborne. Producent filmu Xena the Warrior Princess (Xena – princezná bojovníčka) ponúkol Slávke Točekovej pochádzajúcej z Martina kontrakt ako Xena Body Double – dablerky hlavnej hrdinky filmu.„A to bol môj začiatok.“

Dablerka Xeny zasahuje

Ako dablerka Xeny zastupovala skutočnú Xenu – herečku Lucy Lawlessovú. Začala hrať v epizódach, kde bola Xena tehotná a bojovala s rozličnými démonmi a oslobodzovala ľudí zo zajatia v rôznych krajinách. Pre divákov, ktorí sledujú tento seriál to asi pripomenie príbehy princeznej Fantagiro. Scény, ako natáčanie behu Xeny z diaľky boli nahrádzané dablerkou, ako aj predstieranie bodnutia šípom, plávanie, rozsekávanie reťazí, scény od chrbta, časté používanie rúk a mnoho iných . Od epizódy, kde bola Xena tehotná (v skutočnosti aj herečka), pracovala Slávka ako jej dvojníčka až do ukončenia natáčania filmu v roku 2001.

„Pamätám sa na to, akoby to bolo teraz. Mala som tu na návšteve svojich rodičov. A práve vtedy som si musela zmeniť účes a farbu vlasov. Moja karamelová farba vlasov sa zmenila na čiernohnedú. Urobili mi aj šticu, ktorá mala zvýrazniť a zostriť výraz tvare. Bolo to neskutočné. Rodičia mi veľmi často hovorili, že to ani nie som ja,“ vykreslila svoju zmenu na dablerku Xeny. Potom si už rodičia na ňu zvykli.

Aj filmári si ju pri filmovaní častokrát pomýlili s Lucy Lawlessovou, lebo sa až neskutočne na seba podobali. Preto sa im ľahšie natáčali scénky, keď Lucy nebola vôbec prítomná. Slávka sa musela naučiť chápať výrazy, ktoré sa používajú len na filmovom „pľaci“, pohybovať sa a správať sa tvrdo a bojovne, presne ako Xena. Zasvätila nás do tajov natáčania známeho filmu:„Úloha Body Double bola daná v súvislosti s pozíciou tela, pohybu, podmienok a situácie. Nebezpečné scény s ohňom, potápaním a jazdením na koni boli určené pre kaskadérku (Xena Stunt Double).“

Lucy Lawlessová

S predstaviteľkou Xeny, Lucy Lawlessovou, sa stretla hneď po zoznámení sa so scenárom. Oslovila ju prvá jej menom. „Bolo to veľmi pekné. Doteraz má väčšina ľudí, ktorí ma poznajú, problémy s výslovnosťou môjho mena. Ona nepotrebovala ani raz opraviť pri výslovnosti. Je to veľmi sympatická žena, veľmi príjemná a kedykoľvek pripravená na rozhovor o čomkoľvek. Mala som aj možnosť párkrát ju navštíviť, keďže býva len pár ulíc od nás. Sem-tam sa stane, že sa vidíme aj na prechádzke popri pláži alebo na nákupe v obchodnom dome. Angažuje sa na pomoc pre choré deti na rakovinu a deti, s ktorými sa zle zaobchádza. Je veľmi otvorená a priama, cieľavedomá, v spoločnosti vždy pôsobí priateľsky,“ prezradila nám niečo na Lucy Lawlessovú alias Xenu.

Vizážista „podpichol“ Xenu

Pre Slávku znamenalo nakrúcanie Xeny mnoho. Veľmi rýchlo si uvedomila, aké mala šťastie, že v to ráno nebola lenivá a išla do práce. Keď ju filmári oslovili, vytušila jedinečnú šancu, ktorá jej priniesla do života okrem iného aj veľa nových zážitkov. „Moje vnútro to ale nezmenilo. Nechodila som so zdvihnutým nosom, naopak, uvedomila som si, aké spomienky v sebe nesiem. A môžem sa s nimi podeliť s ostatnými,“ trošku si zafilozofovala.

Jednu z vtipných historiek si pripravila aj pre čitateľov NŽT. „ Xena - kaskadérka sedela na schodoch a držala na rukách päťmesačného syna Lucy Lawlessovej. Náš vizážista a kaderník sa pri pohľade na ten obraz rozhodol, že keď dokončí jednej herečke rozrobený účes, že príde k nej a niečo jej vyvedie (pošteklí ju, zakričí jej do ucha alebo nasprejuje niečo zozadu na župan cez kostým). Keď sa zahĺbil do vymýšľania neplechy, Xena – kaskadérka odovzdala dieťa prichádzajúcej pravej Xene - Lucy Lawlessovej. Tá si aj s dieťaťom sadla na to isté miesto na schodoch. Vizážista dokončil robotu a potichu sa priblížil k Lucy Lawlessovej zozadu, mysliac si, že je to kaskadérka. A štuchol ju do rebier. Lucy Lawlessová vzápätí vyletela na rovné nohy. Ten obraz prekvapenia nezabudne nikto. Mal pred sebou skutočnú herečku s výrazom tváre – „To čo malo znamenať ?!“. On sa samozrejme nestačil z prekvapenia prebrať a stále chodil a ospravedlňoval sa za svoj čin nad čím len Lucy Lawlessová mávla rukou.

„Čitateľom Nového Života Turca a krajanom, ktorí sa ho odo dnes rozhodli čítať, prajem zo srdca všetko najlepšie“ - to odkázala domov seriálová Xena z Martina.

Monika Vajdová

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana?
 2. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to?
 3. Pre úsmevy všetkých detí: Mikuláš prinesie prekvapenia aj online
 4. Vedeli ste, čo všetko kryje poistenie nehnuteľnosti?
 5. Blíži sa najväčšia investičná konferencia roku 2022
 6. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám
 7. Novinka: Počúvajte podcasty úplne bez reklamy v apke SME
 8. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie
 1. Tesco pokračuje v raste, otvára dve nové predajne
 2. Adios, smetiaky! Tento domáci kompostér mení odpad na substrát
 3. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste
 4. Štátne rezervy uvedú nový systém pomoci v krízových situáciách
 5. 7 prekvapení, ktoré prináša bývanie v Helenkách
 6. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana?
 7. eTabletka - 6 dôvodov pre nákup liekov z pohodlia domova
 8. Wüstenrot predstavuje novinku v poistení majetku W dobrom domov
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 25 466
 2. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 7 231
 3. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 6 398
 4. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 3 380
 5. Novinka: Počúvajte podcasty úplne bez reklamy v apke SME 2 647
 6. Platíte za poistenie, ktoré naozaj potrebujete? 2 027
 7. Plavky namiesto bielych plášťov. To sú doktori budúcnosti 1 823
 8. Vo Zvolene otvorili prvé zelené obchodné centrum na Slovensku 1 765

Blogy SME

 1. Lubomir Zahora: Samozber, alebo kúpa palivového dreva od Slovenských lesov. Ono to funguje
 2. Roman Kebísek: Z popraveného Jánošíka mohol urobiť symbol naprávania krívd jarmočný spevák
 3. Anna Miľanová: Možno rosnička?... 2022
 4. Peter Maroncik: Správa o Krištáľovej noci podľa newspeaku
 5. Veronika Michalčíková: Vianočné trhy v Krakove
 6. Juraj Laubert: Na Ondrejskom jarmoku
 7. Anton Sládek: Melos-Étos, medzinárodný festival súčasnej hudby Bratislava, 8. - 17. november 2022
 8. Post Bellum SK: Bez nohavíc, s krvavými stehnami i nosom musel šliapať po ulici k mame
 1. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 14 607
 2. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX 6 525
 3. Ján Valchár: Ukrajinci zmasakrovali ruských vojakov - no a čo? 5 459
 4. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 5 350
 5. Věra Tepličková: Tak Sme rodina, alebo nie sme rodina? 4 843
 6. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 3 607
 7. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 466
 8. Jana Melišová: V závoji hmly 3 378
 1. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 2. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 4. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 6. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 7. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 50. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 2/3, prvý polrok 1929
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Boris Saitz pomohol tímu štyrmi gólmi.

Na Záhorí sa v sobotu diali veci.


3 h
Členom JDS v Kláštore pod Znievom prezentuje nové tituly vedúca miestnej knižnice Eva Dovičáková.

V Slovenskom Pravne cestu spevňuje oporný múr a v Turčianskych Tepliciach pomohli ľuďom v núdzi.


4 h
Premiéry rozprávky Odvážne dobrodružstvo mali veľký úspech.

Redakcia MY Turiec v spolupráci so Žabokreckým ochotníckym divadlom pripravuje jedinečné podujatie.


26. nov
Tenorista Vladimír Šlepec.

Vladimír Šlepec žije v Rakúsku, no cíti, že je potrebné venovať sa vážnej hudbe aj doma.


26. nov

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia vyhlásila pátranie po 32-ročnom mužovi.


25. nov

Podmienky sú podľa nich otrocké.


24. nov

Podujatie na Mierovom a Štúrovom námestí pripravilo mesto po dvojročnej prestávke.


TASR 26. nov

Vyšší vek predstavuje zvýšené riziko rakoviny.


25. nov

Blogy SME

 1. Lubomir Zahora: Samozber, alebo kúpa palivového dreva od Slovenských lesov. Ono to funguje
 2. Roman Kebísek: Z popraveného Jánošíka mohol urobiť symbol naprávania krívd jarmočný spevák
 3. Anna Miľanová: Možno rosnička?... 2022
 4. Peter Maroncik: Správa o Krištáľovej noci podľa newspeaku
 5. Veronika Michalčíková: Vianočné trhy v Krakove
 6. Juraj Laubert: Na Ondrejskom jarmoku
 7. Anton Sládek: Melos-Étos, medzinárodný festival súčasnej hudby Bratislava, 8. - 17. november 2022
 8. Post Bellum SK: Bez nohavíc, s krvavými stehnami i nosom musel šliapať po ulici k mame
 1. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 14 607
 2. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX 6 525
 3. Ján Valchár: Ukrajinci zmasakrovali ruských vojakov - no a čo? 5 459
 4. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 5 350
 5. Věra Tepličková: Tak Sme rodina, alebo nie sme rodina? 4 843
 6. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 3 607
 7. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 466
 8. Jana Melišová: V závoji hmly 3 378
 1. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 2. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 4. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 6. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 7. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 50. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 2/3, prvý polrok 1929

Už ste čítali?