O 18 dní sa na Slovensku uskutočnia parlamentné voľby. V poradí už piate slobodné po roku 1989 a druhé za sebou po zavŕšení riadneho, štvorročného obdobia činnosti parlamentu. V tých tohtoročných označených magickým letopočtom 2002 sa o hlasy voličov uchádza vysoký počet - 26 politických strán a hnutí a na ich zoznamoch zaregistrovaných kandidátov nájdeme 2764 mien. Prvé, čo nám ale udrie do očí, je takmer diametrálne iná „zostava“ politických subjektov než bola tá spred štyroch rokov. Preto je logickou otázka - to sa až toľko zmenilo od volieb 1998?
Len deväť rovnakých
V roku 1998 sa o priazeň voličov uchádzalo 17 strán a hnutí, teda o 9 menej ako v blížiacich sa voľbách. Keď si porovnáme oba zoznamy, zistíme, že v súčasnej i v tej z roku 1998 je len 9 rovnakých „adries“, a to - HZDS, Strana maďarskej koalície, Béčko - Revolučná robotnícka strana, Slovenská národná strana, Ľudová strana, Strana demokratickej ľavice, Komunistická strana Slovenska, Združenie robotníkov Slovenska a Slovenská národná jednota... Zo zoznamu pre voľby ‚98 v prachu zabudnutie zmizli Maďarské ľudové hnutie za zmierenie a prosperitu, Národná alternatíva Slovenska, Naše Slovensko, Nezávislá iniciatíva, Hnutie tretej cesty či Jednotná strana pracujúcich, rozpadol sa volebný zlepenec SDK, po ktorej kepienkom hrali volebný poker štandardné strany ako KDH, SDSS či DS alebo zelení, ďalšie strany sa v týchto voľbách nepúšťajú do samostatného volebného dobrodružstva (napr. SOP prijala miesta na kandidátke SDĽ).
Budú mať nové
strany väčšinu?
Z 26 strán, z ktorých si môžeme vybrať vo voľbách 2002, len deväť bojovalo samostatne o hlasy voličov aj vo voľbách predchádzajúcich. Teda, máme tu nemenej ako 17 nováčikov! Z tohto počtu však treba oddeliť štandardné subjekty, ktoré v roku 1998 tvorili SDK a teraz idú na trh pod vlastnou zástavou (KDH, DS a Strana zelených na Slovensku), ale aj tak je to stále 14 nových subjektov. To je naozaj pozoruhodný, ba možno povedať, že nevídaný počet. Počítajte s nami - Slovenská demokratická a kresťanská únia, Strana za demokratické práva občanov, Smer, Občianska konzervatívna strana, Hnutie za demokraciu, Politické hnutie Rómov na Slovensku ROMA, Ľavicový blok, Aliancia nového občana, Žena a rodina, Sociálnodemokratická alternatíva, Nezávislá občianska strana nezamestnaných a poškodených, Robotnícka strana ROSA, Rómska občianska iniciatíva SR a Pravá Slovenská národná strana.
Pritom ide o strany či hnutia, ktorých väčšina vznikla v priebehu končiaceho sa volebného obdobia, niektoré dokonca v jeho samotnom závere (Ľavicový blok, SDA, HZD i ďalšie). A ešte pozoruhodnejšie je, že niektoré z úplne nových strán sa pravdepodobne do parlamentu dostanú, ba je celkom možné, že ich kandidáti budú v novej Národnej rade SR vo väčšine. Ale také je už Slovensko, plné paradoxov a nezrelého politického vína...
Na zoznamoch 26 politických subjektov je zaregistrovaných 2764 kandidátov. Nás zaujímalo, koľko Turčanov nabralo odvahu (lebo je to aj o odvahe) a ide s vlastnou kožou na volebný bubon.
Na dobrých miestach
dominujú Bratislavčania
V roku 1998 bolo na kandidátkach 17 strán 28 kandidátov z Turca. Z toho traja boli riadne zvolení za poslancov NR SR. V tomto roku sa zvýšil nielen počet kandidujúcich strán, ale aj počet kandidátov z Turca. Je ich presne 48, čo je 1,7 percenta z celého počtu - teda o niečo menší pomer, než je pomer obyvateľstva Turca a celého Slovenska. Treba ale počítať s tým, že na takmer všetkých kandidátkach dominujú Bratislavčania, najmä na popredných, tzv. voliteľných miestach. Spočítali sme, že v prvej desiatke všetkých 26 kandidačných listín je až 77 osôb žijúcich v Bratislave, a to je bezmála tretina (presnejšie 29,6 percenta).
Pritom sú strany a hnutia, ktoré v prvej desiatke nemajú ani jediného Bratislavčana - Politické hnutie Rómov na Slovensku ROMA, Béčko - revolučná robotnícka strana, Nezávislá občianska strana nezamestnaných a poškodených, Rómska občianska iniciatíva SR a Pravá SNS. Vzhľadom na to, že sú to zväčša strany, ktoré majú do parlamentu ďaleko, aj v tohtoročných voľbách pôjde najmä o to, aby sme (voliči) „zabezpečili“ poslanecké fleky pre čo najviac Bratislavčanov. Extrémna je z tohto pohľadu kandidačná listina ANO, kde na prvých 20 miestach je 18 kandidátov z Bratislavy. Tento „centralistický“ problém však môže vyriešiť až zmena volebného systému, ktorej sa – dúfajme – konečne od nového parlamentu dočkáme.
Ale nás zaujímajú Turčania. Nuž, najviac (6) ich zaradila na kandidátku SDKÚ, 5 Turčanov je na kandidátke ANO a Pravej SNS a štyri turčianske mená sme našli na listinách SDĽ a KDH. Ani jedného kandidáta z Turca logicky nemá Strana maďarskej koalície, obe rómske strany, ale ani Hnutie za demokraciu, Ľudová strana, Béčko - Revolučná robotnícka strana, Žena a rodina, Slovenská národná jednota, Nezávislá občianska strana nezamestnaných a poškodených a Robotnícka strana ROSA. (baj)