Šermiarskej skupine Diadém z Martina sa ako prvej svojho druhu na Slovensku podarilo toto leto získať titul Kráľovská rytierska družina Matúšovho kráľovstva.
Matúšovo kráľovstvo je novým produktom aktívneho cestovného ruchu na Považí a pôsobí už druhý rok. Zakladá sa na bohatej feudálnej histórii, tajomných hradoch, zámkoch a na povesťami opradenom kraji. Oblasť sa rozprestiera na západnej tretine Slovenska. Spadá pod ňu asi 1100 slovenských miest a obcí a viac ako 50 hradov a zámkov. Sú doň zapojené akékoľvek inštitúcie, ktoré majú čo povedať do cestovného ruchu...
Diadém
Diadém existuje už dva a pol roka. Jeho členovia sa zameriavajú sa na historický šerm obdobia v stredoveku, na dobovú hudbu, streľbu z historických zbraní, dobové hry pre malých i veľkých a na folklór. Ako povedala manažérka skupiny Iveta Vaňková, prijatie do Matúšovho kráľovstva je veľkým ocenením práce všetkých jeho členov. V skupine jej 22 ľudí, z toho päť hudobníkov, jeden strelmajster a jeden, vraj, výborný kuchár Teo. Skupina je veľmi „mladá“, prevažujú v nej 15 až 19-roční. A tak aj vďaka tomu, dnes vystupujú ako kráľovská rytierska družina na takmer všetkých podujatiach Matúšovho kráľovstva.
Chodenie po skle
Jej kolega Peter Ruttkay dodal, že k špecialitám vystúpení Diadému v tejto sezóne patrí ohňová šou. Trvá asi 20 minút. K zaujímavým číslam šou patrí žonglovanie s palicami. Vedúci ich skupiny, Martin Berak, je zasa ako „nezmar“. Dokáže totiž prejsť po sklených črepinách bosými nohami bez zranenia. Iveta Vaňková nám povedala, že je to spojené s určitým tajomstvom, ktoré spočíva v autosugescii, vysokom sústredením sa i vo fyzickej príprave. Aby bol dojem ešte živší, priamo pred divákmi rozbíjajú dve sklené fľaše. On si potom na ne ľahne a na chrbte udrží ešte dvoch ľudí...
Zábava, ako sa patrí
Najlepší a najnovší dojem majú z Čiech, odkiaľ sa vrátili deň pred veľkými záplavami. Na hrade Točník, ktorý sa nachádza vedľa hradu Žebrák, ako nám vtipne vysvetlila I. Vaňová, teda desať kilometrov od Berouna, prežili začiatkom augusta nádherný týždeň. Diadémisti sa ako jediní zo Slovenska zúčastnil na najväčšom stretnutí šermiarov z Európy v Čechách. Nieslo sa pod názvom Historia Magistra Vitae (história – učiteľka života), ktoré sa celé nieslo v stredovekom a historizujúcom duchu. Okrem nich tam boli ešte nemecké, české, škótske a slovinské šermiarske skupiny. Celé podujatie bolo venované mládeži od 15 do 26 rokov. Jeho cieľom bolo zblížiť všetkých, ktorí majú záujem o tanec, hudbu, históriu, architektúru a pod.
Bývali tam spoločne s ostatnými účastníkmi v stredovekej dedinke pri hrade. „Bolo to úžasné prostredie. Celý hrad pred vami, pod hradným mostom dva medvede a psy. Niektorí z nás spali v stane. My sme spali na šibenici, niektorí v kostole,“ voviedla nás I. Vaňková do inej atmosféry. Počas tohto týždňa, okrem toho, že dvakrát za deň spoločne s ostatnými pred divákmi dobýjali hrad, zúčastňovali sa na rôznych seminároch a prezentáciách skupín. Združenie sa predstavilo so seminárnou prácou o husitoch na Slovensku a ich kuchár Teo so stredovekou kuchyňou. Celý týždeň chodili všetci od hlavy po päty oblečení v stredovekých kostýmoch. A bolo im v nich vraj veľmi teplo, ale vydržali...
„Celkový pobyt bol pre nás zaujímavý tým, že sme tam získali množstvo inšpirácie. Máme sa ešte čomu učiť a kadečo vylepšovať,“ dodala.
Najčerstvejšou novinkou, ktorou sa skupina chváli, je celkom nové delo. Kúpili ho nedávno v Brezne od jedného majstra. Prvý oficiálny výstrel z neho sa uskutočnil v stredu 28. augusta na námestí pred Divadlom SNP v Martine.
Monika Vajdová