Poľovnícke združenie Kriváň v Turanoch dostalo povolenie na odstrel medveďa
Turany – Službukonajúca výpravčíčka na Železničnej stanici v Turanoch dostala v piatok 16. augusta 30 minút po polnoci hlásenie od strojvodcu jedného vlaku, ktorý prechádzal stanicou, že medzi koľajami pri železničnom moste ponad kanál Váhu medzi Turanmi a Sučanmi niečo leží. Prechádzajúcim vlakom preto kázala na tomto mieste spomaliť, aby sa zistilo, čo sa tam nachádza. Najprv sa predpokladalo, že je to asi človek. Aké však bolo prekvapenie, keď prišlo hlásenie, že pod kolesami vlaku prišiel o život medveď. Miesto je totiž dosť ďaleko od okolitých hôr, Veľkej i Malej Fatry.
Na miesto zrážky ihneď ráno prišla železničná polícia, ktorá tam privolala aj členov Poľovníckeho združenia Kriváň Turany. Tí si potom medveďa, presnejšie mladú medvedicu, odviezli do obce a položili ju pred budovu urbáru. Podľa informácií predsedu združenia Dušana Híčika zviera malo odtrhnuté obidve zadné laby a bolo veľmi poudierané. Medzi koľajami sa našli úlomky kostí a kúsky mäsa, takže sa predpokladá, že vlak ho musel vliecť. Medvedica nebola veľká, vážila len okolo 70 až 80 kg. Predpokladá sa, že k mostu prišla z nolčovskej strany z Veľkej Fatry. Od Turian prísť nemohla, pretože jej v tom bránil kanál. Pravdepodobne si vyšla zamaškrtiť na blízke kukuričné polia, domov do lesa sa už ale nevrátila. Skončila u preparátora v Kláštore pod Znievom. Ďalšieho medvede prešlo auto vo štvrtok 22. augusta v noci, na hlavnej ceste medzi Ratkovom a Šútovom.
***
Podľa D. Híčika tento prípad je dôkazom toho, že medvede sú v oblasti Malej Fatry skutočne premnožené. „Som predsedom poľovníckeho združenia už viac ako 30 rokov a sledujem vývoj medveďov. Toľko medveďov v Malej Fatre ešte nebolo, ako je v súčasnosti. Neobávajú sa prísť do sadov a záhrad v blízkosti obce,„ povedal D. Híčik. Dôsledkom premnoženia medveďov v katastri obce je aj tá skutočnosť, že sa vyskytujú na takých miestach, kde sa predtým báli prísť, napríklad, Vaňovo, Dedinské, Kotlina a Stráža. Silné medvede majú ohraničené svoje teritórium a vytláčajú mladšie. A to práve do blízkosti obývanej časti a v rekreačnej oblasti Trusalová, kde je pre ne dostatok rozmanitej potravy. Okrem ovocných stromov rastúcich v týchto miestach, tu pestujú poľnohospodári bezostnú pšenicu, ovos, hrach a kukuricu. A to je pre tieto zvieratá veľká pochúťka. Takisto chodievali často medzi Ratkovo, Šútovo a motorest v Turanoch, kde bola vysiata pšenica. Údajne ich tam videli viac ako desať.
Dnes môžeme nájsť stopy po medveďoch v kukurici v Čaptove neďaleko hlavnej cesty za Turanmi smerom na Krpeľany. Podľa odhadov D. Híčika sa v poľovnom revíri združenia, ktorý sa rozprestiera na viac ako 5500 ha, pohybuje okolo 30 medveďov.
So zostupom medveďa hnedého do nižších polôh prichádzajú, samozrejme, aj škody na domácich zvieratách, poľnohospodárskych kultúrach a ovocných sadoch. Keďže je toto zviera chránené štátom, škody ním spôsobené hradí štát, ale len na včelstvách a na domácich zvieratách. „Podľa mňa, by mal štát hradiť všetky škody,„ uvažoval D. Híčik. V súvislosti s nedávnymi prípadmi v Šútove, kde nedávno medveď napáchal najväčšie škody (písali sme o nich aj na stránkych NŽT), požiadali poľovníci Ministerstvo životného prostredia SR a Ministerstvo pôdohospodárstva SR o mimoriadny odstrel. Obidve inštitúcie povolili výnimku zo zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorý zakazuje odstrel medveďa hnedého ako chráneného živočícha. Výnimka platí do 30. septembra. Mal by ho skoliť hosť – poľovník z Čiech. Na pláne je odstrel zvlášť silného jedinca, v žiadnom prípade za obeť nepadne medvedica, pretože to je nehumánne. Naposledy škodného medveďa zastrelili v revíri pred dvoma rokmi.
***
„Odstrel jedného medveďa ale nič nerieši. Dovtedy je dobre, kým niekomu neublíži. Máme taký názor, aby sa medveď stal lovnou zverou. Ak nebudú príslušné orgány riešiť premnoženosť medveďov v Malej Fatre, budeme to musieť vziať do svojich rúk,„ dodal D. Híčik.
(mv)