Martin – Minuloštvrtkové zasadnutie martinského mestského zastupiteľstva sa po úvodných protokolárnych bodoch začalo prerokovávaním informatívnej správy o činnosti mestskej polície, ktorú poslanci (ako aj väčšinu ostatných materiálov k prerokovávaným bodom) dostali v písomnej podobe. V diskusii ocenili jej vecnosť, prehľadnosť a objektívnosť, no na podnet Petra Kašubu hlasovali v závere rozpravy o možnosti ovplyvniť štyridsať percent odmien policajtov hodnotením ich výkonu na základe stanovísk výborov mestských častí. Návrh v hlasovaní prešiel, a to aj napriek tomu, že primátor mesta Stanislav Bernát upozornil poslancov, že odporuje dvom zákonom a zasahuje do jeho kompetencií.
Tento bod akoby predznamenal priebeh ďalšieho zasadnutia martinského parlamentu. Takmer ku každej z prerokovávaných správ odzneli návrhy na doplnenie alebo zmenu navrhovaných uznesení. Hneď nasledujúcu správu o zabezpečení separovaného zberu v meste poslanci preložili do časti rôzne, lebo v nej chýbali potrebné podklady, ktoré im úrad dodal až počas prestávky. Aj správa o čerpaní rozpočtu mesta za I. polrok tohto roku si vyžiadala niekoľko doplňujúcich informácií zo strany jej predkladateľov. Týkali sa predovšetkým príjmov z predaja alkoholických nápojov a tabakových výrobkov, prevádzky hracích automatov a prístrojov, využitia grantov, o ktoré sa mesto uchádzalo a financovania prepravy detí zo Záturčia do ostatných martinských základných škôl. Práve v súvislosti s trasou prepravy detí môže vzniknúť problém pre občanov žijúcich na Podháji, ktorí sa pre obsadenosť klasických liniek deťmi nemusia dostať do autobusov. Preto František Bohačiak navrhol mestu rokovať so SAD o posilnení spojov vedených zo Záturčia do centra mesta.
Z návrhu na realizáciu prevodu nehnuteľného majetku mesta na fyzické a právnické osoby po krátkej diskusii, ktorú inicioval Ladislav Sokolík, poslanci vyčiarkli predaj pozemku na okraji Hviezdoslavovej ulice Ivanovi Rišicovi. K predaju sa chcú vrátiť po vyjasnení si účelu záujmu o tento pozemok. Mimoriadnu pozornosť poslanci venovali prerokovávaniu informatívnej správy o stave preberania škôl a školských zariadení, ktoré podľa zákona prešli do kompetencie mesta. Ide o 13 základných, 20 materských škôl, centra voľného času, základnú umeleckú školu a stredisko služieb škole. Poslanci síce vyslovili spokojnosť s prácami spojenými s touto transformáciou, avšak Ján Maťovčík upriamil ich pozornosť na priam existenčné problémy spojené s prevádzkou cirkevnej základnej školy (NŽT sa nimi bude zaoberať v osobitnom materiáli), ktorá napriek 11-ročnej prevádzke nemá vlastný areál a vyučovanie organizuje na viacerých miestach Martina. Poslanci schválili zabezpečenie finančných prostriedkov z fondu rozvoja bývania mesta vo výške 1,13 mil. korún na vykrytie údržby a opráv tepelných zariadení škôl a školských zariadení v tomto roku a z rozpočtovej rezervy vyčlenili 400 tisíc korún na nákup nevyhnutného zariadenia na školskú prevádzku v novom pavilóne ZŠ v Záturčí. Vyčlenili tiež, rovnako z rezervy, 350 tisíc korún na rekonštrukciu strechy v ZŠ na Gorkého ulici.
V rýchlom slede za sebou potom poslanci prerokovali informatívnu správu o zabezpečení volieb do NR SR v meste, dodatok k poriadku odmeňovania a k organizačnému poriadku MsZ a MsÚ. Zastupiteľstvo potom zobralo na vedomie stav prevodu bytových a nebytových priestorov v meste realizovaných spoločnosťou Martico, schválilo výšku mesačného základného nájomného v novom bytovom dome v Košútoch a zaoberalo sa ďalšími aktuálnymi otázkami života mesta.
Viera Legerská