Martin - Problematika prechodu niektorých pôsobností z orgánov štátnej správy na obce a na vyššie územné celky podľa platných zákonov sa veľmi citlivo dotýka okrem iných, aj subjektov, ktoré poskytujú sociálnu pomoc, ako aj úseku zdravotníctva.
Na zastupiteľstve Žilinského samosprávneho kraja dňa 21. augusta 2002 sa v jednom z bodov programu prerokovávala informatívna správa o súčasnom stave a činnosti na úseku zdravotníctva a sociálnej pomoci. Pre mesto Martin je podstatné, že do pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja prešli 3 registrované subjekty, ktoré poskytujú sociálnu pomoc podľa zákona, a to Územný spolok SČK Martin a neziskové organizácie – Samaritán Martin a Dom sv. Martina. V štádiu prípravy je žiadosť, ktorá bude adresovaná všetkým mestám a obciam v územnom obvode Žilinského kraja, o poskytnutie informácií o reálnom stave možnosti poskytovania sociálnych služieb so zreteľom na demografické ukazovatele jednotlivých regiónov a ich špecifiká. Zmapovanie reálneho stavu bude podkladom k vypracovaniu koncepcie rozvoja sociálnych služieb na území Žilinského kraja.
Kým práce na úseku sociálnej starostlivosti sú prehľadnejšie, oddelenie zdravotníctva má problémy s napĺňaním rozpačitého zákona usmerňujúceho úsek zdravotníctva. Delimitáciou prešli na Žilinský samosprávny kraj nasledovné činnosti lekára samosprávneho kraja, ktorý má na starosti vydávanie povolení na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v neštátnych zdravotníckych zariadeniach (ak nie je ich zriaďovateľom, alebo zakladateľom), vedenie registra zdravotníckych zariadení, rozhodovanie o odvolaniach proti rozhodnutiam vedúcich zdravotníckych zariadení, rozhodovanie o povinnosti zdravotníckeho zariadenia poskytnúť zdravotnú starostlivosť osobe v prípade odmietnutia jej návrhu na uzavretie dohody o poskytovaní zdravotníckej starostlivosti, alebo odstúpenia od tejto dohody z dôvodu zmeny odborného zamerania zdravotníckeho zariadenia, alebo pracovného zaťaženia, má zabezpečiť zastupovanie v prípade potreby poskytovania zdravotnej starostlivosti iným štátnym, alebo neštátnym zdravotníckym zariadením, súčinne spolupracovať na preventívnych programoch, vykonávať kontrolu v zdravotníckych zariadeniach, riešiť podnety a sťažnosti a zriaďovať stredné zdravotnícke školy.
V diskusií k týmto bodom okrem iných vystúpili martinské poslankyne. K. Adamicová navrhla do ďalšieho stretnutia vypracovať koncepciu poskytovania zdravotníckej starostlivosti v ŽSK a vyjasniť si pojmy v tejto problematike. Neznalosť definícií jednotlivých zariadení komplikuje vzájomnú komunikáciu a spôsobuje problémy v rokovaniach. K pôsobeniu stredných zdravotníckych škôl poslankyňa vyjadrila podporné stanovisko aktivite dekana JLF UK v Martine, v snahe zabezpečiť kontinuitu vzdelávania sestier a ošetrovateliek v súlade s normami Európskej únie. Poslankyňa B. Sániová upozornila na problematiku riešenia záchranných systémov v Žilinskom samosprávnom kraji a podporila aktivity pre pôsobenie zariadení LDCH.
(ada)