Nedeľa, 17. október, 2021 | Meniny má HedvigaKrížovkyKrížovky

Školstvo pod novou strechou

V Martine má už radnica pripravené prvé investície

Martin, Vrútky, Turčianske Teplice - Do začiatku školského roku chýbajú tri týždne. Čas sa kráti nielen žiakom, ale aj tým, ktorí majú naplniť literu zákona a administratívne i fakticky presunúť kompetencie zo štátu na samosprávu, pod ktorej krídlami sa už začne nový školský rok 2002/03. Minulý utorok sme sa na odbore školstva, mládeže a kultúry Okresného úradu v Martine dozvedeli, že podpisom pod prvý delimitačný protokol, ktorý s vedúcou odboru Ľubicou Schafferovou podpísal starosta Turčianskeho Petra Stanislav Šalaga (pod obec prechádza Centrum voľného času, ktoré má sídlo v kaštieli), sa v okrese začala realizovať záverečná fáza procesu delimitácie školských zaradení pod správu mies a obcí.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako nám povedala Ľubica Schafferová, v Martinskom okrese sa delimituje 150 zariadení, čo predstavuje veľké množstvo administratívnej agendy. Delimitačné protokoly sú už hotové a pripravené na odovzdanie. Tie najpodstatnejšie, ktoré sa týkali hnuteľného a nehnuteľného majetku a zásob, si už obce prevzali. „Dostali aj kompletné informácie o zamestnancoch, ktorí po delimitácii prejdú pod ich správu, rovnako si prevzali prílohy, dotýkajúce sa najnutnejších opráv a nájomných zmlúv. Momentálne jediným problémom, sú dve prílohy – pohľadávky a rozpočet. Decentralizačná dotácia už prišla z ministerstva financií, teda peniaze na bežné výdavky a na prevádzku už mestá a obce majú. Dotácia však zatiaľ nebola vykrytá ministerstvom financií v plnom rozsahu. Práve dnes (utorok) nám prídu tabuľky, akou formou prejde rozpočet na samosprávu. My sme však nečakali a všetko sme pripravili, už je len otázkou formy, ako to dáme do delimitačných protokolov„ – povedala pre NŽT Ľ. Schafferová.

Skryť Vypnúť reklamu

Z OÚ v Martine išiel ešte začiatkom uplynulého mesiaca list na ministerstvo financií, v ktorom žiadajú aj záväzné stanovisko k postupu pri nakladaní s majetkom štátu a pohľadávkami. Ako sme sa dozvedeli, zatiaľ odpoveď nedostali. Napriek tomu, ako nám ďalej povedala Ľubica Schafferová, práve v priebehu minulého týždňa chceli zvládnuť všetky záležitosti okolo delimitačných protokolov. Už tento týždeň sa totiž stretnú na porade s pracovníčkami mestských a obecných úradov, ktoré majú na starosti účtovníctvo, pretože prvé výplaty pracovníkov škôl už pôjdu cez nové subjekty.

Obce a mestá po delimitácii škôl a školských zariadení získajú majetok, ale zdedia aj mnohé problémy, s ktorými už roky zápasilo školstvo. Majetok ani zďaleka nie je v stopercentnom stave. Nedostatočný je najmä stav striech, problémy sú s rozvodmi a potrubiami. Na väčšine školských budov sú v zlom stave okná, podlahy a oplotenia. A je aj veľa ďalších závad. „Finančné prostriedky išli v prvom rade na vykrytie energií a nájomné. Ďalšie prostriedky, ktoré sme dostali, v okrese to bolo asi 212 korún na jedného žiaka na školský rok, sa použili na variabilné výdavky, do ktorých počítame všetky náklady okrem energií. Rozpočet však nestačil vykryť ani tie najnutnejšie potreby, preto je školstvo zadĺžené. V okrese sú najväčšie dlhy za platby elektrickej energie, plynu, vody a teple,„ dodala Ľubica Schafferová.

Skryť Vypnúť reklamu

Neboja sa veľkého sústa

Ako pre NŽT povedal prednosta mestského úradu v Martine Stanislav Janiš, radnica sa už dávnejšie intenzívne zaujíma o presun škôl a školských zariadení pod svoju správu, preto nadviazala kontakty s odborom školstva okresného úradu. „Zaujímali sme sa najmä o to, čo ideme preberať. Ide nám o to, aby sme prechod kompetencií zvládli bezproblémovo. Aj napriek tomu, že ešte nemáme kompletné delimitačné protokoly, na základe tých, ktoré už máme, pracujeme a pripravujeme sa na začiatok školského roku. Prevzali sme pracovníkov a vyriešené máme aj otázky pracovnoprávnych vzťahov. Riešiť ešte musíme stredisko služieb škole, ktoré sa novelou zákona dostalo pod kompetenciu mesta až koncom júna. Stane sa tak na najbližšom zastupiteľstve zmenou organizačnej štruktúry.„

Nový vlastník majetku ako jeden z prvých krokov urobil technickú obhliadku preberaných zariadení, aby sa bez problémov mohla začať vykurovacia sezóna. „Školstvo by nemalo vôbec pocítiť, že sa zmenil zriaďovateľ. Urobíme všetko pre to, aby sme závady odstránili ešte do vykurovacej sezóny. Hneď v prvom roku plánujeme s akciovou spoločnosťou Martico investovať do týchto zariadení 5,2 milióna korún. Týka sa to najmä Podhája, kde sa mení prívod z pary na horúcu vodu. Ďalší milión korún investujeme do bežných opráv,„ dodal Stanislav Janiš.

Hoci pre Martin bude školstvo, ktorého rozpočet je takmer rovnaký ako rozpočet celého mesta (okolo 200 miliónov korún), veľkým sústom, podľa prednostu nie sú obavy, že by to nezvládli. Naopak, myslí, si že v spolupráci so štátom by sa zásluhou samosprávy mala situácia školstva zlepšovať.

Množstvo odkrytých nedostatkov

Inej mienky je primátor Vrútok Ľubomír Bernát, ktorý hodnotí presun kompetencii ako nepripravený. „Zisťujeme, napríklad, že niektoré zdravotnícke zariadenia pôsobiace v školských objektoch nemajú nájomné zmluvy. Hneď 1. júla bolo treba podpisovať dovolenky, čo vôbec nebolo jednoduché vzhľadom na zodpovednosť a následný výpočet mzdových nárad. Mestský úrad nemá k dispozícii osobné spisy, a tie musia byť vždy k dispozícii zriaďovateľovi alebo zamestnávateľovi. K dnešnému dňu (8. augusta) nám okresný úrad a ani jedno zo 14 preberaných školských zariadení neodovzdali ucelené protokoly. Doteraz sme prebrali sedem príloh z celkových 23, z toho niektoré s výhradou. Myslím si, že k dnešnému dňu mal mať mestský úrad minimálne všetky prílohy protokolu. Prebrali sme zoznam nehnuteľného majetku, zoznam inventáru, plánovaný počet funkčných miest, mzdové zaradenia a príplatky jednotlivých osôb. Prebrali sme aj niektoré kúpne a nájomné zmluvy a požiadavky na náklady na nevyhnutné opravy„.

Primátor mal výhrady, napríklad pri preberaní MŠ na Ulici francúzskych partizánov, lebo nemá vysporiadaný majetok. Základná škola na Ulici M. R. Štefánika je zasa v havarijnom stave. V dvoch iných zariadeniach nie je vykonaná inventarizácia. Vo Vrútkach sú štyri materské školy, ale MŠ na Nábrežnej ul. je majetkom mesta Martin a MŠ na Ulici Sv. Cyrila a Metoda je zasa majetkom ŽSR.

„Nejde len o zmenu zriaďovateľa, ale o to, že dochádza aj k zmene subjektivity niektorých zariadení. Kto bude hradiť dlžoby a či školám v prípade neplatenia neodpoja energie. Mestskému úradu chýba na energie z rozpočtu určeného pre školstvo na druhý polrok viac ako milión korún. Ministerstvo školstva, mládeže a telesnej kultúry mestskému úradu už poslalo peniaze pre školstvo, ale nevieme, koľko financií máme na jednotlivé zariadenia vyčleniť. Nie sú spracované rozpočty na II. polrok. Nie sme spokojní ani s navrhnutým stavom pracovníkov na jednotlivých školách. Myslím si, že na úkor troch upratovačiek sa nedá „urobiť„ jeden dobrý ekonóm... Nie sú doriešené ani jednotlivé rozdelenia týchto zariadení. Okresný úrad v Martine z ničoho nič zriadil školské jedálne ako samostatné zariadenia...„

Problémom, podľa Ľ. Bernáta, je aj to, že doteraz nebol poistený majetok škôl. „My ich ešte nemôžeme poistiť, lebo nemáme k dispozícii protokoly a teraz sa musia vzniknuté škody (spôsobené napr. vandalizmom) hradiť v plnej výške„.

Ďalší okruh problémov tvorí Stredisko služieb škole v Martine. Podľa primátora Vrútok malo byť delimitované pod všetky obce, nie iba pod jedno mesto. V tomto prípade nedostatky vyplývajú zo zákona.

Nedostavaná telocvičňa na príťaž

Od súčasnej riaditeľky ZŠ na Školskej ulici v Turčianskych Tepliciach a bývalej vedúcej odboru školstva a kultúry OÚ v Turčianskych Tepliciach Zdenky Mračkovej sme sa dozvedeli, že k podpisu delimitačných protokolov nehnuteľného majetku došlo už minulý pondelok a v týchto dňoch by malo dôjsť k podpisu delimitačných protokolov hnuteľného majetku. Všetky obce Turčianskoteplického okresu, aj samotné mesto, majú záujem prebrať školský majetok. Podľa nej už okresný úrad uvoľnil financie na mzdy pre pracovníkov školstva pre mesto a obce horného Turca. V hornom Turci je vo výstavbe iba Základná škola v Horných Rakovciach, kde sídli miestne gymnázium a základná umelecká škola. Aj v týchto dňoch tu pokračujú práce na výstavbe posledného - vstupného pavilónu.

Na dolnoturčianskom vidieku je špecifická situácia v Krpeľanoch, kde je nedostavaná telocvičňa. Starosta Pavol Olšovský ju nemieni prebrať a podpísať delimitačný protokol, pretože na jej dostavbu by nestačil ani obecný rozpočet na celé volebné obdobie. Štátnu dotáciu na dostavbu telocvične by obec sotva dostala, lebo školstvo ju doteraz nedostalo dlhé roky a budova chátra.(jk, nk, bg)

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 4. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 5. K online predplatnému získate 30€ na nákup v sieti Intersport
 6. Ľudia v núdzi potrebujú pomoc, nakúpte potraviny aj pre nich
 7. ŠFRB:Výstavbu a kúpu nájomných bytov podporujeme reálnymi krokmi
 8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma
 9. Bratislavu bude sprevádzať luxus
 10. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Wüstenrot rástol v predaji životného i neživotného poistenia
 5. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 7. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 8. S deťmi za zdravím do Vysokých Tatier
 9. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 10. Šetrenie energie v domácnosti: Diaľkové meranie pomáha sporiť
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 19 410
 2. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 767
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 7 384
 4. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 6 401
 5. Bratislavu bude sprevádzať luxus 5 045
 6. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 4 454
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 4 017
 8. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 751
 9. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 321
 10. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 2 987

Blogy SME

 1. Ján Marton: Aký otec taký syn - agrobarón Becík a 59 zmanipulovaných starostov pred úradom vlády.
 2. Marián Kozák: S Mariánom Kozákom hovoríme o 6. svetovom kongrese zdravotne postihnutých občanov v Japonsku
 3. Anna Milanová: Ako sviece... 2021
 4. Peter Slamenik: Otužovačka v plnom prúde
 5. Rudolfa Vallová: Globsec, globalizácia, glokalizácia
 6. Emil Lobotka: Sloboda a realita
 7. Kristína Jakubičková: Podporovateľ očkovania sa volá vaxer?
 8. Štefan Vidlár: Robove já
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 19 477
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 9 599
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 7 058
 4. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 6 206
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 304
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 4 594
 7. Stanislav Martinčko: Ide 17.10. Smer-SD do Rimavskej Soboty ďakovať sebe sám za dobre odvedenú robotu ?? 3 382
 8. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 356
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 2. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 5. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 6. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 7. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Tanečný pár z Martina získal na súťaži zlato.

Tanečný pár s ľahkosťou pretancoval cez finále až k úspešnému koncu.


Henrieta Paulovičová 2 h
Miroslav Barčík opäť režíroval našu hru a stihol aj streliť jeden z gólov.

Futbalisti Fomatu síce v zápase proti Žarnovici inkasovali hneď na začiatku stretnutia, ale ich odpoveďou bolo päť gólov v sieti súpera a suverénne víťazstvo.


7 h
V tomto kryte civilnej ochrany sa stala hrôzostrašná vražda.

Podľa svedeckých výpovedí Rudolf D., ktorý bol už v minulosti trestaný pre ublíženie na zdraví a výtržníctvo, po vražde ukázal telo obete niekoľkým kamarátom.


SITA 23 h
Ilustračné foto.

Policajná hliadka zastavila 29-ročného Lukáša na jednej z miestnych komunikácií v Turčianskych Tepliciach. Polícia muža obvinila z prečinu ohrozovania pod vplyvom návykovej látky. Pri nočnej dopravnej kontrole nafúkal takmer tri promile alkoholu.


SITA 16. okt

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Časť pacientov evakuovali.


a 1 ďalší 5 h

Žiadajú prejazd len z Oravy a Kysúc.


15. okt

Pri polnočnej nehode zomrel 17-ročný chlapec.


16. okt

Nemocnica začala očkovať medzi prvými.


MOJ a 1 ďalší 14. okt

Blogy SME

 1. Ján Marton: Aký otec taký syn - agrobarón Becík a 59 zmanipulovaných starostov pred úradom vlády.
 2. Marián Kozák: S Mariánom Kozákom hovoríme o 6. svetovom kongrese zdravotne postihnutých občanov v Japonsku
 3. Anna Milanová: Ako sviece... 2021
 4. Peter Slamenik: Otužovačka v plnom prúde
 5. Rudolfa Vallová: Globsec, globalizácia, glokalizácia
 6. Emil Lobotka: Sloboda a realita
 7. Kristína Jakubičková: Podporovateľ očkovania sa volá vaxer?
 8. Štefan Vidlár: Robove já
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 19 477
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 9 599
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 7 058
 4. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 6 206
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 304
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 4 594
 7. Stanislav Martinčko: Ide 17.10. Smer-SD do Rimavskej Soboty ďakovať sebe sám za dobre odvedenú robotu ?? 3 382
 8. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 356
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 2. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 5. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 6. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 7. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal

Už ste čítali?