Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Školstvo pod novou strechou

V Martine má už radnica pripravené prvé investície

Martin, Vrútky, Turčianske Teplice - Do začiatku školského roku chýbajú tri týždne. Čas sa kráti nielen žiakom, ale aj tým, ktorí majú naplniť literu zákona a administratívne i fakticky presunúť kompetencie zo štátu na samosprávu, pod ktorej krídlami sa už začne nový školský rok 2002/03. Minulý utorok sme sa na odbore školstva, mládeže a kultúry Okresného úradu v Martine dozvedeli, že podpisom pod prvý delimitačný protokol, ktorý s vedúcou odboru Ľubicou Schafferovou podpísal starosta Turčianskeho Petra Stanislav Šalaga (pod obec prechádza Centrum voľného času, ktoré má sídlo v kaštieli), sa v okrese začala realizovať záverečná fáza procesu delimitácie školských zaradení pod správu mies a obcí.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako nám povedala Ľubica Schafferová, v Martinskom okrese sa delimituje 150 zariadení, čo predstavuje veľké množstvo administratívnej agendy. Delimitačné protokoly sú už hotové a pripravené na odovzdanie. Tie najpodstatnejšie, ktoré sa týkali hnuteľného a nehnuteľného majetku a zásob, si už obce prevzali. „Dostali aj kompletné informácie o zamestnancoch, ktorí po delimitácii prejdú pod ich správu, rovnako si prevzali prílohy, dotýkajúce sa najnutnejších opráv a nájomných zmlúv. Momentálne jediným problémom, sú dve prílohy – pohľadávky a rozpočet. Decentralizačná dotácia už prišla z ministerstva financií, teda peniaze na bežné výdavky a na prevádzku už mestá a obce majú. Dotácia však zatiaľ nebola vykrytá ministerstvom financií v plnom rozsahu. Práve dnes (utorok) nám prídu tabuľky, akou formou prejde rozpočet na samosprávu. My sme však nečakali a všetko sme pripravili, už je len otázkou formy, ako to dáme do delimitačných protokolov„ – povedala pre NŽT Ľ. Schafferová.

Skryť Vypnúť reklamu

Z OÚ v Martine išiel ešte začiatkom uplynulého mesiaca list na ministerstvo financií, v ktorom žiadajú aj záväzné stanovisko k postupu pri nakladaní s majetkom štátu a pohľadávkami. Ako sme sa dozvedeli, zatiaľ odpoveď nedostali. Napriek tomu, ako nám ďalej povedala Ľubica Schafferová, práve v priebehu minulého týždňa chceli zvládnuť všetky záležitosti okolo delimitačných protokolov. Už tento týždeň sa totiž stretnú na porade s pracovníčkami mestských a obecných úradov, ktoré majú na starosti účtovníctvo, pretože prvé výplaty pracovníkov škôl už pôjdu cez nové subjekty.

Obce a mestá po delimitácii škôl a školských zariadení získajú majetok, ale zdedia aj mnohé problémy, s ktorými už roky zápasilo školstvo. Majetok ani zďaleka nie je v stopercentnom stave. Nedostatočný je najmä stav striech, problémy sú s rozvodmi a potrubiami. Na väčšine školských budov sú v zlom stave okná, podlahy a oplotenia. A je aj veľa ďalších závad. „Finančné prostriedky išli v prvom rade na vykrytie energií a nájomné. Ďalšie prostriedky, ktoré sme dostali, v okrese to bolo asi 212 korún na jedného žiaka na školský rok, sa použili na variabilné výdavky, do ktorých počítame všetky náklady okrem energií. Rozpočet však nestačil vykryť ani tie najnutnejšie potreby, preto je školstvo zadĺžené. V okrese sú najväčšie dlhy za platby elektrickej energie, plynu, vody a teple,„ dodala Ľubica Schafferová.

Skryť Vypnúť reklamu

Neboja sa veľkého sústa

Ako pre NŽT povedal prednosta mestského úradu v Martine Stanislav Janiš, radnica sa už dávnejšie intenzívne zaujíma o presun škôl a školských zariadení pod svoju správu, preto nadviazala kontakty s odborom školstva okresného úradu. „Zaujímali sme sa najmä o to, čo ideme preberať. Ide nám o to, aby sme prechod kompetencií zvládli bezproblémovo. Aj napriek tomu, že ešte nemáme kompletné delimitačné protokoly, na základe tých, ktoré už máme, pracujeme a pripravujeme sa na začiatok školského roku. Prevzali sme pracovníkov a vyriešené máme aj otázky pracovnoprávnych vzťahov. Riešiť ešte musíme stredisko služieb škole, ktoré sa novelou zákona dostalo pod kompetenciu mesta až koncom júna. Stane sa tak na najbližšom zastupiteľstve zmenou organizačnej štruktúry.„

Nový vlastník majetku ako jeden z prvých krokov urobil technickú obhliadku preberaných zariadení, aby sa bez problémov mohla začať vykurovacia sezóna. „Školstvo by nemalo vôbec pocítiť, že sa zmenil zriaďovateľ. Urobíme všetko pre to, aby sme závady odstránili ešte do vykurovacej sezóny. Hneď v prvom roku plánujeme s akciovou spoločnosťou Martico investovať do týchto zariadení 5,2 milióna korún. Týka sa to najmä Podhája, kde sa mení prívod z pary na horúcu vodu. Ďalší milión korún investujeme do bežných opráv,„ dodal Stanislav Janiš.

Hoci pre Martin bude školstvo, ktorého rozpočet je takmer rovnaký ako rozpočet celého mesta (okolo 200 miliónov korún), veľkým sústom, podľa prednostu nie sú obavy, že by to nezvládli. Naopak, myslí, si že v spolupráci so štátom by sa zásluhou samosprávy mala situácia školstva zlepšovať.

Množstvo odkrytých nedostatkov

Inej mienky je primátor Vrútok Ľubomír Bernát, ktorý hodnotí presun kompetencii ako nepripravený. „Zisťujeme, napríklad, že niektoré zdravotnícke zariadenia pôsobiace v školských objektoch nemajú nájomné zmluvy. Hneď 1. júla bolo treba podpisovať dovolenky, čo vôbec nebolo jednoduché vzhľadom na zodpovednosť a následný výpočet mzdových nárad. Mestský úrad nemá k dispozícii osobné spisy, a tie musia byť vždy k dispozícii zriaďovateľovi alebo zamestnávateľovi. K dnešnému dňu (8. augusta) nám okresný úrad a ani jedno zo 14 preberaných školských zariadení neodovzdali ucelené protokoly. Doteraz sme prebrali sedem príloh z celkových 23, z toho niektoré s výhradou. Myslím si, že k dnešnému dňu mal mať mestský úrad minimálne všetky prílohy protokolu. Prebrali sme zoznam nehnuteľného majetku, zoznam inventáru, plánovaný počet funkčných miest, mzdové zaradenia a príplatky jednotlivých osôb. Prebrali sme aj niektoré kúpne a nájomné zmluvy a požiadavky na náklady na nevyhnutné opravy„.

Primátor mal výhrady, napríklad pri preberaní MŠ na Ulici francúzskych partizánov, lebo nemá vysporiadaný majetok. Základná škola na Ulici M. R. Štefánika je zasa v havarijnom stave. V dvoch iných zariadeniach nie je vykonaná inventarizácia. Vo Vrútkach sú štyri materské školy, ale MŠ na Nábrežnej ul. je majetkom mesta Martin a MŠ na Ulici Sv. Cyrila a Metoda je zasa majetkom ŽSR.

„Nejde len o zmenu zriaďovateľa, ale o to, že dochádza aj k zmene subjektivity niektorých zariadení. Kto bude hradiť dlžoby a či školám v prípade neplatenia neodpoja energie. Mestskému úradu chýba na energie z rozpočtu určeného pre školstvo na druhý polrok viac ako milión korún. Ministerstvo školstva, mládeže a telesnej kultúry mestskému úradu už poslalo peniaze pre školstvo, ale nevieme, koľko financií máme na jednotlivé zariadenia vyčleniť. Nie sú spracované rozpočty na II. polrok. Nie sme spokojní ani s navrhnutým stavom pracovníkov na jednotlivých školách. Myslím si, že na úkor troch upratovačiek sa nedá „urobiť„ jeden dobrý ekonóm... Nie sú doriešené ani jednotlivé rozdelenia týchto zariadení. Okresný úrad v Martine z ničoho nič zriadil školské jedálne ako samostatné zariadenia...„

Problémom, podľa Ľ. Bernáta, je aj to, že doteraz nebol poistený majetok škôl. „My ich ešte nemôžeme poistiť, lebo nemáme k dispozícii protokoly a teraz sa musia vzniknuté škody (spôsobené napr. vandalizmom) hradiť v plnej výške„.

Ďalší okruh problémov tvorí Stredisko služieb škole v Martine. Podľa primátora Vrútok malo byť delimitované pod všetky obce, nie iba pod jedno mesto. V tomto prípade nedostatky vyplývajú zo zákona.

Nedostavaná telocvičňa na príťaž

Od súčasnej riaditeľky ZŠ na Školskej ulici v Turčianskych Tepliciach a bývalej vedúcej odboru školstva a kultúry OÚ v Turčianskych Tepliciach Zdenky Mračkovej sme sa dozvedeli, že k podpisu delimitačných protokolov nehnuteľného majetku došlo už minulý pondelok a v týchto dňoch by malo dôjsť k podpisu delimitačných protokolov hnuteľného majetku. Všetky obce Turčianskoteplického okresu, aj samotné mesto, majú záujem prebrať školský majetok. Podľa nej už okresný úrad uvoľnil financie na mzdy pre pracovníkov školstva pre mesto a obce horného Turca. V hornom Turci je vo výstavbe iba Základná škola v Horných Rakovciach, kde sídli miestne gymnázium a základná umelecká škola. Aj v týchto dňoch tu pokračujú práce na výstavbe posledného - vstupného pavilónu.

Na dolnoturčianskom vidieku je špecifická situácia v Krpeľanoch, kde je nedostavaná telocvičňa. Starosta Pavol Olšovský ju nemieni prebrať a podpísať delimitačný protokol, pretože na jej dostavbu by nestačil ani obecný rozpočet na celé volebné obdobie. Štátnu dotáciu na dostavbu telocvične by obec sotva dostala, lebo školstvo ju doteraz nedostalo dlhé roky a budova chátra.(jk, nk, bg)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 2. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 3. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 5. Hygge ako životný štýl
 6. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 7. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 8. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 9. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 42 396
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 39 958
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 13 721
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 463
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 003
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 944
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 370
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 236
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 093
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 976
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Autá boli zaparkované pod kalváriou. Sú zo stretnutia ľudí, ktorí si boli uctiť pamiatku Milana Lučanského.

Starostka Kláštora pod Znievom bude situáciu riešiť osadením zákazových značiek.

6 h
V Nolčove prebieha testovanie len dnes.

V Nolčove a na Vrícku prebieha testovanie hladko.

9 h
Karol Bayer, vedúci Odboru krízového riadenia Okresného úradu Martin.

Povzbudivé čísla v regióne sa ešte môžu meniť.

11 h
Počas osláv majstrovského titulu v roku 2010 spolu s Dominikom Hašekom. V pozadí vidno aj Radovana Somíka.

Skúsený útočník Rastislav Špirko chce pomôcť materskému klubu k vytúženému postupu do extraligy. V rozhovore potvrdil, že o možnej spolupráci sa v lete bavil aj so Žilinčanmi a tiež sme sa dozvedeli, aké to je sedieť v kabíne s Dominikom Hašekom či lietať ruským strojom JAK.

13 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia prenasledovala auto z Oravy až na Liptov. Komjatnou už vodič neprešiel.

23. jan

Pozitivita je zatiaľ nízka.

23. jan

Na Kysuciach pokračuje celoplošné testovanie.

23. jan

Mestá a obce v okrese Prievidza postupne zverejňujú počty ľudí, ktorí využili skríningové testovanie v ich obci.

4 h

Už ste čítali?