Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Nie turecké hospodárenie, ale slovenský kapitalizmus

Turanci pracujúci v Drevine prišli o prácu, z fabr

Turany boli strediskom drevárskej výroby už pred 300 rokmi, keď tu vznikla píla. Turiansku parnú pílu, na základoch ktorej vznikla neskôr celá fabrika, založila sučianska firma Schultz a Pollák pred 115 rokmi. Drevársku výrobu značne rozšíril nemecký finančný kapitál počas 2. svetovej vojny, keď tu berlínska spoločnosť Südostholtz investovala 30 miliónov korún na rozbehnutie výroby drevených domov, ktoré slúžili ako dočasné ubytovne, ale montovali ich aj v koncentračných táboroch.

Socialistický lobing fungoval

Skryť Vypnúť reklamu

Rozmach Dreviny Turany nastal najmä po roku 1953, keď sa stal jej riaditeľom ambiciózny Július Migaľa. Ako sme sa dozvedeli od bývalého zamestnanca turianskej Dreviny, ktorý si neželá byť menovaný a pracoval v tejto drevárskej fabrike ako technickohospodársky pracovník v rokoch 1950 až 1990, Július Migaľa našiel vždy prijateľný spôsob dialógu s ľuďmi, čo mohli v čase vlády jednej strany fabrike pomôcť. Veľmi dobre spolupracoval aj s obcou, ale dôležité bolo, že získal na svoju stranu také politické špičky KSS, akými boli Ján Gregor, Jozef Lenárt a Peter Colotka. K turianskej Drevine sa postupne pričlenilo dvanásť slovenských fabrík, z ktorých boli štyri turčianske. Okrem turianskej to bola sučianska, turčianskoteplická a príbovská Drevina (tá ale trvala iba veľmi krátko).

Skryť Vypnúť reklamu

V roku 1964, a to 20. februára, vyhorela časť objektov turianskej Dreviny, kde sa vyrábali okná, dvere a kde kompletizovali výrobky. V tom čase plánovali výrobu, ktorá vyhorela, stiahnuť do Čiech, ale vďaka Migaľovým kontaktom, politické špičky napokon rozhodli, že v Turanoch sa bude opravovať a stavať, lebo po požiari zostala iba prírezovňa a píla. Od spomínaného nemenovaného dlhoročného zamestnanca Dreviny sme sa dozvedeli, že v tom čase, keď sa nové prevádzky v Turanoch iba stavali, robotníci z miestnej fabriky dochádzali autobusmi na nočné zmeny do iných drevárskych fabrík, napríklad do Krásna nad Kysucou a vedúci prevádzky bol po vyšetrení príčin požiaru odsúdený a musel ísť do väzenia.

Turanci v nemilosti

Aký je to rozdiel oproti súčasnosti, keď akciová spoločnosť Drevina išla do konkurzu, dodnes má nevyrovnané dlhy a nikto za to nebol potrestaný. V čase, keď v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch pracovalo v Drevine približne 2000 zamestnancov, sa tu vyrobilo 200 - 300 tisíc štvorcových metrov okennej plochy, čo je viac ako 100 tisíc okien a vyše milióna kusov dverí. Vyrábali ich z guľatiny, ktorú privážali zo Sovietskeho zväzu. Hoci jej kvalita bola často mizerná, v tom čase sa o tom nemohlo ani diskutovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Po odchode Júliusa Migaľu sa už Drevine Turany tak dobre nedarilo, vystriedalo sa v nej aj viac riaditeľov a stranícke špičky preferovali iné drevárske podniky, k čomu slúžili ako ukazovatele často umelo vytvorené čísla. Po roku 1989 došlo na základe rozhodnutia vo vedení turianskeho závodu k jeho odčleneniu a vznikli Turčianske drevárske závody. Už tento názov nezodpovedal skutočnosti, pretože išlo iba o turiansky podnik. Z výpisu z obchodného registra vyplýva, že v jeho manažmente pracovali Dušan Piatka, Dušan Ziman a Vladimír Dubovec. Kmeňové imanie tohto podniku bolo od 1. januára 1991 do 4. decembra 1995 vyčíslené na 337 miliónov korún, od 5. decembra 1995 na 178 miliónov korún a priamym predajom prešiel majetok so všetkými právami a záväzkami na akciovú spoločnosť Drevina Turany, ktorá vznikla 18. mája 1994.

Hlboký pád

V prvej polovici deväťdesiatych rokov spolupracovala Drevina s firmou S-Rosimex-M Košice, v ktorej figuruje v obchodnom registri ako spoločník aj predseda predstavenstva Dreviny, a. s., Vladimír Ponický. Turany boli zastúpené v predstavenstve novej spoločnosti iba Jozefom Filgasom a v dozornej rade Dušanom Piatkom a Jaroslavom Hlavatým. Od zamestnanca, ktorý pracoval v Drevine Turany od roku 1996 do roku 2000 a v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch 12 rokov (neželá si byť menovaný), sme sa dozvedeli, že Vladimír Ponický (majoritný akcionár Dreviny a. s.) rozhodne nebol dobrým odborníkom na drevársku výrobu a neprijímal názory iných, pokiaľ neboli totožné s jeho vlastnými. Uznesením Krajského súdu v Banskej Bystrici bol na majetok Dreviny Turany a. s. vyhlásený konkurz, ktorý za správkyňou konkurznej podstaty určil Annu Machajdovú z Turian. Neúspech spoločnosti je poriadne zahmlený. Po roku 1996 vznikali okrem materskej firmy ďalšie spoločnosti, takže zamestnanci turianskej drevárskej fabriky sa nestačili čudovať. Pribúdali nielen riaditelia, ale aj konatelia a členovia dozorných rád, aj keď sa v nich často opakovali tie isté mená. Drevina Trade ako obchodná spoločnosť vznikla 3. júla 1997 a jej názov svedčí o tom, že sa mala zaoberať najmä obchodovaním. Spoločnosť S-Rosimex-M sa 28. apríla 1998 premenovala Drevinu-montáže, Drevina-energo vznikla 14. mája 1998, Drevina Lignum vznikla 5. júna 1998, Drevina Final vznikla 19. júna 1998, a napokon Drevina Group, a. s., 6. augusta 1998. Vo všetkých týchto spoločnostiach bol, alebo je predsedom predstavenstva Vladimír Ponický. Uvedené spoločnosti mali časom ekonomické problémy. Príspevok na zvýšenie zamestnanosti pre Drevinu bolo treba prekvalifikovať na príspevok na udržanie zamestnanosti a vznikla potreba zbaviť sa zadlžených firiem založiť spoločnosť, ktorá by bola bez dlhov. Takýmto produktom bol Drevoprodukt, ktorej spoločníkmi boli firmy Drevina Group a Drevina – Montáže. Materská firma Drevina je v konkurze od 27. septembra 1999, Drevinu Final (neskôr Final) a Drevinu Lignum zrušili a obe vstúpili do likvidácie po valnom zhromaždení 10. marca 2000, obchodná spoločnosť Drevina Trade je v konkurze až od 13. júla 2001, keď sa už vo fabrike dávno nevyrábalo. Ešte v marci roku 2000, keď sme sa zhovárili s dnes už zosnulým viceprezidentom pre výrobu Dreviny Group Igorom Kerecmanom, v turianskej fabrike pracovalo približne 700 zamestnancov. Vtedy sme uviedli, že vo fabrike sa výrobné kapacity využívajú len na 60 až 70 percent. Za príčinu nepriaznivého stavu vtedy označil manažment turianskej drevárskej fabriky, najmä krízu v stavbárstve a slabý dopyt po oknách a dverách. Aj to bola pravda, ale nie len to.

V starých koajách

V Turanoch sa medzi ľuďmi hovorí, že postupne, keď sa už vo fabrike takmer nič nevyrábalo, predávali sa aspoň niektoré stroje, ktoré dokonca demontovali sami zamestnanci. Nič nevyriešilo ani založenie Drevoproduktu, ktorý už po roku prestal vyrábať a konkurz na jeho majetok vyhlásil súd 7. septembra 2001. Tak skončila drevárska výroba v Turanoch. To nie je turecké hospodárenie, pretože priemyselná výroba v Turecku neustále rastie, ale typický slovenský kapitalizmus. Kto je na vine, že krachla najväčšia drevárska fabrika v Turci? Nikto, lebo všetko prebehlo v súlade so zákonmi. Ale to je alibistická odpoveď. Veď došlo k mnohomiliónovým stratám a štátne orgány neurobili nič, aby krachu zabránili, aspoň v kontrolnej činnosti. Veď išlo o vyše stomiliónový majetok. O prácu prišli stovky ľudí, ktorí, keď nedostali vlani na jar mzdy, si museli požičiavať peniaze od príbuzných a priateľov, a keď zostali bez príjmov, museli dávať výpovede, aby potom mali nárok aspoň na podporu v nezamestnanosti.

Nová fabrika

bez Košičanov

V turianskej drevárskej fabrike sa nevyrába už takmer jeden a pol roka. Novou šancou je spoločnosť Nová Drevina, o ktorej sme už písali, že na jej čele stojí Turanec Jaroslav Hlavatý, ktorý bol riaditeľom Drevoproduktu. V nej už podľa výpisu z obchodného registra nefiguruje ako spoločník Vladimír Ponický. Keď sme sa predminulý týždeň stretli s Jaroslavom Hlavatým, povedal nám, že ako Turanec, ktorý chce v obci žiť, má záujem len o to, aby nová spoločnosť prosperovala. To, samozrejme, môže potvrdiť len čas. Starosta Turian Miroslav Blahušiak nám povedal, že v spoločnosti Nová Drevina, vidí reálnu možnosť obnovy výroby dverí a zvýšenia zamestnanosti Turancov. Cení si, že Jaroslav Hlavatý sa pričinil o to, aby sa v Turanoch etablovala nová drevárska firma. Podľa jeho názoru dôjde aj k zlepšeniu spolupráce medzi obcou a fabrikou. Akciová spoločnosť Drevina totiž dodnes dlhuje obci viac ako 3 milióny korún na dani z nehnuteľnosti po vyhlásení konkurzu. Okrem Novej Dreviny chcú vyrábať v priestoroch bývalej Dreviny aj ďalšie firmy. Podľa správkyne konkurznej podstaty Dreviny, a. s., Anny Machajdovej, časť priestorov fabriky kúpila spoločnosť Panel Slovensko, s. r. o., Bratislava a existujú ďalší dvaja záujemcovia na kúpu majetku turianskej drevárskej fabriky, s ktorými ale treba uzatvoriť kúpnopredajné zmluvy.

Keď sa postupne popredá všetok majetok skrachovaných spoločností, iste by bolo zaujímavé porovnať, nakoľko sa jeho hodnota blíži k 178 miliónom korún, čo bolo kmeňové imanie štátneho podniku Turčianskych drevárskych závodov v decembri 1995. Braňo Gregor

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 3. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 4. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 5. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 6. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
 7. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 8. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 9. Študuj v malom a ži vo veľkom
 10. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 1. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 2. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 3. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 4. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 5. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 6. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 7. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Novinka medzi prefabrikátmi
 10. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 16 558
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 311
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 12 974
 4. Aká je chémia vôní 12 244
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 379
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 888
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 650
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 275
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 778
 10. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 6 015
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Sezónu malého futbalu museli ukončiť, chýbali voľné termíny

Už tak dosť oklieštená sezóna malého futbalu je definitívne zrušená. Prvýkrát v histórii sa stalo, že sme nespoznali víťazov.

Skrátená sezóna malého futbalu víťazov nespoznala.

Írska veľvyslankyňa v Martine

Na radnici mali vzácnu návštevu.

Martin navštívila veľvyslankyňa Írskej republiky na Slovensku Hilda Ó Riain.

Vymenovali riaditeľov sociálnych organizácií v Turci

Centrum sociálnych služieb Horný Turiec má novú riaditeľku.

Centrum sociálnych služieb Horný Turiec.
Adventný veniec v Turanoch. Prvá sviečka už svieti.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pri kolízii s vlakom sa zranil vodič auta

Cestujúcich odviezol autobus na stanicu.

Kamión narazil do reštaurácie a pohostinstva (+VIDEO)

Vodič pravdepodobne za volantom zaspal, havaroval v centre Tvrdošína.

Žilina chce krajšiu stanicu. Železnice tlačí do spoločného projektu

Samospráva predstavila plán obnovy hanby Žiliny.

Mladá vodička tvrdí, že policajt jej nadával

Správanie hliadky mestskej polície po dopravnej nehode vyvoláva pochybnosti.

Už ste čítali?