Streda, 21. apríl, 2021 | Meniny má ErvínKrížovkyKrížovky

Nie turecké hospodárenie, ale slovenský kapitalizmus

Turanci pracujúci v Drevine prišli o prácu, z fabr

Turany boli strediskom drevárskej výroby už pred 300 rokmi, keď tu vznikla píla. Turiansku parnú pílu, na základoch ktorej vznikla neskôr celá fabrika, založila sučianska firma Schultz a Pollák pred 115 rokmi. Drevársku výrobu značne rozšíril nemecký finančný kapitál počas 2. svetovej vojny, keď tu berlínska spoločnosť Südostholtz investovala 30 miliónov korún na rozbehnutie výroby drevených domov, ktoré slúžili ako dočasné ubytovne, ale montovali ich aj v koncentračných táboroch.

Socialistický lobing fungoval

Skryť Vypnúť reklamu

Rozmach Dreviny Turany nastal najmä po roku 1953, keď sa stal jej riaditeľom ambiciózny Július Migaľa. Ako sme sa dozvedeli od bývalého zamestnanca turianskej Dreviny, ktorý si neželá byť menovaný a pracoval v tejto drevárskej fabrike ako technickohospodársky pracovník v rokoch 1950 až 1990, Július Migaľa našiel vždy prijateľný spôsob dialógu s ľuďmi, čo mohli v čase vlády jednej strany fabrike pomôcť. Veľmi dobre spolupracoval aj s obcou, ale dôležité bolo, že získal na svoju stranu také politické špičky KSS, akými boli Ján Gregor, Jozef Lenárt a Peter Colotka. K turianskej Drevine sa postupne pričlenilo dvanásť slovenských fabrík, z ktorých boli štyri turčianske. Okrem turianskej to bola sučianska, turčianskoteplická a príbovská Drevina (tá ale trvala iba veľmi krátko).

Skryť Vypnúť reklamu

V roku 1964, a to 20. februára, vyhorela časť objektov turianskej Dreviny, kde sa vyrábali okná, dvere a kde kompletizovali výrobky. V tom čase plánovali výrobu, ktorá vyhorela, stiahnuť do Čiech, ale vďaka Migaľovým kontaktom, politické špičky napokon rozhodli, že v Turanoch sa bude opravovať a stavať, lebo po požiari zostala iba prírezovňa a píla. Od spomínaného nemenovaného dlhoročného zamestnanca Dreviny sme sa dozvedeli, že v tom čase, keď sa nové prevádzky v Turanoch iba stavali, robotníci z miestnej fabriky dochádzali autobusmi na nočné zmeny do iných drevárskych fabrík, napríklad do Krásna nad Kysucou a vedúci prevádzky bol po vyšetrení príčin požiaru odsúdený a musel ísť do väzenia.

Turanci v nemilosti

Aký je to rozdiel oproti súčasnosti, keď akciová spoločnosť Drevina išla do konkurzu, dodnes má nevyrovnané dlhy a nikto za to nebol potrestaný. V čase, keď v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch pracovalo v Drevine približne 2000 zamestnancov, sa tu vyrobilo 200 - 300 tisíc štvorcových metrov okennej plochy, čo je viac ako 100 tisíc okien a vyše milióna kusov dverí. Vyrábali ich z guľatiny, ktorú privážali zo Sovietskeho zväzu. Hoci jej kvalita bola často mizerná, v tom čase sa o tom nemohlo ani diskutovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Po odchode Júliusa Migaľu sa už Drevine Turany tak dobre nedarilo, vystriedalo sa v nej aj viac riaditeľov a stranícke špičky preferovali iné drevárske podniky, k čomu slúžili ako ukazovatele často umelo vytvorené čísla. Po roku 1989 došlo na základe rozhodnutia vo vedení turianskeho závodu k jeho odčleneniu a vznikli Turčianske drevárske závody. Už tento názov nezodpovedal skutočnosti, pretože išlo iba o turiansky podnik. Z výpisu z obchodného registra vyplýva, že v jeho manažmente pracovali Dušan Piatka, Dušan Ziman a Vladimír Dubovec. Kmeňové imanie tohto podniku bolo od 1. januára 1991 do 4. decembra 1995 vyčíslené na 337 miliónov korún, od 5. decembra 1995 na 178 miliónov korún a priamym predajom prešiel majetok so všetkými právami a záväzkami na akciovú spoločnosť Drevina Turany, ktorá vznikla 18. mája 1994.

Hlboký pád

V prvej polovici deväťdesiatych rokov spolupracovala Drevina s firmou S-Rosimex-M Košice, v ktorej figuruje v obchodnom registri ako spoločník aj predseda predstavenstva Dreviny, a. s., Vladimír Ponický. Turany boli zastúpené v predstavenstve novej spoločnosti iba Jozefom Filgasom a v dozornej rade Dušanom Piatkom a Jaroslavom Hlavatým. Od zamestnanca, ktorý pracoval v Drevine Turany od roku 1996 do roku 2000 a v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch 12 rokov (neželá si byť menovaný), sme sa dozvedeli, že Vladimír Ponický (majoritný akcionár Dreviny a. s.) rozhodne nebol dobrým odborníkom na drevársku výrobu a neprijímal názory iných, pokiaľ neboli totožné s jeho vlastnými. Uznesením Krajského súdu v Banskej Bystrici bol na majetok Dreviny Turany a. s. vyhlásený konkurz, ktorý za správkyňou konkurznej podstaty určil Annu Machajdovú z Turian. Neúspech spoločnosti je poriadne zahmlený. Po roku 1996 vznikali okrem materskej firmy ďalšie spoločnosti, takže zamestnanci turianskej drevárskej fabriky sa nestačili čudovať. Pribúdali nielen riaditelia, ale aj konatelia a členovia dozorných rád, aj keď sa v nich často opakovali tie isté mená. Drevina Trade ako obchodná spoločnosť vznikla 3. júla 1997 a jej názov svedčí o tom, že sa mala zaoberať najmä obchodovaním. Spoločnosť S-Rosimex-M sa 28. apríla 1998 premenovala Drevinu-montáže, Drevina-energo vznikla 14. mája 1998, Drevina Lignum vznikla 5. júna 1998, Drevina Final vznikla 19. júna 1998, a napokon Drevina Group, a. s., 6. augusta 1998. Vo všetkých týchto spoločnostiach bol, alebo je predsedom predstavenstva Vladimír Ponický. Uvedené spoločnosti mali časom ekonomické problémy. Príspevok na zvýšenie zamestnanosti pre Drevinu bolo treba prekvalifikovať na príspevok na udržanie zamestnanosti a vznikla potreba zbaviť sa zadlžených firiem založiť spoločnosť, ktorá by bola bez dlhov. Takýmto produktom bol Drevoprodukt, ktorej spoločníkmi boli firmy Drevina Group a Drevina – Montáže. Materská firma Drevina je v konkurze od 27. septembra 1999, Drevinu Final (neskôr Final) a Drevinu Lignum zrušili a obe vstúpili do likvidácie po valnom zhromaždení 10. marca 2000, obchodná spoločnosť Drevina Trade je v konkurze až od 13. júla 2001, keď sa už vo fabrike dávno nevyrábalo. Ešte v marci roku 2000, keď sme sa zhovárili s dnes už zosnulým viceprezidentom pre výrobu Dreviny Group Igorom Kerecmanom, v turianskej fabrike pracovalo približne 700 zamestnancov. Vtedy sme uviedli, že vo fabrike sa výrobné kapacity využívajú len na 60 až 70 percent. Za príčinu nepriaznivého stavu vtedy označil manažment turianskej drevárskej fabriky, najmä krízu v stavbárstve a slabý dopyt po oknách a dverách. Aj to bola pravda, ale nie len to.

V starých koajách

V Turanoch sa medzi ľuďmi hovorí, že postupne, keď sa už vo fabrike takmer nič nevyrábalo, predávali sa aspoň niektoré stroje, ktoré dokonca demontovali sami zamestnanci. Nič nevyriešilo ani založenie Drevoproduktu, ktorý už po roku prestal vyrábať a konkurz na jeho majetok vyhlásil súd 7. septembra 2001. Tak skončila drevárska výroba v Turanoch. To nie je turecké hospodárenie, pretože priemyselná výroba v Turecku neustále rastie, ale typický slovenský kapitalizmus. Kto je na vine, že krachla najväčšia drevárska fabrika v Turci? Nikto, lebo všetko prebehlo v súlade so zákonmi. Ale to je alibistická odpoveď. Veď došlo k mnohomiliónovým stratám a štátne orgány neurobili nič, aby krachu zabránili, aspoň v kontrolnej činnosti. Veď išlo o vyše stomiliónový majetok. O prácu prišli stovky ľudí, ktorí, keď nedostali vlani na jar mzdy, si museli požičiavať peniaze od príbuzných a priateľov, a keď zostali bez príjmov, museli dávať výpovede, aby potom mali nárok aspoň na podporu v nezamestnanosti.

Nová fabrika

bez Košičanov

V turianskej drevárskej fabrike sa nevyrába už takmer jeden a pol roka. Novou šancou je spoločnosť Nová Drevina, o ktorej sme už písali, že na jej čele stojí Turanec Jaroslav Hlavatý, ktorý bol riaditeľom Drevoproduktu. V nej už podľa výpisu z obchodného registra nefiguruje ako spoločník Vladimír Ponický. Keď sme sa predminulý týždeň stretli s Jaroslavom Hlavatým, povedal nám, že ako Turanec, ktorý chce v obci žiť, má záujem len o to, aby nová spoločnosť prosperovala. To, samozrejme, môže potvrdiť len čas. Starosta Turian Miroslav Blahušiak nám povedal, že v spoločnosti Nová Drevina, vidí reálnu možnosť obnovy výroby dverí a zvýšenia zamestnanosti Turancov. Cení si, že Jaroslav Hlavatý sa pričinil o to, aby sa v Turanoch etablovala nová drevárska firma. Podľa jeho názoru dôjde aj k zlepšeniu spolupráce medzi obcou a fabrikou. Akciová spoločnosť Drevina totiž dodnes dlhuje obci viac ako 3 milióny korún na dani z nehnuteľnosti po vyhlásení konkurzu. Okrem Novej Dreviny chcú vyrábať v priestoroch bývalej Dreviny aj ďalšie firmy. Podľa správkyne konkurznej podstaty Dreviny, a. s., Anny Machajdovej, časť priestorov fabriky kúpila spoločnosť Panel Slovensko, s. r. o., Bratislava a existujú ďalší dvaja záujemcovia na kúpu majetku turianskej drevárskej fabriky, s ktorými ale treba uzatvoriť kúpnopredajné zmluvy.

Keď sa postupne popredá všetok majetok skrachovaných spoločností, iste by bolo zaujímavé porovnať, nakoľko sa jeho hodnota blíži k 178 miliónom korún, čo bolo kmeňové imanie štátneho podniku Turčianskych drevárskych závodov v decembri 1995. Braňo Gregor

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Flexibilita, nedielna súčasť činnosti logistického providera
 2. Dodávame len preverené riešenia, hovorí šéf ABRA Software
 3. Kúpele Sliač sa pripravujú na liečbu post- Covidových pacientov
 4. Niké Športovkyňa mesiaca si vybrala na podporu lyžiarske talenty
 5. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky?
 6. Prečo McDonald's podniká kroky k udržateľným riešeniam?
 7. Ako môžete z vašej domácnosti spraviť zelenú domácnosť?
 8. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze
 9. Veľká jarná súťaž o cestu do Ománu
 10. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 1. Viete ako na to, ak potrebujete silu a energiu?
 2. Viac ako polovica to zažila, hovoriť nechce nikto
 3. Niké Športovkyňa mesiaca si vybrala na podporu lyžiarske talenty
 4. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky?
 5. Kúpele Sliač sa pripravujú na liečbu post- Covidových pacientov
 6. BILLA rodičom radí, ako deťom pripraviť výživnú desiatu
 7. Investovanie sa tento rok oplatí
 8. Prečo McDonald's podniká kroky k udržateľným riešeniam?
 9. Ako môžete z vašej domácnosti spraviť zelenú domácnosť?
 10. V COOP Jednote aj počas pandémie vybavíte všetko
 1. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 25 102
 2. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 18 101
 3. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME 9 225
 4. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky? 8 896
 5. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 7 805
 6. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 7 623
 7. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 7 161
 8. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 140
 9. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 7 059
 10. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 7 039
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Výstavba tunela Višňové.

Od piatku sa začne opäť pracovať na diaľničnom úseku Višňové - Dubná skala.

5 h
Katarína Thomková.

Katarína Thomková je iniciátorkou petície za otvorenie diskusie o parkovacej situácii v Martine. Sama býva v Záturčí, kde je situácia kritická, no problém treba podľa nej riešiť s ľuďmi a nie bez nich.

11 h
Martin Bučko sa zapojil do prípravy slovenskej reprezentácie.

Obranca Martin Bučko nedávno predĺžil zmluvu v Pardubiciach a včera si prvýkrát v kariére obliekol dres slovenskej seniorskej reprezentácie.

7 h

Už takmer 25 rokov trvá výstavba diaľnice D3 v náročných úsekoch severného Slovenska. Pripomína tak trochu nekonečný príbeh, o ktorom sa budeme rozprávať v pondelok v LIVE diskusii o 18:00 hod.

9 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Africký mor ošípaných hlásia v Banskobystrickom kraji z Rimavskej Soboty, Veľkého Krtíša, Revúcej, Detvy aj Zvolena.

19. apr

Nemocnica chce využiť skúsenosti z druhej vlny pandémie. Plánuje zriadiť samostatný pavilón pre covidových pacientov.

20. apr

Vážna nehoda sa stala dnes skoro ráno na R1 neďaleko Trnavy.

11 h

Divá zver prichádza k ľudským obydliam kvôli potrave.

20. apr

Už ste čítali?