Vo výstavných priestoroch Etnografického múzea SNM v Martine otvorili minulý týždeň pozoruhodnú výstavu. Pripravilo ju martinské múzeum v spolupráci s Rona Crystal, a. s., Lednické Rovne a Sklárskym múzeom v Lednických Rovniach. Výstava pripomína 110 rokov výroby skla v tomto považskom meste, prezentuje výber z tvorby účastníkov Medzinárodného sklárskeho sympózia 2002 a súbežne predstavuje tvorbu jubilujúceho sklárskeho výtvarníka – návrhára Jaroslava Tarabu.
Po úvodnom slove riaditeľky SNM-EM Mária Halmovej informoval vedúci odboru dizajnu a propagácie sklárne v Lednických Rovniach Vladimír Letko o medzinárodnom sklárskom sympóziu, ktoré malo v tomto roku slávnostný charakter a bolo venované výročiu sklárne. Zúčastnilo sa ho desať výtvarníkov z ČR, SR a USA. Dielo Jaroslava Tarabu predstavila Dana Burdová, ktorá je zároveň aj kurátorkou tejto časti výstavy. Tvorivý život spojil ako dlhoročný „dvorný dizajnér„ so sklárňou, s jeho menom sa spája jedinečný tvorivý a návrhársky rukopis, obroda slovenského sklárskeho výtvarníctva, no a citeľný je aj Tarabov podiel na rozvoji technologickej osobitosti sklárne v Lednických Rovniach. A tak, ako on objavoval tajomstvá skla a inšpiráciu k výrobe predmetov z neho u svojich predchodcov, tak jeho umelecké a tvorivú snaženie ponúka tvorivé východiská a impulzy ďalším generáciám sklárskych výtvarníkov. Jeho tvorbu, ako aj históriu sklárne prezentujú samostatné katalógy, vybavené kvalitnými textami a bohatou obrazovou dokumentáciou.
Skláreň v Lednických Rovniach bola založená v roku 1892 a nadviazala tak na sklársku tradíciu na Slovensku, ktorá vychádzala z dobrých prírodných podmienok a dostatku surovín na výrobu skla. Vďaka kvalitnému remeselnému spracovaniu výrobkov si značka Rona Crystal vydobyla významné miesto na svetovom trhu. Produkcia vysoko kvalitných a výtvarne hodnotne riešených výrobkov bola usmerňovaná vynikajúcimi sklárskymi výtvarníkmi. Vystavené predmety dokumentujú mnohoročné výrobné a tvorivé aktivity sklárne a zároveň vďaka exponátom zo Slovenského sklárskeho múzea, ktoré je jediné svojho druhu u nás, spoznávame kontinuitu sklárskej výroby na Slovensku. Táto trojjediná výstava je obdivuhodná vzácnou harmóniou predstavovaných artefaktov s úžitkovými predmetmi; klasických, historických exponátov s modernými; skla úžitkového s dekoratívnymi predmetmi.
Otvorenie výstavy sa v Martine tešilo mimoriadnemu záujmu verejnosti. Čistota, dokonalosť a elegancia tvarov, rozmanitosť a účelovosť sklených predmetov vniesla do šedého života skutočnú poéziu a nadšenie z perfektnej a dokonalej práce ich tvorcov. Výstava v SNM-EM potrvá do konca októbra.(zb)