Turček - Hlavným účelom výstavby Vodárenskej nádrže v Turčeku, ktorú stavali v rokoch 1992 – 1996, bolo zabezpečenie výdatného zdroja surovej pitnej vody pre okresy Prievidza a Žiar nad Hronom. Ďalšími účelmi výstavby tohto unikátneho diela bola protipovodňová ochrana Turčeka a ďalších turčianskych sídel, zlepšenie prietokov na toku Turca v prípade ekologickej havárie a výroba elektrickej energie v troch malých vodných elektrárňach (s maximálnymi výkonmi 110 kW, 160 kW, 55kW). Keďže v letnom období trápia obyvateľov podhorských oblastí Slovenska záplavy a ničivý prúd vody siahol nielen na majetok, ale aj na ľudský život, Vodárenskú nádrž v Turčeku sme navštívili najmä kvôli významu diela z hľadiska ochrany obyvateľov Turca pred povodňami. V modernej budove vedľa hrádze nádrže je dispečerské pracovisko, kde prostredníctvom elektronického prenosu údajov sleduje „hrádzar„ dva merateľné prítoky do nádrže (jeden z Ružovej doliny, druhý zo Širokej doliny), kde dve limnigrafické stanice okrem prietoku merajú aj pH, množstvo kyslíka, teplotu vody, zákal a riadi všetky zariadenia vodnej nádrže. Plávajúca ropná sonda zaznamenáva prítomnosť ropných látok, čo je dôležité z hľadiska kvality pitnej vody.
Nádrž akumuluje surovú pitnú vodu, ktorá putuje do turčeckej úpravne pitnej vody. V nádrži sú tri odberné mieste v rôznych výškach. Úpravňa pitnej vody si na základe analýzy odobratých vzoriek vody stanoví odberné miesto, v ktorom je najkvalitnejšia surová pitná voda. Prvý odberný horizont sa nachádza v nadmorskej výške 734 m, druhý o 12 metrov vyššie a tretí 15 metrov nad druhým.
„ Počas obdobia najväčších záplav sme aj my registrovali zvýšené prietoky. Priemerný ročný prietok vody turčeckou nádržou je 500 litrov za sekundu. Z výtoku nádržou môže prúdiť každú sekundu až 3260 litrov vody. V období júnových a júlových zvýšených zrážok dosahovali prietoky 5 až 10 „kubíkov„ vody za sekundu. Zrážkovú vodu sme v nádrži akumulovali a pod hrádzou sme vypúšťali za sekundu najviac 3 tisíc litrov vody. Nikdy sme neprekročili prevádzkovú hladinu nádrže, lebo pred búrkami sme mali vždy nižšiu hladinu. Monitorovanie vodárenskej nádrže je zabezpečené obchôdzkami na motorovom vozidle, motorovým člnom, pričom si poriečny zapisuje stav rastlinstva, prítomnosť pytliakov a všetko, čo sa deje v pásme hygienickej ochrany. Zatiaľ sa ešte nestalo, že by sa niekto vo vodnej nádrži kúpal, plával, alebo vesloval na člne, jediné problémy boli s pytliakmi a raz sme vo vodnej nádrži našli utopeného jeleňa. To ale bolo v zime, hneď sme to ohlásili lesnej správe a jeleňa vytiahli z nádrže, a tak to nemalo na kvalitu pitnej vody žiadny vplyv,„ povedal nám hrádzny striedač Ľubomír Spevár, ktorý mal v čase našej návštevy nádrže službu. Nad maximálnou prevádzkovou hladinou je ešte ovládateľný priestor, do ktorého sa zmestí milión metrov kubických vody. Aby sa tento priestor naplnil, a to by musela byť predtým v nádrži maximálna prevádzková hladina, muselo by spomínaných 10 „kubíkov„ vody, keď leje ako z krhly, pritekať do nej viac ako 41 hodín. Vodárenská nádrž v Turčeku slúži stopercentne svojmu účelu. V minulosti museli Turčečania neraz čeliť vode v čižmách, teraz to nepoznajú, ale ani ostatní Turčania.
Potvrdila nám to aj starostka Turčeka Oľga Wagnerová: „Nech sú na Slovensku akékoľvek zrážky, Turčania si môžu povedať, že ich, vďaka Bohu, povodne nezastihli. Som stopercentne presvedčená, že výstavba Vodárenskej nádrže v Turčeku bola dobrá voľba a Turčania nemajú problémy s povodňami vďaka tomu, že toto dielo je postavené na správnom mieste.„(gg)