Podľa odborníka na medvede zo Správy Národného parku Malá Fatra Varín Miloša Majdu sa Slovensko pripravuje na veľký medzinárodný projekt. Okrem nášho štátu by sa mal uskutočniť na Ukrajine a v Rumunsku. „Chceli by sme zistiť veľkosť teritórií medveďov, lebo doteraz nie je potvrdený ich rozsah na Slovensku a ani v Karpatoch. Malo by byť označených okolo 32 medveďov vo všetkých troch štátoch,„ povedal.
Sledovaní satelitom
Medvede „dostanú“ obojky s vysielačkami a budú ich nosiť dva až tri roky. Tie budú vysielať telefónny signál GSM kombinovaný, ktorý sa bude prenášať na satelit. Signál sa bude v intervale prenášať do počítača s inštalovanou mapou. Projekt je vo finálnej fáze zatiaľ iba na papieri. Mal by sa zrealizovať ešte v tomto roku, ale stojí na financiách. Tie by malo pokryť ministerstvo životného prostredia spoločne s ministerstvom pôdohospodárstva a fondami EÚ.
Nemôžu pred nami
stále utekať
V poslednom období, informovali sme o tom aj na stránkach našich novín, obyvatelia Šútova zaznamenali asi 15 medveďov, ktoré schádzajú z hôr do doliny. Takisto medvede videli na Lipovci a v Turčianskych Kľačanoch. K tomu odborník podal vysvetlenie: „Čo sa týka zvýšenia počtu medveďov v Malej Fatre, nemôžem to potvrdiť, pretože sa to nedá doložiť objektívnymi výskumami z terénu. V horách sa pohybuje čoraz viac ľudí. Kedysi bola taká situácia, že sa chodilo iba v spodných častiach. Keby mal medveď utekať pred každým človekom, celý deň nerobí nič inšie len behá.„ Vhodné biotopy medveďa sú v centrálnych častiach pohorí. Keďže tieto oblasti navštevujú turisti, prestávajú sa ich medvede obávať a zostupujú aj do poľnohospodársky využívanej krajiny. Tu páchajú škody na obilninách, kukurici, vyberajú včelstvá. Potravu medveďa tvorí počas roka na 70 percent rastlinná potrava. Nežerú ale tak veľa lesných plodov, ako sa hovorí.
Chutia im slivky a jablká
Hoci sa už M. Majda stretol s medveďom niekoľko desiatok ráz, nedal nám návod, ako sa v takejto situácii zachovať. „Každé stretnutie je individuálne. Je dôležité, či je to medvedica, či má maličké mláďatá, ktoré nevedia behať, vtedy je útočnejšia,„ vysvetlil.
Ako pre redakciu povedal starosta Turian Miroslav Blahušiak, podľa indícií ľudí, ktorí chodia často do hôr Malej Fatry a podľa poľovníkov sa dá predpokladať, že v okolí Turian sa pohybuje 25 až 30 medveďov. Dokonca ich údajne niektorí turisti natočili aj na videopásku. Medvede sú odvážne a prichádzajú tesne ku dedine k stráži, kde rastú jablká a slivky (sú tam blízko rodinné domy) i tesne k autocampingu ATC Trusalová. Asi pred troma týždňami medveď roztrhal dve jalovice pasúce sa blízko hlavnej cesty neďaleko Trusalovej. V tejto oblasti ľudia videli okolo deväť až dvanásť medveďov. Na základe toho starosta vyjadril obavu, že sa môže veľmi ľahko stať, že dôjde k náhodnému priamemu stretu a napadnutiu obyvateľov obce, prípadne pracujúcich na poľnohospodárskej pôde, ktorá je v blízkosti hôr. Podľa neho Správa Národného parku Malá Fatra nezvládla reguláciu tohto predátora našich lesov, ktorý je značne premnožený, keďže nemá prirodzených nepriateľov. „Vzniknutú situáciu treba riešiť, ale nie som za odstrel. Skôr som za to, aby správa hľadala financie a možnosti na presun do iných oblastí Slovenska, napríklad do regiónu Dobšinej alebo Prievidze,„ dodal.
Monika Vajdová