Turany – Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny (SZOPK) – Ústredný výbor v Prievidzi, ZO SZOPK pri NP Malá Fatra, Správa Národného parku Malá Fatra vo Varíne, Slovenská agentúra životného prostredia v Žiline a Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne sú organizátormi 38. ročníka celoslovenského tábora ochrancov prírody. Podujatie, ktoré trvalo od soboty 13. júla so ďalšej soboty 20. júla sa konalo v ATC Trusalová Turany. Každý rok sa koná na inom mieste Slovenska.
Na tábore sa zúčastnilo sto osôb, vrátane odborníkov. Program tradične spočíval v práci odborných sekcií, ktorých úlohou je spracovať pre Správu Národnom parku Malá Fatra pozorovania na lokalitách, ktoré je potrebné zhodnotiť z hľadiska krajinárskeho, geologického, botanického a zoologického. Jeho súčasťou boli exkurzie do okolia Krivánskej Malej Fatry spojené s odborným výkladom.
Pavel Belanský, zástupca riaditeľa Štátnej ochrany prírody SR Správy Národného parku Malá Fatra, pre NŽT povedal: „Je to jediná príležitosť, ako sa pracovníci štátnej ochrany prírody a dobrovoľníci môžu stretnúť a spoločne nájsť niekedy aj riešenia. Tu pod odborným vedením pracovníkov Správy NP Malá Fatra, prípadne iných odborníkov, spoznávajú okolie. Druhou nosnou aktivitou je práca odborných sekcií. Odborníci, ktorí sa stretnú a sú zameraní na výskum v oblasti fauny, flóry a neživej prírody „spracovávajú“ dané územie a prispievajú k prehĺbeniu poznatkov daného územia.„
Ak sa nájde dostatok záujemcov na vykonanie opatrení, ktoré sa dajú realizovať priamo v teréne, môže sa významne napomôcť k zachovaniu prírodných hodnôt územia, ohrozených druhov, chránených druhov, ohrozených typov ekosystémov a pod. Účastníci v Turanoch pomáhali pri starostlivosti o okolie, napríklad tým, že budovali jazierka pre obojživelníky na blízkych lokalitách.
Územie Krivánskej Malej Fatry je osobitne chránené už od roku 1965 a od roku 1988 je národným parkom. Je to najzápadnejšie situované územie karpatského oblúka, respektíve jeho vysokých pohorí. Do značnej miery sa tu dochovala pôvodná fauna a flóra. Pokiaľ ide o faunu, napríklad je záujem z hľadiska krajín situovaných v strednej a západnej Európe, aby sa niektoré zvieratá znovu „vrátili„ do Európy. V súčasnosti nie sú také podmienky, ktoré viedli kedysi k ich vyhubeniu. Malá Fatra v tomto smere hrá kľúčovú úlohu. A tak sa môžeme tešiť, že sa do tejto oblasti vrátia veľké šelmy, niektoré dravé vtáky, orol skalný, rys a vlk. (mv)