Medvede sú zákonom chránené zvieratá a na Slovensku v tridsiatych rokoch minulého storočia im hrozilo vyhubenie. Za dlhé roky ochrany sa situácia zmenila, medvede sa rozmnožili natoľko, že ich územia sa nachádzajú v tesnej blízkosti ľudských obydlí a diaľnic. Samozrejme, stáva sa, že najsilnejšia európska šelma poškodzuje aj majetok človeka.
Neďaleko Turčeka je lokalita, kde hospodária niekoľkí včelári. Leží sotva 200 metrov od hlavnej cesty z Hornej Štubne do Turčeka a Kremnice. Stopy okolo troch včelínov, ktoré sme videli pri návšteve tejto lokality minulý týždeň v pondelok, svedčili o tom, že medveď je tu pravidelným návštevníkom. V ten istý deň, pravdepodobne hneď na svitaní, si zašiel nevítaný návštevník priamo do včelína Milana Uličného. Medveď bol veľmi zdatným „horolezcom„. Vyšplhal sa na strechu včelína, ktorá je vo výške približne 2,5 metra. Včelín bol prerobený z maringotky oplechovanej zvonku a na jej streche bolo okno, cez ktoré sa medveď preboril do vnútra. Okenný rám sa pod medveďou ťarchou vytrhol zo strešného otvoru, kde zostali trčať klince, ktoré ho poranili.
Je zaujímavé, že medveď sa úľov vo vnútri včelína ani nedotkol. Po úraze vyliezol preboreným strešným otvorom von a zliezol dolu z maringotky, pričom na jej bočných stenách zanechal krvavé stopy po labách. Krvavé škrabance po pazúroch nasvedčovali, že sa do maringotky nevlámal človek, ale medveď. Milan Uličný, ktorému medveď poškodil včelín, nám povedal že doobeda boli krvavé stopy ešte mokré, ale podvečer sme videli už iba zaschnutú krv. Žiaľ, okolie maringotky nebolo oplotené drôtom pod elektrickým napätím z batérie. Elektrický prúd môže medveď odplašiť a bude sa potom oploteniu včelína vyhýbať. Medveď v tejto lokalite poškodil už niekoľko úľov. Asi mu priveľmi zachutil med, a tak mu neprekáža ani blízkosť frekventovanej cesty, časté návštevy včelárov, ktorí ho síce nevideli, ale videli, čo dokážu jeho ostré zuby a drápy.
(br)