Martin - Okrem kúpalísk, navštevujú Turčania veľké množstvo vodných plôch (Ontário Biele Brehy, Lipovecké jazerá a iné) a tokov (Turiec, Váh), čo je, samozrejme, spojené s určitým rizikom.
Zdravotníci v bazénoch
Pri sezónne využívaných kúpaliskách podlieha začatie prevádzky schváleniu štátnym okresným hygienikom. V Turci vydal súhlas na prevádzku dvoch termálnych kúpalísk v Turčianskych Tepliciach a netermálnych kúpalísk v Martine, Mošovciach a vo Vrútkach. Prevádzkovatelia vykonali aj tento rok všetky potrebné kroky, aby kúpaliská spĺňali všetky požiadavky kladené na kvalitu vody na kúpanie a aj na prevádzku.
Odborníci ŠZÚ v Martine zhodnotili pred sezónou vhodnosť vodných zdrojov pre napúšťanie bazénov a prevádzkové poriadky kúpalísk. Tie dokumentujú postup pri zabezpečovaní zdravotnej bezchybnosti vody v bazénoch a udržiavanie čistoty plôch okolo nich, ako aj rekreačných plôch, ostatnej vybavenosti areálov a bezpečnosti návštevníkov. Voda v bazénoch sa kontroluje pravidelne, čo ale neplatí o vodných plochách, ktoré nespĺňajú požiadavky prírodných kúpalísk.
Baktérie
v stojatých vodách
Ako nám povedal zástupca riaditeľky ŠZÚ v Martine Tibor Záborský, nová legislatíva upravuje povinnosti obcí, fyzických a právnických osôb, ktoré prevádzkujú umelé a prírodné kúpaliská. Rizikové sú tie vodné plochy, ktoré nespĺňajú podmienky kladené zákonom na prírodné kúpaliská, nikto sa o ne nestará, ani ich nekontroluje. Zo zdravotného hľadiska je najrizikovejšie neznáme mikrobiologické osídlenie prírodných stojatých vôd (baktérie, vírusy, prvoky, sinice, riasy a iné organizmy, ktoré môžu byť pôvodcami rôznych ochorení).
Nebezpená chémia
Podľa Tibora Záborského zdravie môžu poškodzovať aj chemické látky, ktoré sa môžu dostať do povrchových vôd poľnohospodárskou alebo priemyselnou činnosťou, alebo aj činnosťou samotných obyvateľov. Všetky vodné plochy a toky, kde sa nekontroluje kvalita vody a chýba pri nich príslušná vybavenosť pre návštevníkov, nespĺňajú základné zdravotno-hygienické požiadavky na rekreáciu.
(gg)