Od včerajška podľa Zákona č. 416/2001 o prechode kompetencií zo štátnej správy na samosprávu sa základné školy stávajú právnymi subjektami. Prípravu na závažnú zmenu v školstve predznamenávala celá séria drobných krokov. Do 30. júna museli riaditelia základných škôl v porovnaní s predchádzajúcimi školskými rokmi vykonať a zariadiť nepomerne viac. Ihneď po tom, ako dostali od okresného úradu zriaďovaciu listinu, si museli zaobstarať novú pečiatku školy a zaregistrovať sa na štatistickom úrade, na daňovom úrade, otvoriť si účet v banke.
K ďalšiemu termínu 1. júlu uzatvorili s dodávateľmi nové zmluvy o úhrade nákladov za služby spojené s užívaním objektov, vydali dodatky k pracovným zmluvám a platové dekréty, dali podpísať nové daňové vyhlásenia a evidenčné listy o zárobku, vypracovali základné organizačné a pracovno-právne normy. Do 8. júla musia ešte riaditelia stihnúť zaregistrovať školu v Sociálnej poisťovni a vo všetkých zdravotných poisťovniach.
Riaditeľov škôl sme sa preto koncom týždňa opýtali: Ako sa vám podarili prípravy na prevzatie právnej subjektivity?
Melánia Klučiarovská, riaditeľka ZŠ Turany: Skutočne bolo toho na nás za posledné dva týždne školského roku dosť. Postupujeme podľa harmonogramu. V súčasnosti sa robia odhlášky a prihlášky energií, telefónu, vody a, plynu. Len na otvorenie účtov sme potrebovali tritisíc korún, ktoré sme, samozrejme, v rozpočte školy vyčlenené nemali. Nakoniec sme tento problém vyriešili a zaplatili. Pod školu prechádza aj školská jedáleň, tej sme takisto museli zriadiť bankový účet. Bližšie informácie vám poviem až v septembri.
Ivan Hajko, ZŠ Čachovský rad Vrútky: Do konca školského roku sme stihli založiť akurát iba bankové účty. V ostatnom sme odkázaní na okresný úrad, keďže nie sú urobené odhlášky od energií, nemôžeme sa ani prihlásiť. Mesto ešte nemohlo prebrať majetok školy, pretože takisto nie sú dokončené delimitačné protokoly. Takže prvé prázdninové týždne budú pre vedenie školy pestré a budeme sa venovať činnostiam, ktoré musíme nevyhnutne splniť preto, aby sme mohli byť samostatným právnym subjektom.
Zdenka Mračková, doteraz vedúca odboru školstva OÚ v Turčianskych Tepliciach a od 1.júla riaditeľka ZŠ na Školskej ulici: Neviem, aké problémy môžu nastať. ZŠ na Školskej ulici v Turčianskych Tepliciach získa právnu subjektivitu od 1. júla. Pripravujeme prevody odberných miest na nového zriaďovateľa. Prechod pod samosprávu by mal prebiehať plynule, financie by mal dostať na budúci mesiac správca školy, ktoré sa limitnými príkazmi uvoľnia na právne subjekty. Riaditelia škôl s právnou subjektivitou a obce budú mať prvé dva júlové týždne dosť práce – treba zabezpečiť IČO, účet prihlásiť na štatistickom úrade, daňovom úrade a úrade práce, ale aj súčinnosť školy s poisťovňami a mnoho iných vecí súvisiacich s prechodom kompetencií.
Adela Kapucianová, riaditeľka MŠ na Divadelnej ulici: 20. júna sa uskutočnila porada riaditeľov materských škôl, na ktorú sme pozvali aj zástupcov mesta. Hovorili sme na nej o problémoch vyplácania školného za deti predškolského veku, ktoré doteraz boli oslobodené od týchto platieb. Od zástupcov mesta sme sa dozvedeli, že mesto bude žiadať školné od všetkých detí. Myslím si, že seriózne by bolo, keby to rodičom vysvetlili zástupcovia mesta. Rodičia mi kladú otázky, na ktoré im nemôžem dať adekvátnu odpoveď, lebo sa ma pýtajú na riešenie vecí, o ktorých nerozhodujem. Nemám informácie (odpoveď sme získali 28. júna) a nemajú ich ani riaditeľky stravovacích zariadení, či boli alebo budú obnovené zmluvy s dodávateľmi potravín pre materské školy v Martine. Neviem, kto nám od 1. júla bude dovážať základné potraviny. Dúfam, že odpovede na tieto otázky nám dajú zástupcovia mesta už na porade 1. júla.(mv, gg)