Keď som približne pred tromi rokmi prechádzal okolo jedného z necpalských kaštieľov, o ktorom som sa potom od starostu Petra Majku dozvedel, že patril rodine Franklinovcov, vôbec mi nenapadlo dávať priezvisko Franklin do súvislosti s Benjaminom Franklinom, o ktorom sme sa už ako žiaci základných škôl dozvedeli, že bol jedným z vynálezcov bleskozvodu a spolu s Georgom Washingtonom najvýznamnejšou osobnosťou boja za americkú nezávislosť. V každej encyklopédii sa o Benjaminovi Franklinovi môžme dozvedieť, že bol spoluautorom Deklarácie nezávislosti USA z roku 1776 a bol prvým veľvyslancom USA v Paríži. Benjamin Franklin (1706 – 1790) síce nikdy o Necpaloch ani len nepočul, ale jeden z jeho potomkov sa do tejto turčianskej obce nielen prisťahoval, ale vlastnil tam aj značný majetok. Prapravnuk Benjamina Franklina má v Necpaloch dokonca aj zachovaný náhrobný kameň, z ktorého sa dá vyčítať, že sa narodil 4. júla v roku 1835 a zomrel 10. septembra v roku 1902.
Ako sa Franklinovci ocitli
v Necpaloch?
Franklinovský kaštieľ od osemdesiatych rokov spravuje Matica slovenská. Ako sme sa dozvedeli od jej správcu Miroslava Bielika, osobnosťou necpalského Benjamina Franklina sa začal zaoberať po návšteve amerického vydavateľa slovenského pôvodu Ladislava Bolcházyho v Necpaloch, ktorý sa ho opýtal, kde sa vzalo meno Benjamina Franklina na náhrobnom kameni za kaštieľom. Miroslav Bielik sa dozvedel potom zaujímavé skutočnosti. Zistil, že pred pár rokmi bola istá Anna Ševčíková (v súčasnosti už nežije) autorkou novinového článku, v ktorom popisuje udalosti z dvadsiatych a tridsiatych rokov 19. storočia. Vtedy pôsobil v Paríži Dionýz Justh zo známej necpalskej šľachtickej rodiny. Samozrejme, odborníci na históriu by mnohé skutočnosti z príbehu Anny Ševčíkovej o Dionýzovi Justhovi spochybnili, ale základné historické súvislosti a spojenie vetiev rodokmeňov turčianskych Justhovcov a amerických Franklinovcov sa ukázalo pravdivé.
Dionýz Justh sa narodil v Necpaloch v roku 1797. V tom čase mala rodičovská kúria viac ako sto rokov. Staviteľ tejto kúrie na kamenný portál napísal: „Nech tento dom stojí, kým mravec nevypije more a korytnačka neobíde celý svet.„ V článku Anny Ševčíkovej sa uvádza, že Dionýz Justh vo virvare napoleonských vojen a protinapoleonských i pronapoleonských koalícií ako osemnásťročný musel nastúpiť do Landswehru, organizácie, ktorá v habsburskej monarchii nebola súčasťou stálej obrany, ale len pre prípad ochrany krajiny. Patrili do nej muži od osemnásť do do štyridsaťpäť rokov. Cvičenia robili podľa farností. Dionýz Justh po výcviku v obrane krajiny bol, ako odchovanec necpalskej artikulárnej školy na vynikajúcej úrovni a zaradili ho do koaličnej intervenčnej armády vo Francúzsku. Intervenčné vojsko, v ktorom bol aj Dionýz Justh, slúžilo na ochranu francúzskej kráľovskej rodiny Ľudovíta XVIII. Bourbona.
Justhova láska v zrelom veku
Paríž bol v tom čase preplnený salónmi a salónikmi, v ktorých sa stretávala protirojalistická opozícia. V takomto salóniku sa stretol Dionýz Justh s herečkou, pravnučkou Benjamina Franklina. Do Necpál sa postupne doniesli zvesti, že Dionýz Justh spolunažíva s nejakou herečkou amerického pôvodu, s ktorou má nemanželského syna, ale nik nepovedal, že z roka na rok podáva žiadosti o povolenie uzavrieť manželstvo. Prísne francúzske zákony tridsiatych rokov 19. storočia umožňovali, že dieťa mohlo dostať len priezvisko matky. Pre nemanželské dieťa to znamenalo život plný odstrkovania. Ani experimenty, ktoré uskutočnil jeho praprastarý otec, ktoré boli vo Francúzsku publikované v šesťdesiatych rokoch 19. storočia, nezabezpečovali pre Benjamina Franklina zákonné práva na všestranné občianske uplatnenie. Situácia sa zmenila, keď bol Dionýz Justh oslobodený od vojenskej služby v Landswehri. Napriek všetkým predsudkom videl vo svojej rodnej obci oázu pokoja pre seba a pre svojho syna. Žiadal jeho matku, aby ho nasledovala do Necpál. Márne...
S Benjaminom do Necpál
A tak sa Dionýz Justh so svojim synom Benjaminom vrátil do rodných Necpál, kde ho po viac ako dvadsiatich rokoch privítali rodičia. Samozrejme, Dionýz mal problém rodičom vysvetliť, prečo sa jeho syn volá po matke, ale napokon to jeho rodičia pochopili a prijali ho aj s malým Benjamínom. Rodokmeň amerického Benjamína Franklina, ktorý Miroslav Bielik získal vďaka spolupráci Matice slovenskej s historikom jezuitskej univerzity sv. Jozefa vo Philadelphii Prof. Dr. Thomas D. Marzikom dokazuje, že Benjamin Franklin Justh je synom Ellen Hanbury Franklinovej, ktorá sa narodila v roku 1798 v Anglicku a bola nemanželskou dcérou Wiliama Temple Franklina (1760 –1825) a Ellen Johnsonovej Evelineovej (alebo D‘ Evelynovej). Wiliam Temple Franklin bol nemanželským synom Wiliama Franklina (1731 – 1813), ktorý bol zas nemaželským synom Benjamina Franklina (1706 – 1790). Matky syna a vnuka amerického Benjamina Franklina sú neznáme, ale zdá sa, že Wiliam a Wiliam Temple žili v blízkosti svojho otca (starého otca) a spolu s ním sa dostali aj do Európy. Zaujímavé je, že tradícia nemanželských detí sa u Franklinovcov skončila práve na Slovensku.
Z necpalského Benjamína Franklina vyrástol gazda, ktorý sa staral o justhovský majetok. Oženil sa až po otcovej smrti a jeho manželkou sa stala Zuzana Lauerová. Mali spolu dve deti – Martu a Dionýza, ktorý zomrel bez priameho potomka. Marta sa vydala za Viliama Michnika zo Životíc na Morave, s ktorým sa usadila v Trebostove. Benjamín Franklin odišiel do večnosti tak, ako prišiel do Necpál – na koni. 10. septembra 1902 zomrel na inflamáciu, dolámanie sa na následky pádu z koňa. Meno Franklin sa zachovalo jedine u nepriamych potomkov Benjamina Franklina. Benjamínov syn Dionýz sa oženil s vdovou Idou Dlábikovou, ktorá už mala dve deti. Pravnuk Idy Dlábikovej - Igor Franklin žije v Liptovskom Mikuláši a Necpaly navštívil aj minulý mesiac, keď obec oslavovala 720. výročie prvej zachovanej písomnej zmienky.
V Martine žije potomok Franklinovcov
Jedinými priamymi potomkami Benjamina Franklina sú Michnikovci a ich deti. V Martine dodnes žije vnučka Marty a Viliama Michnikovcov Viola Ruttkayová, ktorá sa dlhé roky vôbec nezaoberala myšlienkou, že by mohla byť jedným z potomkov amerického Benjamina Franklina. Ako nám povedala, skôr to skúmali Franklinovci z Liptova, s ktorými je spríbuznená aj cez rodinu Dlábikovú. V posledných rokoch však zmenila názor a postupne sa historické súvislosti, ktoré opísala jej priateľka Anna Ševčíková z Folkušovej, ukazujú pravdivé. Viola Ruttkayová má doma množstvo dokladov, písomností, fotografií, ktoré dosvedčujú, že je priamym potomkom oboch Benjaminov Franklinov - necpalského i amerického.Braňo Gregor