Orava je známa mnohorakosťou prírodných krás, údajne ešte stále aj dobrotou ľudí, ale tiež, a to už je známe pomenej, bohatstvom podzemných minerálnych vôd. Slovenskej verejnosti ale i zahraničiu začali o obrovskom bohatstve minerálnych vôd v útrobách oravskej zeme svedčiť termálne kúpaliská v Oraviciach, avšak spory o kataster tohto územia boli pre radnicu Tvrdošína také dominantné, že bazény kvôli tomu na dlhých 18 mesiacov zavrela, keďže toto územie príslušný katastrálny odbor OÚ zapísal, ako bolo v minulosti, do obce Vitanová. A tak klientela, najmä poľská, najprv nechápuc, čo sa deje, vyčkávala, turisti krútili hlavami, pozerali na dno prázdnych bazénov, až pochopili, že „na Slovensku je to tak„ a – pobrali sa do Bešeňovej. Skôr však, ako sa osviežime v už od marca opäť blahodárnou vodou naplnených oravických bazénov, pokračujme v téme oravský poklad, ukrytý v niekoľkostometrovej hĺbke, aby niekomu nebodaj nenapadlo, že slová o tomto bohatstve z úvodu, len čo zazneli, vzápätí odvial letný vánok.
V dávnej „geologickej minulosti„, ako tvrdí geológ Dušan Bodiš, zaoberajúci sa problematikou, sa na tomto území nachádzalo pravdepodobne more, ktoré nemalo prepojenie so svetovým oceánom. Postupne sa vyparovalo, čím sa zvyšoval obsah soli pod povrchom zeme a v oblasti poblíž Oravskej Polhory tak zostali originálne jódovo-brómové podzemné vody, staré 45 miliónov rokov! S podobným zložením ako na Slanej vode pri spomínanej obci, ich majú iba kúpele v Luhačoviciach. Pochopiteľne, že tieto vzácne vody pod zemou nečakajú, ponúkajúc sa ľuďom, celých 45 miliónov rokov. Koncom 18. storočia tu vzniklo kúpeľné zariadenie schopné prijímať 100 pacientov, založené spoločnosťou z Budapešti, ktorá slanú vodu z Oravskej Polhory prevážala v Sudoch do Pešti a tu predávala ako Liečivú vodu Františka Jozefa. Myšlienkou zriadiť v tejto lokalite kúpele sa zaoberali, bezúspešne, ľudia prakticky celú históriu. Už však existuje projekt pre výstavbu liečebne a obce v okolí, aj keď majetky na Orave ľudí skôr rozdeľujú ako spájajú, v tomto prípade, súc poučení spomínanou históriou, už zdá sa, budú ťahať za jeden koniec povrazu. Jedinečné pramene uhličitých vôd sú aj v Žaškove, tvrdí geológ D. Bodiš. Bohatstvom oplývajú tiež oblasti Skorušinskej panvy medzi Habovkou a Nižnou, na vybudovanie termálnych kúpalísk majú sto chutí aj v Zuberci pod Roháčmi. Zatiaľ čo v Zuberci sa táto myšlienka nie tak dávno vykopala z plienok, vo Vitanovej, blízko Oravíc, sa už začalo so zemnými prácami na ploche 5 hektárov. Začiatkom budúceho roka sa obec za pomoci rakúskeho investora pustí do výstavby rekreačného komplexu, prioritou ktorého bude obrovský bazén s príslušenstvom, hotel, tenisové kurty a ďalšie športové zariadenia a v blízkosti komplexu aj parkovisko. Antikorový bazén v tvare vajca má mať niekoľko sekcií, v strede s 25-metrovými plaveckými dráhami. Napĺňaný termálnou vodou z geotermálneho vrtu v Oraviciach by mal začať verejnosti slúžiť do roka.
Po „sonde„ darov prírody v hlbinách i na povrchu oravskej zeme sa teda poďme oblažiť do 35 – 39 stupňovej vody v oravickom bazéne. Oravice ponúkajú oddych návštevníkom v bazénoch dvoch o kapacite 520 osôb, celodennej 1000 osôb v sírano-vápenato-sodno-horečnatej vode s vysokým obsahom železa. Je nielen lahodné si v nej posedieť. Za liečebnými účinkami oravickej vody prichádzajú návštevníci zblízka i zďaleka, jeden, ako nám povedal, dokonca denne z Krakova, aby si tu liečil reumatické problémy a ochorenie kĺbov. Cena vstupenky sa oproti pôvodným 40 Sk vyšplhala na 100 a tak už „konkuruje„ Bešeňovej. Aj keď čo do ponuky služieb Bešeňová nad Oravicami zatiaľ vedie, v súčasnosti prebohatá klientela si pobyt v oravickej vode pochvaľuje a v týchto dňoch bazény i panenská príroda Oravíc vzdychajú od vyčerpania. Pokiaľ sa však ponuka nevyrovná dopytu, bude naďalej platiť súčasné: čím viac vzdychajú Oravice, tým viac sa radujú podnikatelia v cestovnom ruchu...
A tak, ak sa rozhodnete posedieť si podvečer, keď je tu kľudnejšie, v príjemnej vode oravických bazénov, zavrite na chvíľu oči a v mysli si predstavte Oravu o niekoľko rokov v kontexte predošlých riadkov. Poklady minerálnych vôd, za pomoci ľudí s ochotou spolupracovať, vystúpia na povrch a z tohto krásneho kúta Slovenska sa stane – jednoducho raj.
Anna Lajmonová