Martin – Celoslovenskú petíciu organizovanú Lekárskym odborovým združením (LOZ), v ktorej lekári svojím podpisom vyjadrujú nesúhlas so zákazom vykonávania lekárskeho povolania, ktoré je podmieňované povinným členstvom v Slovenskej lekárskej komore (SLK), podpísalo ku koncu predchádzajúceho týždňa okolo 150 štátnych lekárov, zamestnancov Martinskej fakultnej nemocnice. Toto číslo predstavuje asi 50 percent všetkých lekárov v tejto nemocnici.
V predminulom čísle NŽT sme priniesli vysvetlenie povinného členstva v SLK, ktoré vyplýva zo Zákona č. 219/2002 Z. z. o povolaní lekára, od viceprezidenta komory Milana Dragulu z Martina. Keďže sa nám vtedy nepodarilo zastihnúť predstaviteľa názorovo druhej strany - Slovenských lekárskych odborov, jeho reakciu prinášame teraz.
Ako pre NŽT povedal predseda Slovenských lekárskych odborov pri MFN Juraj Matúšek, v lekároch rezonujú obavy z podpísania petície, pretože každá informácia, môže byť teoreticky zneužitá. Na druhej strane, petíciu svojím podpisom podporili, napríklad, všetci lekári kliniky ortopédie a traumatológie MFN.
„Nie sme vyložene proti členstvu v SLK. Dostávať to ale do pozície vydierateľnosti, že ak nebudem členom SLK, nebudem môcť od 1. augusta vykonávať lekárske povolanie a zruší sa mi pracovno-právny vzťah so zamestnávateľom, pokiaľ som neporušil etický a morálny kódex a nepoškodil som pacienta, v tom vidíme chybu tohto zákona,„ povedal.
Štátni lekári, ak chcú vykonávať lekársku prax, majú do konca júna povinnosť zaregistrovať sa v registri lekárov, súčasne sa podľa zákona stanú členmi SLK. „Bez toho, že by sa nás niekto pýtal, či do komory chceme vstúpiť, alebo nechceme,„ konštatoval. Za znevýhodnenie tiež považujú zaplatenie členského príspevku, ktorý si súkromní lekári môžu vykázať do nákladov, ale štátni lekári, si ho nemajú ako vykázať v znížení daňového základu. Jeho výška bude 2700 korún, čo je o tisíc korún viac, ako platia súčasní členovia SLK.
„Keby iniciatíva vyšla od poslancov národnej rady, bola by cesta schodnejšia. Výbor zvažuje dať celú vec pre porušovanie ľudských a občianskych práv zakotvených v Ústave SR na Ústavný súd,„ dodal.
Minulý týždeň sa konalo informatívne stretnutie vedenia MFN a Slovenskej lekárskej komory s lekármi nemocnice. Záver stretnutia bol taký, že zákon je platný. Lekári sa musia prispôsobiť, ak nechcú stratiť povolanie.(mv)