Myšlienka dať novú tvár historickému centru v Martine od Kostola sv. Martina po Evanjelický kostol na Memorandovom námestí, teda hlavných dominánt tohto priestoru, dostala zelenú v roku 1995, keď bola vyhlásená urbanisticko-architektonická súťaž. Rekonštrukcia centra bola rozdelená do troch etáp. V rámci prvej, ktorá bola odovzdaná do užívania v roku 1998 (stala sa Stavbou roka 1999), sa riešil priestor od Turčianskej galérie po Ulicu A. Kmeťa, druhá etapa zahŕňa priestor od Ulice A. Kmeťa po Ulicu V. Paulinyho-Tótha a v tretej etape sa má rekonštruovať Námestie SNP, priestor okolo Kostola sv. Martina s preložkou Kohútovej ulice. Minulý piatok bola Martinčanom odovzdaná do užívania druhá etapa rekonštrukcie.
Koncepcia návrhu II. etapy nadväzuje na realizovanú I. etapu v použitých materiáloch, ich úpravách, dizajne prvkov, prístupe k výtvarným objektom. Urbanistické a architektonické riešenie tejto etapy vytvára nové priestory námestí definované existujúcou historickou zástavbou a jej funkciami, a to námestiami: Divadelným, Radničným, Matice slovenskej, ktoré sú prepojené paralelnými ulicami a parkom.
DIVADELNÉ NÁMESTIE
Priestor Divadelného námestia je opticky vymedzený desiatimi svetelnými stĺpmi medzi dvoma komunikačnými priestormi, určujúcimi charakter pešej zóny ako celku.
V multifunkčných svetelných stĺpoch okrem základnej funkcie verejného osvetlenia sú inštalované integrované akustické zariadenia, nosiče vizuálnych informácií (scannery). Osvetľovacie a akustické zariadenie umožnia pracovať s koncepciou priestoru, tvoriť scenáre pre daný priestor. Stĺpy pôsobia ľahko, nekonkurenčne vo vzťahu k existujúcim fasádam divadla a štúdia. Takéto riešenie vytvára dostatočné podmienky pre využitie námestia na účely denných a nočných predstavení, koncertov a iných stretnutí väčších skupín ľudí.
V hlavnej kompozičnej osi historického jadra v križovaní ulíc A. Kmeťa, Osloboditeľov a Divadelnej tam, kde sa teraz spája I. a II. etapa, je umiestnený smerovník. Určuje severojužnú a východozápadnú os. Tento prvok v kombinácii kameňa a skla s výškou 80 cm bude nositeľom geografických údajov konkrétneho miesta.
RADNIČNÉ NÁMESTIE
Víťazný návrh novej mestskej radnice sa stal podkladom myšlienky otvoreného, čistého priestoru s dominantným prvkom radničného stĺpa na radničnom námestí. V náväznosti na aktívnosť a pulznosť Divadelného námestia, bol vytvorený priestor radničného námestia akceptujúci zamýšľaný objekt v celej ploche jeho fasády. V dimenziách tohto námestia je pasantovi ponúknutá reprezentatívnosť prostredia z hľadiska kvality materiálov avšak vizuálnou komunikáciou cez transparentnú fasádu deliaceho objektu „Pavilónu nového Milénia„ doznieva pulz Divadelného námestia.
Medzi Radničným námestím a parkom je navrhovaný objekt vodnej brány, ktorá v letnej sezóne vytvára vodopád, pod ktorým je možné prechádzať, dotýkať sa vody, sedieť pri vode a pod. Zmyslom riešenia je vyvolať pocit obdivu k vode ako živlu.
MATINÉ NÁMESTIE
Kultiváciou a architektonizáciou priestoru Matičného námestia je vytvoriť nový celok, ktorý neodporuje pôvodnému charakteru miesta, skôr posilňuje jeho konečné vyznenie. Obohatením nového priestoru je fontána piatich prameňov silnejúcich smerom k I. budove Matice slovenskej. K Matici sa viaže pietne miesto pod existujúcimi lipami s možnosťou dotvorenia drobným výtvarným artefaktom pripomínajúcim významné dejinné udalosti vo vzťahu k Matici.
OBJEKT MILÉNIA
Objekt jasne oddeľuje a vymedzuje priestor dvoch nových dláždených plôch námestí – Divadelného a Radničného. Polyfunkčný objekt „Pavilón nového Milénia„ je vo svojej podstate objektom s prevahou vizuálnych a akustických tendencií, čomu napomáha sklená forma vonkajšieho opláštenia. Umožňuje o. i. osadenie veľkoplošnej obrazovky i scénografické riešenia divadelných predstavení a koncertov.
Súčasťou objektu je: kaviareň s letným sedením do obidvoch námestí, informačný servis, výstavná miestnosť, administratívne priestory a verejné sociálne zariadenie v podzemí. Objekt svojim charakterom a dispozíciou sociálnych zariadení tvorí zázemie pre 700 zhromaždených občanov. Svojim technickým vybavením je zázemím pre režimové nasvietenie a ozvučenie námestia. Objekt zabezpečuje obsluhu priľahlých priestorov námestí, kde sa predpokladajú celoročné akcie: kultúrne programy, exteriérové divadelné predstavenia, happeningy, príležitostné trhy a pod.
Nosnú konštrukciu tvorí oceľový skelet opláštený bezrámovým celozaskleným systémom Pilkington, v tomto rozsahu je to prvá zateplená sklená fasáda systému na Slovensku.
Súčasťou objektu je integrovaný systém inteligentného riadenia budovy. Laicky povedané, objekt je riadený počítačom. Táto technológia umožňuje riadiť a monitorovať všetky funkcie v budove (klimatizácia, kúrenie, osvetlenie, ozvučenie, meranie teploty, vlhkosti a podobne) S cieľom dosiahnuť energeticky efektívnu prevádzku, bezpečnosť (kamerový systém interiéru aj exteriéru) , požiarnej ochrany a ďalších funkcií podľa požiadavky užívateľa.
ZÁKLADNÉ ÚDAJE:
Investor: mesto Martin
Autori: kolektív vedený
Ing. arch. D. Maňákom
Generálny dodávateľ:
Stamart Martin
Hlavný subdodávateľ:
Sates Považská Bystrica
Náklad: 125 miliónov korún vrátane rekonštrukcie
inžinierskych sietí
Dláždené plochy: 10 000 m2
Zeleň: 1700 m2
Pripravila: Viera Legerská