Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Letné hokejové spomínanie

Minulú sobotu na terase hotela Grandis vyslovil jeden účastník pekného a zaujímavého stretnutia podnikateľov s hokejistami, ktorí vyrástli v martinskom drese a reprezentovali Slovensko myšlienku, že keby všetci prítomní Martinčania obliekli dres MHC, hokejový majstrovský titul by sa určite sťahoval do Turca. Martinskí odchovanci urobili pekné gesto, prijali pozvanie Ľubomíra Pobehu, aby tak podporili rozbehnutie projektu pomoci talentovanej hokejovej mládeži. Nuž, a pri tej príležitosti sa v príjemnom prostredí hotelovej terasy rozvíjali aj takéto debaty čisto teoretického charakteru. Faktom je, že Martin dal Slovensku viacero vynikajúcich hokejistov. Väčšina z tých, ktorí majú za sebou reprezentačné skúsenosti, však už „vyrástla„ z martinského dresu a šíri dobré meno martinskej hokejovej školy nielen za hranicami regiónu, ale aj za hranicami Slovenska. Využili sme šancu, že sme ich mali pokope a položili im tri otázky.

SkryťVypnúť reklamu

1. Spomeniete si ešte niekedy na svoje hokejové začiatky?

2. Myslíte si, že podpora v podobe sponzorskej pomoci, ktorú

rozbiehajú Ľubomír Pobeha s Jaroslavom Markovičom môže pomôcť?

3. Ako vidíte svoju hokejovú budúcnosť?

Zdeno Cíger – 104 reprezentačných štartov

1. Na svoje začiatky v Martine si, samozrejme, dobre spomínam. Obdivoval som viacerých starších martinských hráčov a bolo pre mňa zážitkom, keď som sa s niektorými ešte ako mladý chlapec dostal na ľad. Mal som len sedemnásť rokov, keď som obliekol dres martinského áčka. Hokej ma strašne bavil, na zimnom štadióne by som bol aj spával. Pamätám si napríklad aj na to, keď som sa v zime chodil ohrievať k radiátorom na toalety. Dnes však neľutujem, že som sa dal na hokej a toľko som mu obetoval. Oplatilo sa, hoci len nedávno som prežíval s hokejom ťažké chvíle, ale ja však skôr spomínam na to dobré čo bolo. Vrátim sa teda ešte k Martinu. Keď som začínal, všetko záležalo od kolektívu, od ľudí okolo mužstva, mal som to šťastie, že mi dali šancu. Ja to dobre poznám, že keď vedenie a tréneri a najmä starší hráči nedajú možnosť mladému chlapcovi, ťažko sa môže presadiť. Veľa mladých na tom troskotalo. Ja som, naopak, mal to šťastie, že som sa dostal do takého kolektívu, ktorý ma prijal a od toho sa začala odvíjať aj moja hokejová budúcnosť.

SkryťVypnúť reklamu

2. Fandím ľudom, ktorí to robia. Dúfam, že im to vydrží. Viete, ja som kvôli tomu, aby som pomohol slovenskému hokeju odmietol aj NHL, lebo aj touto formou som ho chcel podporiť. Nie síce finančne, ale myslel som si, že keď budem viesť mladých chlapcov, čo sa mi nielen aj páčilo, ale aj niekedy darilo, že to bude mojím prínosom. Žiaľ, spoznal som, že to trošku ničia niektorí ľudia.

3. Pýtajú sa ma, či moja hokejová budúcnosť súvisí s NHL. Asi už nie. Netvrdím to síce napevno, ale všetko to smeruje inak. Ja som zostal veľmi znechutený touto sezónou. Vo svojom v hokejovom živote som dosiahol toho už dosť, teraz potrebujem, aby som bol zdravý, a to je pre mňa veľmi dôležité – najdôležitejšie. Momentálne vám neviem odpovedať na to, či budem hrať a kde.

SkryťVypnúť reklamu

Peter Bartoš – 94 reprezentačných štartov, strieborný z MS v Petrohrade

1. Určite si spomínam. Na to sa predsa nedá zabudnúť. Mojím prvým trénerom bol pán Hazucha a na neho spomínam vždy, lebo on ma prvý zaúčal do tajov hokeja. Myslím si, že práve prvý tréner v žiackej kategórii je najdôležitejší, pretože on rozhoduje aj o tom, aký vzťah si k tomuto športu začne začiatočník budovať. Ja tomuto svojmu trénerovi vďačím za všetko.

2. Je to rozhodne dobrá myšlienka, pretože veľa hráčov by bez podpory nemohlo ďalej rozvíjať svoj talent. Je to škoda nielen pre martinský, ale vôbec slovenský hokej. Všade vo svete ekonomicky silnejší pomáhajú slabším.

3. Pripravujem sa v Českých Budějoviciach, tento rok určite dostanú prednosť. Staršia dcéra ide do školy, tak budeme doma. Či ma láka NHL? Človek nikdy nemôže hovoriť nikdy, ale keďže s manželkou Veronikou sme sa rozhodli, že skončíme v Budějoviciach, tak tam chceme zostať. Upísal som sa im na päť rokov.

Radovan Somík – 41 reprezentačných štartov, majster sveta z Göteborgu:

1. Samozrejme, že si spomínam a my sme mali začiatky ozaj jednoduchšie. Skoro všetko hradil štát. Mali sme také podmienky, o akých môžu, zatiaľ, naši následníci iba snívať. O nič sme sa nemuseli starať – mali sme k dispozícii výstroj, ľad. Našou starosťou bolo iba trénovať.

2. Je to super, že sa Ľ. Pobeha s J. Markovcom dali na to. Šťastím je, že sú takí ľudia v Martine, ktorí myslia aj na mládežnícky hokej. Viem, že sa robí niečo podobného celoplošne pre Slovensko, ale toto je konkrétna pomoc pre Martin. Predsa len rozdeľovanie z toho celoslovenského balíka pre veľa záujemcov nebude pre martinský hokej takou veľkou pomocou, ako môže byť táto iniciatíva, ktorá smeruje k pomoci pre výchovu talentovanej mládeže práve v martinskom klube.

3. Zatiaľ neviem, trénujem v Zlíne.

Jaroslav Török - 35 reprezentačných štartov

1. Na to sa predsa nedá zabudnúť. V každom rozhovore, ktorý sa týka mojej hokejovej minulosti, sa rád vraciam k martinskému hokeju, tam, kde som vyrastal. Na to, kde mám aj ako hokejista korene, sa predsa nedá zabudnúť.

2. Je to skvelá myšlienka. Viem, že teraz je situácia veľmi ťažká. Keby som hral v NHL a mal peniaze na rozdávanie, tak by som určite viacej prispel práve na výchovu mladých talentov. Určite však aj ja sa budem snažiť nejakým finančným obnosom pomôcť, aby chlapci zo sociálne slabších vrstiev mohli ďalej v hokeji pokračovať a výkonnostne rásť.

3. Minulý týždeň som sa vo Zvolene dohodol na zmluve. Ponúkli mi rovnaké podmienky, ako v zahraničí. Máme dvoch chlapcov, ktorým sa musíme venovať a na to budem mať určite oveľa viac času doma na Slovensku, ako keby som bol v cudzine. Pre mňa rodina znamená všetko, preto som sa takto rozhodol.

Michal Beran - 9 reprezentačných štartov

1. Musím si na to spomenúť, pretože hokej bol v našej rodine odmalička prvou témou. Brat aj otec sa mu venovali, takže hokejom som žil aj doma. Začiatky boli úplne jednoduché, pretože otec trénoval, brat hrával a ja som nemal inú voľbu, tak som išiel na štadión a tiež sa mi tento šport zapáčil.

2. Všetci vieme, aká je doba, aká ekonomická situácia je doma na Slovensku. Od toho sa odvíja všetko. Šport trpí a je dobré, že v Martine, kde peňazí nikdy nebolo veľa a teraz už vôbec nie sú, sa našli ľudia, ktorí chcú niečo urobiť pre hokej a rozmýšľajú nad tým, ako ho udržať na slovenskej špičke. Toto by malo byť podnetom pre ďalších ľudí, aby sa tu pracovalo, aby sa nezabudlo na to, žo sa tu s mládežou robilo s perspektívou, akých skvelých hráčov tu vychovali, akí hráči tu pôsobili.

3. Momentálne svoje ďalšie pôsobenie nemám ujasnené. Skôr však rozmýšľam o tom, že by som v budúcej sezóne hral v zahraničí, ale stopercentne to nehovorím, pretože nejaké ponuky sú, ale nič nie je uzavreté.

Andrej Novotný – 20 reprezentačných štartov

1. Pamätám si, že som začínal u trénerov Mrukviu, Kleskeňa, Beniača a Tomečka. Bolo to super, trénovali sme s nadšením.

2. Je to výborná vec, pretože v dnešnej dobe potrebuje viacero talentov takúto pomoc. Nemal každý také šťastie, ako sme mali my, že nielen rodičia, ale aj klub nám bol schopný zabezpečiť všetko potrebné, aby sme sa mohli naplno venovať tomuto športu.

3. Ostávam v Pardubiciach, s ktorými som podpísal dlhodobý – štvorročný kontrakt.

Rastislav Rovnianek – 2 reprezentačné štarty

1. Na to sa nedá zabudnúť. Začínal som u pána Beniača, bolo to asi v roku 1977. Od neho som prešiel k trénerovi Stachovi a potom k trénerovi Jesenskému, ktorý ma trénoval dlhé roky, až kým som neprešiel do áčka.

2. Myslím si že táto myšlienka môže veci len prospieť. Všetko, čo môže hokeju v Martine pomôcť, ho posunie o krok dopredu.

3. Ja sa po rokoch vraciam do Martina. Chcem tu dokázať, že to stále viem. Sú tu výborní fanúšikovia, budem sa snažiť nesklamať ich dôveru. Navyše, je dohoda, že by som mal vypomôcť aj na tréningoch s brankármi. Kedysi som to už robil, takže budem v tom pokračovať.

Michal Macho - reprezentant do 20 rokov.

1. Nie je to tak dávno, takže si dobre pamätám. Mojím prvým trénerom bol pán Kleskeň, ten ma previedol prvými hokejovými krokmi. Som mu za to veľmi vďačný. Je to vynikajúci človek a veľmi rád na to spomínam. Neskôr sa na mojom hokejovom raste podieľal tréner Behan a potom to boli ďalší.

2. Je to určite vynikajúca myšlienka. Predsa len v posledných rokoch sa hokej začal uberať tým smerom, že sa mu môžu venovať iba chlapci z ekonomicky silnejších rodín. Tí slabší na výdavky okolo hokeja nemajú. Preto mnohí chlapci s veľkým talentom museli skončiť. To je obrovská škoda. Mládežníckemu hokeju sa v Martine darí, veď v uplynulej sezóne sme získali juniorsky titul. Aby sa v tejto tendencii mohlo v Martine pokračovať, práve tomu môže prispieť aj takáto aktivita.

3. Zmluvu som podpísal Slovanu Bratislava na tri roky s ročnou opciou. Ján Kŕč

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 2. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 3. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 4. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 7. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 8. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 1. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 2. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 3. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 4. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 6. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 7. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 8. V uliciach Košíc vyzbierali dobrovoľníci 26 ton odpadu
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 15 465
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 807
 3. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 405
 4. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 8 761
 5. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 499
 6. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 4 259
 7. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 815
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 3 158

Blogy SME

 1. Martin Plesch: Dobrovoľníkom nedobrovoľne
 2. Ján Slosiarik: Čo nové vedenie ministerstva školstva, to nová reforma
 3. Ľubomír Maretta: Trauer
 4. Anna Miľanová: Matrioška a zmätok... 2022
 5. Vladimír Hrach: Uvidieť a precítiť
 6. Rastislav Puchala: Viktorova zakáľačka
 7. Jana Hanuliaková: Pani Remišová, konajte!
 8. Věra Tepličková: Cieľom novej reformy je, aby sme uvideli, čo sme zatiaľ nevideli
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 18 965
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 11 983
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 10 937
 4. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 8 930
 5. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 895
 6. Andrej Kiska: Pomôžme Cigánom dostať sa tam, kam tak mnohí chcú. 3 194
 7. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu 3 167
 8. Monika Kusendová: Bežky-pešky po Chorvátsku: Od Cresu, cez Krk, Rab až do Národného parku Velebit 2 869
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Tréner Pavol Šuhaj už odviedol v Martine kus dobrej roboty.

O služby trénera Pavla Šuhaja mal záujem prvoligový Liptovský Mikuláš, v Ružomberku by boli radi, keby viedol ich devätnástku, ponuku dostal aj od Fomatu.


15 h
Milan Schwendt.

Najstarší plavec v Turci dokazuje, že vek je len číslo.


23 h
Vizualizácia novej martinskej nemocnice.

Z plánu obnovy na ňu poputuje 330 miliónov eur.


1. júl
V cieli pretekov pri Chate na Kľačianskej Magure.

V sobotu si bežci opäť otestujú svoje sily pri zdolávaní náročnej trate k chate na Kľačianskej Magure.


1. júl

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Martin Plesch: Dobrovoľníkom nedobrovoľne
 2. Ján Slosiarik: Čo nové vedenie ministerstva školstva, to nová reforma
 3. Ľubomír Maretta: Trauer
 4. Anna Miľanová: Matrioška a zmätok... 2022
 5. Vladimír Hrach: Uvidieť a precítiť
 6. Rastislav Puchala: Viktorova zakáľačka
 7. Jana Hanuliaková: Pani Remišová, konajte!
 8. Věra Tepličková: Cieľom novej reformy je, aby sme uvideli, čo sme zatiaľ nevideli
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 18 965
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 11 983
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 10 937
 4. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 8 930
 5. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 895
 6. Andrej Kiska: Pomôžme Cigánom dostať sa tam, kam tak mnohí chcú. 3 194
 7. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu 3 167
 8. Monika Kusendová: Bežky-pešky po Chorvátsku: Od Cresu, cez Krk, Rab až do Národného parku Velebit 2 869
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925

Už ste čítali?