Hovoríme s vedúcou odboru školstva, mládeže a telesnej kultúry Okresného úradu v Martine Ľubicou Schafferovou
Ako pokročila inventarizácia škôl a technického stavu škôl a školských zariadení v okrese Martin? Aká je výška tohto majetku?
Inventarizáciu jednotlivých škôl, na ktorej sa zúčastnili mestá i obce, sme už ukončili. Odbor školstva v súčasnosti spracováva všetky podklady. Výška majetku školstva v okrese je 587 miliónov korún. V súčasnosti prišlo metodické usmernenie o prechode majetku. Majetok školstva máme odovzdať do dvoch mesiacov po 1. júli. Termín je vlastne 31. august. Na našej strane je snaha školský majetok odovzdať čím skôr.
Sú podľa vás pripravené obce a mestá na prebratie školstva do svojej správy, existujú výrazné rozdiely medzi jednotlivými obcami?
Momentálne je najvýraznejšia spolupráca s mestom Martin, pretože je tam aj najviac škôl a školských zariadení, ktoré sa odovzdávajú. Martin sa mi zdá byť najpripravenejší na prechod školstva. Samozrejme, že v malých obciach nepredpokladáme pri prechode nejaké veľké problémy. Tie predpokladáme pri preberanom technickom stave budov. Dlhodobo totiž neboli prideľované finančné prostriedky na tovary a opravu budov.
Kde narážate na najväčšie problémy a prekážky?
Rozhodne v oddĺžení školstva. Čo sa týka rozpočtu, očakávame, že sa „rozpustí“ nejaká rezerva a bude určená na oddĺženie. Momentálne má školstvo v okrese 14 miliónov korún dlžôb v tovaroch a službách. Školám hrozí odpájanie od energií. Vlastne budeme musieť ešte riešiť, ako ukončíme školský rok. Problém je hlavne s jedálňami. Ak Slovenské energetické závody (SEZ), ktorým dlží školstvo do štyroch miliónov, odpoja školy od elektrickej energie, bude problém s jedálňami, ktoré nebudú môcť fungovať. Poprosila som predstaviteľov SEZ, aby nám dva dni predtým, ako školy odpoja, dali vedieť, aby sme nemali zásoby v jedálňach. Zásoby potravín sa kupujú z peňazí rodičov. Ďalším problémom je technický stav budov. V súčasnosti máme vážny havarijný stav v Základnej škole na Ul. M. R. Štefánika, kde žiaci museli kvôli zatekajúcej streche opustiť tri triedy. V súčasnosti máme vážny havarijný stav v Základnej škole na Ul. M. R. Štefánika, kde žiaci museli kvôli zatekajúcej streche opustiť tri triedy. Túto problematiku sme posunuli na krajský úrad ako prioritnú. Žiaľ, od 1. januára sme nedostali z krajského úradu ani korunu na vykrytie takýchto situácií. A toto nie je jediná škola. Asi desať škôl nám hlásilo zatekanie počas dažďov. Dosť veľkým problémom je rozdielny výklad zákonov jednotlivých ministerstiev, čo spôsobuje nemalé problémy. Rezort je v podstate riadený tromi ministerstvami – ministerstvom financií, ministerstvom vnútra, ministerstvom školstva, mládeže a telesnej kultúry. Kvôli rozdielnemu výkladu, napríklad, nevieme, v ktorej banke si majú právne subjekty otvoriť účty.
Ovplyvní prechod škôl pod samosprávu počet zamestnancov na školách. Počíta sa s prepúšťaním niektorých zamestnancov. Ak áno, v akých profesiách?
Neovplyvní. Funkčné miesta budeme odovzdávať podľa určitých normatívov. Samozrejme, že sa bude znižovať stav zamestnancov, ale prirodzeným spôsobom ku stavu počtu žiakov. Máme nedoriešené školské kluby detí, kde môže dôjsť k prepúšťaniu v dvoch až troch prípadoch. Dislokácia zamestnancov sa uskutočňuje vo veľkej spolupráci so školami a tie si už budú prijímať zamestnancov od 1. septembra samy.
Aká bude štruktúra a náplň práce odboru školstva, mládeže a telesnej kultúry po delimitácii. Koľko bude mať zamestnancov a čo všetko bude mať na starosti?
To vám teraz nepoviem, ale podľa návrhu by sme mali mať okolo 20 zamestnancov. Naša práca bude hlavne v oblasti metodiky, metodiky riadenia škôl, školských jedální, mládeže a telesnej kultúry. Budeme kompletne vykonávať mzdovú a personálno-právnu agendu pre školy a školské zariadenia, ak sú právnymi subjektami, i pre tie, ktoré nie sú právnymi subjektami. Budeme ale robiť iba technicko-administratívne práce. Nebudeme rozhodovacím orgánom. Poskytovacie právomoci budú v kompetencii primátorov, starostov alebo riaditeľov škôl.Monika Vajdová