Rokovania s predstaviteľmi slovenskej vlády a Európskej komisie, ktoré sa uskutočnili začiatkom júna v Bratislave, naznačujú, že v Turci nedôjde k prevodu majetku martinského závodu Severoslovenských vodární a kanalizácií Žilina na samostatnú Turčiansku vodárenskú spoločnosť, ale projekt financovaný čiastočne z fondu ISPA sa uskutoční v rámci veľkej žilinskej vodárenskej spoločnosti.
Myslíte si, že tento krok môže poškodiť záujmy Turčanov?
Európska komisia zastáva názor, že na Slovensku treba vytvoriť čo najmenej akciových vodárenských spoločností. Súhlasí so šiestimi, čím sa vytvárajú dobré podmienky pre vstup zahraničných investorov.
Na rokovanie so zástupcami Európskej komisie sa musíme dokonale pripraviť, pretože doterajší vývoj vodární a kanalizácií v Českej republike ukazuje, že súkromný záujem o čo najväčší zisk sa dostáva do konfliktu s verejným záujmom na zabezpečenie finančne dostupných a kvalitných vodárenských služieb.
Myslím si, že prevádzkovanie našej vodárenskej spoločnosti, by mala zabezpečovať samospráva, a to prostredníctvom svojich závodov, aby sa zachovala ich verejná kontrola.(br)