Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Nakoniec sa o postupujúcom rozhodne na dubovskom trávniku

So „stopercentnou„ Hornou Štubňou opustia na 99 percent turčiansku ligu aj Blažovce

Otázka - kto postúpi a kto zostúpi? - nemá ešte ani po predposlednom dejstve turčianskej ligy definitívne odpovede. Hoci sa už vyjasňuje, nemôžeme s definitívou povedať takmer nič. Ba predsa, istým zostupujúcim je Horná Štubňa, ktorej po sezóne odpočítajú 6 bodov, a to je sankcia, ktorá mužstvo z horného Turca posiela na posledné miesto tabuľky. Zostup Štubňanov je už dávnejšie jedinou istotou súťaže, tou druhou je po 25. kole aj otázka druhého zostupujúceho. Ak I. triedu naozaj opustia dva celky (iba v prípade, že V. ligy zostúpia Turany a Sučany), tak tým druhým budú Blažovce. Ich nádej na udržanie sa má hodnutu 1 percenta a viaže sa iba na osud Turian. Lenže, vieme ako to vo futbale dneška chodí. Žiadne istoty...

Odpoveď na otázku - kto postúpi? - je o málo zložitejšia. Pred týždňom sme písali, že reálnu nádej majú štyri mužstvá, po tejto nedeli to už neplatí a výber sa zúžil už iba na dvojicu. Kľačany nezvládli svoj súboj v Malom Čepčíne, zahrali pod svoje možnosti a prehrou stratili nádej na konečné prvé miesto. V podstate o ňu prišiel aj Kláštor, hoci bodovo je prvej priečke veľmi blízko a v poslednom kole doma hostí Malý Čepčín. No ani prípadné víťazstvo a zisk 52 bodov mu neumožní skončiť ako majster Turca.

Dražkovce, Dubové a Kláštor - každý z tejto „partie„ uhral v nedeľu iný výsledok - Kláštor nečakane prehral v Košťanoch, Dubové remizovalo v Žabokrekoch a jedine Dražkovčania bodovali naplno proti Blažovciam. Tým sa dostali na 1. miesto, no v nedeľu sa rozlúčia s touto úspešnou sezónou stretnutím v Dubovom... Teda predsa sa len, po rôznych peripetiách na čele tabuľky, zopakuje jesenné finále a najúspešnejšie mužstvá sezóny si boj o postup rozhodnú medzi sebou.

Aké sú šance? Dubové môže postúpiť iba v prípade víťazstva nad Dražkovcami. Dražkovčanom na majstrovský titul stačí aj remíza, a hoci po nej by mohli mať rovnaký počet bodov ako Kláštor, výsledky vzájomných stretnutí s Kláštorom hovoria v prospech zverencov B. Droppu (na jeseň doma 2:0, na jar v Kláštore 0:0). Minisúboj Dubové – Kláštor sa nemôže za žiadnych okolností skončiť rovnosťou bodov na prvých dvoch miestach. A tak - aj keď Kláštor bude v poslednom kole bodovať naplno, v každom prípade ho niekto z dvojice Dražkovce – Dubové v konečnom účtovaní predbehne.

MALÝ ČEPČÍN 1 (0)

KĽAČANY 0 (0)

Gól dal Ľ. Hromada. Domáci mali počas celého stretnutia viac z hry a viac gólových príležitostí ako hostia, ktorí veru v tomto súboji svoje postupové ambície nedokazovali. Domáci si za predvedený výkon a bojovnosť víťazstvo plne zaslúžili. Rozhodujúci gól padol na začiatku II. polčasu, keď Petríkov únik po krídle s presnou prihrávkou premenil na gól Ľ. Hromada. Zvýšiť mohli Kubatka a opäť Ľ. Hromada, ale svoje samostatné nájazdy na brankára nedotiahli do gólového konca.

BYSTRIČKA 5 (1)

MOŠOVCE 0 (0)

Góly: Kusý 2 (1 z pok. kopu), Smidovčin 2 a Pujdes. Stretnutie sa začalo s 20 min. oneskorením, pretože rozhodca Ján Zajasenský neprišiel. Z množstva gólových šancí, ktoré si domáci vytvorili v I. polčase, dali iba jediný gól, keď Kusý na dvakrát dostal loptu do siete slabo hrajúcich Mošovčanov. Spravodlivé vyjadrenie domácej prevahy prišlo až po prestávke, najprv v 63. min potrestal Kusý ruku obrancu hostí premeneným pokutovým kopom, potom v 75. min zakončil Pujdes samostatný únik tretím gólom, no a posledné slovo mal Smidovčin - v 85. min doslova dotlačil loptu do siete a v 89. min krásnou hlavičkou uzavrel skóre.

DRAŽKOVCE 4 (2)

BLAŽOVCE 2 (1)

Góly: Pleško, Rapan, Hornák a Ďurkovič, resp. Čižmárik (pok. kop) a Lukač. V poslednom stretnutí sezóny na dražkovskej tráve videli diváci obojstranne útočný futbal, v ktorom mali domáci počas celého stretnutia prevahu. Už v 7. min sa po krásnej strele Pleška ujali vedenia, ktoré v 40. min poistil druhým gólom Rapan. Hostia vzápätí znížili z pokutového kopu za faul, ktorý možno nazvať problematický. Úvod do II. polčasu vyšiel lepšie Blažovciam, ktoré po Lukačovom góle dokonca vyrovnali. No potom sa už presadzovali iba domáci - Hornák ich v 60. min opäť poslal do vedenia a o 5 minút uzavrel skóre zápasu Ďurkovič. Súperi si naďalej vytvárali strelecké príležitosti, ale stav sa už nezmenil.

ŽABOKREKY 2 (0)

DUBOVÉ 2 (0)

Góly: M. Kalnický (pok. kop) a Hulej, resp. Šefraník a Šolc. V priemernom stretnutí mali hostia optickú prevahu a v I. polčase aj jednu šancu, keď Kútnik opečiatkoval brvno domácej bránky. Po prestávke už začali padať aj góly - domáci sa dvakrát dostali do vedenia, no hosťom stačilo vždy niekoľko minút, aby stav zrovnali. Prvý gól dal M. Kalnický z pok. kopu za faul obrany hostí, Šefraník vyrovnal, na pekný gól Huleja odpovedal vzápätí Šolc. Domáci potom zatlačili súpera, mali dve dobré šance, ale ani jednu nevyužili.

KOŠŤANY 2 (1)

KLÁŠTOR 1 (0)

Góly: Plazák a Košman, resp. Maroš. Vo vyrovnanom zápase mali domáci aj hostia hendikep. Domáci museli nastúpiť bez štyroch hráčov zostavy. Chýbali im brankár Hjadlovský, Bielik, Taraba a Melník, hosťom chýbalo zo základu až päť hráčov. Tí, ktorí v domácom celku nahradili skúsených hráčov (boli medzi nimi aj dvaja dorastenci), však zabojovali a slávili úspech. Víťazstvo nad favoritom si za svoje úsilie zaslúžili.

HORNÁ ŠTUBŇA 1 (0)

TURČ. TEPLICE B 1 (0)

Góly: Vereš (pok. kop), resp. Biščák. V bojovnom, ale obojstranne slušnom stretnutí sa súperi rozišli remízou. Domáci mali o niečo viac šťastia, keď hostia nastrelili tri žrde, ale za bojovnosť, ktorou chceli domáci strhnúť v druhom polčase víťazstvo na svoju stranu, si aspoň bod zaslúžili. Domáci viedli gólom z pokutového kopu, hostia po rohovom kope hlavou vyrovnali.

LIPOVEC 3 (0)

KRPEĽANY 1 (0)

Góly: Sporka, Ľ. Ertl a Košťan, resp. Vanko. Domáci nastúpili s odhodlaním nepustiť súperovi body. Hostia dobre bránili a podnikali nebezpečné protiútoky. Obom mužstvám sa však nedarilo v koncovke a góly prišli až po prestávke. Vedenia sa ujali hostia, ktorí využili otvorenú obranu domácich a jej nedorozumenie s brankárom na gól. Domáci však nepoľavili a po pekných akciách dali tri góly a strhli víťazstvo na svoju stranu.

14. Blažovce 25 4 4 17 28:69 16

Po skončení ročníka odpočítajú Bystričke 3 a Hornej Štubni 6 bodov za inzultácie.

KANONIERI I. TRIEDY

20 gólov – Pentek (Kľačany), 14 gólov – J. Jeťko (Kláštor), Kusý (Bystrička), 13 gólov – R. Matuška (Kláštor), 12 gólov – Plica (Dubové), 10 gólov – M. Kalnický (Žabokreky), M. Badáň (Krpeľany), Plazák (Košťany), 9 gólov – Daubner a Kútnik (obaja Dubové), Smidovčin (Bystrička), 8 gólov – Rapan (Dražkovce), Parenička (Malý Čepčín), Fečko (Krpeľany), 7 gólov – J. Hrivnák (Dubové), Smik (Kláštor), I. Bučko (Bystrička), Strapko (Košťany), Čujko (Krpeľany), Tomahogh a Vladár (obaja Horná Štubňa), 6 gólov – Hornák (Dražkovce), Kevický (Malý Čepčín), Gronka (Bystrička), Novák (Turč. Teplice B), Andrášik (Košťany), Keller (Lipovec).