Pondelok, 3. október, 2022 | Meniny má Stela

Rumencová nedeľa

IV. LIGA - SEVER

V 23. kole štvrtej ligy sa Turčania skôr červenali, ako radovali. Získali len bod a inkasovali až jedenásť gólov! Kým dvaja – Diviaky a Trebostovo hrali na pôde súperov, výhodu domáceho prostredia mali iba Valčania. Najlepšie mužstvo jari bolo v stretnutí proti Stráňavám, ktoré ešte nemajú ligu v suchu, ale o ňu statočne bojujú, veľkým favoritom. No a úloha favorita býva nevďačná a tentoraz sa vypomstila Valčanom, ktorí síce dobre začali, viedli, ale v druhom polčase museli dobiehať jednogólové manko. Aj ho dobehli, ale nič viac ako len šance korunovali ich výkon. V domácom mužstve bola citeľná strata Bobčeka, ktorý nútene, po červenej karte v Dolnom Kubíne, pauzuje.
Do jame levovej cestovali Trebostovčania. Napriek tomu sa ale nečakalo, že tam strelecky zlyhajú, lebo ich súper, Liskovčania, ktorí vlani bojovali o postup do tretej ligy, má záchranárske starosti. Trebostovčania, ktorí už môžu spokojne spávať, sa akosi nedokázali nabudiť k plnohodnotnému výkonu. Po tom, ako inkasovali prvý gól z pokutového kopu, sa síce usilovali ohrozovať bránku domácich, ale strelci mali dovolenku. V závere musel za nich zaskočiť obranca Bízik, ktorý svoju samostatnú akciu zakončil gólom. Bol však už len kozmetickou úpravou nelichotivého výsledku. Trebostovčanom akoby zápas uprostred týždňa s výberom Turca skôr uškodil, ako pomohol.
Na jar už tradičnú päťku inkasovali Diviačania. Tí už svoju poslednú šancu prepásli v minulom kole na domácom ihrisku v zápase s Liptovským Hrádkom. To už mužstvo kormidloval Ivan Janiga, ktorý sa na diviacku lavičku vrátil po piatich rokoch. Ako nám povedal, prišiel v čase, keď už bol osud prakticky spečatený, ale rozhodne so snahou pomôcť mužstvu, do ktorého sa tlačia mladí. Do Bánovej k favoritovi cestovali hráči Dynama s predsavzatím nepredať svoju kožu lacno. Prvý polčas sa im to darilo, ale potom favorit využil svoju silnú zbraň – štandardky na jasné víťazstvo.
Ostatné výsledky: Námestovo – Nižná 1:0 (1:0), Liptovský hrádok – Krásno 5:0 (1:0), Bešeňová – Dolný Kubín 2:5 (1:4), Tvrdošín – Rudinská 1:0.
Valča – Stráňavy 2:2 (1:2)
Góly: Marguš a Pravňan, resp. Kello 2. Zostava Valče: Krupa – Líška, Kalnický, J. Žilla, Zelenec (Barčin), Šeri, Pravňan. Vítek, Horváth, Lúčan, Marguš.
Domáci favorit nastúpil na zápas bez Bobčeka, ktorý po vylúčení v minulom kole dostal trest na dve stretnutia. No a na súhre obrany to bolo poznať. Hostia po sérii dobrých výsledkov si trúfali aj na Dielci a netajili sa úmyslom bodovať. Domáci, podporení výbornou diváckou kulisou, sa od začiatku pustili do súpera a od 11. min viedli, keď Šeriho točená strela z priameho kopu vypadla brankárovi a pohotový Marguš dal vedúci gól. V 15. min pohrozili hostia. Strela z priameho kopu sa od múru odrazila nad Krupovu bránku. V 26. min mohli domáci pridať druhý gól, ale Zelenec namiesto strely dal prednosť prihrávke na Horvátha a obrana hostí úspešne zakročila. V 28. min udreli nebezpeční hostia. Kello hlavičkou tečoval strelu spoluhráča a pomýlil brankára Krupu, ktorý išiel do iného rohu. Z protiútoku sa mohli radovať domáci, ale Lúčan sa unáhlil a pálil nad. No a v 32. min prišiel trest. Pohotový Kello vedľa vybiehajúceho domáceho brankára dal druhý gól hostí a prekvapujúco ich poslal spokojnejších do kabín. Po zmene strán domáci vystupňovali aktivitu, mali prevahu a už v 49. min po obliekaní bránky hostí Pravňan hlavičkou povedľa brankára vyrovnal. V 58. min mohol Zelenec pridať tretí gól domáceho celku, ale brankár, ktorý bol oporou hostí, mu zabránil skórovať. V 73. min Šeriho strela išla len tesne nad a v 86. min Pravňanovu umiestnenú strelu k žrdi opäť zneškodnil brankár hostí. Záverečný tlak domácich vyznel platonicky a hostia cenný bod ubránili.
Bánová – Diviaky 5:1 (2:1)
Góly: Bohyník 2, Podmanický, Frátrik (pok. kop) a Sluka, resp. Kališ. Zostava Diviak: Matiašovský – Lvončík, Ďanovský, Déri, M. Štrba, J. Koleno, D. Koleno, Kališ, Vereš, Kviatkovský, Lustig (Klein).
Hostia sú už zmierení s osudom, preto môže nový tréner Ivan Janiga dať viac príležitosti nastupujúcej diviackej futbalovej mladi. Dynamo na ihrisku favorita, dosť prekvapujúco s ním v prvom polčase držalo krok. Lenže skúsenosti domácich sa prejavili najmä pri štandardných situáciách. Po polhodine hry, po nich, padli dva góly – prvý dali domáci po rohovom kope a druhý z pokutového kopu, keď potrestali faul obrany hostí na prenikajúceho hráča. Zdalo sa byť rozhodnuté. Sympatické od Dynama bolo, že sa nevzdávalo a päť minút pred polčasom prudko a pekne vystrelil Kviatkovský a odrazenú loptu Kališ vrátil za chrbát domáceho brankára. Kontaktný gól do šatne hosťom predsa len nebol nič platný, pretože v druhom polčase sa už jasne prejavila herná prevaha domáceho celku, ktorý potvrdil, že má dobre zvládnuté najmä štandardné situácie. Nimi vlastne knokautoval hostí, pretože aj ďalšie tri do siete hráčov Diviak padli z nich. Zaujímavé bolo, že domáci akoby si sily rozložili tak, že každú štvrťhodinu druhého polčasu dali gól. Ten piaty v poslednej minúte stretnutia. V celku hostí napriek piatim gólom si absolutórium zaslúžil brankár Matiašovský, ktorý zlikvidoval viacero ďalších príležitostí domácich hráčov.
Lisková – Trebostovo 4:1 (3:0)
Góly: Juráš a Švárny po 2, resp. M. Bízik. Zostava Trebostova: Jadroň – Smutný (Finta), Lonc, Bízik, Porubčanský, J. Lukášik, R. Lukášik, Ľ. Lukášik, Mackura, J. Fľak, Ruttkay.
Hostia nastúpili bez chorého Ľ. Thomku, a tréneri chtiac-nechtiac museli šachovať so zostavou. Porubčanský sa stiahol na kraj obrany, Richard Lukášik sa presunul do zálohy a do útoku k Ruttkayovi nastúpil Jozef Fľak. Navyše, ani teraz sa nevyvarovali chyby – Smutný v 12. min zbytočne stiahol prenikajúceho útočníka domácich vo vlastnej šestnástke a z nariadeného pokutového kopu domáci dali svoj prvý gól. Trebostovčania museli zákonite otvoriť obranu a hoci sa sami usilovali ohrozovať bránku domáceho celku v koncovke zlyhávali. Ich strelám chýbala presnosť. Logicky prišiel druhý trest. V 38. min domáci hráč sa prekľučkoval do šestnástky hostí, obišiel aj brankára a zvýšil vedenie. O štyri minúty neskôr, po peknom centri a hlavičke do šibenice, domáci už viedli o tri góly. Po zmene strán chceli Trebostovčania zabudnúť na svoju najslabšiu tohoročnú prvopolčasovú hru a vynaložili snahu s cieľom obrátiť vývoj stretnutia, ale ich aktivita úspech nepriniesla. Naopak, v 65. min prvá strela domácich v druhom polčase znamenala štvrtý gól v sieti Jadroňa. Hostia mali aj po tomto góle viac z hry, tlačili, ale ich koncovka bola priam katastrofálna. Blízko k gólu boli v 75. min keď Mackurov pas našiel Ruttkaya, ale jeho strela len oblizla žrď domácej bránky. Až v 86. min sa konečne presadili aj Trebostovčania. Obranca Bízik po samostatnej akcii s prehľadom zakončil a aspoň ako-tak prikrášlil trpkú prehru.