Utorok, 4. október, 2022 | Meniny má František

Z rokovaní mestských zastupiteľstiev

Martin
O poplatkoch mimoriadne
Na mimoriadne rokovanie sa minulý pondelok podvečer zišiel mestský zastupiteľský zbor. Jeho zvolanie motivovala skutočnosť, že na nedávnom riadnom zasadnutí poslanci (napriek tomu, že sa podarilo odhlasovať dielčie zmeny týkajúce sa návrhu zvýšenia poplatkov za parkovanie na verejných priestranstvách a za komunálne odpady a drobné stavebné odpady) neodhlasovali potrebnou trojpätinovou väčšinou dodatok všeobecne záväzného nariadenia o miestnych poplatkoch. Primátor mesta uznesenie o tomto bode pozastavil a dodatok sa tak stal jedným z dominantných bodov minulopondelkového rokovania. Jeho začiatok sa v úvode oddialil rokovaním mestskej rady, potom prišli na rad procedurálne body a po nich spomínané „vézetenko„.
Uviedol ho prednosta úradu Miroslav Vereš, ktorý v súvislosti so zvýšením poplatkov za parkovanie povedal, že mesto pripravuje zmenu celkového systému parkovania v jednotlivých zónach aj s poplatkami, aktuálny je len stopercentný nárast ceny za jednorázovú parkovaciu kartu - z 5 na 10 korún. K menším úpravám - na základe návrhu mestskej rady - došlo aj v návrhu poplatkov za komunálny a iný odpad (podrobnejšie sa k nim vrátime v niektorom z budúcich čísel NŽT). Po krátkej rozprave, v rámci ktorej neprešiel ani jeden z pozmeňujúcich poslaneckých návrhov, dodatky o miestnych poplatkoch poslanci schválili.
Ďalším bodom rokovania bolo vyhodnotenie zimnej údržby mest­ských komunikácií za uplynulú sezónu. V jej priebehu (až na dve sťažnosti týkajúce sa žiadostí o odpratávanie snehu na Mestskú Borovú a na Alexandrovovej ulici) sa nevyskytli zásadné problémy a ani žiadna nehoda či úraz, ktorú by bola spôsobila nezjazdnosť ciest. Správu o nej poslanci odhlasovali, ale s pripomienkou, aby sa zmluva so spoločnosťou, ktorá zabezpečuje zimnú údržbu mestských komunikácií, podpisovala na sezónu a nie kalendárny rok.
Potom sa ešte poslanci zaoberali autoremedúrou svojho uznesenia týkajúceho sa vyradenia MŠ a ŠJ pri MŠ na Divadelnej ulici v Martine, ktorú aj schválili. Novosformulované uznesenie, ktorého súčasťou už nebol prevod škôlky spoločnosti Neografia, poslanci odsúhlasili. Medzitým si ale vypočuli aj stanovisko riaditeľky tejto materskej školy Adely Kapucianovej, ktorá deklarovala na zasadnutí svoj záujem zachovať predškolskú výchovu v objekte tejto materskej školy, ale na privátnom základe, čo poslanci síce prijali s pochopením, ale ktorý nemohli schváliť či podporiť, keďže im to neprináleží.
Potom poslanci v bode rôzne hovorili o viacerých aktuálnych problémoch meste, vrátane opravy dláždenia centra mesta.

SkryťVypnúť reklamu


Vrútky
Poradovník neodklepli
Mestské zastupiteľstvo vo Vrútkach rokovalo v utorok 1. júna. V jeho úvode poslanci rozhodli, že najskôr budú rokovať o návrhu poradovníka na mestské byty a byty v dome opatrovateľskej starostlivosti na tento rok. Primátor Ľubomír Bernát na krátky čas odišiel z rokovacej miestnosti, lebo poslanci rozhodovali aj o pridelení bytu pre jeho syna. Zasadnutie v tom čase viedol poslanec Michal Hanko.
Najskôr bolo treba vysvetliť rozdiel medzi poradovníkom na mestské byty a zoznamom uchádzačov o nájomné byty na Ulici sv. Cyrila a Metoda. Prednosta mestského úradu Branislav Zacharides vysvetlil, že tento zoznam uchádzačov nie je poradovníkom, ale menným zoznamom tých, ktorí si podali žiadosti o pridelenie mestských nájomných bytov v 36-bytovke na Ulici sv. Cyrila a Metoda a spĺňajú podmienky určené mestom a štátom (príjem medzi jeden a pol a trojnásobkom životného minima). Okrem toho pripomenul, že v prípade, ak neschvália poradovník, mesto príde o nájomné. Poslanci napokon problém vyriešili tak, že schválili pridelenie bytu, o ktorý sa uchádzal aj primátorov syn, inej občianke a schválili aj pridelenie garáže. Poradovník na nájomné byty zostal neschválený a zoznam uchádzačov vzali na vedomie. Správu o plnení uznesení mestskej rady a mestského zastupiteľstva vzali poslanci na vedomie a pri rozprave k tomuto bodu rokovania sa hovorilo o zvýhodnení Vrútočanov pri platení vstupného na miestne kúpalisko oproti ostatným návštevníkom. Správami o čerpaní rozpočtu mesta za prvý štvrťrok tohto roku, rozborom miezd zamestnancov MsÚ vo Vrútkach, návrhom všeobecne záväzného nariadenia o miestnych poplatkoch, správami o činnosti mestskej polície, dobrovoľného hasičského zboru a mestského kultúrneho centra sa príliš dlho nezaoberali. Pripomienky mal iba poslanec Svetozár Lamoš, ktorý povedal, že 3,25 milióna korún na kultúru vo Vrútkach sa mu zdá veľa. Riaditeľka mestského kultúrneho centra Božena Blahušiaková mu vysvetlila, že kultúrne centrum nie je stratové, ale stratová je kultúra. Kultúrne centrum neovplyvňuje napríklad vstupné do kina a nemôže vyberať poplatky za výpožičky kníh v mestskej knižnici.
Pred časom vyhradeným na pripomienky a podnety občanov poslanci vzali na vedomie správu o činnosti domu opatrovateľskej starostlivosti. Popritom primátor Ľubomír Bernát informoval poslancov o plánovaných úsporách v školskej jedálni ZŠ na Ulici M. R. Štefánika, ktorá bude od budúceho roka slúžiť nielen pre základnú a materskú školu, ale aj pre dom opatrovateľskej starostlivosti a pre stravovanie dôchodcov vo Vrútkach. Do ZŠ na Ulici M. R. Štefánika sa do 1. septembra presťahuje aj CVČ Domino a budovu, v ktorej sídli, budú predávať. Po pripomienkach občanov poslanci vzali na vedomie správy o činnosti spoločností Byvaterm a BRA-VUR a vyhodnotenie vykurovacej sezóny a zimnej údržby a jej operačného plánu. Popritom schválili zvýšenie nájomného v mestských bytoch a nebytových priestoroch od 1. júla podľa návrhu mestského úradu. Záverečnú časť zasadnutia venovali poslanci rôznym problémom. Schválili dohodu o spoločnom užívaní lavice cez Turiec so Slovenskými telekomunikáciami, ďalej udelenie licencie pre prevádzkovanie „emhádečky„ vo Vrútkach žilinskou SAD a primátora Martina Stanislava Bernáta ako zástupcu Vrútok na valnom zhromaždení vodárenskej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

T. Teplice
Počítajú so „sekerou„
Vo štvrtok 3. júna zasadalo v Základnej škole na Školskej ulici turčianskoteplické mestské zastupiteľstvo. Po kontrole plnenia uznesení z predchádzajúcich zasadnutí prezentoval Milan Litva, vedúci Spoločného obecného úradu v Turčianskych Tepliciach, analýzu súčasného školského systému v meste a možné východiská do budúceho obdobia. Počet žiakov v školách v posledných rokoch klesal a trend počtu narodených detí od roku 1999 po súčasnosť je vo všetkých mestských častiach kolísavý alebo klesajúci. Z finančnej analýzy školského systému vyplýva, že náklady na jedného žiaka a na školské jedálne sú v menších školách veľmi vysoké. Podľa tejto analýzy chýba v tomto roku na školstvo v meste suma približne 4,1 milióna korún. Milan Litva navrhol poslancom ako riešenie zvýšiť poplatky rodičov, alebo dofinancovať školstvo z rozpočtu mesta. Poslanci napokon hlasovali iba o jednom školskom zariadení a správu o súčasnom stave školského systému v meste vzali na vedomie. Rozhodli, že v Dolnej Štubni neotvoria 1. septembra 1. ročník základnej školy. Problematiku Materskej školy v Turčianskom Michale, ktorá má veľmi vysoké výdavky na žiaka i na školskú jedáleň, nechali zatiaľ otvorenú s tým, že bude treba pripraviť alternatívy jej zrušenia s finančným vyčíslením. Potom poslanci prehodnotili činnosť miestnych spolkov Slovenského Červeného kríža a dobrovoľných požiarnych zborov, ktorých správy vzali na vedomie s odporučeniami v prevencii a práce s mládežou.
Ďalšou témou rokovania bol sociálny program. Poslanci ho vzali na vedomie a schválili udeľovanie príspevku pre každé narodené dieťa v meste. Okrem toho odsúhlasili príspevok pre dovoz stravy imobilným dôchodcom. Správu o zamestnanosti v meste predložila potom Beata Gáborová z turčianskoteplického pracoviska Úradu práce sociálnych vecí a rodiny v Martine. Poslanci diskutovali najmä o tom, ako zvýšiť aktivitu nezamestnaných v meste.
O návrhu dodatku k všeobecne záväznému nariadeniu mesta o poplatkoch a o „vézetenku„ o zaobchádzaní s komunálnym odpadom sa dlhšie diskutovalo. Poslancom išlo o to, aby na základe nových pravidiel zákona radnica nemusela za likvidáciu odpadu v Turčianskych Tepliciach doplácať vyššiu sumu ako doteraz. Likvidácia a odvoz komunálneho odpadu stojí v Turčianskych Tepliciach ročne približne 4 milióny korún. Z tejto sumy polovicu dáva mesto. Podľa nového „vézetenka„ by žiadny občan mesta nemal platiť radnici za likvidáciu odpadu dva razy (v mieste svojho bydliska a v zamestnaní, ak pracuje v Turčianskych Tepliciach). Poslanci návrh tohto všeobecne záväzného nariadenia napokon schválili.
V záverečnej časti rokovania mestské zastupiteľstvo schválilo výstavbu 14-bytovky, na ktorú 20 percent z celkového rozpočtu musí prispieť radnica a zvyšok peňazí dostane od Štátneho fondu rozvoja bývania. Primátor Jozef Turčány potom informoval o ďalších investičných akciách, na ktoré mesto dostane dotácie. Najvýznamnejším dielom by mala byť výstavba telocvične v ZŠ v Horných Rakovciach, na ktorú by malo tento rok dostať mesto 10 miliónov korún. Samozrejme, na kompletnú dostavbu tohto diela to nebude stačiť.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 3. Dôležitosť duševnej pohody
 4. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 6. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 7. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 8. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 2. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 3. Dôležitosť duševnej pohody
 4. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 5. Metropolis ostáva bez inflačnej doložky
 6. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 7. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 8. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 1. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 204
 2. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 027
 3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 932
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 5 853
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 5 675
 6. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 081
 7. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 930
 8. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 2 872

Blogy SME

 1. Marek Kytka: Skvelý Slafkovský, ukážkový gól Tomáša Tatara, či hviezdne duo večera Nečas s Burnsom
 2. Peter Kuchár: Moja cesta do pekla... (I.)
 3. Jozef Sitko: Azda diskusia na blogoch má byť názorovou stokou?
 4. Marek Mačuha: Je zníženie daní politický zločin?
 5. Erik Kriššák: John Stagg - Vlk a pastier
 6. Anna Miľanová: Burina - v mojom poňatí...
 7. Juraj Krúpa: Neznesiteľná ľahkosť, s akou Matovič reční o Hitlerovi a médiá o fašistoch
 8. Juraj Švarc: Obecné záležitosti – práca v zastupiteľstve
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 7 536
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 356
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 281
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 762
 5. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 923
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 614
 7. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 2 886
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 832
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Desiatky osobností z regiónu Turiec sa rozhodli verejne podporiť kandidatúru Ing. Stanislava Thomku na pozíciu primátora mesta Martin.


9 h
Turčianska Štiavnička získala v stretnutí proti Vavrečke cenný bod.

Posledný víkend bol z pohľadu turčianskych celkov o poznanie pozitívnejší ako tie predchádzajúce. Bystrička aj Blatnica zabrali naplno a svoju cenu má aj remíza Štiavničky.


15 h
Futbalisti Belej zvládli zápas proti Zubrohlave.

Hráči Dynama v Rosine na dobrý výsledok pomýšľať nemohli, keďže nestrelili ani gól, hoci si vybojovali aj výhodu penalty. Belá sa vytiahla a zdolala silnú Zubrohlavu.


21 h
Martinčan Juraj Reguli si na prácu v pivovare spomína v dobrom.

Martinčan Juraj Reguli pracoval v pivovare 20 rokov a dobre ho poznal.


24 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Marek Kytka: Skvelý Slafkovský, ukážkový gól Tomáša Tatara, či hviezdne duo večera Nečas s Burnsom
 2. Peter Kuchár: Moja cesta do pekla... (I.)
 3. Jozef Sitko: Azda diskusia na blogoch má byť názorovou stokou?
 4. Marek Mačuha: Je zníženie daní politický zločin?
 5. Erik Kriššák: John Stagg - Vlk a pastier
 6. Anna Miľanová: Burina - v mojom poňatí...
 7. Juraj Krúpa: Neznesiteľná ľahkosť, s akou Matovič reční o Hitlerovi a médiá o fašistoch
 8. Juraj Švarc: Obecné záležitosti – práca v zastupiteľstve
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 7 536
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 356
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 281
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 762
 5. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 923
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 614
 7. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 2 886
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 832
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?