vých agentúr zverejnil niektoré závery z kontroly.
Podľa nich MFN neoprávnene použila peniaze zo štátneho rozpočtu v objeme 5,2 mil. Sk, a to na stavbu likvidačnej stanice rádioaktívnych odpadových vôd. Okrem toho NKÚ zistil (ako uviedli agentúry), že martinská nemocnica neodvádzala v zákonom stanovenom termíne poistné na nemocenské poistenia a dôchodkové zabezpečenie, uzavrela zmluvy o poskytovaní právnej pomoci a zaplatila za ňu 279 tis. Sk, hoci má dve vlastné právničky, a vraj neoprávnene vyplatila zamestnancom pri odchode do starobného dôchodku odchodné vo výške 1,3 mil. Sk a následne s nimi znovu uzatvorila pracovný pomer. Nemocnica tiež nevymáhala 202 tisíc korún od zamestnancov, ktorí prekročili povolené limity na mobilných telefónoch. Pri uzatváraní zmluvných vzťahov so zdravotnými poisťovňami bola zistená nevyhovujúca úroveň zmluvných podmienok a neprispôsobenie množstva poskytovaných služieb výške objednávaných výkonov s dosahom na hospodárnosť nemocnice.
Vedenie MFN väčšinu týchto tvrdení odmieta. V stanovisku, ktoré nám poskytla hovorkyňa MFN Katarína Kapustová v piatok 11. júna, sa píše, že výsledky hĺbkovej kontroly NKÚ v MFN sú porovnateľné s obdobnými kontrolami v iných zdravotníckych zariadeniach. V rámci kontroly bolo zistených niekoľko nedostatkov, ku ktorým sme v termíne určenom kontrolným úradom prijali opatrenia na ich odstránenie. Správu o splnení prijatých opatrení na odstránenie zistených nedostatkov predloží riaditeľ martinskej nemocnice NKÚ do 30. júla t.r.
V stanovisku vedenia MFN sa uvádza: „Informácia NKÚ o neoprávnenom použití peňazí zo štátneho rozpočtu v objeme 5,2 mil. Sk na stavbu likvidačnej stanice rádioaktívnych odpadových vôd sa nezhoduje s výkladom nášho zdravotníckeho zariadenia. Súčasné vedenie MFN nenesie nijakú zodpovednosť za kauzu dostavby čistiareň rádioaktívnych odpadových vôd, nakoľko do projektu realizovaného od roku 1993 vstúpilo až v novembri 2001. Firma, vybratá na realizáciu projektu predchádzajúcim manažmentom nemocnice, sa dostala do finančných problémov, nebola schopná v stavbe pokračovať a požiadala MFN o úhradu finančnej čiastky viazanej ako rezerva na odstránenie kolaudačných závad. Inak hrozilo, že čistiareň nedokončí. Nakoľko NKÚ nebral na vedomie naše obhajujúce stanovisko, bude MFN nútená postúpiť celý prípad na posúdenie nezávislým kontrolným orgánom.„
Vyjadrenie NKÚ, že MFN neodvádzala v zákonom stanovenom termíne poistné na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie, je podľa vedenia MFN zavádzajúce. Zo zákona vyplývajúce odvody povinného zdravotného poistenia za zamestnancov sa uhrádzajú pravidelne a nemocnica nemá v tomto smere žiadny dlh. MFN neodvádza v úplnej výške len platby Sociálnej poisťovni. Podobne ako väčšina slovenských nemocníc, za takto ušetrené prostriedky nakupuje lieky a špeciálny zdravotný materiál.
„Spochybnenie odôvodnenosti uzavretia zmlúv o poskytovaní právnej pomoci je diskutabilné. Súčasné vedenie MFN pri svojom nástupe prevzalo zariadenie v mimoriadne zložitej situácii s množstvom závažných právnych problémov. Hrozia nám exekúcie a súčasne sme nútení vymáhať pohľadávky od zdravotných poisťovní. Vzhľadom na rozsiahlu právnu agendu sme situáciu nútení riešiť aj zmluvami s externými právnikmi.... Prekročenie limitu pridelených mobilných telefónov, na ktoré NKÚ poukázal, súvisí so skutočnosťou, že ako fakultná nemocnica poskytujeme zdravotnícku starostlivosť veľkému množstvu pacientov so závažnými ochoreniami mimo nášho spádového regiónu. Títo pacienti tvoria až 45 % našej klientely. Vzhľadom na výsledky kontroly NKÚ v súčasnosti opakovane prehodnocujeme paušály telefonických hovorov do mobilných sietí na jednotlivých pracoviskách. Treba však upozorniť na to, že k najvýraznejšiemu prekročeniu limitu došlo z dôvodu zabezpečovania činnosti novozriadeného Transplantačného centra MFN, kde je nevyhnutná spolupráca so zdravotníckymi zariadeniami z celého Slovenska a v niektorých prípadoch i so zahraničím. Napriek uvedeným faktom sme oproti minulému roku dosiahli v nákladoch na telefóny úsporu takmer 500-tisíc korún, čo však NKÚ neakceptoval„ – píše vo svojom stanovisku vedenie MFN.
Podľa neho sa informácia, že MFN neoprávnene vyplatila svojim zamestnancom odchodné, nezakladá na pravde. Všetci zamestnanci v dôchodkovom veku odišli z nemocnice podľa pravidiel Zákonníka práce, ktorý im odchodné zaručuje. Traja z nich boli po určitom čase opätovne prijatí do pracovného pomeru na plný úväzok z dôvodu ich nezastupiteľnosti na pracoviskách. Nedostatky MFN pri uzatváraní zmluvných vzťahov so zdravotnými poisťovňami, na ktoré NKÚ poukazuje, považuje vedenie MFN za dlhodobý spoločný problém slovenských zdravotníckych zariadení, z ktorých takmer žiadne nemá optimálne zmluvy so zdravotnými poisťovňami.