Nedeľa, 5. február, 2023 | Meniny má Agáta

Výsledky 44. ročníka Turčianskych hier mládeže

V minulom čísle NŽT sme v prvej časti bilancie 44. ročníka THM uverejnili výsledky atletických súťaží a turnajov v basketbale. Dnes sú na rade ďalšie športy turčianskych hier – volejbal a hádzaná.


VOLEJBAL
Súťaže pod vysokou sieťou celé desaťročia priťahujú vyznavačov tejto loptovej hry aj na Turčianskych hrách. V tomto poslednom ročníku bojovalo o medaily až 21 družstiev chlapcov a dievčat, čo znamenalo rekordnú účasť. Odohralo sa až 35 stretnutí a na palubovkách telocviční svoje umenie predviedlo viac než 200 volejbalových nadšencov. Po dlhých, predlhých rokoch účastníkmi turnaja boli opäť aj chlapci a dievčatá z Turčianskych Teplíc.
Dievčatá
Turnaj v súťaži žiačok bol hotovým maratónom. Trval viac ako osem hodín a hralo sa v ňom až 19 zápasov. Zúčastnilo sa ho rekordných 13 družstiev a to i napriek tomu, že v ňom chýbali dve z vlaňajšieho ročníka - ZŠ Jahodnícka a ZŠ Priehradná. Naopak, turnaja sa zúčastnili až 4 družstvá, ktorých súpisky po minulé ročníky na Turčianskych hrách chýbali (ZŠ Mudroňova, ZŠ Školská - Turčianske Teplice, ZŠ Tomášikova a Gymnázium Lettricha). Ani jeden z nováčikov súťaže však veľa vody nenamútil a nenarobil favorizovaným súperom príliš veľa starostí. Po roku sa z víťazstva opäť tešili dievčatá zo Sučian, ktoré zvládajú volejbalovú abecedu pod taktovkou volejbalového nadšenca Aďky Vrabcovej. V opakovanom finále spred roka opäť nedali šancu zverenkyniam učiteľa Miroslava Révaya zo ZŠ Gorkého a celým turnajom prešli bez straty jediného setu!
Nemenej radosti po svojom záverečnom zápase na Jahodníckej palubovke zažívali dievčatá zo ZŠ Hurbanova, ktoré v boji o bronz prekvapujúco zdolali družstvo ZŠ Antona Bernoláka. Bolo to zásluhou najmä prvotriedneho a obetavého výkonu ich kapitánky - Michaely Bučkovej, ktorú vyhlásili za najlepšiu hráčku celého turnaja.
Výsledky - skupina A: ZŠ Vrútky, M.R. Štefánika - ZŠ A. Dubčeka 0:2, ZŠ Sučany - ZŠ Vrútky, M.R. Štefánika 2:0, ZŠ A. Dubčeka - ZŠ Sučany 0:2, skupina B: ZŠ Turč. Teplice - ZŠ Dolinského 0:2, ZŠ Gorkého - ZŠ Turč. Teplice 2:0, ZŠ Dolinského - ZŠ Gorkého 0:2, skupina C: ZŠ Tomášikova - ZŠ Hurbanova 0:2, ZŠ Východná - ZŠ Tomášikova 2:0, ZŠ Hurbanova - ZŠ Východná 2:0, skupina D: ZŠ Bernoláka - ZŠ Mudroňova 1:1, ZŠ Čapajevova - Gymnázium Lettricha 2:0, ZŠ Mudroňova - Gymnázium Lettricha 2:0,
ZŠ Bernoláka - ZŠ Čapajevova 2:0, ZŠ Čapajevova - ZŠ Mudroňova 2:0,
Gymnázium Lettricha - ZŠ Bernoláka 0:2. Semifinále: ZŠ Sučany - ZŠ Hurbanova 2:0, ZŠ Bernoláka - ZŠ Gorkého 0:2. Stretnutia o umiestnenie - o 3.miesto: ZŠ Hurbanova - ZŠ Bernoláka 2:0, finále: ZŠ Sučany - ZŠ Gorkého 2:0.
Konečné poradie: 1. ZŠ Sučany, 2. ZŠ Martin, Gorkého ul., 3. ZŠ Martin, Hurbanova ul., 4. ZŠ Martin, Ul. A. Bernoláka.
Chlapci
Až nezvyčajne vysoký počet družstiev (8) absolvoval volejbalový turnaj Turčianskej olympiády. Vlaňajší víťaz ZŠ Tomášikova skončil až na poslednom mieste, ale rozhodne nesklamal. Z vlaňajšieho víťazného družstva nezostal totiž ani kameň na kameni a školu na podujatí reprezentovali začínajúce malé nádeje tamojšieho športového strediska. Veľkou neznámou pre súperov bolo aj mužstvo ZŠ Turany. Kedy naposledy hrali Turanci na THM, na to si nespomínajú ani ozajstní pamätníci. Prišli zbierať cenné skúsenosti a víťazstvo na záver so ZŠ Tomášikova im prinieslo konečné 7.miesto.
Na bohatú a veľmi úspešnú tradíciu žiackeho volejbalu na Turčianskych hrách nadviazali žiaci trénera a učiteľa J. Budiského. Strieborní Tepličania boli najväčším prekvapením turnaja. Dostali sa až do finále, v ktorom podľahli víťazom - družstvu Gymnázia Jozefa Lettricha. Tí svojím výkonom nenechali nikoho na pochybách, že volejbalové zlato z tohtoročných turčianok je v tých správnych rukách. Veď v celom turnaji nenašli premožiteľa a navyše stratili iba jeden, jediný set. Úporný boj o bronz zviedli medzi sebou mužstvá ZŠ Mudroňova a ZŠ Dolinského. Záver dramatického zápasu lepšie nakoniec zvládli zverenci Ladislava Fuzeka a obsadili tretie miesto.
Výsledky - skupina A: ZŠ Tomášikova - ZŠ Gorkého 0:2, ZŠ Turč. Teplice - ZŠ Mudroňova 1:1, ZŠ Gorkého - ZŠ Mudroňova 1:1, ZŠ Tomášikova - ZŠ Turč. Teplice 0:2, ZŠ Turč. Teplice - ZŠ Gorkého 2:0, ZŠ Mudroňova - ZŠ Tomášikova 2:0. Poradie v skupine: 1. ZŠ Turč. Teplice, 2. ZŠ Mudroňova, 3. ZŠ Gorkého, 4. ZŠ Tomášikova. Skupina B: Gymnázium Lettricha - ZŠ Turany 2:0, ZŠ Dolinského - ZŠ Dubčeka 1:1, ZŠ Turany - ZŠ Dubčeka 1:1, Gymnázium Lettricha - ZŠ Dolinského 1:1, ZŠ Dolinského - ZŠ Turany 2:0, ZŠ Dubčeka - Gymnázium Lettricha 0:2. Poradie v skupine: 1. Gymnázium Lettricha, 2. ZŠ Dolinského, 3. ZŠ Dubčeka, 4. ZŠ Turany. Stretnutia o umiestnenie - o 7. miesto: ZŠ Tomášikova - ZŠ Turany 1 : 2, o 5. miesto: ZŠ Gorkého - ZŠ Dubčeka 2:0, o 3. miesto: ZŠ Mudroňova - ZŠ Dolinského 1:2, finále: Gymnázium Lettricha - ZŠ Turč. Teplice 2:0.
Konečné poradie: 1. Gymnázium J. Lettricha Martin, 2. ZŠ Turčianske Teplice, Školská ul., 3. ZŠ Martin-Priekopa, Ul. J. V. Dolinského, 4. ZŠ Martin, Mudroňova ul., 5. ZŠ Martin, Gorkého ul., 6. ZŠ A. Dubčeka Martin, 7. ZŠ Turany, 8. ZŠ Martin, Tomášikova ul.
Poradie škôl vo volejbale podľa zisku medailí (zlato-striebro-bronz):
1. - 2. Gymnázium J. Lettricha Martin (1-0-0) a ZŠ Sučany (1-0-0), 3. - 4. ZŠ Turčianske Teplice (0-1-0) a ZŠ Martin, Gorkého ul. (0-1-0), 5. - 6. ZŠ Martin-Priekopa, Ul. J.V. Dolinského (0-0-1) a ZŠ Martin, Hurbanova ul. (0-0-1).
HÁDZANÁ
Prsty jednej ruky by bohato stačili na zrátanie základných škôl v Martine a Vrútkach, ktoré majú ešte stále vhodné podmienky pre rozvoj loptovej hry, ktorá mala v oboch mestách dolného Turca v nedávnej minulosti množstvo svojich verných priaznivcov a bola ich športovou ozdobou. Rovnako tomu bolo i v žiackych kategóriách. Kde sú tie časy, keď hádzanári ZŠ Tomášikova sa mohli pýšiť titulom majstra Československa a Slovenska a z „dielní“ telocvikárskych majstrov Ďuričku, Temera, či Tomku vyrastali budúce hviezdy martinskej hádzanej. Neutešená a z roka na rok sa zhoršujúca situácia sa verne a neúprosne premieta aj do štatistiky Turčianskych hier. V tomto poslednom ročníku opäť „padol„ smutný rekord v účasti škôl. Iba 8 zapojených škôl v oboch žiackych kategóriách - to bohatá história tohto športu na THM ešte nezaznamenala!
Dievčatá
Tohtoročný hádzanársky turnaj žiačok sa zapíše do histórie Turčianskych hier mládeže. Dôvody sú najmenej dva. Ten prvý je smutný - turnaja sa zúčastnili žiačky iba z troch základných škôl, ten druhý radostný pre Jahodníčanky - titul sa viac ako po dvadsiatich piatich rokoch vracia späť na pôdu ich školy. Zaslúžili sa o to zverenkyne Miriam Balážovej - žiačky novovzniknutej športovej triedy so zameraním na hádzanú. Prelomili tak mnohoročnú hegemóniu vrútockej dievčenskej hádzanej, reprezentovanej najmä žiačkami ZŠ Čachovský rad. Zvíťazili vo všetkých troch zápasoch a víťazky z posledných dvoch ročníkov THM - žiačky ZŠ Dolinského odsunuli na druhé miesto. A hoci to znie čudne, 3. miesto pre Čachovský rad je v bohatej histórii účinkovania tejto školy jedno z najhorších .
Výsledky: ZŠ Vrútky, Čach. rad - ZŠ Jahodnícka A 3:4, ZŠ Dolinského - ZŠ Jahodnícka B 10:1, 3. ZŠ Vrútky Čach. rad - ZŠ Dolinského 0:6, ZŠ Jahodnícka A - ZŠ Jahodnícka B 14:0, ZŠ Jahodnícka A - ZŠ Dolinského 7:3, ZŠ Jahodnícka B - ZŠ Čachovský rad 0:5.
Konečné poradie: 1. ZŠ Martin, Jahodnícka ul. A, 2. ZŠ Martin-Priekopa, Dolinského ul., 3. ZŠ Vrútky, Čachovský rad, 4. ZŠ Martin, Jahodnícka ul. B.
Chlapci
Na chlapcov zo ZŠ Východná nebudú ich súperi radi spomínať. A niet sa ani čo čudovať. Všetkých štyroch nielenže porazili, ale navyše im uštedrili aj poriadny výprask. Boli naozaj o triedu lepší a impozantným skóre 50:9
po roku znovu obhájili titul. Stali sa najúspešnejšou školou v hádzanej na Turčianskych hrách v posledných desiatich rokoch. Po dlhej pauze ziskom striebornej medaily nadviazali na úspechy svojich predchodcov žiaci zo ZŠ Čapajevova, kde táto loptová hra mala dlhoročnú tradíciu. Pre žiakov vrútockej ZŠ Štefánika po vlaňajšom poslednom šiestom mieste zisk bronzovej medaily bol určite veľkým úspechom. Naopak, Košťancom chýbal k zisku tretieho miesta jediný gól a možno ich to bude nejaký čas aj mrzieť... Chlapci z Jahodník boli v tomto turnaji nováčikom. Body síce nenazbierali tento rok žiadne, o to viac určite skúseností!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky: ZŠ Východná - ZŠ Vrútky, M.R. Štefánika 14:2, ZŠ Košťany - ZŠ Východná 1:14, ZŠ Východná - ZŠ Čapajevova 9:2, ZŠ Jahodnícka - ZŠ Vrútky, M.R. Štefánika 4:12, ZŠ Jahodnícka - ZŠ Košťany 4:13, ZŠ Čapajevova - ZŠ Jahodnícka 10:5, ZŠ Štefánika - ZŠ Košťany 3:3, ZŠ Vrútky, M.R. Štefánika - ZŠ Čapajevova 7:7, ZŠ Košťany - ZŠ Čapajevova 2:5, ZŠ Východná - ZŠ Jahodnícka 13:4.
Konečné poradie: 1. ZŠ Martin, Východná ul., 2. ZŠ Martin, Čapajevova ul., 3. ZŠ Vrútky, Ul. M.R. Štefánika, 4. ZŠ Košťany, 5. ZŠ Martin, Jahodnícka ul.
Poradie škôl v hádzanej podľa zisku medailí (zlato-striebro-bronz):
1. - 2. ZŠ Martin, Východná ul. (1-0-0) a ZŠ ZŠ Martin, Jahodnícka ul. (1-0-0), 3. - 4. ZŠ Martin, Čapajevova ul. (0-1-0) a ZŠ Martin-Priekopa, Ul. J.V. Dolinského (0-1-0), 5. - 6. ZŠ Vrútky, Ul. M.R. Štefánika (0-0-1) a ZŠ Vrútky, Čachovský rad (0-0-1).

SkryťVypnúť reklamu


CELKOVÁ BILANCIA Poradie škôl v loptových športoch podľa zisku medailí (zlato-striebro-bronz): 1. Gymnázium J. Lettricha Martin (2-1-0), ZŠ Martin, Východná ul. (2-0-0), 3. - 4. ZŠ Sučany (1-0-0), a ZŠ Martin, Jahodnícka ul. (1-0-0), 5. ZŠ Martin, Ul. J.V. Dolinského (0-1-2), 6. - 9. ZŠ Martin, Tomášikova ul. (0-1-0), ZŠ Turčianske Teplice, Školská ul. (0-1-0), ZŠ Martin, Gorkého ul. (0-1-0), ZŠ Martin, Čapajevova ul. (0-1-0), 10. - 13. ZŠ Martin, Mudroňova ul. (0-0-1), ZŠ Martin, Hurbanova ul. (0-0-1), ZŠ Vrútky, Ul. M.R. Štefánika (0-0-1) a ZŠ Vrútky, Čachovský rad (0-0-1). Celkové poradie škôl podľa zisku medailí na 44. ročníku Turčianskych hier mládeže 2004: 1. ZŠ Martin, Východná ul. (8-2-1), 2. ZŠ Martin, Gorkého ul.(3-6-1), 3. ZŠ Vrútky, Čachovský rad (3-4-4) a Gymnázium Jozefa Lettricha Martin (3-3-4), 5. ZŠ Turany (3-4-1), 5. ZŠ Martin, Hurbanova ul. (2-1-4), 6. ZŠ Martin-Priekopa, Priehradná ul. (2-0-2), 8. ZŠ Sučany (2-0-0), 9. ZŠ Turčianske Teplice, Školská ul. (1-3-2), 10. ZŠ Košťany (1-2-1), 11. ZŠ Martin, Mudroňova ul. (1-1-4), 12. ZŠ Kláštor pod Znievom (1-1-2) a ZŠ Martin-Priekopa, Ul. J. V. Dolinského (1-1-2), 14. ZŠ Benice (1-1-1), 15. ZŠ Vrútky, Ul. M. R. Štefánika (1-0-2), 16. ZŠ Martin, Jahodnícka ul. (1-0-0), 17. ZŠ Martin, Ul. A. Bernoláka (0-1-0), ZŠ A. Dubčeka Martin (0-1-0), ZŠ Martin, Tomášikova ul. (0-1-0) a ZŠ Martin, Čapajevova ul. (0-1-0), 21. ZŠ Martin, Ul. mládeže (0-0-1).

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 3. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 4. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 5. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 6. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 7. Dodajte vašej pokožke šťavu
 8. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 3. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 4. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 5. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 13 831
 2. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 154
 3. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 2 231
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 212
 5. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 821
 6. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 1 669
 7. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 1 155
 8. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 118

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Malinkatá úvaha
 2. Denis Jánošík: A, čo, že nej sme dokonalí
 3. Ján Šeďo: Aj my sme mali hrdinov, "Anči" ma výnimočne očarila...
 4. Anna Miľanová: Kresba z bloku: Robotická ruka?... 2022
 5. Štefan Vidlár: Fčil
 6. Tupou Ceruzou: Snehová kalamita
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 8. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 18 120
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 8 017
 3. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 5 779
 4. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 3 848
 5. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 3 643
 6. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 3 353
 7. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 3 149
 8. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 3 092
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 2. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 3. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 6. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 7. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Workshop o klíčkovaní a fermentovaní navštívilo zatiaľ najviac ľudí.

Naučili sa klíčkovať či fermentovať zeleninu.


1 h
Gazdovský dom požehnali prvýkrát.

Novinky z Valče, Turčianskych Teplíc a Martina.


4. feb
Kalamita poriadne zamestnala aj cestárov.

Mimoriadna situácia platí v celom Žilinskom kraji.


4. feb
Pred reprezentačnou prestávkou sa Martinu podarilo zdolať Trnavu.

Pred reprezentačnou prestávkou si Martinčania o niečo zdvihli náladu víťazstvom na ľade Trnavy. Po stretnutí sa skloňovali dve mená Miloš Fafrák a Vladimír Glosár.


4. feb

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Malinkatá úvaha
 2. Denis Jánošík: A, čo, že nej sme dokonalí
 3. Ján Šeďo: Aj my sme mali hrdinov, "Anči" ma výnimočne očarila...
 4. Anna Miľanová: Kresba z bloku: Robotická ruka?... 2022
 5. Štefan Vidlár: Fčil
 6. Tupou Ceruzou: Snehová kalamita
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 8. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 18 120
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 8 017
 3. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 5 779
 4. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 3 848
 5. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 3 643
 6. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 3 353
 7. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 3 149
 8. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 3 092
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 2. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 3. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 6. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 7. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)

Už ste čítali?