Valča odvrátila mat

IV. LIGA - SEVER

V poslednom kole štvrtej ligy sa zraky Turčanov upierali skôr na spodok tabuľky, ako na jej vrch. Kým Diviaky mali už svoj osud dávnejšie spečatený, druhým namočeným turčianskym mužstvom boli Valčania. Remíza na pôde Trebostova im mohla, ale ani nemusela stačiť, bolo treba hrať na víťazstvo, aby sa mužstvo, ktoré premrhalo jeseň a malo sľubný nástup do jari, zachránilo. Valčania, ktorí z kraja jari vlastne nemali čo stratiť a mohli iba získať, by vedeli povedať najlepšie, ako ťažko sa hrá pod tlakom. Administratívna chyba v Dolnom Kubíne, za ktorú prišla kontumácia a potom aj zbytočné vylúčenia a tresty hráčov, poriadne naštrbili sebadôverou mužstva. Pod tlakom sa nehrá dobre, navyše keď ten tlak nezvládajú ani skúsenejší hráči, od ktorých by sa čakalo, že zoberú viac zodpovednosti na svoje plecia. Napriek tomu môžeme povedať, že Valčania hrali v Trebostove účelne a v stretnutí, ktorému by viac pristala deľba bodov, šťastne zvíťazili a zabezpečili si tak štvrtoligovú istotu. Škoda, že stretnutie, ktoré sa na ihrisku vyznačovalo rytierskymi súbojmi, vybočilo v závere prvého polčasu z miery slušnosti. Chyby sa robia a kým hráči dokážu byť k tým svojim tolerantní, tie rozhodcovské akosi nemienia odpúšťať. Pravdou môže byť, že pred prvým gólom asistent, kdesi uprostred domácej polovice ihriska „daroval„ loptu hosťom, ale ak po tomto vhadzovaní predsa len padol gól, mali by si aspoň rovnako a možno aj viac spytovať svedomie domáci hráči, ktorí sa nechali jedom uniesť až tak, že zabudli brániť! Málo chýbalo a mohli prísť aj iné problémy. Našťastie, našli sa aj takí, ktorí mali chladné hlavy. Škoda tohto kazu v inak korektnom derby!
V inej pozícii bolo diviacke Dynamo. To už hralo iba o česť. Hoci boli hostia favoritom, Diviačania im boli dôstojným súperom a pri troche šťastia sa mohli so súťažou rozlúčiť aspoň ziskom jedného bodu.
Ostatné výsledky: Tvrdošín – Bešeňová 2:3 (1:3), Rudinská – Liptovský Hrádok 3:0 (2:0), Stráňavy – Bánová 1:7 (0:3), Dolný Kubín – Námestovo 5:3
(2:1), Krásno – Lisková 0:3 (0:1).
Trebostovo – Valča 1:2 (0:1)
Góly: Smutný, resp. Vítek a Lúčan. Zostava Trebostova: Juraj Fľak – Smutný, Porubčanský, Lonc, Thomka, Bízik, Ľ. Lukášik, Mackura, Ruttkay, J. Fľak, R. Lukášik, Zostava Valče: Krupa – J. Žilla, Bobček, Romančík, Líška, Kováč, Pravňan, Horváth, Vítek, Lúčan, Marguš (89. Žila).
Kým pre domácich bolo stretnutie iba prestížne, pre hostí, naopak, priam existenčné. Prvú štvrťhodinu držali liace zápasu hostia, ale pri úsilí rozhodnúť stretnutie už v úvode zohrala svoje nervozita, lebo také šance, aké si vypracovali v priebehu troch minút, sa musia premieňať. Tej prvej, ktorú mal Marguš, predchádzal krásny pas Pravňana, ale útočník hostí zoči-voči domácemu brankárovi poslal loptu vedľa bránky. Pri tej druhej zasa zaváhal Horváth, ktorý síce išiel na center Marguša z ľavej strany do sklzu, ale loptu pred odkrytou bránkou domácich netrafil. Neúspešná koncovka akoby Valčanom zobrala vietor z plachiet a hoci sa od nich očakávalo, že to budú oni, ktorí budú hrať iniciatívnejšie, karta sa obrátila. Trebostovčania ovládli stred poľa, dobre kombinovali a hostí iba sporadicky púšťali do nebezpečnej blízkosti svojej bránky. Navyše, domáca obrana, v ktorej hral dominantnú úlohu predného štítu Bízik, pracovala spoľahlivo. Lenže ani domáci, ktorí sa častejšie tlačili pred šestnástku Valčanov nemali veľa šancí, ale tá, ktorá prišla v 30. min bola dvestopercentná. Málo vídaný okamih sa začal u výborne hrajúceho Richarda Lukášika, ktorý sa pohral s obranou hostí a napálil do tyče, od nej sa lopta odrazila k Smutnému, a ten bez prípravy opečiatkoval rovnaké miesto! V závere polčasu sa hostia predsa trochu vzchopili, ale Kováčovú strelu zblokoval Bízik. Dve minúty pred koncom polčasu prišla chvíľa, ktorá zdvihla domácim hráčom zbytočne adrenalín. Ďaleko od ich bránky sa dostala lopta do autu pričinením hostí, ale asistent ju Valčanom „daroval„, no a domáci namiesto toho, aby hrali, si začali vybíjať zlosť na rozhodcovi. Hneď ich nekoncentrovanosť využil Vítek, ktorý krížnou strelou dal prvý gól hostí. Našťastie, prestávka pritlmila domáce vášne. Začiatok druhého polčasu opäť patril hosťom, ale Horváth ani Marguš nemierili presne, a tak prišiel logický trest. Ruttkay vybojoval rohový kop. Ten, zahrávaný Ľ. Lukášikom, presne našiel hlavu Smutného, ktorý vyrovnal. V 60. min obrana hostí pridržala v šestnástke rukami R. Lukášika, takže sa nemohol presadiť, ale v 67. min si to mohol vynahradiť, lenže jeho lobom sa brankár Krupa nenechal prekvapiť. V 78. min sa predsa dočkali hostia. Dlhý rohový kop Víteka našiel hlavu Pravňana, ten loptu nasmeroval k Lúčanovi, ktorý rovnako hlavou dal víťazný gól šťastnejších hostí. Snaha domácich o vyrovnanie bola iba platonická, bez výraznejších šancí.
Diviaky – Nižná 3:4 (1:1)
Góly: M. Štrba, R. Štrba a Kviatkovský, resp. Brčák 2, Orčo a Móres. Zostava Diviak: Matiašovský – Lehocký (P. Koleno), M. Štrba, Déri, Vríčan. Ďanovský, J. Koleno (Lustig), Vereš (Turčáni), Kališ, Kviatkovský, R. Štrba.
Aj keď domácim vlastne o nič nešlo, pričinili sa o zaujímavý zápas. Od prvých minút sa hralo svižne a boli futbalovo vyspelým hosťom rovnocenným súperom. Stretnutie sa ale pre domáci celok nezačalo najšťastnejšie, lebo už v 10. min obišiel strelec gólu troch domácich hráčov a brankár Matiašovský bol bezmocný. V tej istej minúte sa ale pochlapili aj domáci a po bratskej spolupráci Štrbovcov Michal hlavou vyrovnal. Do konca prvého polčasu bolo stretnutie vyrovnané, viac sa hralo medzi šestnástkami. Po zmene strán začali domáci ešte aktívnejšie a v 50. min mal smolu Roman Štrba, keď jeho pekná strela spoza šestnástky skončila na žrdi bránky hostí. Potom ale prišli dve nešťastné minúty pre domáci celok, keď dali hostia dva zlepence. V 59. min ale dal Roman Štrba kontaktný gól domácich a Dynamo bolo opäť v hre. Lenže opäť zaprialo šťastie hosťom, ktorí z nevinnej akcie vyťažili štvrtý gól. Domáci v 85. min opäť znížili, po Kviatkovského vniknutí do šestnástky a jeho zakončení, ale už im nezostávalo veľa času na prípadné vyrovnanie. Každopádne, domáci sa aj napriek prehre rozlúčili so súťažou so cťou.
DIVIAKY
jeseň: 5 2 6 23:33 17
jar: 1 0 12 13:41 3
doma: 5 2 6 26:25 17
vonku: 1 0 12 10:49 3
strelci: R. Štrba 11, Kviatkovský 7, Kališ 5, Lvončík 4, Cvik 2, Schmidt 2, Lustig, Zelenec a M. Štrba po 1.
TREBOSTOVO
jeseň: 4 3 6 15:22 15
jar: 6 2 5 26:35 20
doma: 7 3 3 26:19 24
vonku: 3 2 8 15:28 11
strelci: Ruttkay 15, Ľ. Lukášik 6, Mackura 5, Smutný 4, R. Lukášik 3, Porubčanský 3, J. Fľak, J. Lukášik, M. Bízik a A. Lukášik po 1 (+ 1 vlastný – Tvrdošín).
VALČA
jeseň: 3 1 9 21:31 10
jar: 7 3 3 23:17 24
doma: 6 1 6 26:22 19
vonku: 4 3 6 18:26 15
strelci: Horváth 10, Šeri 5, Lučan 5, Marguš 4, Pravňan 4, Kováč 4, Kalnický 4, Vítek 3, Mišutka 2, Krkoša a Bobček po 1 (+ 1 vlastný – Krásno).