Pondelok, 3. október, 2022 | Meniny má Stela

Turiec plakal za stratenými synmi

Martin, Slovenské Pravno - Utorok 8. júna 2004 sa zapíše do novodobej histórie Turca ako tragický deň. V ďalekých krajinách vyhasli životy troch mladých mužov, našich spoluobčanov. V Iraku položili svoje životy pri plnení úloh mierovej misie Miroslav Frká

ň z Martina a Vladimír Simonides zo Slovenského Pravna (spolu s nimi aj Peter Dinga z Veľkého Krtíša, ďalej dvaja Poliaci a jeden Lotyš), ktorí sa ako príslušníci ženijnej roty stali obeťami mínometného útoku. Na Cypre utrpel zranenia, ktorým neskôr v nemocnici podľahol, Miroslav Hruška z Martina, príslušník mierovej misie UNFICYP. Streda 16. júna bola dňom poslednej rozlúčky s mladými príslušníkmi armády, ktorých pochovali do rodnej turčianskej zeme.sústrasť pozostalým.
V martinských kasárňach na Podháji, kde sídli Prápor okamžitej reakcie, sa príbuzní a priatelia rozlúčili so štyrmi slovenskými vojakmi, ktorí zahynuli 8. júna v Iraku a na Cypre. Pietneho aktu sa zúčastnil slovenský prezident Ivan Gašparovič, predseda vlády Mikuláš Dzurinda, minister obrany Juraj Liška a predstavitelia ozbrojených síl Slovenska.
Smútočné zhromaždenie sa najskôr dozvedelo životopisy štyroch mladých mužov, ktorí položili svoje životy na mierových misiách. S úctou sme si vypočuli, že to boli odborne zdatní a skúsení vojaci, ktorí sa už v minulosti zúčastnili mierových misií. Že to boli statoční a charakterní muži, ktorí svoje vojenské povolanie vykonávali zodpovedne. Smútočné príhovory predniesli veliteľ martinskej posádky Dušan Žitný a náčelník Generálneho štábu ozbrojených síl SR Milan Cerovský, duchovným slovom prispel ordinár ozbrojených síl SR František Rábek.
Mladým obetiam mierových misií prejavili predstavitelia slovenskej armády úctu vysokými poctami. M. Cerovský vymenoval Petra Dingu, Vladimíra Simonidesa a Miroslava Frkáňa do hodnosti poručíka in memoriam a Miroslava Hrušku povýšil na rotmajstra in memoriam. Prezident Ivan Gašparovič udelil všetkým štyrom vojakom Medailu za statočnosť in memoriam. Minister obrany Juraj Liška udelil Petrovi Dingovi, Vladimírovi Simonidesovi a Miroslavovi Frkáňovi Medailu za službu v mierových misiách 6. stupňa a Miroslavovi Hruškovi prvého stupňa in memoriam. Potom Ivan Gašparovič, Mikuláš Dzurinda a ďalší hostia pietneho aktu vyjadrili rodinám a blízkym priateľom zosnulých vojakov úprimnú sústrasť. Záver pietneho aktu patril vojenským poctám a čestným salvám.
Ako sa vyjadril pre médiá prezident I. Gašparovič - Národná rada SR rozhodne o tom, či smrť našich vojakov môže viesť k stiahnutiu ženijnej roty z Iraku. Po obrade pripomenul, že slovenskí vojaci v Iraku sú všetko profesionáli a všetci slúžia v mierových misiách na vlastnú žiadosť. Slovenskí vojaci chcú, podľa vyjadrenia náčelníka generálneho štábu Milana Cerovského, v Iraku zotrvať. Podobný názor má aj premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý si nemyslí, že by tragédia mala znamenať zmenu našej angažovanosti v Iraku. Podľa neho by stiahnutie našich ženistov bolo katastrofou pre iracký ľud a neprinieslo by to žiaden prospech pre Slovensko ani Európu.
Po rokoch položili dres...
V Turci potom pokračovali tri pohreby. Prvý bol na pravé poludnie v dome smútku a na cintoríne v Slovenskom Pravne. V tejto obci žil s manželkou a dvoma deťmi 30-ročný Vladimír Simonides.cintorín na kolónii hviezda v martine priekope.
Pred príhovormi predstaviteľov armády a Rímskokatolíckej cirkvi vystúpil starosta Ľubomír Lichner, ktorý predstavil Vladimíra Simonidesa ako spoluobčana a zanieteného futbalistu, ktorý mal mnoho priateľov a životných cieľov. František Rábek, ktorý mal smútočný príhovor, zdôraznil, že smrťou sa existencia človeka nekončí, ale prechádza do večnosti, kde sa stretne s Bohom. Potom sa pomodlil za dušu zosnulého a pozostalých. Smútočný obrad skončil pri hrobe zosnulého Vladimíra, kde vyjadrili manželke, rodičom a najbližším príbuzným úprimnú sústrasť stovky účastníkov pohrebu. Na jeho rakvu položili aj posledný futbalový dres, ktorý obliekal.
Krutý okamih
tragického osudu
Pred týždňom - v utorok v nemocnici v cyperskej Famaguste, sa po tragickej nehode pri pristavaní vrtuľníka skončil mladý život Martinčana - rotného Miroslava Hrušku. V auguste by sa bol dožil 24. rokov. Osud však vie byť niekedy krutý. Pre mladého vojaka mierových síl, ktoré pôsobia na Cypre pod vlajkou OSN, sa po jednom z hliadkovacích letov tragicky skončila jeho krátka životná púť. Minulú stredu, po pietnom akte v martinských kasárňach, sa s ním blízki, priatelia, ale aj občania rozlúčili na martinskom cintoríne.
Mĺkvota, slzy a na katafalku rakva so slovenskou zástavou, pri nej množstvo kvetov, ktoré priniesli blízki, ale aj veľa mladých ľudí, nepochybne priateľov, ktorých nečakane opustil. Pri rakve držali čestnú stráž vojaci. Ticho znejúca moderná hudba symbolizovala, čo mal Vladimír v živote rád, z čoho sa tešil. Ale nielen hudba sprevádzala jeho mladý život, ale aj šport - najmä futbal aj hokej. Rovnako sa zahryzol aj do naberania vedomosti, najmä vo svojom odbore. Zdokonaľoval sa v anglickom jazyku, aby mohol naplno plniť svoje poslanie, ku ktorému ho nasmerovala jeho životná strelka. Po absolvovaní vojenskej školy pokračoval v službe pri armáde a prednedávnom sa dostal do mierovej misie, ktorá pod vlajkou OSN pôsobí na Cypre. No, a to ďalšie je už akoby zatvorená kniha mladého života.
Jej epilóg dopísali všetci, ktorí sa s ním prišli rozlúčiť na martinskom cintoríne, kde sa uskutočnila nielen civilná, ale aj rímsko-katolícka rozlúčka s Miroslavom Hruškom. Okrem blízkych príbuzných, priateľov, známych, príslušníkov armády, sa s ním prišiel rozlúčiť aj primátor mesta Stanislav Bernát, ktorý k rakve položil veniec. Smutno, presmutno bolo, keď vojaci po zrolovaní štátnej vlajky z rakvy, ju spustili do turčian­skej zeme, do rodinného hrobu. Do ticha zazneli tri salvy, ktoré boli poslednou poctou Miroslavovi Hruškovi. Po tvárach blízkych a množstva mladých priateľov, sa gúľali slzy smútku. Mladý človek odišiel do spomienok.
Bude žiť vo svojom dieťati
Stovky smútiacich mierili pred 16. hodinou na nový martinský cintorín na Kolónii Hviezda v Priekope, aby sa rozlúčili s 26-ročným Miroslavom Frkáňom. Pri mramorovom katafalku držali čestnú stráž vojaci, v záľahe kvetov dominoval veniec prezidenta SR s farbami slovenskej trikolóry, ktorou bola prikrytá aj rakva. Tóny clivej hudby priam nútili všetkých, čo poznali tohto veselého, športovo naladeného a energiou sršiaceho mladíka, aby si ho napriek krutosti chvíle pripomenuli živého, aby spomínali na to, čím žil, čím ich obohatil, aby mysleli na jeho životné plány a sny. Žiaľ, už nenaplnené. Keď sa potom v smútočnom príhovore odvíjala jeho krátka životná púť, azda najviac zabolela pripomienka, že v septembri plánovali so svojou snúbenicou Mirkou svadbu a spolu sa tešili na dieťa, ktoré je už na ceste. Najbližší pozostalí veria, že práve v ňom bude naďalej žiť aj ich Miroslav...
Pri hrobe potom za zvuku delových sálv zvinuli príslušníci čestnej stráže štátnu vlajku z rakvi a odovzdali ju na pamiatku rodičom. Tí potom s veľkou bolesťou v srdci, spolu s najbližšími pozostalými, povedali posledné zbohom svojmu milovanému synovi, vnukovi, bratovi, snúbencovi, bratrancovi. Dlhé minúty potom prijímali sústrasť v žiali, ktorú im vyslovovala rodina, spolubojovníci a priatelia Miroslava a ďalší známi. Za mesto Martin ju vyslovil viceprimátor Ladislav Bevilaqua.
Komisia nezistila nedostatky
Mínometný útok, na následky ktorého zahynuli v Iraku traja slovenskí vojaci, bol vedený severo-severovýchodným smerom pod azimutom asi 30 stupňov zo vzdialenosti 3300 až 3500 metrov. K takému záveru došla komisia náčelníka generálneho štábu Ozbrojených síl SR, ktorá vyšetruje tragédiu na mieste nešťastia. Podľa nej bol útok vedený z miesta, ktoré bolo kryté terénnymi nerovnosťami a rozsiahlym porastom nízkych drevín. Strážne jednotky za týchto klimatických a terénnych pod­mienok nemohli preto teroristické skupiny odhaliť. Komisia, ktorú vedie brigádny generál Jaroslav Vývlek, nezistila zo strany veliteľa slovenského vojenského kontingentu žiadne pochybenia v oblasti velenia a riadenia v súvislosti so vznikom mimoriadnej udalosti. Komisia nezistila nedostatky ani pri organizácii a priamom výkone obrany a ochrany priestoru plnenia odborných úloh. O takýchto záveroch komisie informovali koncom minulého týždňa slovenské tlačové agentúry.

SkryťVypnúť reklamu


Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 3. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 4. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 5. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 6. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 7. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 8. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Metropolis ostáva bez inflačnej doložky
 3. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 4. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 5. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 6. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 7. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 8. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 1. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 6 780
 2. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 870
 3. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 5 229
 4. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 076
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 923
 6. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 819
 7. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 2 988
 8. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 2 790

Blogy SME

 1. Milan Polešenský: Čo sa nepáči Petržalskej mládeži?
 2. Marián Viskupič: Matovič nepovedal jediný dôvod, prečo by mal zostať ministrom financií
 3. Štefan Vidlár: Fantóm ambulancie
 4. Mária Drahošová: Máte pravdu
 5. Ján Šubák: Plán "B"
 6. Monika Ďurajková: ČO SA V PRIEVOZE ZA DVA ROKY PODARILO A NA ČO SA TEŠIŤ II.
 7. Vladimír Benčík: Malta 3/3 – „Hniezdo zmijí“ - Veľké obliehanie Malty
 8. Filip Kaľavský: Prvé zasadnutie komisie k osade na Gerbovej ulici za nami
 1. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 990
 2. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 7 643
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 009
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 226
 5. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 669
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 320
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 833
 8. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 705
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Futbalisti Belej zvládli zápas proti Zubrohlave.

Hráči Dynama v Rosine na dobrý výsledok pomýšľať nemohli, keďže nestrelili ani gól, hoci si vybojovali aj výhodu penalty. Belá sa vytiahla a zdolala silnú Zubrohlavu.


1 h
Martinčan Juraj Reguli si na prácu v pivovare spomína v dobrom.

Martinčan Juraj Reguli pracoval v pivovare 20 rokov a dobre ho poznal.


4 h
Primátor mesta Martin, Ján Danko

Nové moderné areály, štadióny či ihriská. Športová infraštruktúra v Martine prešla v ostatných štyroch rokoch zásadnou premenou.


13 h
Dražkovce jednoznačne vyhrali na ihrisku Turčianskych Kľačian.

Pred štartom súťaže by asi nikto netipoval, že po deviatom kole budú prvé dve miesta tabuľky patriť nováčikom Ďanovej a Kláštoru. Bez víťazstva naďalej zostáva Dubové.


14 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Milan Polešenský: Čo sa nepáči Petržalskej mládeži?
 2. Marián Viskupič: Matovič nepovedal jediný dôvod, prečo by mal zostať ministrom financií
 3. Štefan Vidlár: Fantóm ambulancie
 4. Mária Drahošová: Máte pravdu
 5. Ján Šubák: Plán "B"
 6. Monika Ďurajková: ČO SA V PRIEVOZE ZA DVA ROKY PODARILO A NA ČO SA TEŠIŤ II.
 7. Vladimír Benčík: Malta 3/3 – „Hniezdo zmijí“ - Veľké obliehanie Malty
 8. Filip Kaľavský: Prvé zasadnutie komisie k osade na Gerbovej ulici za nami
 1. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 990
 2. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 7 643
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 009
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 226
 5. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 669
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 320
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 833
 8. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 705
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?