Štvrtok, 29. júl, 2021 | Meniny má MartaKrížovkyKrížovky

Úspešná futbalová výprava Turčanov

Pár kilometrov za Topoľčanmi leží obec Jacovce, známa predovšetkým ako rodisko známych osobností. Okrem arcibiskupa Jána Sokola a hokejistu Miroslava Šatana, sú to najmä bývalí futbaloví reprezentanti Ladislav Jurkemik, Dušan a Peter Herdovci a Marián Nov

otný... No, a práve kvôli futbalu sem merala v sobotu 26. júna cestu výprava z Turca. Na programe bola štvrtá vzájomná konfrontácia výberov Oblastného futbalového zväzu v Topoľčanoch a Turčianskeho futbalového zväzu.
Útulný štadiónik Družstevníka Jacovce bol dôstojným dejiskom dvojzápasu dorastencov a mužov. Jeho aktéri si pochvaľovali kvalitnú hraciu plochu, ale určite najviac novučičkú sociálnu budovu s perfektne vybavenými šatňami a sprchami. Počasie bolo ideálne, takže všetko sa zdalo byť v najlepšom poriadku. A predsa tréneri turčianskeho výberu dospelých Milan Šimko a Imrich Arvay nezakrývali isté sklamanie. Dôvodom bol prístup niektorých nominovaných hráčov. Keď nám tréneri ukazovali pôvodný zoznam výberu, tak z neho napokon vycestovalo do Jacoviec iba torzo. Niektorí hráči naozaj nemohli, lebo sú zranení, ale ďalší ako dôvod neúčasti uviedli pracovné povinnosti či osobné problémy. Ťažko veriť, že až toľko hráčov bolo práve poslednú júnovú sobotu tak vážne zaneprázdnených... Napokon na dolniaky cestovala sedemnástka „statočných„, ktorá Turiec reprezentovala veľmi dobre.
Prvé víťazstvo
O úvod súboja okres Topoľčany versus Turiec sa postarali dorastenci. V doterajšej konfrontácii mládežníckych celkov boli výrazne úspešnejší domáci. Topoľčianski žiaci vyhrali tak roku 2001 v Dražkovciach, ako aj o rok neskôr v Továrnikoch a vlani zase dominovali topoľčianski dorastenci... Turčiansky výber trénerov Vladimíra Lamoša a Alexandra Koščola chcel túto nepriaznivú bilanciu zmeniť. Trénerská dvojica mala úplne inú situáciu než ich kolegovia z výberu dospelých, pretože vlastne prvý raz sa stalo, že všetci nominovaní dorastenci sa dostavili a nastúpili!
Domáci od prvých minút ukazovali útočné chúťky a brankár Čanády sa veru mal čo obracať. Napokon udržal takmer celý polčas čisté konto aj zásluhou toho, že mu raz pomohla žrď a raz brvno. Aj Turčania mali šance, ale Kviatkovský a Nosák v dobrých pozíciách nezakončili dostatočne prudko a presne. Napokon sa skóre tesne pred prestávkou menilo hneď dvakrát. V 42. min po peknej akcii dal Adamovič strelu do prázdnej bránky vedúci gól Topoľčian. Našťastie, hneď z protiútoku sa v trme-vrme presadil jeden z najlepších strelcov turčianskej dorasteneckej súťaže Nosák a bolo vyrovnané. Zaujímavý priebeh malo stretnutie aj v II. polčase, domáci boli o čosi technickejší a aktívnejší v útočení, naši chlapci dobre bojovali, vykrývali stred poľa a účinné boli najmä ich rýchle protiútoky. To napokon rozhodlo. Na ďalší gól Topoľčian, ktorý padol v 64. min, dokázali Turčania odpovedať už nie jedným, ale dvoma presnými zásahmi. V 70. min bola na konci rýchleho brejku presná strela Paška a v 79. min si gólový úspech zopakoval Nosák a turčianski mládežníci si zapísali prvé víťazstvo v histórii priateľských súbojov s Topoľčancami...
Tretia remíza
Úplne iný priebeh malo stretnutie mužov a nielen preto, že v ňom sa naopak zrodil už tradične nerozhodný výsledok. Turčania začali veľmi dobre, držali si domácich na dištanc, veľa im v úvodných minútach nedovolili a naopak sami častejšie ohrozovali bránku výberu Topoľčian. Na hrote operovala technicky zdatná kláštorská dvojica Marek Šimko a Ján Jeťko (ten už hráva za Turčianske Teplice) a práve najmladší z „dynastie„ Jeťkovcov zariadil dvoma gólmi v rozpätí dvoch minút nečakané vedenie Turčanov. V 30. min mohol dosiahnuť aj hetrik, ale pekným lobom z 25 m síce prekonal brankára, ale lopta minula opustenú bránku. Na druhej strane bol výraznou osobnosťou Turčanov brankár Šarlina, ktorého domáci strelci nedokázali prekonať. V 37. min zachytil loptu tesne pred bránkovou čiarou a v 41. min zlikvidoval pádom pod nohy ďalšiu domácu šancu.
II. polčas mal predsa len trochu iný priebeh, domáci boli útočnejší, vytvorili si aj šance, ale Šarlina držal čisté konto. Do otvorenej obrany podnikali Turčania rýchle protiútoky, ktoré tiež „smrdeli„ gólmi. Azda najväčšiu šancu mal v 66. min Gronka, ale mieril nad. Nečakaný zvrat dostalo stretnutie v záverečných minútach. V 84. min znížil najnebezpečnejší útočník domácich Mičina a v poslednej minúte P. Janík zle rozohral a Ladický vyrovnal. Oba góly už inkasoval druhý brankár výberu Poništ, ktorý však na nich nenesie žiadnu vinu. A tak sa tretí raz po sebe zrodila remíza.
V dodatočnom rozstrele z bodu pre pokutový kop boli tradične úspešnejší Topoľčanci, keď Šarlinu prekonali
4-krát a zvíťazili 4:2.
Po zápase nám povedali
Milan Šimko, tréner výberu Turca: - Napriek veľkým oslabeniam a problémom, ktoré sprevádzali celú prípravu, sme odohrali dobrý zápas a boli sme domácim dobrým súperom. A nech to nevyznie ako chvála, ale myslím si, že sme boli aj o čosi lepším mužstvom. Futbal je taký, nevyužili sme šance, súper sa vzchopil a dal nám v závere dva góly, ktoré možno zaradiť do kategórie zbytočných. No, a potom prišli jedenástky, a tie sú vždy iba o šťastí... V našom mužstve sa mi páčili výkony brankára Šarlinu, veľmi dobre hral Pleško v strede obrany a svoje odviedli aj Garaj so Sajdákom, pokiaľ vládali. Dobré momenty mal aj Gronka a obaja útočníci Šimko a Jeťko.
Jozef Šino, predseda trénerskometodickej komisie TFZ: - Výber nášho zväzu bol kvalitný, prevýšil súpera a k víťazstvu nám chýbalo trochu športového šťastia. Zbytočne padol vyrovnávajúci gól, inak by sme zrejme vyhrali. A jedenástky, to je lotéria, vidíme to na majstrovstvách Európy, videli sme to aj tu...
Jozef Šupa, predseda trénerskometodickej komisie ObFZ Topoľčany a tréner výberu: - Na začiatku sme spravili dve hrubé chyby v strede zálohy a po dvoch kolmých prihrávkach sme dostali dva góly. Po prestriedaní sme boli v II. polčase lepší a zaslúžili sme si vyrovnať. Výber Turca hral dobre, tvrdo, s dobrou defenzívou a čakal na naše chyby, ktoré aj využil. Celkove hodnotím zápas ako dobrý, s kvalitným nasadením do poslednej minúty.
Príjmené stretnutia
Domáci sa o svojich hostí z Turca naozaj výborne postarali. Veľmi dobrá nálada panovala v spoločenskej miestnosti, kde v prestávkach medzi jednotlivými zápasmi prebiehali rušné debaty - samozrejme o futbale. Prezidenti oboch partnerských zväzov, topoľčiansky Pavol Šipoš a martinský Pavol Kuteľ a ďalší funkcionári hovorili aj o ďalšej možnej spolupráci. Zdá sa, že ak sa rozšíri, tak v prvom rade pôjde o najmladšie vekové kategórie. Príjemné bolo aj krátke prijatie a posedenie u starostu Jacoviec Ľubomíra Bošanského, kde sme sa dozvedeli, prečo sa práve tu narodili a vyrástli toľké športové osobnosti. Vraj, preto, že sú tu dobrí ľudia a veľa sa modlia... Všetky športové hviezdy sa zídu doma práve tento víkend, keď budú v Jacovciach hody...
V Jacovciach rastie gaderský smrek
Jeden jacovský rodák sa mal k Turčanom ako k vlastným. Bol to Marián Novotný, ktorý teraz pôsobí ako tréner v Interi Bratislava a ako sám povedal, často chodí do rodnej obce. A samozrejme, nevynechal túto príležitosť, aby sa prišiel pozrieť a stretnúť sa s Martinčanmi.
Ako nám viackrát opakoval, na Martin má tie najlepšie spomienky, pôsobenie v Turci patrilo medzi najkrajšie v jeho hráčskej kariére. Po futbalových súbojoch zašiel aj za hráčmi výberu Turca, aby s nimi prehodil pár slov... Je presne taký, ako si naň mnohí Martinčania pamätajú: dobrácka tvár a úsmev, srší humorom a vitalitou. Vôbec nevidieť, že o rok už bude mať päťdesiatpäť.
Tento futbalista, ktorý zanechal v Martine veľkú stopu svojho umenia, si zobral kúsok z Turca aj do svojich rodných Jacoviec. Keď odchádzal z Martina do Interu, vykopal na začiatku Gaderskej doliny malý smrčok a zasadil ho za svojim rodným domom. Keď nám ho ukazoval, je to už poriadne stromisko, tridsaťročné. Populárny „Baťa„ má teda trvalú spomienku na Turiec priamo pred oknami...

Skryť Vypnúť reklamu


DO PAMÄTNÍKA
Dorastenci: Topoľčany - Turiec 2:3 (1:1) - góly: Adamovič 2, resp. Nosák 2 a Paško. Turiec reprezentovali - brankári: Juraj Čanády (Turany), René Lukáč (Sklabiňa) - hráči v poli: Milan Zelník (Belá), Ján Bučko (Lipovec), Stanislav Gregor (Kľačany), Peter Getta (Turany), Peter Turčány (Diviaky), Jozef Kovalčík (Lipovec), Juraj Ondrla (Dražkovce), Róbert Mukera, Tomáš Nosák (obaja Vrútky), Miroslav Ďurdík (Štiavnička), Štefan Kviatkovský (Diviaky), Ján Paško (Bystrička), Branislav Fľak (Valča), Marián Jakubský (Turany). Tréneri: Vladimír Lamoš, Alexander Koščol, vedúci družstva: Ján Štefanides.
Muži: Topoľčany - Turiec 2:2 (0:2) - góly: Mičina a Ladický, resp. Ján Jeťko 2. Turiec reprezentovali - brankári: Marián Šarlina (Horná Štubňa), Michal Poništ (Kľačany) - hráči v poli: Marek Sobkuliak, Miroslav Kvorka (obaja Mošovce), Pavol Lehocký (Žabokreky), Vladimír Pleško (Dražkovce), Marek Ďanovský (Ďanová), Peter Janík (Mošovce), Marek Garaj (Horná Štubňa), Peter Dolník (Necpaly), Radoslav Svitač (Háj), Miroslav Sajdák (Krpeľany), Roman Zvoda (Košťany), Martin Lučanský (Žabokreky), Marek Šimko (Kláštor), Ján Jeťko (Turčianske Teplice B), Róbert Gronka (Bystrička). Tréneri: Milan Šimko, Imrich Aravy, vedúci mužstva: Jozef Kazár.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozhodovali turčianski rozhodcovia: R. Horák, M. Ivanič a M. Škvarek.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 2. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 3. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 4. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 5. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 7. Lenivý brunch s Muchom
 8. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 9. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 10. Od Česka až po Jadran
 1. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 2. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Do portfólia Proxenty pribudol projekt na Šancovej
 5. 60 rokov tradície s ekologickým srdcom a modernou víziou
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Keď ekológia spája
 8. Wüstenrot predstavuje novú stratégiu pre slovenský trh
 9. Na zmenu zdravotnej poisťovne vám po novom stačia 3 minúty
 10. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 11 257
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 136
 3. Od Česka až po Jadran 3 989
 4. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 422
 5. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 265
 6. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 173
 7. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 110
 8. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 3 009
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 2 705
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny 2 215
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Vo výstavnej sieni Literárneho múzea SNK v Martine bude do 31. augusta sprístupnená výstava turčianskeho výtvarníka Mira Vladára. Nazval ju Spomienky a návraty.


10 h
Ilustračné foto.

Turčianske kluby chcú v porovnaní s minulou sezónou zanechať v aktuálnom ročníku štvrtej ligy výraznejšiu výsledkovú stopu. Pomôcť k tomu majú aj niektoré posily.


11 h
Ilustračné foto.

K machináciám malo prísť v súvislosti s výstavbou parkovacích domov.


16 h
Relácia MY Športujeme denne prináša dynamický prehľad športových aktualít, exkluzívne rozhovory a aj rady a tipy nielen pre športovcov.

Dozviete sa aj akú posilu zo zámoria dotiahol HKM, čo čaká na kabínu Vionu po úspešnej sezóne, prejdeme si aj účinkovanie Slovákov v Tokiu a pozrieme sa aj na to, či bude Ronaldo pokračovať v Juventuse.


17 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Šelma ležala neďaleko kontajnera.


a 1 ďalší 12 h

K machináciám malo prísť v súvislosti s výstavbou parkovacích domov.


16 h

Občianske združenie dostalo za stavebný delikt pokutu. Predseda hovorí, že boli presvedčení o tom, že neporušujú stavebný zákon.


27. júl

Očkuje sa bez registrácie.


16 h

Už ste čítali?