Piatok, 30. september, 2022 | Meniny má Jarolím

Úspešná futbalová výprava Turčanov

Pár kilometrov za Topoľčanmi leží obec Jacovce, známa predovšetkým ako rodisko známych osobností. Okrem arcibiskupa Jána Sokola a hokejistu Miroslava Šatana, sú to najmä bývalí futbaloví reprezentanti Ladislav Jurkemik, Dušan a Peter Herdovci a Marián Nov

otný... No, a práve kvôli futbalu sem merala v sobotu 26. júna cestu výprava z Turca. Na programe bola štvrtá vzájomná konfrontácia výberov Oblastného futbalového zväzu v Topoľčanoch a Turčianskeho futbalového zväzu.
Útulný štadiónik Družstevníka Jacovce bol dôstojným dejiskom dvojzápasu dorastencov a mužov. Jeho aktéri si pochvaľovali kvalitnú hraciu plochu, ale určite najviac novučičkú sociálnu budovu s perfektne vybavenými šatňami a sprchami. Počasie bolo ideálne, takže všetko sa zdalo byť v najlepšom poriadku. A predsa tréneri turčianskeho výberu dospelých Milan Šimko a Imrich Arvay nezakrývali isté sklamanie. Dôvodom bol prístup niektorých nominovaných hráčov. Keď nám tréneri ukazovali pôvodný zoznam výberu, tak z neho napokon vycestovalo do Jacoviec iba torzo. Niektorí hráči naozaj nemohli, lebo sú zranení, ale ďalší ako dôvod neúčasti uviedli pracovné povinnosti či osobné problémy. Ťažko veriť, že až toľko hráčov bolo práve poslednú júnovú sobotu tak vážne zaneprázdnených... Napokon na dolniaky cestovala sedemnástka „statočných„, ktorá Turiec reprezentovala veľmi dobre.
Prvé víťazstvo
O úvod súboja okres Topoľčany versus Turiec sa postarali dorastenci. V doterajšej konfrontácii mládežníckych celkov boli výrazne úspešnejší domáci. Topoľčianski žiaci vyhrali tak roku 2001 v Dražkovciach, ako aj o rok neskôr v Továrnikoch a vlani zase dominovali topoľčianski dorastenci... Turčiansky výber trénerov Vladimíra Lamoša a Alexandra Koščola chcel túto nepriaznivú bilanciu zmeniť. Trénerská dvojica mala úplne inú situáciu než ich kolegovia z výberu dospelých, pretože vlastne prvý raz sa stalo, že všetci nominovaní dorastenci sa dostavili a nastúpili!
Domáci od prvých minút ukazovali útočné chúťky a brankár Čanády sa veru mal čo obracať. Napokon udržal takmer celý polčas čisté konto aj zásluhou toho, že mu raz pomohla žrď a raz brvno. Aj Turčania mali šance, ale Kviatkovský a Nosák v dobrých pozíciách nezakončili dostatočne prudko a presne. Napokon sa skóre tesne pred prestávkou menilo hneď dvakrát. V 42. min po peknej akcii dal Adamovič strelu do prázdnej bránky vedúci gól Topoľčian. Našťastie, hneď z protiútoku sa v trme-vrme presadil jeden z najlepších strelcov turčianskej dorasteneckej súťaže Nosák a bolo vyrovnané. Zaujímavý priebeh malo stretnutie aj v II. polčase, domáci boli o čosi technickejší a aktívnejší v útočení, naši chlapci dobre bojovali, vykrývali stred poľa a účinné boli najmä ich rýchle protiútoky. To napokon rozhodlo. Na ďalší gól Topoľčian, ktorý padol v 64. min, dokázali Turčania odpovedať už nie jedným, ale dvoma presnými zásahmi. V 70. min bola na konci rýchleho brejku presná strela Paška a v 79. min si gólový úspech zopakoval Nosák a turčianski mládežníci si zapísali prvé víťazstvo v histórii priateľských súbojov s Topoľčancami...
Tretia remíza
Úplne iný priebeh malo stretnutie mužov a nielen preto, že v ňom sa naopak zrodil už tradične nerozhodný výsledok. Turčania začali veľmi dobre, držali si domácich na dištanc, veľa im v úvodných minútach nedovolili a naopak sami častejšie ohrozovali bránku výberu Topoľčian. Na hrote operovala technicky zdatná kláštorská dvojica Marek Šimko a Ján Jeťko (ten už hráva za Turčianske Teplice) a práve najmladší z „dynastie„ Jeťkovcov zariadil dvoma gólmi v rozpätí dvoch minút nečakané vedenie Turčanov. V 30. min mohol dosiahnuť aj hetrik, ale pekným lobom z 25 m síce prekonal brankára, ale lopta minula opustenú bránku. Na druhej strane bol výraznou osobnosťou Turčanov brankár Šarlina, ktorého domáci strelci nedokázali prekonať. V 37. min zachytil loptu tesne pred bránkovou čiarou a v 41. min zlikvidoval pádom pod nohy ďalšiu domácu šancu.
II. polčas mal predsa len trochu iný priebeh, domáci boli útočnejší, vytvorili si aj šance, ale Šarlina držal čisté konto. Do otvorenej obrany podnikali Turčania rýchle protiútoky, ktoré tiež „smrdeli„ gólmi. Azda najväčšiu šancu mal v 66. min Gronka, ale mieril nad. Nečakaný zvrat dostalo stretnutie v záverečných minútach. V 84. min znížil najnebezpečnejší útočník domácich Mičina a v poslednej minúte P. Janík zle rozohral a Ladický vyrovnal. Oba góly už inkasoval druhý brankár výberu Poništ, ktorý však na nich nenesie žiadnu vinu. A tak sa tretí raz po sebe zrodila remíza.
V dodatočnom rozstrele z bodu pre pokutový kop boli tradične úspešnejší Topoľčanci, keď Šarlinu prekonali
4-krát a zvíťazili 4:2.
Po zápase nám povedali
Milan Šimko, tréner výberu Turca: - Napriek veľkým oslabeniam a problémom, ktoré sprevádzali celú prípravu, sme odohrali dobrý zápas a boli sme domácim dobrým súperom. A nech to nevyznie ako chvála, ale myslím si, že sme boli aj o čosi lepším mužstvom. Futbal je taký, nevyužili sme šance, súper sa vzchopil a dal nám v závere dva góly, ktoré možno zaradiť do kategórie zbytočných. No, a potom prišli jedenástky, a tie sú vždy iba o šťastí... V našom mužstve sa mi páčili výkony brankára Šarlinu, veľmi dobre hral Pleško v strede obrany a svoje odviedli aj Garaj so Sajdákom, pokiaľ vládali. Dobré momenty mal aj Gronka a obaja útočníci Šimko a Jeťko.
Jozef Šino, predseda trénerskometodickej komisie TFZ: - Výber nášho zväzu bol kvalitný, prevýšil súpera a k víťazstvu nám chýbalo trochu športového šťastia. Zbytočne padol vyrovnávajúci gól, inak by sme zrejme vyhrali. A jedenástky, to je lotéria, vidíme to na majstrovstvách Európy, videli sme to aj tu...
Jozef Šupa, predseda trénerskometodickej komisie ObFZ Topoľčany a tréner výberu: - Na začiatku sme spravili dve hrubé chyby v strede zálohy a po dvoch kolmých prihrávkach sme dostali dva góly. Po prestriedaní sme boli v II. polčase lepší a zaslúžili sme si vyrovnať. Výber Turca hral dobre, tvrdo, s dobrou defenzívou a čakal na naše chyby, ktoré aj využil. Celkove hodnotím zápas ako dobrý, s kvalitným nasadením do poslednej minúty.
Príjmené stretnutia
Domáci sa o svojich hostí z Turca naozaj výborne postarali. Veľmi dobrá nálada panovala v spoločenskej miestnosti, kde v prestávkach medzi jednotlivými zápasmi prebiehali rušné debaty - samozrejme o futbale. Prezidenti oboch partnerských zväzov, topoľčiansky Pavol Šipoš a martinský Pavol Kuteľ a ďalší funkcionári hovorili aj o ďalšej možnej spolupráci. Zdá sa, že ak sa rozšíri, tak v prvom rade pôjde o najmladšie vekové kategórie. Príjemné bolo aj krátke prijatie a posedenie u starostu Jacoviec Ľubomíra Bošanského, kde sme sa dozvedeli, prečo sa práve tu narodili a vyrástli toľké športové osobnosti. Vraj, preto, že sú tu dobrí ľudia a veľa sa modlia... Všetky športové hviezdy sa zídu doma práve tento víkend, keď budú v Jacovciach hody...
V Jacovciach rastie gaderský smrek
Jeden jacovský rodák sa mal k Turčanom ako k vlastným. Bol to Marián Novotný, ktorý teraz pôsobí ako tréner v Interi Bratislava a ako sám povedal, často chodí do rodnej obce. A samozrejme, nevynechal túto príležitosť, aby sa prišiel pozrieť a stretnúť sa s Martinčanmi.
Ako nám viackrát opakoval, na Martin má tie najlepšie spomienky, pôsobenie v Turci patrilo medzi najkrajšie v jeho hráčskej kariére. Po futbalových súbojoch zašiel aj za hráčmi výberu Turca, aby s nimi prehodil pár slov... Je presne taký, ako si naň mnohí Martinčania pamätajú: dobrácka tvár a úsmev, srší humorom a vitalitou. Vôbec nevidieť, že o rok už bude mať päťdesiatpäť.
Tento futbalista, ktorý zanechal v Martine veľkú stopu svojho umenia, si zobral kúsok z Turca aj do svojich rodných Jacoviec. Keď odchádzal z Martina do Interu, vykopal na začiatku Gaderskej doliny malý smrčok a zasadil ho za svojim rodným domom. Keď nám ho ukazoval, je to už poriadne stromisko, tridsaťročné. Populárny „Baťa„ má teda trvalú spomienku na Turiec priamo pred oknami...

SkryťVypnúť reklamu


DO PAMÄTNÍKA
Dorastenci: Topoľčany - Turiec 2:3 (1:1) - góly: Adamovič 2, resp. Nosák 2 a Paško. Turiec reprezentovali - brankári: Juraj Čanády (Turany), René Lukáč (Sklabiňa) - hráči v poli: Milan Zelník (Belá), Ján Bučko (Lipovec), Stanislav Gregor (Kľačany), Peter Getta (Turany), Peter Turčány (Diviaky), Jozef Kovalčík (Lipovec), Juraj Ondrla (Dražkovce), Róbert Mukera, Tomáš Nosák (obaja Vrútky), Miroslav Ďurdík (Štiavnička), Štefan Kviatkovský (Diviaky), Ján Paško (Bystrička), Branislav Fľak (Valča), Marián Jakubský (Turany). Tréneri: Vladimír Lamoš, Alexander Koščol, vedúci družstva: Ján Štefanides.
Muži: Topoľčany - Turiec 2:2 (0:2) - góly: Mičina a Ladický, resp. Ján Jeťko 2. Turiec reprezentovali - brankári: Marián Šarlina (Horná Štubňa), Michal Poništ (Kľačany) - hráči v poli: Marek Sobkuliak, Miroslav Kvorka (obaja Mošovce), Pavol Lehocký (Žabokreky), Vladimír Pleško (Dražkovce), Marek Ďanovský (Ďanová), Peter Janík (Mošovce), Marek Garaj (Horná Štubňa), Peter Dolník (Necpaly), Radoslav Svitač (Háj), Miroslav Sajdák (Krpeľany), Roman Zvoda (Košťany), Martin Lučanský (Žabokreky), Marek Šimko (Kláštor), Ján Jeťko (Turčianske Teplice B), Róbert Gronka (Bystrička). Tréneri: Milan Šimko, Imrich Aravy, vedúci mužstva: Jozef Kazár.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodovali turčianski rozhodcovia: R. Horák, M. Ivanič a M. Škvarek.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 2. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 5. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 6. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 7. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 8. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 1. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 3. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 5. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 6. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 7. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 8. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 9 496
 2. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 4 861
 3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 4 823
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 4 083
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 779
 6. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 751
 7. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 2 807
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 486

Blogy SME

 1. Michal Maslej: Prosím, pýtajte sa kandidátov
 2. Ján Škerko: Za každého mobilizovaného záložníka živého barana?
 3. Jozef Ďanovský: Zápisky psychoterapeuta
 4. Martin Kiňo: RODINNÉ FIRMY: Pri zapojení príbuzných do podnikania je potrebný racionálny prístup (5. časť)
 5. Ľuboš Vodička: Kostoly za hradbami: Kuchyňa
 6. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (30.9. - 6.10.1922)
 7. Jozef Sitko: Náhoda? Či reálne avízo o krádeže mojich blogov?
 8. Miroslav Lukáč: Hyeny útočia vo svorke, tak ako i politici. Aj u nás sme zaznamenali mobilizáciu. Aj psy sa bránia útokom.
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 986
 2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 8 693
 3. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 8 073
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 598
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 654
 6. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 731
 7. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 566
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 402
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

V roku 2019 martinský závod vyrobil 500-miliónty komponent

Najväčší zamestnávateľ v Turci aj napriek dodávateľským problémom výrobu rozšíri.


1 h

Prečítajte si výber TOP športových správ z regiónov.


3 h
Tanečníci z Martina na Majstrovstvách sveta vo Švédsku.

Tento rok je pre nich mimoriadne plodný a za posledných 32 rokov najúspešnejší.


Sabina Petrovičová 19 h
Medveď hnedý.

Situáciu monitoruje aj Správa Národného parku Veľká Fatra.


22 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Michal Maslej: Prosím, pýtajte sa kandidátov
 2. Ján Škerko: Za každého mobilizovaného záložníka živého barana?
 3. Jozef Ďanovský: Zápisky psychoterapeuta
 4. Martin Kiňo: RODINNÉ FIRMY: Pri zapojení príbuzných do podnikania je potrebný racionálny prístup (5. časť)
 5. Ľuboš Vodička: Kostoly za hradbami: Kuchyňa
 6. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (30.9. - 6.10.1922)
 7. Jozef Sitko: Náhoda? Či reálne avízo o krádeže mojich blogov?
 8. Miroslav Lukáč: Hyeny útočia vo svorke, tak ako i politici. Aj u nás sme zaznamenali mobilizáciu. Aj psy sa bránia útokom.
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 986
 2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 8 693
 3. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 8 073
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 598
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 654
 6. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 731
 7. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 566
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 402
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?