Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Úspešná futbalová výprava Turčanov

Pár kilometrov za Topoľčanmi leží obec Jacovce, známa predovšetkým ako rodisko známych osobností. Okrem arcibiskupa Jána Sokola a hokejistu Miroslava Šatana, sú to najmä bývalí futbaloví reprezentanti Ladislav Jurkemik, Dušan a Peter Herdovci a Marián Nov

otný... No, a práve kvôli futbalu sem merala v sobotu 26. júna cestu výprava z Turca. Na programe bola štvrtá vzájomná konfrontácia výberov Oblastného futbalového zväzu v Topoľčanoch a Turčianskeho futbalového zväzu.
Útulný štadiónik Družstevníka Jacovce bol dôstojným dejiskom dvojzápasu dorastencov a mužov. Jeho aktéri si pochvaľovali kvalitnú hraciu plochu, ale určite najviac novučičkú sociálnu budovu s perfektne vybavenými šatňami a sprchami. Počasie bolo ideálne, takže všetko sa zdalo byť v najlepšom poriadku. A predsa tréneri turčianskeho výberu dospelých Milan Šimko a Imrich Arvay nezakrývali isté sklamanie. Dôvodom bol prístup niektorých nominovaných hráčov. Keď nám tréneri ukazovali pôvodný zoznam výberu, tak z neho napokon vycestovalo do Jacoviec iba torzo. Niektorí hráči naozaj nemohli, lebo sú zranení, ale ďalší ako dôvod neúčasti uviedli pracovné povinnosti či osobné problémy. Ťažko veriť, že až toľko hráčov bolo práve poslednú júnovú sobotu tak vážne zaneprázdnených... Napokon na dolniaky cestovala sedemnástka „statočných„, ktorá Turiec reprezentovala veľmi dobre.
Prvé víťazstvo
O úvod súboja okres Topoľčany versus Turiec sa postarali dorastenci. V doterajšej konfrontácii mládežníckych celkov boli výrazne úspešnejší domáci. Topoľčianski žiaci vyhrali tak roku 2001 v Dražkovciach, ako aj o rok neskôr v Továrnikoch a vlani zase dominovali topoľčianski dorastenci... Turčiansky výber trénerov Vladimíra Lamoša a Alexandra Koščola chcel túto nepriaznivú bilanciu zmeniť. Trénerská dvojica mala úplne inú situáciu než ich kolegovia z výberu dospelých, pretože vlastne prvý raz sa stalo, že všetci nominovaní dorastenci sa dostavili a nastúpili!
Domáci od prvých minút ukazovali útočné chúťky a brankár Čanády sa veru mal čo obracať. Napokon udržal takmer celý polčas čisté konto aj zásluhou toho, že mu raz pomohla žrď a raz brvno. Aj Turčania mali šance, ale Kviatkovský a Nosák v dobrých pozíciách nezakončili dostatočne prudko a presne. Napokon sa skóre tesne pred prestávkou menilo hneď dvakrát. V 42. min po peknej akcii dal Adamovič strelu do prázdnej bránky vedúci gól Topoľčian. Našťastie, hneď z protiútoku sa v trme-vrme presadil jeden z najlepších strelcov turčianskej dorasteneckej súťaže Nosák a bolo vyrovnané. Zaujímavý priebeh malo stretnutie aj v II. polčase, domáci boli o čosi technickejší a aktívnejší v útočení, naši chlapci dobre bojovali, vykrývali stred poľa a účinné boli najmä ich rýchle protiútoky. To napokon rozhodlo. Na ďalší gól Topoľčian, ktorý padol v 64. min, dokázali Turčania odpovedať už nie jedným, ale dvoma presnými zásahmi. V 70. min bola na konci rýchleho brejku presná strela Paška a v 79. min si gólový úspech zopakoval Nosák a turčianski mládežníci si zapísali prvé víťazstvo v histórii priateľských súbojov s Topoľčancami...
Tretia remíza
Úplne iný priebeh malo stretnutie mužov a nielen preto, že v ňom sa naopak zrodil už tradične nerozhodný výsledok. Turčania začali veľmi dobre, držali si domácich na dištanc, veľa im v úvodných minútach nedovolili a naopak sami častejšie ohrozovali bránku výberu Topoľčian. Na hrote operovala technicky zdatná kláštorská dvojica Marek Šimko a Ján Jeťko (ten už hráva za Turčianske Teplice) a práve najmladší z „dynastie„ Jeťkovcov zariadil dvoma gólmi v rozpätí dvoch minút nečakané vedenie Turčanov. V 30. min mohol dosiahnuť aj hetrik, ale pekným lobom z 25 m síce prekonal brankára, ale lopta minula opustenú bránku. Na druhej strane bol výraznou osobnosťou Turčanov brankár Šarlina, ktorého domáci strelci nedokázali prekonať. V 37. min zachytil loptu tesne pred bránkovou čiarou a v 41. min zlikvidoval pádom pod nohy ďalšiu domácu šancu.
II. polčas mal predsa len trochu iný priebeh, domáci boli útočnejší, vytvorili si aj šance, ale Šarlina držal čisté konto. Do otvorenej obrany podnikali Turčania rýchle protiútoky, ktoré tiež „smrdeli„ gólmi. Azda najväčšiu šancu mal v 66. min Gronka, ale mieril nad. Nečakaný zvrat dostalo stretnutie v záverečných minútach. V 84. min znížil najnebezpečnejší útočník domácich Mičina a v poslednej minúte P. Janík zle rozohral a Ladický vyrovnal. Oba góly už inkasoval druhý brankár výberu Poništ, ktorý však na nich nenesie žiadnu vinu. A tak sa tretí raz po sebe zrodila remíza.
V dodatočnom rozstrele z bodu pre pokutový kop boli tradične úspešnejší Topoľčanci, keď Šarlinu prekonali
4-krát a zvíťazili 4:2.
Po zápase nám povedali
Milan Šimko, tréner výberu Turca: - Napriek veľkým oslabeniam a problémom, ktoré sprevádzali celú prípravu, sme odohrali dobrý zápas a boli sme domácim dobrým súperom. A nech to nevyznie ako chvála, ale myslím si, že sme boli aj o čosi lepším mužstvom. Futbal je taký, nevyužili sme šance, súper sa vzchopil a dal nám v závere dva góly, ktoré možno zaradiť do kategórie zbytočných. No, a potom prišli jedenástky, a tie sú vždy iba o šťastí... V našom mužstve sa mi páčili výkony brankára Šarlinu, veľmi dobre hral Pleško v strede obrany a svoje odviedli aj Garaj so Sajdákom, pokiaľ vládali. Dobré momenty mal aj Gronka a obaja útočníci Šimko a Jeťko.
Jozef Šino, predseda trénerskometodickej komisie TFZ: - Výber nášho zväzu bol kvalitný, prevýšil súpera a k víťazstvu nám chýbalo trochu športového šťastia. Zbytočne padol vyrovnávajúci gól, inak by sme zrejme vyhrali. A jedenástky, to je lotéria, vidíme to na majstrovstvách Európy, videli sme to aj tu...
Jozef Šupa, predseda trénerskometodickej komisie ObFZ Topoľčany a tréner výberu: - Na začiatku sme spravili dve hrubé chyby v strede zálohy a po dvoch kolmých prihrávkach sme dostali dva góly. Po prestriedaní sme boli v II. polčase lepší a zaslúžili sme si vyrovnať. Výber Turca hral dobre, tvrdo, s dobrou defenzívou a čakal na naše chyby, ktoré aj využil. Celkove hodnotím zápas ako dobrý, s kvalitným nasadením do poslednej minúty.
Príjmené stretnutia
Domáci sa o svojich hostí z Turca naozaj výborne postarali. Veľmi dobrá nálada panovala v spoločenskej miestnosti, kde v prestávkach medzi jednotlivými zápasmi prebiehali rušné debaty - samozrejme o futbale. Prezidenti oboch partnerských zväzov, topoľčiansky Pavol Šipoš a martinský Pavol Kuteľ a ďalší funkcionári hovorili aj o ďalšej možnej spolupráci. Zdá sa, že ak sa rozšíri, tak v prvom rade pôjde o najmladšie vekové kategórie. Príjemné bolo aj krátke prijatie a posedenie u starostu Jacoviec Ľubomíra Bošanského, kde sme sa dozvedeli, prečo sa práve tu narodili a vyrástli toľké športové osobnosti. Vraj, preto, že sú tu dobrí ľudia a veľa sa modlia... Všetky športové hviezdy sa zídu doma práve tento víkend, keď budú v Jacovciach hody...
V Jacovciach rastie gaderský smrek
Jeden jacovský rodák sa mal k Turčanom ako k vlastným. Bol to Marián Novotný, ktorý teraz pôsobí ako tréner v Interi Bratislava a ako sám povedal, často chodí do rodnej obce. A samozrejme, nevynechal túto príležitosť, aby sa prišiel pozrieť a stretnúť sa s Martinčanmi.
Ako nám viackrát opakoval, na Martin má tie najlepšie spomienky, pôsobenie v Turci patrilo medzi najkrajšie v jeho hráčskej kariére. Po futbalových súbojoch zašiel aj za hráčmi výberu Turca, aby s nimi prehodil pár slov... Je presne taký, ako si naň mnohí Martinčania pamätajú: dobrácka tvár a úsmev, srší humorom a vitalitou. Vôbec nevidieť, že o rok už bude mať päťdesiatpäť.
Tento futbalista, ktorý zanechal v Martine veľkú stopu svojho umenia, si zobral kúsok z Turca aj do svojich rodných Jacoviec. Keď odchádzal z Martina do Interu, vykopal na začiatku Gaderskej doliny malý smrčok a zasadil ho za svojim rodným domom. Keď nám ho ukazoval, je to už poriadne stromisko, tridsaťročné. Populárny „Baťa„ má teda trvalú spomienku na Turiec priamo pred oknami...

Skryť Vypnúť reklamu


DO PAMÄTNÍKA
Dorastenci: Topoľčany - Turiec 2:3 (1:1) - góly: Adamovič 2, resp. Nosák 2 a Paško. Turiec reprezentovali - brankári: Juraj Čanády (Turany), René Lukáč (Sklabiňa) - hráči v poli: Milan Zelník (Belá), Ján Bučko (Lipovec), Stanislav Gregor (Kľačany), Peter Getta (Turany), Peter Turčány (Diviaky), Jozef Kovalčík (Lipovec), Juraj Ondrla (Dražkovce), Róbert Mukera, Tomáš Nosák (obaja Vrútky), Miroslav Ďurdík (Štiavnička), Štefan Kviatkovský (Diviaky), Ján Paško (Bystrička), Branislav Fľak (Valča), Marián Jakubský (Turany). Tréneri: Vladimír Lamoš, Alexander Koščol, vedúci družstva: Ján Štefanides.
Muži: Topoľčany - Turiec 2:2 (0:2) - góly: Mičina a Ladický, resp. Ján Jeťko 2. Turiec reprezentovali - brankári: Marián Šarlina (Horná Štubňa), Michal Poništ (Kľačany) - hráči v poli: Marek Sobkuliak, Miroslav Kvorka (obaja Mošovce), Pavol Lehocký (Žabokreky), Vladimír Pleško (Dražkovce), Marek Ďanovský (Ďanová), Peter Janík (Mošovce), Marek Garaj (Horná Štubňa), Peter Dolník (Necpaly), Radoslav Svitač (Háj), Miroslav Sajdák (Krpeľany), Roman Zvoda (Košťany), Martin Lučanský (Žabokreky), Marek Šimko (Kláštor), Ján Jeťko (Turčianske Teplice B), Róbert Gronka (Bystrička). Tréneri: Milan Šimko, Imrich Aravy, vedúci mužstva: Jozef Kazár.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozhodovali turčianski rozhodcovia: R. Horák, M. Ivanič a M. Škvarek.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 2. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 3. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 4. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 5. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 6. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 7. Neberieme štúdium športovo, ale športujeme
 8. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 9. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 10. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
 1. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 2. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 3. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 4. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 5. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 6. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 7. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Novinka medzi prefabrikátmi
 10. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 34 786
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 15 648
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 402
 4. Aká je chémia vôní 11 369
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 302
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 771
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 637
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 260
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 718
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 5 856
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Adventný veniec v Turanoch. Prvá sviečka už svieti.
Utečenci zo Sýrie sa po vystúpení z kamióna ocitli v Hornej Štubni

Zmeny sa dejú najmä v útoku

Vedenie martinského hokejového klubu však plánuje doplniť káder aj o defenzívnych hráčov.

Rastislav Špirko posilnil martinský prvoligový tím.
#MYtozvladneme

ONLINE DISKUSIA: Prohibícia hazardu? Správne riešenie alebo krok vedľa?

Diskusiu vysielame live vo štvrtok 3. decembra o 18.00 hod. Novela zákona o hazardných hrách dala do rúk miest a obcí možnosť zakázať na svojom území hazardné hry aj bez petície občanov. Odborníci varujú pred týmto krokom a poukazujú na vznik viacerých nebezpečenstviev.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Kamión narazil do reštaurácie a pohostinstva (+VIDEO)

Vodič pravdepodobne za volantom zaspal, havaroval v centre Tvrdošína.

V Zámkoch otvorili nové nákupné centrum

Pre návštevníkov je k dispozícii osem obchodných prevádzok.

Už ste čítali?