S letcami pristál v malom finále

V histórii najprestížnejšej hokejovej súťaže na svete obliekali dres mužstiev NHL zatiaľ len piati odchovanci Martina – Róbert Švehla, Zdeno Cíger, Peter Bartoš, Peter Smrek a Radovan Somík. Róbert Švehla už skončil s hokejom, Zdeno Cíger oblieka dres Sl

radovan somík so svojou rodinkou.


V histórii najprestížnejšej hokejovej súťaže na svete obliekali dres mužstiev NHL zatiaľ len piati odchovanci Martina – Róbert Švehla, Zdeno Cíger, Peter Bartoš, Peter Smrek a Radovan Somík. Róbert Švehla už skončil s hokejom, Zdeno Cíger oblieka dres Slovana Bratislava, Peter Bartoš sa usadil v Českých Budějoviciach, Peter Smrek sa upísal nemeckému nováčikovi ligy - Wolfsburgu, a tak jediným Turčanom za veľkou mlákou zostal Radovan Somík v drese Philadelphie Flyers. Vo svojej druhej sezóne v NHL, poznačenej až troma zraneniami, ktoré si vyžiadali operačné zákroky, to dotiahol s mužstvom do štvorice najlepších, teda až do finále Východnej konferencie. V ňom síce letci už neprešli cez Tampu Bay, ale pre martinského odchovanca, hoci to tak zo skromnosti nehodnotí, možno uplynulú sezónu považovať za veľmi úspešnú.
Minulý týždeň sme privítali v našej redakcii Radovana Somíka a spolu sme sa pokúsili odhaliť, aká bola teda jeho hokejová sezóna 2003/04.
Nemôžeme tento rozhovor začať inak, ako spomienkou na minulý rok. Keď ste boli vlani o takomto čase doma, absolvovali ste operáciu kolena. Vzápätí, ako sa začala NHL, ste museli ísť opäť pod chirurgický skalpel. Nie je tej smoly trochu priveľa?
To sa stane. V lete doma som absolvoval operáciu kolena. Myslím, si že operácia bola urobená dobre, nemal som problémy, ale zaťažením v prípravných zápasoch a aj v zápasoch na začiatku súťaže, sa mi odtrhla ďalšia časť menisku. Ako som sa dozvedel, je to dosť nezvyklé. Začalo mi to robiť problémy, noha mi puchla a cítil som bolesti. Doktor povedal, že by som s tým nevydržal hrať celú sezónu, že to musia dať do poriadku. Takže mi vybrali meniskus a asi mesiac po operácii som naskočil opäť na ľad.
Napriek tomu ste sa rýchlo dostali do zostavy. Asi to bolo ťažké naskočiť do mužstva, ktoré malo výborne rozbehnutú sezónu... Ale ostaňme pri tých zraneniach, lebo to nebol koniec vášho trápenia. Na konci základnej časti ste utrpeli dosť nešťastnú zlomeninu lícnej kosti. Ako sa vám to stalo?
Bolo to v stretnutí proti San José Sharks. Chýbalo len pár zápasov do konca základnej časti súťaže. Stalo sa mi to pri dosť nešťastnej zrážke v súboji o puk. V plnej rýchlosti sme sa zrazili s protihráčom, ktorý bol o čosi nižší ako ja, takže ma trafil prilbou rovno do tváre. Pri náraze mi prelomilo lícnu kosť a rozdrtilo dutiny. Hneď na druhý deň mi to operovali. Už dva týždne po zranení som bol schopný hrať. V prvom zápase som nastúpil s ochranným krytom, vďaka tomu, že som mal chránenú tvár, som mohol naskočiť na ľad včaššie.
No, ale to nie je koniec výpočtu vašich zranení počas sezóny, lebo v predposlednom finálovom zápase konferencie proti Tampe prišlo ďalšie, tentoraz si to zlomeninou odniesla pravá ruka. Takže - teraz namiesto oddychu sa opäť musíte liečiť...
K zlomenine som prišiel pri úplne bežnom súboji v rohu klziska. Trafil ma hráč, ktorý bol v nájazde na mňa, a nejakým spôsobom mi vykrútilo ruku so zápästím, hokejka mi vypáčila palec, ktorý mi doslova vrazil do zápästia, kde sa navyše zlomila kostička. Ešte po tomto zápase som bol pripravený, ak by sme postúpili cez Tampu, že by som možno po týždni s nejakou ochrannou pomôckou mohol hrať. Ale keď ďalší zápas rozhodol o konci sezóny vo Philadelphii, išiel som hneď na operáciu. Ako povedal doktor, je to trošku nešťastná zlomenina a vyžiadalo by si to dlhú dobu liečenia, no a operácia by to mala skrátiť.
Vaše mužstvo malo vynikajúcu sezónu, bolo veľmi blízko k postupu do finále o Stanleyho pohár. Vy ste aj napriek zraneniam a liečbe, odohrali 63 zápasov – z toho desať v play off. Ste spokojný?
Ja osobne som so sebou v základnej časti nebol až taký spokojný, neodvádzal som to, na čo som mal. Áno, bolo tu zranenie na začiatku, ktoré ma trochu pribrzdilo, lebo v kempe a prípravných zápasoch som sa cítil veľmi dobre, ale zrejme to nebolo zapríčinené iba ním. Chuť som si napravil až v play off. Hrával som oveľa viac ako počas základnej časti, dostával som na ľade veľa priestoru a určite aj preto išli moje výkony nahor.
Ktoré stretnutia vám vyšli najlepšie?
Viac šancí som začal dostávať od začiatku druhej série zápasov play off s Torontom. Dostal som sa do takej pohody, že sa mi hralo veľmi dobre.
Vo finále konferencie ste narazili na Tampu, mužstvo s výrazne obranným zameraním hry a zdalo sa nám, že to útočnému štýlu letcov veľmi nesedelo. Cítili ste to rovnako?
Stretnutia s Tampou rozhodovali presilovky. Počas celej sezóny nám presilovky vychádzali, dávali sme v nich dôležité góly, čo je v takýchto zápasoch veľmi dôležité. Ale práve proti tomuto mužstvu sa nám presilové hry prestali dariť. Oni naopak dokázali využiť takmer všetky, a to bol asi ten rozhodujúci moment. Pravdou je, že v každom zápase sme mali viac odohraných minút v útočnom pásme ako Tampa, ale nedokázali sme sa presadiť strelecky. Keď si rozoberieme zápas po zápase, tak určite zostaneme pri názore, že rozhodla efektivita v koncovke.
Nezdalo sa vám, že rozhodli aj výkony brankárov, že vy ste nemali v bránke takú oporu akou, bol Nikolaj Chabibulin v bránke súpera?
Vôbec by som to nebral ako prvoradé, pretože Róbert Asche, pre ktorého to bola prvá sezóna, v ktorej bol jednotkou v tíme, podával počas celej sezóny vyrovnané výkony. Bol síce asi mesiac zranený, ale po návrate do bránky chytal spoľahlivo. Na neho bol v play off vyvíjaný obrovský tlak, myslím si, že sa s tým dokázal vyrovnať. To, že sme proti Tampe neuspeli, to nie je jeho problém, ale otázka našej horšej streleckej produktivity.
Táto sezóne bola pre vás určite zaujímavá aj tým, že v mužstve Philadelphie ste boli až traja Slováci – okrem vás aj Michal Handzuš a Branko Radivojevič. Netúžili ste po tom, aby tréneri zložili kompletný slovenský útok?
S Brankom Radivojevičom som hneď, čo prišiel k nám, pár zápasov odohral. Dokonca v play off sme sa v jednom zápase v Toronte dostali na ľad spolu všetci traja. Bolo to super. Ale v ďalšom zápase nás tréner opäť rozhodil.
Prečo? Vaša hra sa mu nepozdávala?
Nie, určite to nebolo preto, že by nám to spolu nešlo. Naopak, rozumeli sme si. To, že nás dal aspoň na chvíľu dokopy, to bol od trénera skôr taktický ťah, lebo útok vedený Michalom Handzušom s Markom Recchim a Johnom LeClairom na krídlach bol počas celej sezóny jednoznačne najlepšou formáciou nášho mužstva. Boli to ozajstní lídri, ktorí mužstvo ťahali aj keď sa mu nedarilo. Aj v play off hrali dobre, ale spočiatku sa im nedarilo strelecky. Preto sa v Toronte tréner rozhodol dočasne pomeniť útoky. Niekedy pomôže jediný zápas, v ktorom si hráči majú šancu zahrať trochu iným štýlom a s niekým iným, ako sú zvyknutí, aby sa potom znovu našli. Ako sa ukázalo, aj po vyhraných zápasoch sa tréner rozhodol dať úderný útok Flyers opäť dohromady. A bolo to dobre, pretože bol aj naďalej ťahúňom celého mužstva.
Mohli ste sa v kabíne rozprávať spolu po slovensky, nemali ste z toho problémy?
Samozrejme, že sme sa mohli rozprávať po slovensky. A kabínou neznela iba slovenčina, veď okrem troch Slovákov tu na konci sezóny boli aj traja Rusi, traja Švédi, dvaja Fíni, takže s tým vôbec neboli problémy. Keď sme boli spolu s inými, hovorili sme po anglicky, keď medzi sebou sme sa bavili v rodnom jazyku.
Bol hlavný kauč mužstva Ken Hitchckok prístupný dialógu s hráčmi, alebo je to autoritatívny typ trénera?
Je autoritatívny typ, presadí si svoje. Ale funguje to tak, že si vypočuje aj názor top hviezd mužstva, hráčov, ktorí s ním mávajú mítingy. Myslím si, že dosť počúva aj druhú stranu. Ale tam sú aj asistenti trénera, ktorí nefungujú len tak, že stoja na striedačke. Sú špeciálne zameraní na určité oblasti a on svoje rozhodnutia s nimi konzultuje. Prvoradé je však určite to, že mužstvo musí hrať tak, ako chce tréner.
Finálová séria s Tampou bola mimoriadne vyrovnaná, ako všetky stretnutia v play off, takže sa zdalo, že postup - to bola skôr otázka šťastia a maličkostí. Podľa nás Flyers mali dobrú sezónu, bez ohľadu na to, že vám ušlo finále. Zavládlo po poslednom neúspešnom zápase v meste i klube sklamanie?
Aj s odstupom času sa na to pozerám skôr so sklamaním z toho, že sme nepostúpili ďalej. Asi tak to cítia aj všetci vo Philadelphii, pretože tento rok bolo mužstvo pripravené tak, že každý cítil veľkú šancu dostať sa do finále. Musím povedať, že vo Philadelphii neberú nič iné ako úspech, iba zisk Stanleyho pohára. Všetko ostatné sa nepovažuje za úspech. Tam nikoho nezaujíma druhé, či tretie miesto... Ja si tiež myslím, že kto nemá ambíciu vyhrať, nikdy na víťazstvo nedosiahne.
Zaujímavosťou bolo, že do finále sa prebojovali mužstvá, ktorých doménou bola skôr defenzíva. Zrejme aj v Zámorí sa už v tomto smere mení myslenie…
Myslím si, že v Amerike je už dlho hokej postavený na zásade - hlavne neurobiť chybu. Obrana začína od útoku, takže hráči sú tlačení hrať jednoducho, žiadne extra kľučky a nahrávky, lebo z rýchlych protiútokov poväčšine padajú góly. Bez dobrého obranného systému dnes nie je šanca vyhrať.
Ako sa chovajú hviezdy tímu voči služobne mladším hráčom?
V kabíne sme tím, tam sa neberie, že ten je hviezda, ten nie je hviezda. Tam by ani nevydržali také vzťahy, keby sa niekto na druhého pozeral, že ten je niečo menej. Mimo štadióna zasa nie sme až tak často spolu. Bývajú síce spoločné akcie na Vianoce, mali sme aj večere pred zápasmi play off, čo si myslím, že tiež pomohlo, ale počas sezóny väčšinu času trávime na štadióne. Voľného času máme málo, takže vtedy sa všetci venujú svojim rodinám.
Prvú sezónu ste v Amerike pôsobili ako mladoženáč, narodila sa vám tam dcéra, takže pochopiteľne ste veľkú pozornosť a všetky voľné chvíle venovali svojim dievčatám. Mimochodom, Michal Handzuš sa v jednom rozhovore vyjadril, že bol častým hosťom u vás za stolom pri dobrej slovenskej kuchyni vašej manželky Lucky...
S Michalom sme trávili spolu veľa času, veď bývame blízko seba. Samozrejme, keď manželka varila niečo dobré, tak sem-tam, prišiel aj on. Keď sme išli po tréningu domov, niekedy sa jednoducho zastavil na obed. Bolo to normálne. Niekedy sme zase išli spolu na večeru. Vždy to bolo vhodné oživenie.
Mali ste bohatý hokejový program - ako to zvládala rodina?
Nikolka sa nám narodila v apríli počas play off. Predtým, ako prišla na svet, k nám pricestovala Luckina sestra, potom aj jej mama a pomohli nám. Keďže sme play off natiahli, ku koncu sa vystriedali a prišla k nám moja mama. Rodičia nám veľmi pomohli, bola to veľká pomoc, lebo myslím si, že bez toho by sme to ťažšie zvládali.
Už ste zdomácneli vo Philadelphii, poznáte mesto, teda niečo aj mimo štadióna?
Určite. Nie sme zase na tom tak zle, že by sme žili iba na štadióne. Keď máme ráno tréning, celé popoludnie mám voľné, často aj s rodinou vyjdeme von. Všetko je to tam blízko, aj do New Yorku. Nebývame priamo v meste, dokonca ani štáte Pennsylvánia, takže občas zájdeme do centra Philadelphie ako na výlet.
Keď idete po ulici, stane sa, že vás už priaznivci Flyers poznajú?
Pri tom množstve ľudí je tam určitá anonymita, ale stane sa občas, že ma spoznajú a prihovoria sa. S tým Američania nikdy nemajú problémy. Skôr v oblasti, kde bývame, je to asi 20 minút od Philadelphie, tam nás poznajú.
Ak by bol ohlasovaný štrajk v NHL, ktorý dres oblečiete?
To zatiaľ ešte neviem povedať.
Ste v nominácii trénera Jána Filca na Svetový pohár. Myslíte si, že vám napriek zraneniu neujde účasť na tomto veľkom a prestížnom turnaji?
Robím všetko pre to, aby mi neušla. Trénujem to, čo môžem. Akurát nezaťažujem ruky. Snažím sa pripraviť aspoň kondične. Teraz začnem rehabilitácie. Som v kontakte s doktorom Jančovičom, ktorý sa o mňa stará, takže verím, že by som to mohol stihnúť.
V minulej sezóne sme zaznamenali zaujímavosť, ktorá tak trochu súvisí aj s vami, alebo skôr s mužstvami, v ktorých ste pôsobili. Kým Martin, v ktorom ste začínali, vypadol z extraligy, Zlín, z ktorého ste sa vybrali do sveta, sa stal majstrom českej republiky...
Počas celej sezóny som sledoval vývoj v slovenskej i českej extralige. Predsa len, tieto mužstvá sú mi bližšie. Na diaľku som želal Martinu, aby sa udržal a rovnako som fandil Zlínu. Vyšlo to, žiaľ, len v jednom prípade.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou



VIZITKA RADOVANA SOMÍKA
Narodený: 5. 5. 1977 v Martine
Výška: 188 cm
Váha: 88 kg
Hokejka: pravák
Draft: 1995 – Philadelphia Flyers
Reprezentácia: 41 zápasov – 4 góly
Majstrovstvá sveta: 2001 – Nemecko, 2002 Göteborg – majster sveta.
Klubová príslušnosť:
Do sezóny 1997/1998 MHC Martin, sezóna 1998/1999 Dukla Trenčín, sezóna 1999/2000 MHC Martin (I. liga – najlepší strelec súťaže), od sezóny 2000/2001 česká extraliga v Zlíne.
NHL - Philadelphia Flyers
Ročník 2002/2003: 65 zápasov – 9 gólov a 12 asistencií (21 bodov). Ročník 2003/2004: 63 zápasov – 5 gólov a 11 asistencií (16 bodov).







Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 703
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 946
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 741
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 003
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 808
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 8 101
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 532
  1. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  2. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  4. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  5. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  6. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  7. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  8. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 528
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 483
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 362
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 807
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 352
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 344
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 952
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 418
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  2. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  4. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  5. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  6. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  7. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  8. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 528
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 483
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 362
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 807
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 352
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 344
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 952
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 418
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?