Samuel Petrikovich (1855-1919), architekt, archeológ, vynálezca (85. výročie úmrtia)
Pôsobil ako architekt v Banskej Bystrici, neskôr v súkromnej firme a neskôr samostatne. Robil generálnu opravu starej budovy MS v Martine. Projektoval, opravoval a staval najmä kostoly, robil archeologické vykopávky a zaoberal sa aj vynálezmi. Vytvoril patent na samočinné zapájanie a odpájanie železničných vozňov. Počas I. svetovej vojny sa súkromne zaoberal plánmi na energetické využitie slovenských riek.
Martin Morháč (1864-1941), literárny a osvetový pracovník, prekladateľ (140. výročie narodenia)
Aktívny účastník slovenského národného pohybu, odporca maďarizácie. Zakladateľ a predseda Občianskej besedy v Mošovciach. Organizátor a prednášateľ v slovenských kultúrno-osvetových spolkoch v Budapešti. Prekladal spisy M. Luthera a iných nemeckých autorov, písal homolitické práce a poviedky na náboženské motívy. Publikoval vo viacerých periodikách.
Matej Čupec (1904-1978), ľudový rezbár, sochár (100. výročie narodenia)
Vyučil sa za pekára a vyše 30 rokov pôsobil v Hornej Štubni. Tvoriť začal po odchode do dôchodku. V súvislosti s včelárením upravoval bizarné tvary deformovaného lieskového dreva, neskôr vyrezával voľné plastiky, ktoré sa viazali k náboženskej tematike, neskôr k životu na dedine a k historickým udalostiam. Niekoľko desiatok sôch vytesal aj z kameňa.
Fraňo Jesenský (1868-1959), cirkevný spisovateľ (45. výročie úmrtia)
Pôsobil ako obuvnícky pomocník vo Vrútkach, neskôr obuvník a potom ako notársky zriadenec v Mošovciach. Bol autorom zbierok cirkevnej poézie prevažne rituálneho a príležitostného charakteru. Prispieval do viacerých periodík.
Pavol Mudroň (1835-1914), právnik, vodca slovenského národného hnutia (90. výročie úmrtia)
Pôsobil ako vychovávateľ u Justovcov v Necpaloch, ako advokátsky koncipient a neskôr samostatný advokát. Po usadení v Martine sa dostal do centra národného hnutia. Pomáhal pripravovať memorandové zhromaždenie, bol zakladajúcim členom a tajomníkom Matice slovenskej, organizátor a herec ochotníckeho divadla, spoluzakladateľ a predseda Slovenského spevokolu, vydavateľ a predseda konsorcia Národných novín, nakladateľ a vydavateľ Slovenských pohľadov. Zúčastnil sa na založení a vedení martinskej Sporiteľne a Tatra banky, prispel k výstavbe Národného domu a múzea. Úspešne obhajoval slovenských roľníkov a národných činiteľov. Pre panslavizmus bol prenasledovaný a odsúdený. Pochovaný je na Národnom cintoríne v Martine.