Nedeľa, 2. október, 2022 | Meniny má Levoslav

Rozprávkovo rozprávkový Feldek

Nie je to tak dávno, čo na javisku martinského divadelného Štúdia predstúpil pred svojich čitateľov Ľubomír Feldek. Témou príjemného marcového podvečera boli rozprávky. Príležitosť na ňu bola akurátna. Práve vyšla Veľká kniha slovenských rozprávok, ktorú

na knižný trh vyprevadilo Vydavateľstvo Reader‘s Digest Výber a jej autor odhaľoval počas „šnúry„ po Slovensku kúsok zo spisovateľského tajomstva a zo sveta fantázie, ktorá je jednou zo základných príchutí každej rozprávky. Martin nemohol obísť a Martinčania ho nesklamali. Prišli v hojnom počte a rozumeli mu. Rozprávkam i jemu, ktorý ich dával na žiadosť vydavateľstva dohromady. Rozumeli aj iným témam, ktorým sa spisovateľ pri stretnutí s čitateľmi a poslucháčmi nevyhne, rozumeli aj spomienkam, ba aj príbehom spojeným s fenoménmi: Martin a Feldek. To všetko bolo aj témou nášho rozhovoru. V jeho závere nezabudol poďakovať Martinčanom za pohodu a pekne strávený čas. Verí, povedal, že obojstranne.
Feldek a rozprávky. Pre mnohých netypické spojenie. A pre vás?
Pre každého Slováka je rozprávka materinským mliekom. Nedá sa nič robiť. Na rozprávkach sme vyrástli, vďaka rozprávkam pre prežili. A ja ešte hovorím, že každá rozprávka je ešte navyše - poriadna rozprávka.

Ľubomír Feldek pri autogramiáde v Martine. V meste, ktoré je pre neho symbolom kultúry a kultúrnosti a ku ktorému ho viaže nejedna pekná spomienka.


Aké je to vôbec pre spisovateľa - hľadať, zbierať, prerozprávať rozprávky? Bola to pohoda alebo tvrdá práca?
Bola to pre mňa radosť. Človek niekedy síce nevie, čo chce a aj ja som si donedávna myslel, že sa mi nechce písať pre deti. Pretože - moje deti mi už odrástli. Ale keď som túto objednávku dostal, zistil som, že ma veľmi baví, že sa mi chce do toho ísť, že mi to pripomína tú výbavu z detstva, ktorú ešte v sebe mám.
Skúste sa pri nej pristaviť. Môže ešte rozprávka súčasníkovi niečo nové dať?
Tejto práci som venoval hodne času. Úloha bola jasne daná. Rider‘s Digest chcel vydať reprezentatívnu knihu rozprávok, mala ich tam byť polstovka, známych i rozprávok autorských, čo vyzerá na prvý pohľad paradoxne, lebo rozprávky sa vždy aj tvorili aj preberali zároveň. Rozprávky sa totiž podobajú. Nevie sa, či niektoré arabské rozprávky neboli kedysi perskými a naopak, alebo či aj dvakrát „neprebehli„ hore-dolu. Medzinárodný rozprávkový fond sa chápe dnes tak, že všetky rozprávky patria všetkým národom a je zbytočné hľadať ich pôvod. Dôležité ale je, aby rozprávka nadobudla v každom národe takú podobu a originalitu, že sa stane jeho majetkom. A to treba zdôrazniť aj pri slovenských rozprávkach - kedysi anonymných, neskôr so známymi autormi.
A čo moderný spisovateľ? Akú ambíciu má, keď drží v rukách staré rukopisy so vzácnym obsahom a uvedomuje si, že je len ďalším v štafete odovzdávania rozprávky?
Chcel som pokračovať v tradícii originálnej línie slovenskej rozprávky. Svoju úlohu som chápal ako výzvu a šancu vložiť do originálnej rozprávky skúsenosť s kompozíciou, napätím, s vybudovaním krásneho poviedkového tvaru. Ten nemusel byť kedysi prvoradý, preto sú niektoré naše rozprávky také rozvláčne. Zberatelia, a ani Dobšinský nebol iný, mali niekedy viac verzií toho istého príbehu a keďže nechceli ublížiť ani jednej, použili všetky. V prípade Dobšinského tento postup znásobovala jeho úcta k akémukoľvek materiálu viažúcemu sa k národu. Podľa mňa bol prvým slovenským etnografom a mal snahu zachovať všetko, čo zozbieral. No, čo je pekné pre etnografa, nemusí byť pekné pre čitateľa. Veď nie každý rozprávač je rovnako kvalitný. Preto je tu priležitosť aj pre moderného spisovateľa, aby sa k rozprávkam vracal. Nerobí sa to len na Slovensku či v Čechách, ale aj inde. Je to v povahe rozprávky, že „ide„ storočiami a každé ju môže uchopiť po svojom.
Čítali ste svojim deťom rozprávky?
Isteže, čítal. Tak, ako číta každý rodič. Deti sú vďačnými poslucháčmi.
A nemyslíte, že ich v poslednom čase viac lákajú akčné filmy, počítačové hry a s rozprávkami nevedia žiť a často sa s nimi nevedia stotožniť. Prečo je rozprávka dôležitá? Prečo je dôležité rozprávky vydávať aj napriek tomu, že náš svet je taký, aký je?
Žijeme v istej historickej chvíli. Vstúpili sme do Európy, už nemáme železnú oponu. Všetky deti vedia po anglicky a otvára sa nám svet. Viac-či menej vstrebávame skúsenosti vyspelých národov a akosi prirodzene sa orientujeme na to, v čom nás kedysi okliešťovali. Orientujeme sa - von. Je pravda, že deti čítajú skôr Harryho Pottera, ale ja to tým deťom nevyčítam. Ale treba si pritom uvedomiť jednu vec. Vyspelý svet od nás neočakáva, že sa staneme Angličanmi či Američanmi. Svet od nás očakáva, že prinesieme niečo svoje do Európy. Niečo, čo máme len my. To je v dnešnej dobe dôležité a mali by sme si to uvedomiť.
Vy ste sa pred časom presťahovali do Prahy. Je pre vás vzdialenosť od Slovenska tým, čo vás vzďaluje, alebo približuje ku Slovensku a Slovákom?
Slovenský spisovateľ zostane slovenským spisovateľom aj potom, keď sa presťahuje, trebárs, na Nový Zéland. Tam to nehrá úlohu. Spisovateľ je pohrúžený v jazyku a ten je jeho domovom.
Ste spisovateľ, dramatik, básnik, najnovšie už aj glosátor verejného života. V ktorej z týchto polôh sa cítite nejlepšie? Ktorá vám najviac vyhovuje?
Skutočne sa niekedy neviem ubrániť tomu, čomu hovoríte glosátorstvo. Hoci žartom hovorím, že je to preto, aby som mal fotografiu v novinách. No nie som až taký potrebný glosátor. Slováci sú taký národ, ktorý sa vie rozhádať, ale po troche rozhovoru, možno pri poháriku borovičky, sme kamaráti a rýchlo zabudneme na rozdielne názory. A to je pekné, to sa aj mne páči. Preto sa usilujem venovať sa veciam, ktoré nemajú nič spoločné s politikou, nič spoločné s tými krátkodychými vecami, ktoré dnes sú tu a zajtra pominú.
Čo vás spája s Martinom? Čo vám toto mesto pripomína okrem pekných jarí so slovom, ktorých ste sa neraz zúčastnili?
28. marca sa tu svojho času narodila moja žena. Mám k nemu aj takýto vzťah. Ale je pravda, že Martin je úžasná kolíska slovenskej kultúry. Nevedno prečo, ale z Martina vzišli skutočne úžasní ľudia. Ak by som mal v tejto chvíli vybrať niekoho z nich, tak to bude Janko Jesenský. Bol na svoj čas moderným básnikom, prozaikom. Vniesol do slovenskej literatúry nové prvky - sebairóniu, stvoril lyrický humor, odpatetizoval poéziu, ale najmä: bol tvorcom živého básnického prekladu, ktorý dodnes odoláva času. Pričinil sa o to, že slovenský preklad je najlepší na svete - zachováva nielen formu, ale aj obsah. Jeho meno mi najviac evokuje Martin.
Ste známy svojou úctou k slovu, k slovenskej reči. Dnes ju média všeobecne dosť kazia. Nie ja vám z toho smutno?
Je. Je to paradox, ale úpadok reči sa prejavuje vypuklo práve teraz, keď si Slováci vydobyli svoju hviezdičku v Európe a splnili si tak svoj tisícročný sen. Keď idete autom z Čiech, prvé, čo vás na hranici privíta, je, či nemáme niečo k precleniu (správne: na preclenie). Prvé slovo a už chyba. To isté sa mi stalo v Martine. Bol som v Pasáži na obede, a tam bolo čosi v jedálnom lístku k použitiu, nie na použitie. Koľké roky nám trvá Slovákov naučiť, že slovenčina nepozná prádlo, ale bielizeň... A naraz sa uvoľní trhová sloboda a hneď za tým ide „sloboda„ tvorby rôznych nápisov. Slovenčinu si treba pestovať. Nie je to purizmus, je to nevyhnutnosť. To, čo máme teraz, stálo mnoho obetí, bola to obrovská námaha, ktorá stála za uzákonením spisovnej slovenčiny. Je neprípustné zahadzovať to za hlavu.


Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 3. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 4. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 5. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 6. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 7. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 8. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 1. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 2. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 6. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 7. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 8. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 1. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 392
 2. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 5 260
 3. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 010
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 4 636
 5. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 4 509
 6. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 919
 7. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 777
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 528

Blogy SME

 1. Jozef Javurek: Dolná Streda a okolie
 2. Ľubomír Maretta: Die Einsamkeit
 3. Petra Kohútová: Vartovka v Krupine
 4. Veronika Michalčíková: Španielska Andalúzia (3): Pred pirátmi sa schovávali v pevnosti
 5. Seniori v pohybe: Komunita prináša aj chuť do života
 6. Zuzana Valachovičová: Nové nákupné centrum s 320 obchodmi
 7. Ján Roháč: Fotoblog IX.: Moje ulice Göteborgu
 8. Věra Tepličková: Premiér dupol a zem sa otriasla
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 8 952
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 894
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 4 147
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 034
 5. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 3 346
 6. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 3 301
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 992
 8. Ján Valchár: Norma na 5.300% alebo sedem mesiacov štvojdňovej operácie 2 907
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Richardovi Dingovi sa nedarí zlomiť smolu v koncovke.

Kto prišiel na zápas Martina proti Seredi o čosi neskôr, prvý gól v našej sieti nevidel a druhý stihol len tesne. Následná stíhacia jazda Fomatu už na body nestačila.


8 h
Po omši boli vystavené aj trofejné jelene.

V Turanoch vyznačili cyklotrasu a v Hornej Štubni sa deti priučili niečo o separovaní.


13 h
Na niektorých budovách sa podpísal čas a opadáva vonkajšia omietka.

Pomôcť by mala nová nemocnica.


19 h
Ani dva góly Michala Juščáka nepomohli odvrátiť našu prehru.

Nedávno na ľade Humenného neuspel Martin v pohárovom zápase a náladu si jeho hráči nevylepšili ani v treťom ligovom kole.


30. sep

Blogy SME

 1. Jozef Javurek: Dolná Streda a okolie
 2. Ľubomír Maretta: Die Einsamkeit
 3. Petra Kohútová: Vartovka v Krupine
 4. Veronika Michalčíková: Španielska Andalúzia (3): Pred pirátmi sa schovávali v pevnosti
 5. Seniori v pohybe: Komunita prináša aj chuť do života
 6. Zuzana Valachovičová: Nové nákupné centrum s 320 obchodmi
 7. Ján Roháč: Fotoblog IX.: Moje ulice Göteborgu
 8. Věra Tepličková: Premiér dupol a zem sa otriasla
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 8 952
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 894
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 4 147
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 034
 5. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 3 346
 6. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 3 301
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 992
 8. Ján Valchár: Norma na 5.300% alebo sedem mesiacov štvojdňovej operácie 2 907
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?