Opatrovateľky máme, chýbajú peniaze
Počas druhého júlového štvrtku sa záverečnými skúškami skončilo vzdelávanie 2. stupňa opatrovateľského kurzu 46 nezamestnaných žien z turčiansko-teplického regiónu, ktoré z prostriedkov európskeho spoločenstva a Národného úradu práce zabezpečovala nezisková organizácia Samaritán v Martine. Podmienkou účasti na opatrovateľskom kurze, ktorého 1. stupeň sa uskutočnil od 23. februára do 13. mája 2004, bolo splnenie kritérií vyplývajúcich zo schváleného projektového návrhu: ženy nad 40 rokov veku, resp. ženy po materskej dovolenke. Celkovo bolo z 262 uchádzajúcich sa nezamestnaných žien do projektu zaradená necelá osemdesiatka. Absolvovali 2-stupňový opatrovateľský kurz (všetky úspešne absolvovali skúšky 1. stupňa a 46 postúpilo do vzdelávania v 2. stupni) v réžii Samaritána a odborného garanta projektu – Ústavu ošetrovateľstva Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine. Tím pracovníkov ústavu, ktorý vedie Želmíra Fetisovová, odovzdávali v rámci 80 hodín výučby absolventkám kurzu odborné informácie a poznatky potrebné pre výkon opatrovateľskej služby. Teória bola doplnená nácvikom nácvikom praktických zručností v rozsahu 120 hodín praktickej výučby v Domove dôchodcov a domove sociálnych služieb pre dospelých v Martine na Ľadovni a v Domove dôchodcov a domove sociálnych služieb pre dospelých v Turčianskych Tepliciach. Ústav ošetrovateľstva JLF UK a obe zariadenia pod vedením Nadeždy Šugrovej a Stanislava Gatiala, tak zvýšili šancu nezamestnaných žien uplatniť sa na trhu práce v sociálnej oblasti.
Vzdelávanie v rámci projektu bude v spolupráci s Radou pre poradenstvo v sociálnej práci Bratislava ďalej pokračovať 150-hodinovým systematickým vzdelávaním zameraným na kvalitu poskytovania sociálnych služieb. Táto etapa vzdelávania je určená pre ženy so zdravotným vzdelaním, resp. najúspešnejšie absolventky oboch stupňov opatrovateľského kurzu. Samaritán v spolupráci s jednotlivými obcami a poskytovateľmi sociálnych služieb už podniká kroky na uplatnenie sa absolventiek kurzu v opatrovateľskej službe v turčiansko-teplickom regióne. No hoci starí a chorí ľudia vyžadujúci opatrovateľskú službu čakajú na svoje opatrovateľky, financie na ich zaplatenie stále chýbajú.
Namiesto miliónov stotisíce
Teplická radnica sa pokúša získať peniaze z viacerých fondov a grantov Európskej únie. Jeden a pol milióna korún žiadala na projekt rekonštrukcie rodného domu Mikuláša Galandu, kde v súčasnosti sídli galéria. Ministerstvo kultúry odsúhlasilo napokon sumu 150-tisíc korún. Podľa Evy Mališovej táto suma nebude stačiť na celú plánovanú rekonštrukciu, ale bude možné inštalovať nové zabezpečovacie zariadenie, opraviť elektroinštalácie a vnútorné steny Galandovho domu. Ďalším projektom radnice je festival detských divadiel Teplická rozprávka. Na tento festival radnica dostala 40-tisíc korún. Pravdepodobným termínom, kedy by sa mal uskutočniť, je október alebo november tohto roka. Minulý rok Mestský úrad v Turčianskych Tepliciach požiadal o grant na výrobu mapy mesta a horného Turca Slovenskú agentúru cestovného ruchu. Táto agentúra potvrdila radnici, že získa na tento projekt 150-tisíc korún. V súčasnosti je už rozpracovaná grafická príprava výroby týchto máp, ktorú zabezpečuje miestna firma Agil. Mapa bude zahŕňať aj informácie o podnikateľských subjektoch s vyznačením ich sídla na nej.