Emília Irmlerová (1918-1974), redaktorka, knihovníčka (30. výročie úmrtia)
Pôsobila ako výpomocná učiteľka v Bratislave, profesorka gymnázia vo Zvolene, v Martine, bibliografka MS, redaktorka Vydavateľstva Osveta v Martine, odborná dokumentátorka MS, hlavná redaktorka časopisu Čitateľ. Prekladala z češtiny.
Jozef Kroner (1924-1998), herec, prozaik, spisovateľ pre deti, scenárista, kreslič (80. výročie narodenia)
Bol hercom Slovenského komorného divadla v Martine, od roku 1956 bol členom činohry SND v Bratislave. V roku 1966 získal Oscara. Bol jedným z najvýznamnejších slovenských divadelných, rozhlasových, filmových a televíznych hercov 20. storočia. stvárnil širokú škálu postáv. Písal črty a humoresky z hereckého prostredia, vznik ďalších inšpirovala jeho rybárska vášeň. Venoval sa tvorbe detskej literatúry, upravoval rozhlasové a televízne rozprávky, bol spoluautorom scenára k filmu Mišo.
Mikuláš Berka (1896-1979), kultúrny pracovník, redaktor, učiteľ (25. výročie úmrtia)
Bol učiteľom, neskôr referentom pre vedecké plánovanie v Úrade Predsedníctva SAV v Bratislave. V Sučanoch sa venoval osvetovej činnosti, organizoval divadelné predstavenia a prednášky, účinkoval v Speváckom zbore slovenských učiteľov. Bol autorom pedagogických článkov, publikoval v Slovenskom denníku a ďalších periodikách.
Martin Pán (1759-1814), náboženský spisovateľ, prekladateľ (245. výročie narodenia, 190. výročie úmrtia)
Ako farár pôsobil v Slovenskom Pravne, neskôr bol konseniorom turčianskeho seniorátu. Bol autorom pohrebných kázní a mravoučných článkov. Z latinčiny preložil a vydal odbornú veterinársku publikáciu.
Daniel Lehocký (1703-1779), právnik (225. výročie úmrtia)
Jeho právnickými klientami boli najvýznamnejšie uhorské šľachtické rody. Bol prísediacim viacerých stolíc, vyslancom Bekéšskej stolice na uhorskom stavovskom sneme. Jeho právnické dielo zostalo v rukopisoch.
Miroslav Juran (1914-1970), prekladateľ, učiteľ (90. výročie narodenia)
Pôsobil ako učiteľ vo Vrútkach, Trenčíne, Púchove a v Martine. Prekladal z ruštiny, orientoval sa na preklady sovietskej detskej a mládežníckej literatúry. Publikoval o vyučovaní telesnej výchovy.
Michal Ondruš (1889-1948), pedagóg (115. výročie narodenia)
Najskôr pôsobil ako učiteľ matematiky, potom bol riaditeľom viacerých gymnázií. Venoval sa organizovaniu slovenského stredného školstva. Pochovaný je v Malom Čepčíne.