Utorok, 4. október, 2022 | Meniny má František

Mám rád farby a vône života

V júni sme informovali o veľkolepom úspechu martinských lekárov a profesorov Rudolfa Pullmanna a Gabriely Nosáľovej, ktorí pod vedením Dušana Meška vytvorili odbornú publikáciu Diferenciálna diagnostika pomocou laboratórnej medicíny. Kniha získala niekoľk

o ocenení, no najvýznamnejšou je cena za najvyššiu kvalitu za rok 2003 Grand Prix Slovak Gold. O knihe, pocitoch z úspechu a o sebe nám porozprával Dušan Meško.
Vašej knihe sa tohto roku dostalo pocty najvyššieho ocenenia za kvalitu Grand Prix Slovak Gold. Čo to pre vás znamená?
Je pre nás poctou patriť medzi tri najkvalitnejšie subjekty na Slovensku, ktorých produkty uznávajú aj za hranicami. Ale nejde len o nás. Ide aj o dobré meno Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine, Martinskej fakultnej nemocnice, Univerzity Komenského v Bratislave, slovenského školstva a zdravotníctva. Som rád, že sme mohli aspoň sčasti dokázať kvalitu týchto organizácií. Myslím si, že by to mohlo motivovať ďalších kolegov pustiť sa aj touto cestou.
Čo vás motivovalo k práci na tejto téme i knihe?
V roku 1991 začali na Jesseniovej LF UK študovať zahraniční študenti v anglickom jazyku. Tomu nášmu jazyku ešte veľmi nerozumeli. Preto sme im s kolegami prof. Pullmannom a prof. Nosáľovou pripravili dvojjazyčný 26 stranový text z úvodu do laboratórnej medicíny, čím sme vytvorili slovensko-anglickú „jazykovú učebnicu„, prvotinu spomínanej knihy. Za osem rokov sa informácie v nej natoľko rozrástli, že v roku 1998 mohla vyjsť v martinskom Vydavateľstve Osveta 1650-stranová slovensko-anglická kniha Vademékum klinickej biochémie, ktorú sme napísali v pôvodnej autorskej zostave z našej lekárskej fakulty. Neskôr sme ju rozšírili a dali jej na rozhraní rokov 2002 – 2003 názov Diferenciálna diagnostika pomocou laboratórnej medicíny...
Čím sa zaslúžila o toľko úspechov?
Vo svete je celý rad špičkových kníh, avšak bývajú zamerané skôr na užšiu oblasť a sú detailnejšie. My sme sa snažili o úplný opak. Kniha je stručná, jednoznačná, zameraná na širšiu oblasť a podáva základné lexikonicko-encyklopedické laboratórne informácie o celom tele. Musím pripomenúť, že je prvou z tejto oblasti, ktorá vyšla do sveta zo Slovenska po 23 rokoch. Unikátny je záber laboratórnych parametrov prakticky vo všetkých biologických materiáloch, najmä telových tekutinách. Jej výhodou je to, že študent, lekár, laborant, vedec nemusí tieto základné informácie vyhľadávať vo viacerých zdrojoch. Ďalšou unikátnou kapitolou knihy je abecedne usporiadané ochorenia a pri nich uvedené laboratórne parametre s odchýlkami v jednotlivých biologických tekutinách. Takto poňatá myšlienka ešte vo svetovej literatúre spracovaná nebola. No a nemenej zaujímavou je kapitola o vzájomnom vzťahu liečiv a ich vplyv na vnútorné prostredie. Keďže publikácia vznikala z celosvetových informačných zdrojov, aj jej použitie je celosvetové.
Môže použiť informácie z knihy aj laik?
Samozrejme, ale primerane. Pacient si pre orientáciu môže v knihe nájsť príslušný parameter a prečítať si o ňom základné informácie: napríklad, kde sa produkuje enzým, akú má základnú funkciu, kedy sa dáva vyšetrovať a čo môžu znamenať jeho zvýšené alebo znížené hodnoty. Rovnako môže postupovať, napríklad, pri konkrétnom ochorení, ktoré si nájde podľa abecedného usporiadania príslušnú chorobu a možné nálezy pri nej.
Kniha vznikla v renovovanom zahraničnom vydavateľstve Springer. Čo vám priniesla táto spolupráca?
Po prvé veľmi veľa skúseností. Doposiaľ sme spolupracovali iba so slovenskými vydavateľstvami. Zahraničné majú úplne iné podmienky, s ktorými sme sa museli postupne oboznamovať a „pasovať„. Po druhé, kniha je prostredníctvom pobočiek vydavateľstva Springer v New Yorku, Londýne, Miláne, Paríži, Hong Kongu a Paríži dostupná vo viac ako 110 krajinách sveta. Dokonca sa dokončuje jej preklad do gréčtiny, začal sa preklad do čínš­tiny, špeciálne vydanie má vyjsť pre región Indie, Pakistanu, Bangladéša a Srí Lanky. A po tretie znamená vydanie a úspech knihy pre nás najmä emocionálny rozmer. Je to príjemný pocit, že sa lekárom z Martina podarilo „zanechať stopu„ niekde na poličke lekára v Brazílii či Aust­rálii, študenta v Japonsku alebo vo Švédsku. Kniha, v ktorej informácie zozbierané zo svetového dedičstva biomedicínskych poznatkov, môžu pomôcť pri diagnostike a liečbe pacientov na celom svete. Aj prostredníctvom tejto knihy sme s úctou a pokorou prijali „výzvu„ slúžiť trpiacim.
Kniha zaiste vyžadovala vedomosti z viacerých oblastí medicíny. V akých oblastiach ste pôsobili a pôsobíte?
Pracoval som postupne na Klinike tuberkulózy a pľúcnych chorôb, I. internej klinike, Klinike pracovného lekárstva v MFN, ale nosnou oblasťou, ktorej sa venujem 17 rokov, je telovýchovné lekárstvo. Vykonal som špecializované skúšky vo vnútornom lekárstve a v nadstavbovom odbore telovýchovné lekárstvo. Profesúru som získal v odbore vnútorné choroby. Venujem sa najmä vyšetrovaniu zdravých i chorých a oslabených športujúcich, ale aj nešportujúcich so zameraním hlavne na srdcovo-cievno-pľúcny systém.
Kde všade ste pôsobili a prednášali?
Pôsobil som na viacerých pracoviskách v zahraničí, za najvýznamnejší považujem študijný pobyt na prestížnej Mayo Clinic v Rochestri v Spojených štátoch. Je to jedno z najlepších vedecko-výskumných a medicínskych pracovísk na svete a pôsobiť tu, čo len krátko, je snom asi väčšiny lekárov sveta. Ďalej som bol na študijných pobytoch vo Viedni v nemocnici AHK, na univerzitách v Škótsku, Taliansku, Írsku, Portugalsku a Holandsku. Viac rokov som sa venoval problematike pedagogiky a manažovania univerzitného života, získal som v tejto oblasti aj viacero európskych certifikátov (napr. z Bruselu, Paríža). Prednášal som na viac ako 25 európskych a svetových kongresoch v Európe a Ázii. Najviac si cením vystúpenia na svetových kongresoch v Izraeli, Ománe a v Spojených štátoch amerických.
Na akých knižných projektoch ste sa doteraz podieľali?
Okrem už spomenutých som sa spoluautorsky podieľal na príprave knihy Vademecum Medici, Vademékum Pediatra, Telovýchovno-lekárske vademékum, Pracovné lekárstvo a toxikológia, Ošetrovateľstvo – teória a vedecký výskum. Nedávno vyšla kniha „Akademická príručka„, ktorá je určená stredoškolským a vysokoškolským študentom a ich pedagógom, doktorandom, vedeckým pracovníkom, školiteľom, oponentom, ale aj ľuďom z praxe. Aj táto publikácia je z viacerých hľadísk na Slovensku ojedinelá. Čitatelia môžu v knihe nájsť pohromade informácie o príprave abstraktu, kazuistiky, prednášky, posteru, vedecko-odborného článku, PowerPointovej prezentácie, o písaní seminárnej, bakalárskej, diplomovej a iných prác, o práci s odbornou literatúrou, citovaní, o ochrane autorských práv, orientácii v indexových časopisoch, príprave na obhajobu, ale aj to, ako organizovať odborné podujatie alebo ako pripraviť životopis a na pracovný pohovor. Naša publikácia je akýmsi „vademékom„ rád, skúseností a odporúčaní. Je to „návod„ na to, ako sa stať úspešným v živote či praxi nielen u nás, ale aj v celom európskom priestore.
Máte pri toľkom pracovnom vyťažení čas aj pre seba?
Ale áno. Vo voľnom čase sa venujem predovšetkým mojej užšej i širšej rodine. Milujem prírodu a potulky v nej. Jednoznačne dávam prednosť emocionálnej a duchovnej stránke života pred materiálnou. Rád sa „hrám„ s farbami, vôňami, dotykmi, tónmi, chuťami života v jeho najrozmanitejších podobách. A mám rád aj humor, vážnu hudbu i hudbu, ktorá lahodí mojej duši ako Faith Hill, Norah Jones, Enya, ERA. No a viac ako 25 rokov sa venujem záhradkárčeniu. Pred dvoma rokmi naša záhrada vyhrala súťaž o najkrajšiu záhradu na Slovensku. Minulý rok som vysadil okolo 100 válovcov s asi 20 druhmi balkónových kvetov. Mám aj viaceré „zlepšováky„ na ich pestovanie. Záhrada a jej krása je akýmsi mojim „relaxačným centrom„, v ktorom čerpám energiu a získavam inšpiráciu. Taktiež rád spoznávam nové krajiny, ich krásu, kultúru, históriu a ľudí. Mojim koníčkom je aj práca s počítačom. Šesť rokov mám vlastnú webovú stránku pre oblasť vzdelávania v medicíne.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 3. Dôležitosť duševnej pohody
 4. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 6. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 7. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 8. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 1. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 2. Dôležitosť duševnej pohody
 3. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 4. Metropolis ostáva bez inflačnej doložky
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 6. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 7. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 8. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 1. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 191
 2. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 020
 3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 929
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 5 850
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 5 629
 6. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 081
 7. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 929
 8. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 049

Blogy SME

 1. Peter Kuchár: Moja cesta do pekla... (I.)
 2. Jozef Sitko: Azda diskusia na blogoch má byť názorovou stokou?
 3. Erik Kriššák: John Stagg - Vlk a pastier
 4. Marek Mačuha: Je zníženie daní politický zločin?
 5. Anna Miľanová: Burina - v mojom poňatí...
 6. Juraj Krúpa: Neznesiteľná ľahkosť, s akou Matovič reční o Hitlerovi a médiá o fašistoch
 7. Juraj Švarc: Obecné záležitosti – práca v zastupiteľstve
 8. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu.
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 7 538
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 437
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 280
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 747
 5. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 912
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 590
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 832
 8. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 2 773
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Desiatky osobností z regiónu Turiec sa rozhodli verejne podporiť kandidatúru Ing. Stanislava Thomku na pozíciu primátora mesta Martin.


8 h
Turčianska Štiavnička získala v stretnutí proti Vavrečke cenný bod.

Posledný víkend bol z pohľadu turčianskych celkov o poznanie pozitívnejší ako tie predchádzajúce. Bystrička aj Blatnica zabrali naplno a svoju cenu má aj remíza Štiavničky.


14 h
Futbalisti Belej zvládli zápas proti Zubrohlave.

Hráči Dynama v Rosine na dobrý výsledok pomýšľať nemohli, keďže nestrelili ani gól, hoci si vybojovali aj výhodu penalty. Belá sa vytiahla a zdolala silnú Zubrohlavu.


20 h
Martinčan Juraj Reguli si na prácu v pivovare spomína v dobrom.

Martinčan Juraj Reguli pracoval v pivovare 20 rokov a dobre ho poznal.


23 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Peter Kuchár: Moja cesta do pekla... (I.)
 2. Jozef Sitko: Azda diskusia na blogoch má byť názorovou stokou?
 3. Erik Kriššák: John Stagg - Vlk a pastier
 4. Marek Mačuha: Je zníženie daní politický zločin?
 5. Anna Miľanová: Burina - v mojom poňatí...
 6. Juraj Krúpa: Neznesiteľná ľahkosť, s akou Matovič reční o Hitlerovi a médiá o fašistoch
 7. Juraj Švarc: Obecné záležitosti – práca v zastupiteľstve
 8. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu.
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 7 538
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 437
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 280
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 747
 5. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 912
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 590
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 832
 8. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 2 773
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?