Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky
S MLADÝM VEDENÍM SLOVENSKÉHO KOMORNÉHO DIVADLA V MARTINE O SEZÓNE PO SEZÓNE

Sme tu pre každého vnímavého diváka

Svoju jubilejnú divadelnú sezónu uzatvorilo naše martinské divadlo - po významnom návrate k pôvodnému názvu na Slovenské komorné divadlo z dovtedajšieho Divadla SNP - aj s ďalšími podstatnými zmenami, takpovediac, v mladom „obsadení“. K umeleckému šéfov

S mladým vedením Slovenského komorného divadla v Martine o sezóne po sezóne
i tridsiatnikovi Milovi Kráľovi, na domácich divadelných doskách bohato obsadzovanému hercovi s výrazným talentom, pribudla čerstvá dramaturgička Monika Michnová. Po úspešnom konkurze nastúpil v novembri do riaditeľského kresla nemenej populárny a známy herec martinského umeleckého kolektívu, tiež tridsiatnik Andrej Hrnčiar. Personálne zmeny vo vedení SKD zavŕšila od nového roka Zuzana Palenčíková, ktorá je po úspešnom výberovom konaní na poste vedúcej marketingu. Aktuálne teda majú všetci spolu aj každý osobitne za sebou prvé obdobie na svojich dôležitých miestach.
O tom, aká bola v skutočnosti prvá sezóna 2003/2004 z postu trojice mladých umelcov vo vedení Slovenského komorného divadla v Martine, rozpráva v rozhovore pre NŽT každý z nich.
Ako sa cíti herec Andrej Hrnčiar na konci svojej prvej riaditeľskej sezóny?
A. H.: Unavene! Tešil som sa na divadelné prázdniny. Aj keď viem, že určite nebudem len tak dovolenkovať celé dva mesiace. Potrebujeme dolaďovať všetky zmeny a plány, ktoré chystáme do novej sezóny. Teším sa však, že to určite nebude také vypätie, aké sme zvládali pri všetkých zmenách, ktoré sme chceli urobiť, lebo boli potrebné.
Sezóna, ktorá sa skončila, bola v martinskom divadle navyše jubilejná, šesťdesiata. Aká bola - po umeleckej, prevádzkovej i „stavbárskej„ - stránke?
A. H.: Nechcem používať silné slová, ale myslím, že bola naozaj prelomová. Snažili sme sa zaviesť počnúc dramaturgickým plánom súbežne ďalšie potrebné systémové zmeny. Týkajú sa tak organizačnej štruktúry, ako aj personálneho obsadenia, a tým pochopiteľne celkového fungovania citlivého organizmu nášho divadla. Pristúpili sme k výraznému redukovaniu stavu zamestnancov, aby sa zvýšila efektivita chodu práce všetkých prevádzok v divadle. To sa nám, možno aj na nečakané prekvapenie viacerých neveriacich, určite podarilo. Som veľmi rád, že neutrpela umelecká kvalita premiér aj bežných predstavení. Práve naopak. Pokiaľ ide o fungovanie divadla, nemôžem teda povedať, že by sa nám niečo výrazne nepodarilo. Ak mám hovoriť o svojich osobných predstavách pri vstupe na post riaditeľa a ich konfrontácii so skutočnosťou - predstavy som prispôsobil realite a začal som ich uskutočňovať. V umeleckej oblasti nás teší, že u domáceho publika cítime záujem tak o hry z minulých sezón, ako aj o všetkých päť nových premiér. Divadlo máme, chvalabohu, plné. Rovnako sa s úspechom podarilo naštartovať hosťovanie martinského súboru na scénach bratislavských divadiel. S mimoriadne priaznivým ohlasom sa stretli pohostinské vystúpenia Najstaršieho remesla v Divadle a. ha v Bratislave, vo zvolenskom divadle, ale aj na známom moravskom festivale Divadelní Flóra Olomouc. Obrovský divácky úspech mala inscenácia Nový život (Oprašovačka) na javisku populárnej bratislavskej Astorky Korzo. Som nesmierne rád, že návrat martinského divadla do hlavného mesta bol taký jednoznačne úspešný. V novej sezóne naň nadviažeme pravidelným hosťovaním v Bratislave raz do mesiaca.
Pracovný ruch vidno aj na stavbe Národného domu, práce pokračujú na vonkajších omietkach. Ako je na tom obnova historickej budovy súčasného divadla so zabezpečením financiami?
A. H.: Začiatkom roka boli práce na obnove Národného domu z nedostatku financií takmer zastavené. Vďaka pochopeniu a záujmu parlamentu Žilinského samosprávneho kraja, a najmä osobnému zaujatiu jeho predsedu Jozefa Tarčáka, dostalo divadlo na pokračovanie rekonštrukčných prác ND desať miliónov korún. V plánovanom harmonograme prác je na rade strecha a fasáda. V súčasnosti sme pripravili podklady ďalších finančných požiadaviek pre ministerstvo kultúry. Materiál by mal ísť na rokovanie do vlády, aby sme získali potrebné peniaze z jej rezervy, ako to bolo aj v minulých rokoch. Divadlo už podľa nového systému patrí pod Žilinský samosprávny kraj, nie pod ministerstvo kultúry. Financie na obnovu ND sa zatiaľ stále darí získavať aj zo štátnych prostriedkov, najmä vďaka priazni predsedu vlády Mikuláša Dzurindu. Určite by pomohlo, keby si rekonštrukciu jednej z najvýznamnejších kultúrnych pamiatok v našom kraji - historickú budovu Národného domu - vzali do zorného poľa svojho záujmu tiež martinskí poslanci, ktorí pôsobia za naše mesto Martin a región Turca jednak v mestskom zastupiteľstve, ale najmä v Národnej rade Slovenskej republiky, s výnimkou poslanca Stanislava Janiša. Ten Slovenskému komornému divadlu, a teda predovšetkým starostlivosti o budovu Národného domu, resp. cestičkám k potrebným financiám na jeho obnovu, pomáha naozaj príkladne a obetavo.
Bývalé organizačné, dnes marketingové oddelenie Slovenského komorného divadla v Martine, má pod vedením novej vedúcej Zuzany Palenčíkovej za sebou časť prvej sezóny. Aká bola?
Z. P.: Premenovanie organizačného oddelenia na úsek marketingu vychádza zo širšieho, koncepčnejšieho vnímania náplne práce tohto pracoviska. Zmena, ktorú chceme dosiahnuť, si vyžaduje viac času, trpezlivosti a samozrejme tímový prístup, takže sa mi ešte veľmi ťažko hodnotí. Aby som to trocha vysvetlila. Nová koncepcia marketingu divadla sa okrem vnútornej organizácie umeleckej prevádzky divadla, zabezpečovania hosťovania nášho divadla a pozývania zaujímavej a inšpiratívnej produkcie z iných divadiel chce zameriavať na aktívne vzťahy s verejnosťou, médiami a projektovú činnosť. V praxi to znamená, že prioritou marketingu SKD chce byť zameranie na diváka. Chceme, aby naše divadlo nikoho nevylučovalo, aby bolo inkluzívne, teda, aby bolo súčasne divadlom pre náročnejšieho diváka, divadlom študentov a mladých ľudí, divadlom pre deti a ich rodičov, divadlom... Jednoducho divadlom, ktorého zaujíma spätná väzba od divákov.
Vašou úlohou je pohodová spolupráca aj s umeleckým šéfom. Máte však špecificky citlivé postavenie tiež voči domácemu, martinskému publiku. Nachádzate spoločnú reč?
Z. P.: Veľmi úzko spolupracujeme s umeleckým šéfom a dramaturgmi divadla, veď sme spojené nádoby. Vďaka žánrovej pestrosti divadla, vďaka tomu, že naším cieľom nie je lacný bulvár či prvorado komerčný záujem, oslovujeme martinských divákov. Mám pocit, že dokonca aj mladé publikum. Pri súčasnom poklese diváckeho záujmu na Slovensku si v Martine naozaj vážime každého vnímavého diváka. To, že sme v poslednom čase často vypredaní, je jednoducho najväčšie finálne ocenenie našej práce na úseku marketingu. Divadlo je totiž bez diváka stratené. Pokiaľ ide o spoločnú reč s umeleckým vedením, sme dobrý tím. Vyštudovala som kulturológiu a divadelnú vedu, bytostne preto vnímam marketing úplne inak ako človek ekonomického vzdelania. Umelecky sme si zvolili náročnejšiu cestu a zatiaľ sa naše chodníky stretajú.
Čo marketingovo zaujímavé máte v talóne pri príprave novej divadelnej sezóny? Hostia, podujatia, kontakty, kam sa chystá SKD, kto príde do Martina?
Z. P.: V budúcej sezóne chceme otvoriť v spolupráci s martinským Filmovým klubom Alternatíva pri kine Strojár aj divadelný klub. Členovia oboch klubov by tak mali možnosť získať zľavy na vybrané predstavenia vrátane hosťujúcich divadiel, s využitím jednotného preukazu do kina aj do divadla. Spomenula som, ako nám záleží na spätnej väzbe od publika. Naši diváci sa mohli formou ankety na druhej strane lístka do divadla vyjadrovať k repertoáru, ale aj k celkovému fungovaniu divadla. A čo nového divákov v budúcej sezóne čaká? Nebudem konkrétna, ale určite každý mesiac privítame zaujímavé a v istom zmysle progresívne hosťujúce komorné divadelné predstavenia. Čaká nás päť premiér, a pretože v Martine chýba koncertná sála, chceli by sme pravidelnejšie organizovať koncerty rôznych hudobných žánrov. V spolupráci so Slovenskou národnou knižnicou sme zostavili projekt Podoby slova, ktorého ambíciou je priblíženie literatúry k čitateľom. Čitatelia sa budú môcť stretávať so známymi slovenskými autormi na čítačkách a diskusiách vždy na aktuálnu tému. Ak nám Ministerstvo kultúry SR projekt schváli, bude to určite príjemné ozvláštnenie programu divadla. A teraz nás nechajte trochu si oddýchnuť. Po divadelných prázdninách sa s vami opäť veľmi radi uvidíme...
Slovenské komorné divadlo v Martine má v sezóne 2003/2004 už pod vedením Mila Kráľa za sebou päť premiér nových hier. Je to repertoár podľa gusta súčasného umeleckého šéfa?
M. K.: Áno. Myslím, že sa nám podarilo vytvoriť pestrú sezónu. Z hľadiska autorov sme repertoár viac zosúčasnili, z pozície tvorcov inscenácií sme kombinovali skúsenosť a osvedčenosť (Korenči, Oľha, Gombár) s mladosťou a energiou (Amsler, Náhlík). Posledné slovo pri posudzovaní končiacej sa sezóny patrí našim divákom...
Po umeleckej stránke vzniká každá nová sezóna už v priebehu predchádzajúcej. Akú dramaturgiu ste pre diváka martinského divadla pripravili? Pozvete hosťovať zaujímavých tvorcov a divadlá?
M. K.: Opäť nás čaká päť premiér aj päť režisérov – Matúš Oľha, Jan Wilem van den Bosch, Ján Štrbák, Dodo Gombár a Štefan Korenči. V dramaturgii hier budeme klásť väčší dôraz na pôvodnú tvorbu, predstavíme v nej hneď štvoricu slovenských autorov (Klimáček, Feldek, Gregor, Štrbák). Som rád, že naše pozvanie na spoluprácu prijal holandský režisér Jan Wilem van den Bosch. U nás v Martine to bude jeho tretia „slovenská„ inscenácia (Bližšie od teba) a dúfam, že si s naším súborom i divákmi porozumie.
Zájazdové divadlo žije dozaista aj tým, ako a kde sa prezentuje na festivaloch a hosťovaniach. Kam sa vyberie z Martina naše SKD?
M. K.: V septembri zavítame na medzinárodný festival Divadelná Nitra, v októbri navštívime Prahu a Bratislavu. Ostatné hosťovačky ešte nie sú naisto uzavreté. Máme však dobré signály, že o martinské divadlo je záujem (zahraniční Slováci, festivaly). A to nás teší. Veríme, že nám naši domáci diváci budú priaznivo naklonení aj v ďalšej sezóne. My sa ich zasa poskúsime príjemne prekvapiť.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 2. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 3. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 4. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 5. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 6. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 7. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 8. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 9. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 10. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 1. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 2. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 3. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 4. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 5. Novinka medzi prefabrikátmi
 6. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 7. 3D virtuálne prechádzky pozdĺž maďarsko-slovenských hraníc
 8. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 9. The future of M&A in Europe
 10. Prvé zamestnanie: 3 veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 34 645
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 467
 3. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 15 353
 4. Aká je chémia vôní 11 090
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 401
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 827
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 758
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 246
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 792
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 5 925
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Utečenci zo Sýrie sa po vystúpení z kamióna ocitli v Hornej Štubni

Zmeny sa dejú najmä v útoku

Vedenie martinského hokejového klubu však plánuje doplniť káder aj o defenzívnych hráčov.

Rastislav Špirko posilnil martinský prvoligový tím.
#MYtozvladneme

ONLINE DISKUSIA: Prohibícia hazardu? Správne riešenie alebo krok vedľa?

Diskusiu vysielame live vo štvrtok 3. decembra o 18.00 hod. Novela zákona o hazardných hrách dala do rúk miest a obcí možnosť zakázať na svojom území hazardné hry aj bez petície občanov. Odborníci varujú pred týmto krokom a poukazujú na vznik viacerých nebezpečenstviev.

Martin si zaslúži súčasnú kultúru

Súčasná kultúra je ako korenie, bez nej sa to dá, no nie je to ono.

Zakladatelia Party – Kultúrnej platformy. Zľava Juraj Marček, Jakub Gallo, Peter Trmos a Radoslav Kolek.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Kamión narazil do reštaurácie a pohostinstva (+VIDEO)

Vodič pravdepodobne za volantom zaspal, havaroval v centre Tvrdošína.

V Zámkoch otvorili nové nákupné centrum

Pre návštevníkov je k dispozícii osem obchodných prevádzok.

V trnavskej nemocnici je pozitívne testovaných takmer sto zamestnancov

Počet hospitalizovaných pacientov s COVID-19 je vo Fakultnej nemocnici v Trnave približne rovnaký v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.

Už ste čítali?