Pondelok, 3. október, 2022 | Meniny má Stela

"Lov" na dva spôsoby

V priebehu mesiaca prišla elektronickou poštou do redakcie odozva na článok o problematike poľovníctva Nejde o peniaze, ale o prežitie zveri, ktorý sme uverejnili v NŽT v júni. Jeho autor, Rado Bodjan (nevieme, či ide o skutočné meno alebo o pseudonym, pr

etože je pre redakciu i pre organizovaných poľovníkov v Turci neznámou osobou) žiadal, aby sme jeho príspevok uverejnili v plnom znení. Nie je to možné, pretože uráža nevyberanými spôsobmi a podozreniami poľovníkov ako celú záujmovú skupinu ľudí. Naviac, nepodarilo sa nám zistiť, koho zastupuje, alebo či prezentuje len svoje vlastné názory. Poľovníctvo je podľa neho krutou zábavou, v ktorej ide len o zabíjanie a nie o prácu, ktorá pomáha zveri prežiť.
Pavol Maršala, predseda kultúrno-výchovnej komisie turčianskej regionálnej organizácie Slovenského poľovníckeho zväzu spomínal v pôvodnom článku poľovnícke brigády, ktoré majú pomáhať zveri prežiť, ale Rado Bodjan ich význam spochybňuje, ako aj podstatu existencie poľovníctva v súčasnej podobe. Pavla Maršalu sme sa opýtali, aké brigády poľovníkov má konkrétne na mysli. Povedal nám, že nejde iba o budovanie kŕmidiel, solísk a napájadiel, ale aj o čistenie chodníkov, studničiek, kosenie horských lúk, sušenie sena, čiže aj o činnosti, ktoré priamo s lovom zveri nesúvisia.
Rado Bodjan vo svojom príspevku ďalej píše o údajnom nelegálnom love krutými metódami (otrava jedom), aj o požiadavkách poľovníkov na odstrel chránených druhov zveri, dokonca aj v národných parkoch a v niektorých rezerváciách s najvyšším stupňom ochrany. Za krutú zábavu považuje najmä spoločné poľovačky. Konkrétne spomína, že vlani bolo na základe výnimiek ulovených 31 medveďov a tento rok ich už bolo 101.
„Opak je pravdou. Ochranu medveďov žiadal svojho času práve Slovenský poľovnícky zväz. Výnimky na odstrel medveďov podľa zákona môže Ministerstvo životného prostredia a Ministerstvo pôdohospodárstva SR udeliť iba v opodstatnených prípadoch, o čom rozhoduje rezortná komisia, ktorú poľovníci nemôžu ovplyvniť. Poľovníci môžu loviť v národných parkoch iba na základe špeciálnych povolení, ktoré vydáva štátna správa. Čo sa týka nelegálneho lovu, každý, kto o ňom vie, by mal takúto udalosť hlásiť polícii, lebo je trestným činom. Slovenský poľovnícky zväz uzatvoril s políciou zmluvu o spolupráci, ktorej cieľom je zamedziť nelegálnemu lovu. Legálny lov zvierat podlieha prísnej dokumentácii. Každé zviera, ktoré uloví poľovník, musí označiť plombou, ktorú vydáva štát pre dané obdobie. Myslím si, že odporcovia poľovníctva by mali uviesť aspoň jediný konkrétny prípad nelegálne zabitého, alebo otráveného voľne žijúceho zvieraťa. Spoločné poľovačky musia byť nahlásené polícii a robia sa iba na bažanty, zajace, kačky a diviaky. V Turci sa to týka iba diviakov. Strieľajú sa iba tie zvieratá, ktoré do chovu nepatria. Existujú aj trofejoví jedinci, napríklad jelene, ale na lov takéhoto zvieraťa treba mať povolenie. Ak poľovník neposúdi jedinca správne, platí sankcie,„ povedal nám Pavol Maršala.
Ďalšie námietky R. Bodjana sa týkali škôd spôsobených poľovníkmi v revíroch, ktoré sú podľa neho platené z daní nás všetkých, zastrelených alebo postrelených ľudí a domácich zvierat v revíroch a poľovníckeho obhospodarovania pozemkov bez súhlasu ich majiteľov. Aj NŽT, vraj, prispel k šíreniu primitívnych povier, o tom, aké sú šelmy premnožené a nebezpečné. Poľovníci sa podľa R. Bodjana vozia po lese v automobiloch a rozširujú počet lesných ciest, pričom peši takmer nechodia. Okrem toho sa, podľa neho, snažia presadzovať monopolné postavenie Slovenského poľovníckeho zväzu.
„Za škody v revíri zodpovedá poľovnícke združenie, alebo ten, kto ich spôsobil. Nehradí ich štát z daní občanov. Pohyb s automobilom po lese je možný iba na základe povolenia, ktoré vydáva štátny orgán. To, že poľovníci sa pohybujú po lese iba automobilom, nie je pravda. Nie je pravdou ani to, že poľovníkov nezaujíma názor majiteľa pozemku na naše hospodárenie. Každý jeden hektár pozemku, ktorý obhospodarujeme, je „ošetrený„ zmluvou. Vlastníkov do 10 hektárov zastupuje Slovenský pozemkový fond.
„Revír sa začína 200 metrov od posledného domu v obci. Na ich území by bolo zakázané bicyklovať sa, vodiť a púšťať psov, kúpať sa v jazerách, jazdiť na koni, zbierať huby, stanovať, pohybovať sa mimo značných chodníkov a vstupovať od revírov počas poľovačiek. Poľovná stráž by chcela pre seba podobné právomoci, aké má len polícia. Mohli by žiadať doklady, alebo použiť donucovacie prostriedky. Do zoznamu poľovnej zveri boli zaradené všetky druhy zvierat, vrátane ohrozených a chránených. Bolo navrhnuté aj zmenšenie rozlohy jednotlivých revírov. Tým by sa počet poľovníkov zvýšil a znamenalo by to ďalšie zhoršenie stavu populácií zvierat. Poľovníkov je mnohonásobne viac ako pred 60 a viac rokmi, keď bol lov viazaný na vlastníctvo lesov a ich veľkú rozlohu,„ píše okrem iného vo svojom príspevku R. Bodjan.
„Poľovná stráž slúži, samozrejme, iba na kontrolu, či niekto nevstupuje do revíru nelegálne so zbraňou, alebo so psom bez vôdzky a podobne. Nemôže používať donucovacie prostriedky. Ak sa počet poľovačiek v porovnaní s obdobím pred šesťdesiatimi rokmi zvýšil, treba to nejako dokladovať. Vstupovanie verejnosti na cudzí pozemok nesúvisí vôbec s poľovníctvom, ale s vlastníckymi vzťahmi, nie je pravdou, že poľovníci zakazujú, alebo chcú zakazovať verejnosti vstupovať do revírov,„ povedal nám Pavol Maršala.
V príspevku Rada Bodjana sa píše o mäse lovených zvierat ako o zdroji rôznych chorôb, na Slovensku konkrétne došlo k rozšíreniu diviačieho moru, okrem toho obsahuje rôzne parazity, červy, vysokú koncentráciu pesticídov, čo sú dôvody, aby sa zvieratá nelovili. Ďalej sa v ňom píše o petícii šestnástich mimovládnych organizácií, z ktorých niektoré sú principiálne proti lovu. Výhrady R. Bodjana voči charakteru poľovníkov, kde viaceré negatívne vlastnosti označuje za rozšírené v ich členskej základni, nebudeme spomínať. Príspevok bol ladený tak, aby sme v NŽT nedávali priestor poľovníkom, lebo tým narobíme veľa škody. Poľovníctvo je v ňom charakterizované ako škodlivá a nemorálna tradícia. R. Bodjan je vegetariánom, pretože má zvieratá rád, ako to uviedol vo svojom príspevku.
Podľa Pavla Maršalu sa ochorenia diviačej zveri, ktorá sa loví v Turci, veľmi dôsledne monitoruje, preto lov a konzumácia mäsa nesúvisí s rozširovaním chorôb. Okrem toho nám za Slovenský poľovnícky zväz v Turci povedal, že o všetkých problémoch, o ktorých písal R. Bodjan, sú poľovníci ochotní diskutovať, a to aj pred médiami. Lov je podľa Pavla Maršalu odpradávna prirodzenou súčasťou života človeka a nie je na ňom nič nemorálne.
„Neviem, prečo pán Bodjan vôbec nespomenul žiadne výhrady voči motorkárom, ktorí rušia lesnú zver. Nespomenul ani to, ako on vychováva mládež k láske prírode. Neviem ani, koľko ľudí podporuje petíciu mimovládnych organizácií, ktorú nepoznám, ale petíciu Slovenského poľovníckeho zväzu podporuje 300-tisíc ľudí na Slovensku, čo znamená, že máme podporu širokej verejnosti,„ dodal na záver Pavol Maršala.
Rado Bodjan nám nápísal aj to, že sme v NŽT v júli uverejnili ďalšie škodlivé články, napríklad Jelene vábila aj Holanďanka, o podujatí Turčianske halali a o drezúre zvierat v cirkuse, čo je podľa neho ich týranie. Všade v Európe sa podľa neho začínajú širšie akceptovať práva zvierat, najmä voľne žijúcich a spomína aj právo ľudí na pobyt v prírode.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 2. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 3. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 4. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 6. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 7. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 8. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Metropolis ostáva bez inflačnej doložky
 3. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 4. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 5. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 6. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 7. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 8. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 1. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 6 780
 2. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 870
 3. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 5 223
 4. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 076
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 923
 6. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 819
 7. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 2 967
 8. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 2 739

Blogy SME

 1. Milan Polešenský: Čo sa nepáči Petržalskej mládeži?
 2. Marián Viskupič: Matovič nepovedal jediný dôvod, prečo by mal zostať ministrom financií
 3. Štefan Vidlár: Fantóm ambulancie
 4. Mária Drahošová: Máte pravdu
 5. Ján Šubák: Plán "B"
 6. Vladimír Benčík: Malta 3/3 – „Hniezdo zmijí“ - Veľké obliehanie Malty
 7. Monika Ďurajková: ČO SA V PRIEVOZE ZA DVA ROKY PODARILO A NA ČO SA TEŠIŤ II.
 8. Filip Kaľavský: Prvé zasadnutie komisie k osade na Gerbovej ulici za nami
 1. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 990
 2. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 7 647
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 008
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 224
 5. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 664
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 315
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 834
 8. Věra Tepličková: V Česku sa zbláznili. Chcú, aby sme plnili medzinárodné dohody 2 098
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Futbalisti Belej zvládli zápas proti Zubrohlave.

Hráči Dynama v Rosine na dobrý výsledok pomýšľať nemohli, keďže nestrelili ani gól, hoci si vybojovali aj výhodu penalty. Belá sa vytiahla a zdolala silnú Zubrohlavu.


1 h
Martinčan Juraj Reguli si na prácu v pivovare spomína v dobrom.

Martinčan Juraj Reguli pracoval v pivovare 20 rokov a dobre ho poznal.


4 h
Primátor mesta Martin, Ján Danko

Nové moderné areály, štadióny či ihriská. Športová infraštruktúra v Martine prešla v ostatných štyroch rokoch zásadnou premenou.


13 h
Dražkovce jednoznačne vyhrali na ihrisku Turčianskych Kľačian.

Pred štartom súťaže by asi nikto netipoval, že po deviatom kole budú prvé dve miesta tabuľky patriť nováčikom Ďanovej a Kláštoru. Bez víťazstva naďalej zostáva Dubové.


14 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Milan Polešenský: Čo sa nepáči Petržalskej mládeži?
 2. Marián Viskupič: Matovič nepovedal jediný dôvod, prečo by mal zostať ministrom financií
 3. Štefan Vidlár: Fantóm ambulancie
 4. Mária Drahošová: Máte pravdu
 5. Ján Šubák: Plán "B"
 6. Vladimír Benčík: Malta 3/3 – „Hniezdo zmijí“ - Veľké obliehanie Malty
 7. Monika Ďurajková: ČO SA V PRIEVOZE ZA DVA ROKY PODARILO A NA ČO SA TEŠIŤ II.
 8. Filip Kaľavský: Prvé zasadnutie komisie k osade na Gerbovej ulici za nami
 1. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 990
 2. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 7 647
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 008
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 224
 5. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 664
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 315
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 834
 8. Věra Tepličková: V Česku sa zbláznili. Chcú, aby sme plnili medzinárodné dohody 2 098
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?