odboru Mestského úradu v Martine.
Začnime hneď základnou informáciou - na koľko sa zvyšuje poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady?
U občanov z 350 na 456 korún za osobu a rok a u firiem z 800 na 803 Sk za zamestnanca a rok.
Odkedy nová sadzba platí?
Od 1. júla 2004 a v tomto roku sa týka len novoprihlásených poplatníkov. Teda takých, ktorí sa prisťahujú a prihlásia na trvalý pobyt a pre firmy, ktoré vznikli po 1. júli. Všetci občania, ktorí dostali výmery na 350 korún, platia tento poplatok, keďže sa vyruboval na celý rok a zákon neumožňuje meniť ho.
Od 1. januára budúceho roku sa ale bude vzťahovať nová sadzba na všetkých poplatníkov...
Áno, od januára, pokiaľ nevstúpi do platnosti iná právna úprava, bude aktuálna nová sadzba poplatku za komunálny odpad a drobný stavebný odpad pre všetkých poplatníkov.
Sú aj takí poplatníci, ktorí majú výnimky vo vzťahu k tomuto poplatku?
Jedinou výnimkou sú rodiny so štyrmi a viac neplnoletými deťmi, ktorým mesto znižuje poplatok za deti o 50 percent. Okrem toho mesto môže znížiť poplatok na základe prineseného dokladu o návšteve školy, pobyte v zahraničí a podobne - týka sa to predovšetkým študentov, občanov, ktorí pracujú v zahraničí – v takýchto prípadoch prepočítavame alikvótnu časť poplatku a študentom študujúcim v iných mestách znižujeme poplatok na polovicu (samozrejme s výnimkou denne dochádzajúcich). Podobne, ak sa vojaci preukážu povolavacím rozkazom, je možné akceptovať zníženie poplatku. Horšie je dokazovať prítomnosť či neprítomnosť občana na trvalej adrese, ak trávi časť roka na chate, na záhradkách a podobne. V odôvodnených prípadoch primátor mesta, ktorému táto kompetencia prislúcha zo zákona, môže odporučiť zníženie poplatku. V minulom roku prišlo asi 1600 žiadostí o zníženie poplatku. Niektoré je možné akceptovať, ale pravda je aj taká, že väčšinu nemôžeme vybaviť k spokojnosti žiadateľa.
Občania sa často domáhajú platenia tohto poplatku nie paušálne, ale na základe množstva odpadov, ktoré vyprodukujú. Môže mesto pristúpiť na takúto alternatívu?
O množstevný zber sa môžu uchádzať len právnické osoby - teda firmy. Aj tieto majú povinnosť preukázať, že množstvo vyprodukovaných komunálnych a drobných stavebných odpadov je presne merateľné a že sú vlastníkmi nádob, do ktorých zhromažďujú odpad. O túto možnosť môžu mesto požiadať. U občanov množstvový zber nie je možný.
Hovorí sa ale, že do slovenského parlamentu ide nový zákon o odpadoch, ktorý má opäť radikálne zmeniť prístup ku komunálnym odpadom. Je to pravda?
Áno, je pripravený nový návrh zákona o miestnych daniach, ktorý má nadobudnúť účinnosť 1. novembra tohto roku. Nemal by však radikálne zmeniť vyberanie poplatku za odpady. Keď vstúpi do platnosti nový zákon súvisiaci s fiškálnou decentralizáciou pripravovanou vládou od roku 2005, mesto bude novelizovať svoje všeobecne záväzné nariadenie, aby bolo v súlade s platnou legislatívou. Zatiaľ platí to, ktoré bolo v mestskom zastupiteľstve schválené v mesiaci máj.
Ako je to s vymáhaním nedoplatkov od občanov?
Treba upozorniť občanov, že mesto začína s vymáhaním nedoplatkov z poplatku za komunálne odpady prostredníctvom exekútorov. Ak z rôznych dôvodov občania tento poplatok neuhradili, rozhodne je pre nich výhodnejšie doplatiť ho čo najskôr v pokladni mestského úradu, na pošte alebo cez bankové inštitúcie. Určite je to lepšie, ako byť prekvapení tým, že musia okrem 350 Sk uhradiť aj trovy exekútora.