Nedeľa, 2. október, 2022 | Meniny má Levoslav

Budú to oslavy pre všetkých

Tento týždeň vyvrcholí rad podujatí na počeť 60. výročia Slovenského národného povstania a v Turci si oficiálne pripomenieme jubileum tejto významnej historickej udalosti. Koordinátorom osláv je vedúci odboru kultúry a regionálneho rozvoja Mestského úradu

v Martine Alexander Zacharides, ktorému sme smerovali aj naše otázky.
Ani dlhých 60 rokov nevymazalo význam SNP z našej histórie. Bol tento historický akcent cítiť aj pri prípravách osláv jeho výročia?
Ja si myslím, že bol nielen cítiť, ale že bol hlavným motívom. Jednoducho povedané, od začiatku sme chceli pripraviť oslavy 60. výročia SNP čo najdôstojnejšie. Už vlani bola vytvorená komisia, zložená so zástupcov mestského a obvodného úradu, Oblastného výboru SZB, štátnej a mestskej polície, mesta Vrútky a Armády SR. Dohodli sme základný program, ktorý sa postupne dopĺňal a upravoval. Pôvodne sme mali zámer uskutočniť celoštátne oslavy v Martine. Našu žiadosť sme adresovali predsedovi vlády a predsedovi parlamentu a odôvodňovali ju skutočnosťou, že už 1. výročie SNP sa organizovalo v Martine, ohnisku bojov v SNP. Tento návrh sa nestretol s porozumením, no a my sme sa rozhodli, že regionálne oslavy zorganizujeme na vysokej spoločenskej úrovni, akoby šlo o podujatie vyššieho dosahu.
V niektorých médiach sa objavila kritika stavu Cintorína hrdinov SNP v Priekope. Naša otázka znie - bola opodstatnená a aké opatrenia ste pre nápravu urobili?
Netajím, že s rozsiahlym areálom cintorína máme viac rokov problémy. Mesto sa preto dlhodobo zaoberá jeho celkovou rekonštrukciou. Rodí sa projekt na spôsob amerického cintorína. Mestský rozpočet však má záväzky aj k ďalším pamiatkám a inštitúciám ako sú Národný cintorín, Národný dom, Turčianska galéria a pod. Sotva sa podarí bez grantov a štátnej pomoci všetko realizovať v krátkej dobe podľa našich predstáv. To bol aj dôvod, prečo sme museli pristúpiť k základnej údržbe a očiste. V minulosti nám veľké škody narobili zlodeji, ktorí kradli kovové menovky na hroboch padlých a tým ich hrubo devastovali. Teraz mená vpisujeme do kameňa a krádeže prestali. Vyrovnávame prepadnuté obruby, navážame zeminu a vysádzame okrasné dreviny a kvety. Podobne chceme určité úpravy ešte stihnúť na pamätníku na Bukovinách. Podarilo sa nám získať finančné prostriedky z ministerstva vnútra, ktoré po doplnení čiastky z mestského rozpočtu nám umožnia tieto pamätné miesta udržiavať v náležitom poriadku.
Zaujíavým momentom tohtoročných osláv výročia SNP je spolupráca susedných miest Martina a Vrútok. Čím konkrétne prispejú Vrútočania?
Pri podobných oslavách nie je dobré hrať sa len „na vlastnom piesočku„. Úspech podujatia je znásobený počtom a kvalitou účastníkov. Vrútky v minulosti boli známe svojou športovou aktivitou. Mnoho športovcov sa zapojilo aj do SNP. V mysliach organizátorov vznikla myšlienka práve tu uskutočniť celoslovenskú spomienku na účasť športovcov v SNP. Na prípravách sa zúčastňujú zástupcovia viacerých miest Slovenska, čelní predstavitelia slovenského športu, ale napríklad aj martinská Neografia a ďalší.
Dostávame sa k samotnému programu osláv. Mohli by ste ho našim čitateľom predstaviť?
Program je rozdelený do dvoch dní. Vo štvrtok 26. augusta chceme sprístupniť Chodník francúzskych partizánov pod Martinskými hoľami. Pri jeho realizácii účinne spolupracujeme so známym športovcom a milovníkom prírody Jánom Holigom. Na tomto akte sa zúčastní aj francúzska delegácia, ktorá tiež položí kytice na Cintoríne hrdinov SNP v Priekope a stretne sa s primátorom Martina Stanislavom Bernátom.
Ako sa vám podarilo po toľkých rokoch pozvať do Turca účastníkov Povstania z Francúzska a kto vlastne k nám príjde?alexander zacharides
Boli sme v tesnom kontakte s ambasádou Francúzskej republiky. Zo začiatku to nevyzeralo nádejne, ale keď sme poslali pozvanie s konkrétnym programom, na francúzskej strane zavládlo nadšenie. Pomocou ambasády sa nám potom podarilo zabezpečiť účasť
11 priamych účastníkov bojov v SNP z Francúzska. Dnes sú to už ľudia v pokročilom veku a to nám robí aj určité starosti, či už pri výbere programu, pri zabezpečení stravovania, lekárskej starostlivosti a pod. Z oficiálnych hostí máme prisľúbenú účasť vojenského pridelenca z francúzskeho veľvyslanectva. Radi by sme privítali aj jeho exelenciu velvyslanca Francúzskej republiky.
Hlavný deň osláv v Turci má byť v piatok 27. augusta...
Áno, už dopoludnia na spríjemnenie atmosféry bude na Divadelnom námestí hrať dychová hudba Dubovčianka. O 13. hodine sa v zasadačke Mestského úradu v Martine uskutoční slávnostné zasadnutie k 60. výročiu SNP. Popri bývalých účastníkoch SNP, predstaviteľoch miest, obcí a rôznych inštitúcií sa na ňom zúčastní aj delegácia ÚV SZPB. Po kladení vencov k pamätníku na Severe na Cintoríne hrdinoc SNP v Priekope sa na Divadelnom námestí predstavia členovia Jawa klubu, ktorí sa pokúsia v dobovom oblečení a s dobovým zariadením predviesť ukážky zo života v partizánskom tábore. Zaujímavá bude aj prezentácia historických vozidiel. Pre milovníkov folklóru má svoje umenie pripravené súbor Jánošík.
Počíta sa v programe aj s niečím pre mladých Turčanov?
Práve, že sme dosť netradične do programu osláv zaradili aj časť pre mládež. My si myslíme, že oslavy sú pre všetkých občanov mesta a Turca, preto chceme na námestie pritiahnuť aj mládež. Veľmi príťažlivé bude vystúpenie Armádneho umeleckého súboru. Diváci budú mať možnosť vidieť vrcholné umenie moderného tanca. Tento súbor zaručuje kvalitu aj tým, že zožal už veľké úspechy v zahraničí. Hudobné skupiny Lojzo a Náhodní pocestní by mali vytvoriť záver príjemného dňa.
Nezabudlo sa na povestnú partizánsku vatru?
Samozrejme, že sme na ňu nezabudli. Ale najskôr sa v hoteli Turiec uskutoční slávnostná recepcia pre pozvaných hostí. Odtiaľ sa účastníci presunú na letisko do Tomčian, kde sa rozhorí partizánska vatra. Organizujeme ju v spolupráci s ministerstvom obrany. Podľa našich informácií, v čase od 20.05 h bude odtiaľ vysielať priame vstupy Slovenský rozhlas a prisľúbenú máme aj účasť zástupcu Francúzskeho rozhlasu, ktorý má záujem priblížiť oslavy v Martine svojim poslucháčom. Do tanca a na počúvanie bude hrať country skupina a pri guláši a zahrá aj povestná heligónka.
Myslíte si, že program bude dostatočne príťažlivý pre martinskú a turčiansku verejnosť, aby sa zúčastnila týchto osláv?
Ja si myslím, že kolektív organizátorov zostavil program, ktorý pritiahne záujem občanov. Tiež som presvedčený, že máme už aj ich dôveru. Spomeniem mestské oslavy vstupu Slovenska do Európskej únie. Predvedený program vytvoril vtedy nezabudnuteľnú atmosféru, ktorou boli uchvátení nielen domáci, ale aj zahraniční návštevníci. Pred oslavami 60. výročia SNP sme kládli dôraz na propagáciu. Na výlepných plochách už dlhšiu dobu visia programové plagáty, ktoré sme rozposlali aj po kultúrnych a spoločenských organizáciách. Pomocou autobusov SAD šírime pozvánku na oslavy občanom celého Turca. Sme radi, že aj váš týždenník zaradil informácie o oslavách a prispeje tak k očakávanému úspechu tohto podujatia.
Máte informácie aj o ďalších podu­jatiach k jubileu SNP v Martine a okolí?
Oceňujeme iniciatívu Slovenského národného múzea, ktoré v Múzeu Andreja Kmeťa pripravuje výstavu k 60. výročiu SNP. Jej vernisáž bude 27. augusta. Nadväzuje na podobnú výstavu k 1. výročiu SNP, ktorú tiež inštalovali v priestoroch SNM. Vo Vrútkach sa uskutoční exhibičný zápas vo vodnom póle a určite sa pripoja aj ďalší organizátori v okolitých obciach.
Čo vám robilo v príprave najväčšie starosti?
Asi sprístupnenie Chodníka francúzskych partizánov. Som rád, že aktívne k tomu pristupujú aj pracovníci nášho úradu, ktorí tu odpracovali nejeden deň. Obavy mi však naháňa počasie. Pri nepriaznivom počasí by sme francúzskych odbojárov asi ťažko dostali do hornatého terénu, kde chceme odhaliť aj pamätnú tabuľu tragických udalostí. Ľúto by mi bolo, keby sme program, ktorý usilovne pripravujeme, nemohli prezentovať v úplnej forme. Zaspievaná francúzska a slovenská hymnna v turčianskych horách by určite dojala už vyše 85-ročných chlapov... Celé oslavy sme pripravovali s vedomím, že ešte zostalo medzi nami niekoľko priamych účastníkov povstaleckých bojov i partizánskeho odboja proti fašizmu. Chceme, aby aj oni cítili, že my mladší si vážime ich vtedajšie činy a odvahu a že na významnú časť našich dejín nezabudneme a nedáme na ňu zabudnúť.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 3. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 4. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 5. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 6. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 7. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 8. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 1. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 2. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 6. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 7. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 8. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 1. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 406
 2. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 5 278
 3. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 011
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 4 636
 5. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 4 440
 6. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 919
 7. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 777
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 528

Blogy SME

 1. Jozef Javurek: Dolné Srnie a okolie
 2. Ľubomír Maretta: Die Einsamkeit
 3. Petra Kohútová: Vartovka v Krupine
 4. Veronika Michalčíková: Španielska Andalúzia (3): Pred pirátmi sa schovávali v pevnosti
 5. Seniori v pohybe: Komunita prináša aj chuť do života
 6. Zuzana Valachovičová: Nové nákupné centrum s 320 obchodmi
 7. Ján Roháč: Fotoblog IX.: Moje ulice Göteborgu
 8. Věra Tepličková: Premiér dupol a zem sa otriasla
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 8 878
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 896
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 4 152
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 035
 5. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 3 312
 6. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 3 221
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 984
 8. Ján Valchár: Norma na 5.300% alebo sedem mesiacov štvojdňovej operácie 2 907
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Richardovi Dingovi sa nedarí zlomiť smolu v koncovke.

Kto prišiel na zápas Martina proti Seredi o čosi neskôr, prvý gól v našej sieti nevidel a druhý stihol len tesne. Následná stíhacia jazda Fomatu už na body nestačila.


9 h
Po omši boli vystavené aj trofejné jelene.

V Turanoch vyznačili cyklotrasu a v Hornej Štubni sa deti priučili niečo o separovaní.


14 h
Na niektorých budovách sa podpísal čas a opadáva vonkajšia omietka.

Pomôcť by mala nová nemocnica.


20 h
Ani dva góly Michala Juščáka nepomohli odvrátiť našu prehru.

Nedávno na ľade Humenného neuspel Martin v pohárovom zápase a náladu si jeho hráči nevylepšili ani v treťom ligovom kole.


30. sep

Blogy SME

 1. Jozef Javurek: Dolné Srnie a okolie
 2. Ľubomír Maretta: Die Einsamkeit
 3. Petra Kohútová: Vartovka v Krupine
 4. Veronika Michalčíková: Španielska Andalúzia (3): Pred pirátmi sa schovávali v pevnosti
 5. Seniori v pohybe: Komunita prináša aj chuť do života
 6. Zuzana Valachovičová: Nové nákupné centrum s 320 obchodmi
 7. Ján Roháč: Fotoblog IX.: Moje ulice Göteborgu
 8. Věra Tepličková: Premiér dupol a zem sa otriasla
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 8 878
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 896
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 4 152
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 035
 5. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 3 312
 6. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 3 221
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 984
 8. Ján Valchár: Norma na 5.300% alebo sedem mesiacov štvojdňovej operácie 2 907
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?